یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۱۹

آشنایی با صنایع دستی گیلان

صنایع دستی گیلانصنایع دستی گیلان به عنوان سوغات لاهیجان یا رشت شناخته می‌شوند
مرکز استان گیلان، رشت میباشد که از معروف ترین شهرهای شمالی ایران و از بزرگترین شهر گیلک نشین کشور به شمار می رود. تنوع صنایع دستی و بومی استان گیلان، بسیار زیاد است؛ این محصولات، بیانگر فرهنگ و تمدن غنی این سرزمین از هزاران سال قبل میباشد.

صنایع دستی گیلان

استان گیلان با آب های دریای خزر، همجوار است و صنایع دستی متنوعی به غیر از جاذبه های تاریخی، طبیعت زیبا و غذاهای سنتی دارد که موجب جلب توجه گردشگران میشود.

از زیباترین استان های شمالی می توان به استان گیلان اشاره کرد که از شمال به دریای کاسپین و آذربایجان و از غرب به استان اردبیل منتهی میشود. منبع درآمد مردم بومی این منطقه، ساخت صنایع دستی میباشد و مردم بعنوان سوغات گیلان، آن ها را میخرند. در بیشتر شهرهای استان گیلان مانند رشت و لاهیجان می توانید این صنایع دستی را بخرید که به نوعی سوغات لاهیجان یا رشت می باشد.

> سرامیک وسفال:

هنر سفالگری از انتزاعی ترین هنر جهان به شمار میرود که تاریخچه ی آن به اعتقاد اکثر محققان و باستان شناسان به ‏ایران برمی گردد و از این کشور به سایر نقاط جهان راه یافته است. اصولاً نخستین ظروفی که بشر استفاده میکرد ظروف سفالینه بود و در طول سال، محبوبیت پیدا کرد. سفالگری در تمامی مناطق استان ‏گیلان، رواج پیدا کرده که از آن ها می توان به رودسر، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، صومعه سرا، تالش، آستارا و… اشاره کرد. ‏ تنوع تولیدات سفالی، زیاد است مثلا سفال سقف برای پوشش ساختمان ها در نقاط وسیعی از گیلان( مرکز، شرق و خصوصاً غرب) استفاده میشود. همچنین انواع ظروف ‏مصرفی به جای بسیاری از تولیدات مشابه ماشینی، تهیه میشود.‏

سفالگری از صنایع دستی گیلاناز انتزاعی ترین هنر جهان هنر سفالگری میباشد که یکی از صنایع دستی گیلان بشمار میرود

> بامبو بافی:

به نوعی خیزران که در زمین های مردابی و پر آب بوجود نمی آید؛ بامبو میگویند. بامبو برگرفته از یک کلمه چینی می باشد و این صنعت از زمان رواج کشت چای به وجود آمد.

یکی از خواص نی های بامبو، خاصیت ارتجاعی و شکل پذیری بالا میباشد که صنعت گران بسیاری را به خود جذب کرده است. هنرمندان در این زمینه محصولات متنوع بسیاری را با استفاده از نی بامبو تولید می کنند. درواقع مرکز اصلی تولید و بافت محصولات با بامبو، شهر لاهیجان و مناطق اطراف آن به خصوص روستای لیاستان می باشد.

> حصیر از صنایع دستی گیلان:

از دیگر صنایع دستی اصیل استان گیلان می توان به حصیر اشاره کرد. الیافی که در حصیر بافی استان گیلان مورد استفاده قرار میگیرد از ساقه ی برنج یا ساقه ی نی ها و گیاهان خودرویی می باشد. البته رونق حصیربافی در گیلان باعث شده تا قسمتی از مزارع این استان برای تهیه ی الیاف حصیربافی، به کاشت گیاه کنف اختصاص پیدا کند.

از محصولات حصیری سوغات گیلان می توان به سبد، زنبیل، زیراندازها و دیگر وسایل با بافت های زیبا، مدل دار و در رنگ های مختلف اشاره کرد. صنایع دستی زیرمجموعه ی حصیربافی مانند مرواربافی و بامبوبافی در طول سال های اخیر، در استان گیلان رواج یافته است.

حصیر از سوغات گیلانحصیر از صنایع دستی اصیل استان گیلان است

> مروار بافی:

از دیگر صنایع بسیار رایج و متداول استان گیلان می توان مروار بافی را نام برد که در زندگی روزمره مردم، جنبه های کاربردی بسیاری دارد. درواقع مروار بافی با استفاده از نوعی ترکه در اطراف تهران و ملایر تهیه میشود و صنعت گران زن و مرد بسیاری، انواع وسایل مصرفی و تزیینی را می بافند. کلمه ی مروار، برگرفته از نام درختان بید مروار ‏می باشد که ساقه های متعدد و بسیار نرم و حالت پذیر و با دوام دارند. مراکز تولید این محصول در شهرستان های آستانه ‏اشرفیه و صومعه سرا می باشد.

> نمد:

نمد از سوغات استان گیلان محسوب میشود که یک زیراندازی سنتی است و از پشم تهیه شده است. نمد در اماکن مرطوب و بارانی کاربرد بسیاری دارد و در استان های حاشیه دریای خزر و به خصوص گیلان مرسوم است. عمل بافتن در نمدمالی، انجام نمی شود و شرایط در هم تنیده شدن الیاف پشمی با ایجاد فشار، رطوبت و حرارت در محیط قلیایی مهیا می شود.

کلاه و لباس نمدی در گذشته، رواج داشته است ولی امروزه بیشتر جنبه تزیینی دارد و برای قدیمی ها به عنوان یک سوغات مناسب محسوب میشود.

نمد از صنایع دستی گیلاننمد از جمله سوغات صنایع دستی گیلان بوده که زیراندازی سنتی تولید شده از پشم است

> دستبافت های پشمی رشت:

از فرآورده های حاصل از دامداری می توان به پشم اشاره کرد. دامداری در مناطقی از گیلان مانند ماسوله رواج پیدا کرده و در این مناطق، پشم مرغوبی تولید می شود. دستگاه های ریسندگی در ابتدا پشم را می چینند و آنرا به نخ تبدیل می کنند. سپس آن ها را با استفاده از روش های مختلف شیمیایی یا طبیعی رنگ می کنند. معمولاً این نخ توسط زنان مناطق کوهستانی در بافت لباس‌های پشمی مانند دستکش، شال گردن، بلوز و جوراب مورد استفاده قرار میگیرد. از قدیمی ترین هنرهای گیلان می توان به هنر بافندگی اشاره کرد که زنان این خطه به آن مشغول هستند و هنرهای دیگر گیلان به غیر از پشم بافی، نساجی و شالبافی می باشد.

> چادر شب بافی از صنایع دستی گیلان:

چادر شب، یکی از صنایع دستی بسیاری از شهر ها و روستاهای گیلان میباشد که پارچه ای ۲×۲ متری است. جنس چادر شب در زمان گذشته از ابریشم خالص است درحالیکه امروزه از الیاف پشم و نخ مصنوعی برای بافت آن بر روی نوعی دستگاه چوبی به نام پاچال استفاده می کنند.

رنگ و طرح های استفاده شده برای چادر شب، همیشه باعث جذب نظر دیگران می شود که سوغات خوبی از شهر رشت محسوب میشود.

چادر شب بافی از صنایع دستی گیلانچادر شب بافی از صنایع دستی گیلان میباشد که از جنس ابریشم خالص بافته می شود

> سفالگری گیلان:

قدمت سفالگری گیلان در ایران، زیاد است. از این رو افراد بسیاری، مشغول به فعالیت در این عرصه در گیلان هستند.

کاربرد این هنر در گیلان برای ظروف غذا، معماری خانه های روستایی و سقف های شیروانی ها می باشد. سفالگرهای بسیاری در شهرهای مختلف گیلان به فعالیت می پردازند اما اصلی ترین تولید کنندگان محصولات سفالی در این استان، شهرهای لنگرود، رودسر، سیاهکل، لاهیجان و... می باشد.

> عروسک بافی از صنایع دستی گیلان:

یکی از دستبافت های فانتزی در استان گیلان و شهر ماسوله، عروسک های کاموایی هستند کـه بانوان، آن را قلاب بافی میکنند. گردشگران، این عروسکها را بـه عنوان سمبل و یادبودی از استان گیلان میخرند.

عروسک های‌ کاموایی از صنایع دستی رشتعروسک های‌ کاموایی یکی از دستبافت های‌ فانتزی استان گیلان میباشد

> شال بافی از صنایع دستی گیلان:

از هنرهای غرب گیلان میتوان به شال بافی اشاره کرد که از پشم گوسفند تهیه می شود. برای بافت این شال های ساده از رنگ اصلی استفاده می شود. مراکز اصلی تهیه این شال ها، شامل ماسال، شاندرمن و هشتپر است.

> رشتی دوزی هنر اصیل گیلانی:

به قلاب دوزی های تولید شده در رشت، رشتی دوزی می گویند که به عنوان هنر اصیل زنان این شهر در استان گیلان محسوب میشود. از قدیمی ترین و اصیل ترین صنایع دستی گیلان می توان هنر رشتی دوزی را نام برد کـه شامل تزیین پارچه های ارزشمند ضخیم با استفاده از رودوزی است. به این ترتیب با استفاده از نخ ابریشم بر روی پارچه ها نقش های بسیار زیبایی را قلاب بافی میکنند.

رشتی دوزی از سوغات گیلانرشتی دوزی هنر اصیل زنان رشت در استان گیلان می‌باشد

> دست بافته های پشمی:

یکی از فرآورده های حاصل از دامداری، پشم میباشد و در مناطقی از گیلان، نوع مرغوب آن یافت می شود. پشم چیده شده، توسط دستگاه های ریسندگی به نخ تبدیل می شود و با روش های مختلف شیمیایی یا طبیعی، رنگ میشود. زنان معمولاً این نخ ها را در مناطق کوهستانی منطقه، در بافت لباس‌های پشمی نظیر جوراب، دستکش، شال گردن و بلوز استفاده می کنند. این نوع دست بافته ها در ماسوله، رشت، انزلی و غیره تولید میشود.

> چموش دوزی:

چموش به نوعی پاپوش بدون پاشنه و هنر دست مردم گیلان اطلاق میشود. درواقغ به این هنر در زبان گیلکی، چوموش میگویند که از پوست دباغی شده گاو تولید می شود. این پاپوش ها در سرما، قابلیت گرم نگه داشتن پاها و در گرما قابلیت خنک کردن پاها را دارند.

همچنین از هیچ نوع چسب یا میخی در چموش دوزی استفاده نمی شود و کل روند کار را با دوخت انجام می دهند. اصلی ترین مرکز چموش دوزی در گیلان، منطقه فومن و شهر ماسوله می باشد.

چموش دوزی از صنایع دستی گیلانچموش دوزی از صنایع دستی گیلان است که از پوست دباغی شده گاو میباشد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش