جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۷۳

بیوگرافی جان استوارت میل فیلسوف بریتانیایی سده نوزدهم (+ تصاویر)

جان استوارت میل,فعالیت های جان استوارت میل,ازدواج جان استوارت میلمعروف ترین آثار و شاهکار فکری جان استوارت میل، رساله ای در منطق نام دارد
یکی از فیلسوفان بریتانیایی سدهٔ نوزدهم، جان استوارت میل نام داشت. وی علاوه‌براین که نویسنده بود و در زمینه منطق، شناخت شناسی، اخلاق و اقتصاد قلم میزد و در عرصهٔ سیاست نیز فعال بود. او مدت زمانی طولانی کارمند کمپانی هند شرقی بود و چندی هم رئیس آن شد.

چکیده ای از بیوگرافی جان استوارت میل

نام:جان استوارت میل

زاده:۲۰ مه ۱۸۰۶

زادگاه:لندن، بریتانیا

حرفه:فیلسوف، اقتصاد دان، سیاست مدار

درگذشت:۸ مه ۱۸۷۳

محل فوت:آوینیون، فرانسه

مکتب:لیبرالیسم، فایده گرایی و تجربه گرایی

بیوگرافی جان استوارت میل

جان استوارت میل در سال ۱۸۰۶ در کشور لندن در خانواده ای متوسط و شاید هم از لحاظ اقتصادی فقیر دیده به جهان گشود. اسم پدر وی جیمز میلبود که در اسکاتلند فرزند یک کفاش روستایی بود. جان استوارت میل از سن سه سالگی شروع به آموختن زبان لاتین کرد. پدرش هرگز او را برای تحصیل به مدرسه نفرستاد و  به شیوه خاص خودش فرزندش را تربیت کرد. اولین کتابی که جان توانست به زبان یونانی بخواند، افسانه های ازوپ بود. وقتی که او هشت سال داشت،  جرمی بنتام در اقدام سخاوتمندانه ای دیگر خانه شماره یک خیابان کوئین اسکویرپلیس را در اختیار خانوادهٔ میل گذاشت. پیش از آن که جان استوارت میل ده ساله شود، برای آمادگی آموختن منطق،  شش محاوره از محاورات افلاطون را خوانده بود.

بیوگرافی جان استوارت میل,جان استوارت میل,زندگینامه جان استوارت میلجان استوارت میل از سن سه سالگی شروع به آموختن زبان لاتین کرد

تحصیلات جان استوارت میل

جان استوارت میل از سه سالگی به بعد منحصراً تحت نظر پدر دانشمندش آموزش دید. در درجه اول این نوآموز جوان افکار و عقاید منطقی پدر را اقتباس کرد و سپس شیوه خاصی را که جیمز میل برای دفاع از آن افکار و عقاید بکار می برد، یاد گرفت. هنگامی که او سه ساله شد، پدرش اقدام به یاد دادن زبان یونانی به او کرد و وی زبان یونانی را تا هشت سالگی آموخت.

جیمز میل، کودک نوآموز را رفیق و مصاحب دائمی خود قرار داده بود. جان استوارت میل پیش از این که ۱۴ ساله شود به سه دانش مهم اقتصاد، منطق و روان شناسی آشنا شد. او، هم ادیب و هم خطیب بود. نخست وزیر وقت انگلیس به یکی از دوستانش گفته بود، موقعی که جان استوارت میل در مجلس صحبت می کند، همیشه چنین احساس می کنم که به گفته پیغمبر گوش می دهم.

فعالیت های جان استوارت میل

جان استوارت میل علاوه بر مطالعه آثار کلاسیک یونان و حتی« ریطوریقا» ی ارسطو در سن ۱۲سالگی،  جبر،  هندسه و حساب دیفرانسیل را هم یاد گرفته بود. وی در سن ۱۲سالگی با رساله های لاتینی درباره منطق اسکولاستیک ( مدرسی) شروع به آموختن علم منطق کرد. در کتاب بیوگرافیی که جان استوارت میل بعدها نوشت بر اهمیت این قسمت از آموزشش بسیار تأکید کرد.

جان استوارت میل آموزش اقتصاد را از سن ۱۳ سالگی شروع کرد. در این سال جیمز یک دوره کامل اقتصاد سیاسی را به فرزندش تدریس کرد و او را موظف کرد کتاب های آدام اسمیت و همچنین اثر تازه تاليف شده دیوید ریکاردو را با عنوان« اصول اقتصاد سیاسی و مالیات بندی» بخواند و خلاصه نویسی کند که در سال ۱۸۲۰ جان استوارت میل آن ها را در قالب کتاب« اصول اولیه اقتصاد سیاسی» منتشر کرد. در همان سال به دعوت همان خانواده نوع دوست به فرانسه رفت تا در آن جا یک سالی را سپری کند. او زبان فرانسوی را یاد گرفت و بمدت شش ماه در مون پلیه شیمی و ریاضیات خواند.

پس از این که جان استوارت میل از فرانسه بازگشت و درباره انقلاب فرانسه پژوهش و تحقیق کرد،« قانون رومی» را در زمستان سال ۱۸۲۱ مطالعه کرد. همراه جان در این بخش از مطالعاتش جان آستین بود که شاید بتوان وی را بهترین میراث دار اندیشه های« فایده گرایانه»  جرمی بنتام دانست. جان استوارت میل و دوستان جوانش در زمستان ۱۸۲۲ انجمنی تشکیل دادند که هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می داد و درباره موضوعات مختلف به بحث و بررسی می پرداخت. آن ها معیار تمام بحث هایشان را در اخلاق و سیاست« اصل فایده» گذاشته بودند. جیمز میل در سال ۱۸۲۳ کاری برای فرزندش در کمپانی هند بریتانیایی راه اندازی کرد. روزنامه نگاری را هم از همان سال آغاز کرد.

زندگی نامه جان استوارت میل,عکسهای جان استوارت میل,جان استوارت میلجان استوارت میل آموزش اقتصاد را از سن ۱۳ سالگی شروع کرد

جان استوارت میل در سال ۱۸۲۴ به انتشار مقاله در« وست مینستر ریویو» پرداخت ؛ نشریه ای که  یک سال قبلش، جرمی بنتام  راه اندازی کرده بود. در« مورنینگ کرونیکل» نوشته های آغازینش منتشر شد. او سخنرانی های عمومی اش را از سال ۱۸۲۵ آغاز کرد. بحث و جدل های او با دیگران، سبب ایجاد یک انجمن بحث و جدل شد که تقریبا همه ی وقت جان استوارت میل را پر کرد. او در بهار سال ۱۸۲۸ آخرین مقاله اش که درباره انقلاب فرانسه بود در وست مینستر نوشت. او باز هم در سال ۱۸۳۰ به فرانسه رفت و با انقلابیون انقلاب دوم فرانسه در آن جا دیدار کرد و با نوشته های آگوست کنت و سن سیمون جامعه شناس فرانسوی نیز آشنا شد. جان استوارت میل در همین ایام به نگارش پنج رساله مشغول شد که بعدها تحت عنوان« رساله هایی در باب برخی مسایل حل وفصل نشده اقتصاد سیاسی» منتشر شد.

جان استوارت میل در سلسله مقالاتی که در سال۱۸۳۱ با عنوان« روح زمانه» نگاشت، کوشید تا در باب حکومت، دیدگاه های تازه اش را مدون کند. در سال ۱۸۳۵ حال جسمی پدرش وخیم شد و جان استوارت میل در ژوئن ۱۸۳۶ بزرگترین معلم دوران زندگی اش را از دست داد. او یک سال بعد از مرگ پدرش، تاليف کتاب نظام منطق را که پنج سال پیش به کناری نهاده بود، از سرگرفت و در سال ۱۸۴۰ آنرا به پایان برد. البته در سال ۱۸۴۱ طبق روال همیشگی اش آنرا بازنویسی کرد و اندیشه های منطقی خود را بر« فلسفه علوم استقرایی» ویول که تازه منتشر شده بود، در قالب ردیه ای عرضه کرد ولی او هنوز به مهم ترین موضوعات زندگی اش نپرداخته بود. وی در سال ۱۸۴۷ به نظریه پردازی سیاسی به شدت علاقه مند شد. دغدغه او در مورد وضعیت اسف بار زندگی مردمان آن دوران را میتوان در جای جای آثارش بازیافت. کتاب« اصول اقتصاد سیاسی» در سال ۱۸۴۸  منتشر شد.

ازدواج جان استوارت میل

در سال ۱۸۳۰ جان استوارت میل با همسرش آشنا شد. در آن هنگام او با هریت تیلور که دو سال از جان استوارت میل بزرگ تر بود آشنا شد و در نتیجه عاشقش شد و بدون داشتن ارتباطات خیلی نزدیک سال های بسیاری را گذراندند و در نهایت در سال ۱۸۵۱( دو سال پس از مرگ همسر هریت تیلور در ۱۸۴۹) با یکدگیر ازدواج کردند. هریت یک روشن فکر چپ رادیکال بود که تاثیرات بسیاری در افکار و آثار جان استوارت داشته است به طوریکه از همسر جان میل در زندگی اش بعنوان دومین شخص تاثیرگذار یاد می شود.

جان استوارت میل,تصاویر جان استوارت میل,عکس از جان استوارت میلدر سال ۱۸۳۰ جان استوارت میل با همسرش، هریت تیلور آشنا شد

آثار جان استوارت میل

> کتاب اصول اقتصاد سیاسی اثر جان استوارت میل، اصلی ترین کتاب درسی پیش از انتشار کتاب" اصول علم اقتصاد"  مارشال بود.

> معروف ترین آثار و شاهکار فکری جان استوارت میل، رساله ای در منطق نام دارد.

> جان استوارت میل، رساله ای در آزادی را با همکاری همسر خویش تصنیف نمود و بی آن که مطلب جدیدی را ارائه دهد، در مبحث توزیع ثروت، عقاید ریکاردو را توجیه کرد.

> از اصلی ترین کتاب های جان استوارت میل می توان به اصالت فایده( Utilitarianism)، انقیاد زنان، اتوبیوگرافی، اندیشه هایی در اصلاح پارلمان، بررسی فلسفه سر ویلیام هامیلتون، آگوست کنت و پوزیتیوسم و... اشاره کرد.

درگذشت و آرامگاه جان استوارت میل

جان استوارت میل  در سال ۱۸۷۳ بر اثر حمله قلبی در آوینیون فرانسه فوت کرد و در گورستان کوچک سن وران وی را کنار همسرش به خاک سپردند. این فیلسوف تا سالهای آخر، کار تحقیقی خود را ادامه داد و کار او به میراثی تبدیل شد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش