دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
۱۹:۱۴ - ۲۹ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۱۷۷۹
کتاب، شعر و ادب

نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ جزئیات ارسال کتاب‌های خریداری شده نمایشگاه مجازی برای مخاطبان

نمایشگاه مجازی کتاب تهران,نمایشگاه کتاب مجازی
جزئیات برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، صبح امروز در دومین نشست خبری این رویداد تشریح شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دومین نشست خبری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، صبح امروز با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، هومان حسن پور رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان، رمضانعلی سبحانی فر مدیر عامل شرکت پست ملی ایران و حجت الله صیدی مدیر عامل بانک صادرات برگزار شد.

در این مراسم، ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران درباره برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار‌کرد: قرار بود از ۲۶ فروردین تا ۵ اردیبهشت ماه سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شود؛ اما شیوع ویروس کرونا (corona) و تاثیری که بر بخش های مختلف کشور گذاشت، شورای سياست گذاري این رویداد فرهنگی را بر آن داشت، که اعلام کنند نمایشگاه سی و سوم کتاب برگزار نمی شود.

او ادامه داد: پس از آن، قرار شد فرآیند های حمایتی از صنعت نشر کشور ادامه داشته باشد. برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران یکی از آیتم های حمایتی بود که در دستور کار معاونت فرهنگی وزارت ارشاد قرار گرفت؛ اما میسر نشد. لذا برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب را پیش گرفتیم.

فردا؛ افتتاح نمایشگاه مجازی کتاب

دهقانکار گفت: فردا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایشگاه مجازی کتاب تهران افتتاح و از یکم بهمن ماه فعالیتش به صورت رسمی آغاز می شود. چهار ماه برای انجام کار برگزاری این نمایشگاه فرصت داشتیم که انجام آن با مسائلی از جمله شیوع کرونا و برگزاری برنامه های صنعت نشر از جمله طرح تابستانه و پاییزه کتاب، هفته کتاب، جشنواره نقد کتاب و کتاب و رسانه همراه بود.

او ادامه داد: در این مدت ۲۱ اطلاعیه با موضوع نمایشگاه مجازی کتاب تهران منتشر شد. ۸ فیلم آموزشی برای ناشران تهیه کردیم و ۹۷ خبر از سوی ستاد خبری این رویداد فرهنگی منتشر شد. پاسخگویی به ۵۵ هزار تماس تلفنی در مرکز پاسخگویی نمایشگاه از موارد دیگری بود که در این مدت اجرا شد.

جزئیات حضور ناشران در نمایشگاه مجازی کتاب

مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد :تعداد هزار و ۷۳۲ ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ثبت نام کردند. از این میان هزار و ۱۳۵ ناشر عضو سامانه پست شدند و هزار و ۱۵۲ ناشر فرآیند ویرایش اطلاعات خود را انجام دادند. افرادی که تا به حال این اقدام را انجام نداده اند، در این یکی دو روز در سامانه پست کتاب عضو شوند و فرآیند ویرایش اطلاعات خود را انجام دهند. بالغ بر ۱۰۰ هزار عنوان کتاب در این رویداد فرهنگی به نمایش درمی آید.

۱۸۰ ناشر خارجی با بیش از ۲۰ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه مجازی شرکت کرده اند. کتاب های بخش خارجی به زبان های لاتین و عربی در این نمایشگاه عرضه می شوند. در بخش بین الملل ۱۴۲ نهاد فرهنگی شرکت کرده اند قرار است از حدود هزار و ۸۴۵ عنوان کتاب رونمایی شود و ۲۵ نشست فرهنگی داخلی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران برگزار می شود.

دهقانکار گفت: ۸۱ هزار و ۴۲۸ بن کارت در اختیار دانشجویان و طلاب قرار گرفت و اعتبارش روی کدملی آنها شارژ شد. بالغ بر هشت هزار عضو هیئت علمی و هشت هزار طلبه حوزه علمیه از این بن کارت استفاده می کنند.

تمهیدات لازم برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب انجام شد. با توجه به این که این رویداد اولین تجربه ماست، قطعاً نقایص خود را دارد.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران,نمایشگاه کتاب مجازی

وی اظهار‌کرد: اطلاعات کتاب ها در سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهارن با اولویت سال نشر به صورت رندوم نمایش داده می شود.

اپراتور های تلفن همراه پیامک برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران را به مردم ارسال می کنند. این رویداد فرهنگی در پلتفرم ما تحت وب برگزار می شود و بیش از ۱۵۹ هزار نفر برای دریافت یارانه کتاب ثبت نام کرده اند. در صورت خرید همین افراد در نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بیش از ۵۰۰ هزار بسته کتاب از طریق پست ارسال می شود.

در ادامه مراسم هومان حسن پور گفت: معاونت فرهنگی وزارت ارشاد سیستم های حمایتی را پس از برگزار نشدن نمایشگاه سی و سوم در نظر گرفت. نمایشگاه مجازی کتاب تهران یکی از این مواردی بود که در زمانی کوتاه حجم گسترده ای از کار انجام شد. اطلاع رسانی به مردم اولین کاری بود که باید در برگزاری اولین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران انجام می شد.

او ادامه داد: سطح توقعمان از نمایشگاه مجازی کتاب تهران در سطح نمایشگاه فیزیکی کتاب نیست. نباید کاری کنیم که خستگی و زحمت برگزارکنندگان بر دوش آن ها و مخاطبان بماند. باید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران بهره ببریم و مسائل را در مرحله اجرا تجزیه و تحلیل کنیم. برای اولین بار نمایشگاه مجازی کتاب در تهران برگزار می شود؛ مسائلی از جمله تحویل کتاب در این رویداد فرهنگی مطرح است که به منظور در نظر گرفتن تسهیلاتی برای صنعت نشر، پست ارسال کتاب ها را در نظر گرفت. قسمتی از موفقیت این رویداد فرهنگی به این باز می گردد که تمام کار ها درست انجام شود و کتاب به دست مخاطب برسد.

در این مراسم حجت الله صیدی مدیر عامل بانک صادرات ایران، در خصوص همکاری این بانک با نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار‌کرد: نمایشگاه ها یکی از مهمترین رویداد های فرهنگی کشور هستند. برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران تجربه ای است برای اینکه در این فضا چراغ فرهنگ، کتاب و کتابخوانی را روشن نگهداریم. امسال باتوجه به شرایط خاص شیوع کرونا زمینه ای ایجاد کردیم که حداکثر بستر الکتریکی را برای خرید در نمایشگاه مجازی کتاب تهران فراهم کنیم. همه کار ها انجام شد و بستر بانک صادرات در اپلیکیشن ها و درگاه های الکترونیکی برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیش از حد نیاز در نظر گرفته شد.

جزئیات ارسال کتاب های خریداری شده نمایشگاه مجازی برای مخاطبان

رمضانعلی سبحانی فر مدیر عامل شرکت پست ملی ایران هم درباره همکاری پست با نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار‌کرد: شرکت ملی پست ایران در راستای شعار وزارت ارتباطات که ایجاد عدالت ارتباطی است، در کنار مجموعه های فرهنگی قرار گرفت تا بتواند نقش خود را در زمینه عدالت فرهنگی ایفا کند.

از این رو با تمام توان در کنار نمایشگاه مجازی کتاب تهران قرار گرفت تا به نحو شایسته نقش لجستیکش را در این زمینه به عهده بگیرد. در نمایشگاه فیزیکی هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ نمایشگاه حضور داشتند، اما در این رویداد فرهنگی میزان مشارکت ناشران افزایش یافته است. بیش از ۱۲۰۰ دفتر ما در زمینه ارسال کتاب ها فعال شدند و در روستاها با نصب پوستر نمایشگاه مجازی کتاب تهران اطلاع رسانی شد.

وی ادامه داد: برای همکاری بیشتر با انتشاراتی ها در نمایشگاه مجازی کتاب تهران لیست انتشارات ها را از وزارت ارشاد گرفتیم و در اختیار باجه های سیار قرار دادیم. در مواردی که تجمع بیشتر است به صورت سیار به انتشاراتی ها مراجعه می کنیم. در زمان مشخص شده کتاب بسته بندی و جمع آوری می شود و به مرکز مبادلات ما ارسال می شود.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران,نمایشگاه کتاب مجازی

پس از آن به دست مخاطب می رسد علاوه بر باجه های سیار ماشین هایی برای تحویل کتاب از انتشاراتی در نظر گرفتیم تا کتاب ها به موقع به آدرس درج شده در پشت مرسوله ارسال شود. پس از تحویل بسته کتاب به باجه پستی پیامی به خریدار کتاب با عنوان «کتاب شما در اختیار پست قرار گرفت» ارسال می شود و از آن زمان با فواصل زمانی اعلام شده در بارکد کتاب به دست مخاطب می رسد.

در ادامه، محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران تجربه جدیدی است و برنامه های زیادی در این رویداد فرهنگی برگزار می کنیم؛ از جمله آن ها مبادله رایت، معرفی و رونمایی از کتاب است که ارزش زيادي دارد. ممکن است اولین دوره برگزاری این نمایشگاه کاستی هایی داشته باشد اما در جهت رفع آنها قدم بر می داریم.

نمایشگاه کتاب سال آینده، دیرتر برگزار می شود

او ادامه داد: بانک صادرات ایران در زمینه اعطای بن دانشجویی مشارکت کرد. با توجه به اینکه نمایشگاه مجازی کتاب تهران اواخر امسال برگزار می شود، برگزاری نمایشگاه کتاب سال آینده چه به صورت مجازی چه فیزیکی با فاصله زمانی و پس از اردیبهشت ماه برگزار می شود. برای اینکه فرصتی برای انتشار کتاب جدید وجود داشته باشد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه یارانه کتاب هم بیان کرد :به راحتی نمی توانیم به آرمان مطلوبمان در زمینه اعطای یارانه کتاب به مخاطبان برسیم. ولی سعی کردیم میزان یارانه کتاب را در بخش های مختلف افزایش دهیم.

بخشی از این امر مرهون کمک بانک صادرات است و بخشی را هم معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به میزان اختصاص یارانه کتاب افزود. مشکل عمده ما در زمینه افزایش میزان یارانه ها منابع محدود ما در این زمینه است. امسال در مجموع ۴۰ تا ۵۰ درصد میزان یارانه ها بیشتر از سال پیش است.

  • 18
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه

حکایت های طنز و پندآموز حکایت های طنز و داستان های کوتاه و به خصوص داستان های قدیمی و البته طنز طرفداران بسیار زیادی، چه در قبل و چه در حال حاضر داشته و دارد. حکایت های طنز در زیر چند نمونه از حکایت های طنز را برای شما بازگو می کنیم. ۱. حکایت های طنز درمورد جنازه: جنازه ای را بر راهی می بردند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش