شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۸۲

زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاسحضرت الیاس از پیامبران بنی‌اسرائیل و از نسل هارون نبی است
از بین پیامبران بنی اسرائیل، پیامبری با نام حضرت الیاس در قرآن آمده است. خداوند از طریق الیاس، معجزات زیادی را انجام داد که بعضی از آن ها نظیر رستاخیز( برانگیختن مردگان)، ورود به بهشت پیش از مرگ و پایین آوردن آتش از آسمان می باشد.

چکیده ای از زندگینامه حضرت الیاس

نام:الیاس

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

بیوگرافی حضرت الیاس

الیاس بن یاسین بن فِنْحاص از نسل هارون نبی به شمار میرود و به عنوان یکی از پیامبران بنی اسرائیل شناخته میشود. در قرآن از حضرت الیاس، دو مرتبه با نام الیاس و یک مرتبه با نام ال یاسین یاد شده است. شخصیت الیاس در بعضی از منابع اسلامی، با خضر گره خورده و این دو شخص برطبق بعضی از روایات، یکی می باشند. الیاس، زمانی به پیامبری مبعوث شد که حضرت حزقیل فوت کرده بود. ماموریت حضرت الیاس، این بود که قومش را در بعلبک، به توحید و اطاعت از خداوند و ترک گناهان دعوت کند. مبارزه با بت‌پرستی به عنوان یکی از وظایف اصلی او محسوب میشد که توسط کسانی همچون پادشاه وقت بنی اسرائیل، آحاب و همسرش ایزابل رواج داده شده بود.

پیامبری حضرت الیاس علیه السلام

بعد از زمان یوشع (ع) ، از حضرت الیاس به عنوان یكی از انبیاء بنی اسرائیل باد میشود كه بر اهل« بَك» لبنان مبعوث شد. پادشاه خون خوار بنی اسرائیل،« آخاب» نام داشت كه در زمان این پادشاه، الیاس علیه السلام به مقام پیامبری رسید.

« آخاب كه به جای پدرش در۸۷۴ سال پیش از میلاد مسیح بر تخت پادشاهی نشست؛ به عنوان هفتمین پادشاه بنی اسرائیل شناخته میشد و مدت سلطنت این پادشاه، ۲۲ سال بود. تاریخ آخاب که یكی از سلاطین یهود می باشد بسیار غم انگیز میباشد. آخاب با دختر« اتباعل» پادشاه بت پرست مغرور« صور» لبنان به نام« ایزابل» ازدواج کرد و پرستش« بعل» و« عشتاروت» در بنی اسرائیل از آثار او به شمار می رفت. به این خاطر در« سامره»، اقدام به ساخت خانه ای برای« بعل» و« عشتاروت» كرد، تمثال با بنای آن دو بت در سامره، بت‌پرستی و شرارت را رواج داد و با کشتن پیغمبران خدا، دستور ممنوعیت پرستش خدای حقیقی را داد.»

بت پرستی و شرك در این دوران رواج پیدا کرد و مردم در این معابد، نذوراتشان را می گذاشتند و غیر از ظواهر تورات چیزی باقی نمانده بود، پس از این که حضرت الیاس علیه السلام به مقام پیامبری رسید؛ مخالفت خود را با پرستش بت« بعل» توسط مردم آن منطقه اعلام نمود و به قومش چنین گفت:« اَلاَ تَتَّقُونَ» ؛« آیا تقوا پیشه نمی كنید.»« اَتَدْعُونَ بَعْلاً وَ تَذَرُونَ اَحْسَنَ الْخَالِقِینَ اللَّهَ رَبَّكُمْ وَ رَبَّ آبَائِكُمُ الاَوَّلِینَ» ؛« بهترین پروردگار را رها كرده و بسوی بَعل روی آورده اید، خداوند پروردگار شما و پدرانتان است.» برداشت بعضی از آیه فوق چنین بود كه قوم الیاس علیه السلام مدت زمان زیادی، بت بعل را می پرستیدند؛ چون گفته ی الیاس علیه السلام به آن ها این بود كه رب شما و پدرانتان، خداوند می باشد و این تذكری بر اشتباه بودن پرستش پدران آنان می باشد.

ویژگیهای حضرت الیاس علیه السلام

از ویژگیهای برجسته ی حضرت الیاس می توان به فصیح و بلیغ بودن آن اشاره کرد. او از توانایی هفتاد پیامبر برخوردار بود و در ثابت قدم بودن در عقیده و در پایداری از حق و ایستادگی دربرابر باطل به حضرت موسی علیه السلام شباهت داشت و در دست راستش، شبیه بعضی از انبیاء انگشتر داشت.

بیوگرافی حضرت الیاس,درباره حضرت الیاس,حضرت الیاسحضرت الیاس پس از درگذشت حزقیل نبی به پیامبری رسید

ایمان گروه اندكی به دعوت الیاس

عده‎ای از بندگان خالص خدا به خاطر تبلیغات الیاس ـ علیه السلام ـ به وی ایمان آوردند و به سنّت شكنی برخلاف مسلك جامعه پرداختند و با ترک باطل به حق پیوستند. باتوجه به سخت بودن چنین كاری در شرایط آن زمان ، آن ها سنت باطل تقلید كوركورانه و جمله بی‎اساس« خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت شو» را رها كرده، و دعوت به حق الیاس ـ علیه السلام ـ را باور كردند و جزء یاران وی شدند.

پایان پیامبری حضرت الیاس

پس از تشدید مبارزات الیاس با شرك و ظلم، ایزابل به الیاس (ع) ، اتهام خروج از حكومت« آخاب» را زد و در نزد پادشاه، از او بعنوان مخالف و شورش یاد کرد و به این ترتیب،« آخاب» دستور داد تا حضرت الیاس را دستگیر و به قتل برسانند. خداوند امر کرد که حضرت الیاس، به كوهها و بیابانها برود. طبق نقلی در كوه« قاسیون» واقع در دمشق، غاری وجود داشت که حضرت الیاس به آن غار پناه برد و بمدت ۱۰ سال در آن جا ماند.

علامه مجلسی درخصوص حضرت الیاس می نویسد:« بعد از اتمام زمان پیامبری الیاس علیه السلام ، خداوند به او بال هایی عطا کرد و بعد از پوشاندن لباس نور بر او به سمت آسمان رفت. الیاس علیه السلام از آسمان برای الیسع علیه السلام ، عبایش را به زیر انداخت و حضرت الیسع علیه السلام توسط حق تعالی به مقام پیامبری مبعوث شد و با ارسال وحی بسوی او، موجب تقویت وی شد.»

گفته ی ثعالبی درباره ی حضرت الیاس اینست که:« عبای فرستاده شده ی الیاس برای الیسع (ع) از سوی اسمان، به این معنیست که الیسع علیه السلام به پیامبری مبعوث شده است.» به این ترتیب، حضرت الیاس پس از الیسع علیه السلام به پیامبری رسید. اوضاع حكومت« آخاب»، بعد از این که الیاس علیه السلام به اسمان رفت و دوران پیامبری الیسع علیه السلام ، شروع شد؛ دچار دگرگونی شد. پادشاه دیگری به جنگ با آخاب پرداخت و بعد از کشتن او و همسرش، بر اوضاع مسلط شد. كیفیت غیبت الیاس علیه السلام طبق گفته ی بعضی دیگر به این شرح میباشد :« روزی الیاس علیه السلام ، رودخانه اردن را بهمراه الیسع علیه السلام شكافت و وارد آن شد و پس از آن بر ابری سوار و غیب شد.

معجزات الیاس نبی علیه السلام

الیاس علیه السلام ، كوهها و درندگان و سایر موجودات را به فرمان خود درآورد.

معجزه ی الیاس نبی (ع) این بود که بر روی آب راه می رفت و حضرت مهدی علیه السلام به منظور اثبات امامت خویش، این معجزه را به مردم و منكرین نشان داد و نقل کرده است :

« شخصی در زمان ظهور امام زمان علیه السلام از ماوراء النهر می آید و خواستار معجزه الیاس علیه السلام از آن حضرت شد. امام، بعد از تلاوت آیه« وَ مَنْ یتَوَكَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ» بر روی آب دجله حرکت می کند درحالیکه هیچ قسمتی از بدنش خیس نمی شود.»

كتاب حضرت الیاس علیه السلام

برداشت از ظاهر آیه شریفه« وَ ءاتَینَاهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحُكْمَ وَ النُّبُوَّةَ» اینگونه است كه الیاس علیه السلام ، كتابی داشته است ولی براساس كتب تاریخی، پس از حضرت موسی علیه السلام ، انبیاء بنی اسرائیل مثل الیاس علیه السلام به مقام پیامبری رسیدند، آن ها میخواستند به علت عدم نزول کتاب جدید برایشان، تورات را زنده کنند و درواقع قصد آن ها این بود که احكام تعطيل شده از تورات را زنده کنند.

همچنین بنابر نقلی دیگر، الیاس نبی علیه السلام به عنوان صاحب كتاب شناخته نمیشد؛ زیرا هیچ خبری، مبنی بر این که وی نویسنده ی این کتاب بوده، وجود ندارد؛ بلکه او فقط یک نامه به پادشاه یهودا به نام« یهورام» نوشت.

الیاس نبی علیه السلام طبق ظاهر آیه مذکور، كتابی داشت و اصل كتاب داشتن وی قابل انكار نیست. محتوای كتاب باید مورد بحث قرار گیرد كه آیا به عنوان سَمبُل و نشانه شریعت جدید محسوب میشود و یا به منظور زنده كردن تورات، یك سری احكام را بیان میکند؛ چنان كه ظاهر آیه ۸۷ سوره بقره تائید کننده ی این معناست:« وَ لَقَدْ آتَینَا مُوسَی الْكِتَابَ وَ قَفَّینا مِنْ بَعْدِهِ بِالرُّسُلِ» ؛« ما به موسی كتاب دادیم و پس از او، پیامبرانی پشت سر هم فرستادیم.» مثلاً برای او صحیفه هایی از آسمان نظیر حضرت ادریس علیه السلام و شیث (ع) و… نازل می شده و احكام تورات را به تناسب موقعیت، تبلیغ می كردند تا تورات را زنده کنند.

معجزات حضرت الیاس,كتاب الیاس علیه السلام,پیامبری الیاس علیه السلاموظیفه اصلی‌ حضرت الیاس مبارزه با بت‌پرستی بود

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۴
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام ودوصدبدرود بر همه ی پیامبران الهی انشاالله با امام زمان میایند وچشم همه ی ادیان الهی روشن میشود
سلام و درود بر پیامبران خدا حضرت الیاس زنده است و در کنار مردم زندگی میکند کمک های فراوانی هم به مردم میکند بیشتر از این نمیتوانم بگویم ولی وقتی درکش کردم تمام زندگیم متحول شد
سلام ودرودفراوان برپیامبران خدا
خیلی است ولی خوبه به نظر من یکی عالی هست مرسی عزیزای دل
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش