جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
۱۷:۲۸ - ۱۷ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۴۶۹۴
کتاب، شعر و ادب

چالش‌های آموزش فارسی در جهان روشن شده است

غلامعلی حداد عادل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
در گردهمایی موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان به این موضوع اشاره شد که مسائل و چالش‌های آموزش فارسی در جهان روشن شده و اکنون می‌­دانیم آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان یک رشته تخصصی است.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، چهارمین گردهمایی موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان، امروز ۱۷ دی‌ماه، با حضور بیش از ۴۰ موسسه داخلی و خارجی، رییس و معاونان بنیاد سعدی آغاز در حال برگزاری است.

 

غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد در ابتدای این مراسم در خصوص ضرورت گسترش زبان فارسی گفت: زبان فارسی در حدود ۸۰۰ سال در منطقه وسیع شبه قاره، زبان رسمی مردم بوده است و ابن بطوطه جهانگرد در کتاب خود نوشته است که در هرجای شرق آسیا که سفر کرده، افرادی را یافته که زبان فارسی می­‌دانسته‌اند. این قدمت تاریخی به اضافه لطافت و شیرینی این زبان و محتوای غنی ادبیات فارسی نشان از این دارد که زبان فارسی تا چه اندازه قابلیت گسترش دارد.

 

او با بیان اینکه اکنون برای گسترش زبان فارسی باید با توجه به مقتضیات دنیای امروز، تصمیم‌گیری شود، گفت: بنیاد سعدی با توجه به احساس چنین نیازی تاسیس شده است و برای هم‌افزایی در این حوزه، از یک سال پس از تاسیس بنیاد، گردهمایی موسسات فعال در امر آموزش زبان فارسی را برگزار کرده‌ایم.

 

وی هدف و نگاه بنیاد سعدی از برگزاری این گردهمایی را «آشنایی موسسه­‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان با یکدیگر»، «هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت­‌های این موسسه­‌ها» ، «همفکری و انتقال تجربه‌ها» و «همکاری در راستای گسترش زبان فارسی» عنوان کرد.

 

غلامعلی حداد عادل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

حداد عادل همچنین گفت: سیاست‌گذاری اصلی بنیاد سعدی بر اساس سیاست­‌های کلی کشور است و بر اساس آن برنامه‌ریزی­‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان پایه‌ریزی می­­‌شود. هدف اصلی ما این است که اول چرخ آموزش زبان فارسی در کشورهای دیگر همواره در حرکت باشد و دوم نیاز به اعزام معلم زبان در این کشورها برطرف شود تا بدین ترتیب علاوه بر ایجاد شغل برای فارغ‌التحصیلان زبان فارسی، در بسیاری از هزینه­‌های اعزام مدرس نیز صرفه‌جویی شود.

 

وی تامین زیرساخت­‌های آموزشی زبان را از دیگر اهداف بنیاد سعدی ذکر کرد و توضیح داد: وقتی از کتاب درسی آموزش زبان صحبت می­‌کنیم ملاحظاتی مانند سطح کتاب، مهارت زبانی که توسط کتاب تدریس می­‌شود و مهمتر از همه، مخاطب این کتاب را باید در نظر گرفت. کسانی که می­‌خواهند زبانی را به عنوان زبان دوم تدریس کنند حتما باید به ویژگی­‌های زبان مادری زبان آموز توجه کنند. بنابراین آموزش زبان دوم کاری کاملا تخصصی و علمی بوده و در دنیا نیز به همین صورت است.

حداد عادل در ادامه اضافه کرد: یکی دیگر از وظایف بنیاد سعدی برگزاری دوره­‌های تربیت مدرس زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان است که  مخاطب آن فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد به بالای  زبان فارسی و یا آموزش زبان­‌های خارجی هستند. در حوزه آموزش از طریق فضای مجازی نیز نرم‌افزارهای موبایلی آموزش زبان فارسی طراحی شده و هم‌اکنون در حال ساخت فیلم­‌های آموزشی هستیم.

 

رئیس بنیاد سعدی همچنین استانداردسازی آموزش زبان را از ضروریات فعالیت در این حوزه دانست و گفت: وجود امتحان­‌هایی همچون تافل در دنیا دلالت بر اهمیت استانداردسازی زبان دارد که در ایران هنوز مسئله‌ای تازه است. بنیاد سعدی تاکنون در جهت استانداردسازی زبان حرکت کرده و در همین راستا آزمون «آمفا» را که آزمون تعیین سطح زبان فارسی است، طراحی کرده است تا بدین طریق مشخص شود افرادی که به عنوان دانشجوی زبان فارسی به ایران می­‌آیند در چه سطحی از زبان فارسی قرار دارند.

 

غلامعلی حداد عادل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

در ادامه این گردهمایی، دکتر رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی اظهار کرد: در حال حاضر مسائل و چالش‌های آموزش فارسی در جهان برای ما روشن شده و اکنون می‌­دانیم آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان یک رشته تخصصی است.

 

او با بیان اینکه  طرح تاسیس سازمانی برای آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در سال ۱۳۸۴ در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و بر اساس آن اساسنامه بنیاد سعدی در سال ۱۳۸۹ توسط این شورا به تصویب رسید،  مهم ترین وظایف بنیاد سعدی را اینچنین عنوان کرد: به طور کلی سیاستگذاری، هماهنگی، هدایت، و نظارت بر فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مرتبط با گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، تدوین استاندارد و شیوه‌های مناسب آموزش زبان و ادب فارسی برای مقاطع مختلف تحصیلی و دوره‌های آموزشی، حمایت از ایجاد و گسترش دوره‌ها و مراکز آموزش و تحقیقات زبان و ادبیات فارسی و اتاق‌های ایران در کشورهای دیگر، برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی بلندمدت و کوتاه‌مدت زبان و ادبیات فارسی در داخل و خارج از کشور، و گسترش خط، زبان و ادبیات فارسی در میان ایرانیان مقیم خارج از کشور از جمله وظایف اصلی بنیاد سعدی به شمار می­‌روند.

 

صحرایی دیگر وظایف بنیاد سعدی را «آموزش از راه دور زبان و ادب فارسی با استفاده از فناوری‌های نوین، اعزام استاد برای تدریس در دوره‌های کوتاه و طولانی‌مدت زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، تألیف و تولید کتاب، نرم‌افزار، منابع و وسایل آموزشی و کمک‌آموزشی زبان و ادبیات فارسی به زبان‌های مختلف جهان، اعطای بورس تحصیلی و فرصت مطالعاتی به دانشجویان، استادان و محققان خارجی در زمینه زبان وادب فارسی، برگزاری المپیادهای منطقه‌ای و جهانی و آزمون‌های استاندارد تعیین سطح زبان فارسی، تربیت استادان جوان و مستعد خارجی برای آموزش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور و امضای اسناد همکاری و مبادلات پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و رسانه‌ای در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی با مؤسسات ذیربط کشورهای دیگر برشمرد.

 

غلامعلی حداد عادل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی همچنین با اشاره به دو نشست تخصصی این گردهمایی گفت: در نشست اول که «راهکارهای جذب مخاطبان خارجی و پیشگیری از تعطیلی کرسی‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در جهان» نام دارد، محورهای بحث، آموزش مبتنی بر نیاز، دوره‌های دانش‌افزایی، ارائه مدارک معتبر بین‌المللی، ظرفیت‌های موجود برای ارزش‌آفرینی یادگیری زبان فارسی، بورس­‌های تحصیلی، موسسه‌های ایرانگردی و جهانگردی و اهمیت زبان فارسی در کشورهای لغو ویزاشده با ایران هستند.

 

او در خصوص نشست دوم که با عنوان «برنامه‌ریزی آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در جهان» در ساعات بعداز ظهر این گردهمایی یک‌روزه برگزار می­‌شود نیز گفت: این نشست حول سه محور « استاندارد سازی»، « آموزش مجازی » و « استانداردسازی آزمون­‌ها» برنام‌ه­ریزی شده است که در بحث استاندارد سازی سوالات مهمی همچون «برای استانداردسازی آموزش زبان و ادبیات فارسی چه باید کرد؟»، «دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای فارسی‌آموزان خارجی کدام است؟»، «دوره‌های تربیت مدرس در تقویت مدرسان آموزش زبان فارسی به خارجیان چه نقشی دارد؟»، «ویژگی‌های یک نظام ارزشیابی کارآمد برای توسعه آموزش زبان فارسی چیست؟» و «استاندارد سطح‌بندی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان چیست؟» توسط نمایندگان موسسه­‌های فعال در آموزش زبان فارسی مورد بحث و بررسی قرار می­‌گیرد.

 

غلامعلی حداد عادل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

در پایان بخش اول این گردهمایی، از دکتر علیزده، معاون بین الملل بنیاد ایرانشناسی به پاس نقش فعال در گسترش زبان فارسی و همچنین برگزاری دوره پیشین همایش موسسه­‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان تقدیر شد.

 

این گردهمایی یک‌روزه با شعار «هم‌افزایی، انسجام، مشارکت و تمرکز در آموزش زبان فارسی در جهان» در حال برگزاری است.

 

غلامعلی حداد عادل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

 

 

  • 10
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش