شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۲۷ - ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۶۵۷
میراث فرهنگی و صنایع دستی

۱۰ فروردین جشن آبانگاه؛ جشن پرطرفدار در ستایش ایزدبانو آناهید

10 فروردین جشن آبانگاه,ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید
۱۰ فروردین جشن آبانگاه، یکی از جشن‌های مهم و پرطرفدار در ایران است که هر ساله در تاریخ ۱۰ فروردین برگزار می‌شود. این جشن، به مناسبت ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید، یکی از خدایان ایران باستان، برگزار می‌شود. در این مقاله به بررسی جزئیات بیشتر درباره این جشن و اهمیت آن می‌پردازیم.

۱۰ فروردین جشن آبانگاه، یکی از جشن‌های مهم و پرطرفدار در ایران است که هر ساله در تاریخ ۱۰ فروردین برگزار می‌شود. این جشن، به مناسبت ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید، یکی از خدایان ایران باستان، برگزار می‌شود. آناهید، به عنوان خدای آب و آتش، پرستش و احترام بسیاری در فرهنگ و تمدن ایران باستان داشت. این جشن، تلفیقی از عناصر طبیعتی، مذهبی و فرهنگی است که توسط مردم ایران از سده‌ها پیشین تا به امروز گرامی‌داشته شده است.

«اَردوی سوره اَناهیتا» Ardavi – Sura Anāhita ایزد‌بانویی ایرانی بسیار برجسته ­ای است كه نقش مهمی در آیین­های ایرانی دارد و پیشینه ­ی ستایش و بزرگداشت این ایزد بانو در فرهنگ ایرانی به دوره­ های پیش از زرتشتی در تاریخی ایران می­رسد.

«جشن آبانگان» جشنی است در گرامیداشت سیاره درخشان «اَنَهیتَه / آناهید (زهره)» و رود پهناور و خروشان «اردوی / آمو (آمودریا)»، و بعدها ایزدبانوی بزرگ «آب»­ها در ایران (غیاث آبادی، ۱۳۸۲،ص۷۷).

جشن آبانگاه با برگزاری مراسمی به یاد آوری این خدای ایرانی و تقدیر از نعمت‌های آب و آتش از جمله روزه‌داری، خواندن دعاها و نماز، روشن کردن شمع‌ها و آتش، آواز خوانی و نوازندگی برگزار می‌شود. همچنین در این جشن، آشپزی‌های مختلف و خوراکی‌های خاصی نیز تهیه می‌شوند که با طعم و بوی خاص خود، به جشن بیشتری رونق می‌بخشند.

جشن آبانگاه، علاوه بر ارتباط با تاریخ و فرهنگ ایران، ارزش و اهمیت بسیاری در جهت بهبود روابط انسانی دارد. این جشن، فرصتی مناسب برای افزایش همبستگی و اتحادیه بین افراد و خانواده‌ها فراهم می‌کند. در این روز، خانواده‌ها به همراه هم نشسته، غذا می‌خورند، با هم صحبت می‌کنند و از فرصتی برای تقویت روابط خود بهره می‌برند.

در نهایت، می‌توان گفت که جشن آبانگاه، یک فرصت مناسب برای ارتباط با فرهنگ و تاریخ ایران و همچنین برای ایجاد همبستگی و اتحادیه در جامعه است. این جشن، توانسته است در طول سالیان گذشته، مشارکت بیشتری از مردم ایران را در خود جذب کند و به یکی از مهمترین جشن‌های مردمی در ایران تبدیل شود.

اگرچه در سال‌های اخیر به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹، برخی از مراسم‌های جشن آبانگاه با محدودیت‌هایی مواجه شده است، اما مردم همچنان این جشن را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با روحیه‌ی ایمانی خود، به خوبی جشن می‌گیرند.

10 فروردین جشن آبانگاه,ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید

در نهایت، می‌توان گفت که جشن آبانگاه، فرصتی برای یادآوری ارزش‌های فرهنگی، مذهبی و طبیعی ایران است. همچنین، این جشن، یک فرصت مناسب برای تقویت روابط بین افراد، خانواده‌ها و جامعه در کل است.

در روز جشن آبانگاه، چه مراسم برگزار می‌شود؟

در جشن آبانگاه، برخی از مراسم خاص و معنوی برگزار می‌شود. به عنوان مثال، برخی از مراسم این جشن شامل خواندن دعاها و نماز، روشن کردن شمع‌ها و آتش، آواز خوانی و نوازندگی است. همچنین در برخی مناطق، مردم در این روز به سمت رودخانه‌ها و چشمه‌ها می‌روند و به آب نماز می‌خوانند و به ستایش ایزدبانو آناهید پرداخته و میوه‌ها و تره‌های خشک را به عنوان عطریات به آب می‌ریزند. همچنین در این روز، برخی از مراسم مردمی مانند رقص و پایکوبی نیز برگزار می‌شود.

10 فروردین جشن آبانگاه,ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید

در جشن آبانگان، پارسیان به ویژه زنان در کنار دریا یا رودخانه­ ها، فرشته­ ی آب را نیایش می کنند. ایرانیان کهن آب را پاک (مقدس) می­ شمردند و هیچ­گاه آن ­را آلوده نمی­کردند و آبی را که اوصاف سه­ گانه­ اش (رنگ - بو - مزه) دگرگون می­شد برای آشامیدن و شستشو به­ کار نمی­ بردند.

در جشن آبانگاه چه لباسهای می پوشند؟

در جشن آبانگاه، مردم عموماً لباس‌های سنتی و محلی مانند چادر یا لباس‌های آذری به همراه کفش‌های مردمی مانند کفش‌های چرمی یا کفش‌های کتانی می‌پوشند. همچنین، برخی از مردم به صورت خاص، لباس‌های سفید و یا لباس‌هایی با رنگ‌های زرد و قرمز را برای جشن آبانگاه انتخاب می‌کنند. در کل، لباس‌های مردم در جشن آبانگاه، بیشتر به سمت شادی و رنگارنگی می‌روند.

در جشن آبانگاه، چه غذاهایی سرو می‌شود؟

 در جشن آبانگاه، برخی از غذاهای خاص و محلی سرو می‌شود. به عنوان مثال، غذایی به نام "کلوچه آبانگاهی" به عنوان یک غذای سنتی از جشن آبانگاه استفاده می‌شود. این کلوچه‌ها با استفاده از آرد، شکر، روغن، پودر دارچین و زعفران تهیه می‌شوند و برای خوردن آن‌ها، عموماً به همراه چای سیاه سرو می‌شود. همچنین در برخی از مناطق، غذاهای دیگری مانند "آش شلغمی"، "آش ماش" و "آش کدو" نیز در این جشن سرو می‌شوند.

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
خوب بود
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش