دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۴۳

آشنایی با تمدن سومر

تمدن سومر,تمدن سومر کجاست,تمدن سومر و اکدسومر، اولین تمدن شهری شکل‌گرفته بر روی کرۀ زمین است
به مردمان اهل جنوب میان رودان که تبحر خاصی در ساخت سیل بندها و شهرهای قلعه ای داشتند و آثار باستانی باقی مانده از آن ها نظیر پیکره ها، مهرها و گل نوشته هایشان بود؛ سومری ها میگویند. در این مطلب از سرپوش درباره تمدن سومر توضیحاتی داده شده است با ما همراه باشید.

تمدن سومر

سومِر یا به‌طور دقیق‌تر شومِر، نخستین تمدّن شهری در منطقهٔ تاریخی جنوب میانرودان، جنوب عراق امروزی، بود که آن را اولین تمدن در جهان با مصر باستان می‌نامند. سومری ها  تمدنی شکوفا در بازۀ زمانیِ حدود ۴۱۰۰ تا ۱۷۵۰ پیش از میلاد داشتند. نامشان برگرفته از نام منطقه ای است که اغلب و اشتباها به آن« سرزمین سومر» می گویند.

در شمال میان رودان، نام همسایۀ جنوبی منطقۀ اَکَد، سومِر بود و این منطقه توسط مردم اَکَد، تحت عنوان سومر به معنی« سرزمین پادشاهان متمدن» شناخته میشد و همچنین نام این سرزمین به گفته ی خود سومری ها،« سرزمین» یا« سرزمین کله سیاه ها» بود.

اختراعات سومری ها

مهم ترین نوآوری ها، اختراع ها و مفاهیمی که امروزه برای ما عادی هستند؛ توسط سومری ها بوجود آمد. از« اختراع» های آنان می توان به تقسیم زمان روز و شب به دوره های دوازده ساعته، تقسیم هر ساعت به ۶۰ دقیقه و تقسیم هر دقیقه به ۶۰ ثانیه اشاره کرد. سومری ها نوآوری های دیگری نظیر ایجاد نخستین مدرسه ها ، قدیمی ترین روایت داستان« توفان نوح» و دیگر قصه های مذهبی، دستگاه اداری و دیوانی، قدیمی ترین حماسۀ پهلوانی، معماری یادمانی و شیوه های آبیاری و آبرسانی داشتند.

تمدن سومِر، زمانی منسوخ شد که عموری ها در میان رودان به قدرت رسیدند و عیلام به منطقه حمله کرد و وجود آن فقط با استناد به نوشته های باستانی، قابل تشخیص بود که نمونه ی آن سِفر آفرینش در کتاب عهد عتیق می باشد. به همین خاطر، تا میانۀ سدۀ نوزدهم میلادی، هیچ اثری از سومری ها باقی نمانده بود تا این که کاوش های باستان شناسی در میان رودان باعث شد تا به تمدن آنان و دستاوردهای پرشمارشان چی ببرند.

ازدواج سومری ها,تمدن سومر,تحصیلات تمدن سومرسومری‌ها سرمنشأ شمار زیادی از مهم‌ترین نوآوری‌ها، اختراع‌ها، و مفاهیمی بودند

معماری سومری ها

سومری ها به دلیل فقدان کوه در منطقه خود، با استفاده از خشت، آجر و ملاتی از قیر تحت عنوان زیگورات، اقدام به ساخت بناهای کوه مانند کردند. درواقع به بنای بزرگ طبقه طبقه ای که ابعاد هر طبقه ی آن کم تر از طبقه پائین تر باشد؛ زیگورات می گویند.

زیگورات از جذاب ترین ساختارهای معماری منطقه سومر به شمار می رود. ساخت این سازۀ باستانی، در شهر ناصریه عراق امروزی صورت گرفت. البته در ۶ قرن پیش از میلاد مسیح، زیگورات فرو ریخت ولی پادشاه نبونعید دستور داد تا آن را بازسازی کنند.

فرهنگ مذهبی تمدن سومر

تمدن سومر باستان باعث تشکیل یک فرهنگ مذهبی بسیار پیچیده در زمین شده بود. سومریان، افرادی مذهبی بودند و از نظر آن ها نظم اجتماعی و وقایع طبیعی توسط خدایانشان صورت می گرفت. براساس شواهد بر جای مانده از کتبیه های سومری ها در طول تاریخ، یک خدای مخصوص از فرهنگ چندهزارسالۀ سومریان و هر شهر در سومر باستان، محافظت میکرد. خدایان و انسانها در این دوران تاریخی، با هم‌دیگر بر روی زمین زندگی می کردند.

تحصیلات تمدن سومر

مردم سومر از اهمیت اموزش مطلع شدند؛ به این صورت که ابتدا کشیش ها به کودکان، اموزش می دادند اما معنویت آنها نمیگذاشت که تحصیل همه جانبه ای داشته باشند. از این رو مدارسی با هدف آمئزش زبان خواندن و نوشتن به کودکان تأسیس شد. از اشراف باسواد به عنوان متخصصان نجوم یاد میشد. با گذشت زمان، پادشاهان سومری به اهمیت آموزش پی بردند و برای اموزش کل مردم، تلاش های چشمگیرتری کردند. سپس با تأسیس مدارس بیشتر، کشیش ها و اشراف را تشویق کردند تا به افراد از طریق سیستم های تحصیلی اموزش دهند. البته دختران، مجوز تحصیل کردن را نداشتند مگر این که یکی از اعضای خانواده سلطنتی بودند.

ازدواج سومری ها

ازدواج سومری ها صرفا با رضایت والدینشان صورت می گرفت وسپس در لوح های سفالی، سند ازدواجشان را به ثبت می رساندد. ازدواجشان، زمانی رسمی می شد که داماد برای عروس، هدیه ای به پدر همسرش تحویل می داد و داماد و پدر زن با هم به توافق در مورد هزینه های ازدواج می رسیدند. اگر زن و شوهر، صاحب فرزندی نمی شدند، پرداخت تمام هزینه ها بر عهده ی شوهر بود اما در صورت طلاق این زوج، پرداخت هزینه ها به عهده پدر زن بود. همچنین اگر شوهر زن، فوت میکرد؛ آن زن، حق ازدواج مجدد با برادران شوهرش را داشت درغیر این صورت، باید هدایایی که در هنگام ازدواج گرفته بود را به خانواده شوهرش پس میداد!

معماری سومری ها,تمدن سومر و اکد,تمدن سومر کجاستتمدن سومر باستان، یک فرهنگ مذهبی بسیار پیچیده را در زمین شکل داده بود

هنر مهرسازی سومری ها

منشأ مهرهای استوانه ای به تمدن سومر برمی گردد؛ مهرسازان سومری با حکاکی کردن انواع نقوش بر روی مهرها باعث شدند که این شیوه در دوره های بعدی مرسوم شود.

پادشاهان سومر

به نخستین سکونت گاه سومریان باستان و قدیمی ترین شهر کرۀ زمین، شهر اِریدو می گفتند. پس از این که پادشاهی از بهشت به کرۀ زمین، رانده شد؛ نامAlulim را برای نخستین پادشاه سومری در شهر اریدو انتخاب کردند. مدت حکومت او حدود ۲۸ هزار و ۸۰۰ سال بود. پادشاه بعدی به نامAlaljar بمدت ۳۶ هزارسال حکومت کرد و همچنین طول دوره ی حکومت دو پادشاه بعدی در زمین، حدود ۶۴ هزار و ۸۰۰ سال بود. در واقع پادشاهان سومری در دوره ای می زیستند که خدایان بهمراه انسانها در زمین زند گی می کردند.

کتیبه ی سومری ها

در شهر باستانی نیپور بر روی کتیبه ای با قدمت ۵ هزار پیش از میلاد مسیح، قدیمی ترین داستان های خلقت انسان کشف شده است. یکی از این داستان ها که بیانگر خلقت جهان و حتی طوفان نوح بوده است؛ به نام پیدایش اریدو می باشد.

تجارت گسترده سومری ها

یک شبکه تجارت گسترده در سومر به دلیل کمبود چوب، سنگ و سایر مواد معدنی بوجود آمد و تمدنی کهن در سواحل خلیج فارس وجود داشت که از شرکای تجاری اصلی مردمان این سرزمین به شمار می رفت و به آن دیلمون می گفتند. بازرگانان سومری به مناطق دورتر مانند عمان، آناتولی و افغانستان نیز سفر می کردند تا به اشیای باارزش نظیر طلا، مس، سنگ های قیمتی و سایر مواد معدنی ضروری دست یابند. این سفرها تأثير به سزایی در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی آن ها داشت. همچنین سومری های باستان برای ساخت جواهرات از مواد معدنی استخراج شده در داخل کشور استفاده می کردند و منبع درآمدشان خوب بود. هر شهری با افزایش تجارت، مالیاتی را جمع آوری کرد و از این طریق باعث توسعه ی سیستم ثبت معاملات گردید.

جنگ های ایالتی سومری ها

با این که بسیاری از شهر ها و دولت های سومری با هم در رابطه بودند ولی همواره با اکدی ها در شمال و یا با یکدیگر به دلیل اختلافات بر سر زمین، آب و منابع طبیعی می جنگیدند. مهمترین نبردها بین سومر و اکدی، اتفاق می افتاد. ایناتوم، پس از جنگ، یک بنای یادبودی از دولت اکدی بعنوان پیروز جنگ ساخت و بیش از ۱۰۰ سال، اکدی ها بر سومر حکومت کردند.

تمدن سومریان,تمدن سومر در کجا به وجود آمد,پادشاهان تمدن سومرسومریان خدایان متعددی را پرستش می‌کردند

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش