چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۵۳

راهنمای خرید موکت برای منازل

راهنمای خرید موکت,خرید موکت,نکاتی مهم در انتخاب و خرید موکتدر هنگام خرید موکت مناسب باید ابتدا به بودجه ای که دارید دقت کنید
خرید موکت بعنوان کفپوش از مزایای بسیاری برخوردارست. اغلب، کاربرد موکت ها برای اتاق خواب می باشد؛ صرفا بدین دلیل که اتاق خواب شما به دلیل خاصیت گرمابخش آنها ، آرامش بیشتری را برای شما فراهم می کند. انتخاب موکت مناسب، تأثير به سزایی در دکوراسیون اتاق دارد.

راهنمای خرید موکت

موکت ها کاملاً هماهنگ با هر نوع سبک مبلمان و دکور می باشند و در سطح بالایی از لحاظ تجملی قرار دارند. موکت ثابت سراسری، باعث میشود که اتاق های شما از رنگ و بافت و نقش زیبایی برخوردار شود. بعلاوه ، باتوجه به عایق حرارت و صوت بافت موکت می توان در اماکن پر سر و صدا و سرد از آن استفاده کرد. بافت ملموس و لطیف موکت و فرش، باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق می شوند. باتوجه به متنوع بودن موکت ها در بافت، رنگ و طرح های گوناگون، می توان به راحتی آن ها را با انواع دکوراسیون، هماهنگ کرد. استفاده از موکت خوب و مناسب برای خانه بسیار کاربردی است، بنابراین بهتر است به نکات مهم زیر و توصیه های کارشناسان، قبل از خرید موکت توجه کنید:

> وزن ظاهری موکت:

وزن موکت که با نام وزن ظاهری موکت شناخته میشود، وزن موکت در هر متر مربع است. مسلما این پارامتر، مقدار مختلفی برای موکت های مختلف است. یکی از تصورات اشتباه اینست که خرید موکت با وزن بیشتر به عنوان بهترین موکت با دوام بالا محسوب میشود و وزن آن تنها عاملیست که دوام موکت را تعيين می کند! بالاتر بودن وزن موکت، یکی از نشانه های بادوام تر بودن موکت است ولی این نتیجه گیری قطعی نیست؛ بدین دلیل که عوامل مهم دیگری در اولیت قرار دارد.

> جنس موکت:

جنس های متنوعی از موکت ها در بازار وجود دارد. براساس جنس موکت بالا و پائین می توان قیمت آن را تعيين کرد. برای خرید موکت باید با انواع موکت و کاربردهایشان اشنا باشید و جنس مناسب را با توجه به اینکه برای چه فضایی، قصد خرید موکت را دارید؛ انتخاب کنید. از دیگر نکات قابل توجه در خرید موکت، توجه به میزان شلوغی فضا و رفت و آمد بر روی موکت است. توجه داشته باشید که چه وسایلی بر روی آن می چینید. برخی از موکت ها به خاطر مقاومت پایینشان برای فضاهای پرتردد توصیه نمیشوند؛ بدین دلیل که بزودی خراب می شوند. درصورت داشتن فضای پرتردد، موکت های ضخیم تر و مقاوم تر خریداری کنید.

شستشوی موکت,نکات نگهداری از موکت,نکاتی مهم در انتخاب و خرید موکتیکی از نکاتی که در خرید موکت باید حتما در نظر داشته باشید، مکانی است که موکت در آن پهن میشود

اگر سازگار بودن با محیطزیست برای شما اهمیت دارد؛ باید بدانید که موکت های تهیه شده از الیافت مصنوعی، تاثیر بسیاری بر روی هوای داخل اتاق می گذارند و ممکن است حساسیت شما را تشدید کنند. در اینصورت بهتر است موکت هایی را انتخاب کنید که از الیاف طبیعی نظیر پشمی تهیه شده اند تا به روی هوای داخل خانه تاثیری نگذارد.

> تراکم موکت:

به زیادی رشته های فیبر موکت، تراکم موکت می گویند. درصورت بیشتر بودن تراکم موکت، عمر آن بیشتر است و در نتیجه از نرمی موکت کاسته میشود.البته باتوجه به خواست مشتری، این مسأله تعيين میشود که نرمی را به طول عمر و زبری ترجیح بدهد.

مزایای موکت نسبت به فرش,راهنمای خرید موکت,نکات قابل توجه هنگام خرید موکتدر هنگام خرید موکت باید به تعداد وسایل موجود در اتاق دقت کنید

> پرز بلند یا کوتاه:

موکت های رول کات به عنوان بهترین گزینه برای فضاهای مسکونی مخصوصاً اتاق خواب ها به شمار می روند. موکت های کات، حس راحتی و ارامش را به دلیل ساختار خاصشان به انسان انتقال می دهند و برخلاف سطح سفت موکت های لوپ، سطح آن ها نرم و لطیف است. درصورت بلندتر بودن پرز موکت، آن موکت نرمتر و لطیف تر است و دیگر به فرش، نیازی ندارید. البته که موکت پرز بلند باتوجه به محاسنی که دارد؛ از معایبی نیز برخوردارست که یکی از آن ها نظافت سختش است. چون الیاف این نوع موکت، بلند است؛ آشغال بیشتری در آن گیر می کند و نمیتوان براحتی آن ها را خارج کرد. البته تا حدودی می توان این مشکل با تراکم بالاتر رفع کرد. این مشکل توسط موکت های کات پرز کوتاه، برطرف شده است. پرز کوتاه و تراکم بالا، مانع از نفوذ زباله و آشغال به داخل الیاف میشود و همین امر موجب راحتتر بودن نظافت موکت پرز کوتاه میشود؛ هر چند که در این موکت، بخشی از حس نرمی و ارامش از دست میرود. توصیه میشود که از موکت های پرز بلند برای اتاق های خواب استفاده کنید و از موکت پرز کوتاه برای فضاهای عمومی تر استفاده کنید.

نگهداری و شستشوی موکت

درصورت نیاز به شستشوی زود به زود موکت، بهتر است که از موکت هایی استفاده کنید که کم پشت هستند و پرز های کوتاهی دارند. علاوه بر ارزان بودن این نوع موکت ها می توان به راحتی آن ها را شست. همچنین غبار کمتری بر روی موکت های با پرز های کوتاه می نشیند و برای کسانی مناسبتر است که دارای فرزند کوچک می باشند. جارو کردن و تمیز نگه داشتن موکت های پرز بلند و برجسته، مشکل است ولی در عوض برای سر و صدا عایق بهتری هستند. بهتر است که از رنگ های تیره برای محیط های پر رفت و آمد استفاده کنید تا کثیفی آن مشخص نباشد. برای اطلاع از نحوه ی شست و شو می توانید از فروشنده کمک بگیرید.

آب و هوای محل سکونت خود را در زمان خرید موکت در نظر بگیرید. خوب است بدانید که برای آب و هوای مرطوب و معتدل نظیر استان های شمالی، نباید موکت هایی را بخرید که دارای الیاف طبیعی مثل پشم هستند و مستعد کپک زدن هستند.

نکاتی مهم در انتخاب و خرید موکت,مزایای موکت نسبت به فرش,راهنمای خرید موکتطیف‌های رنگی که می‌توان در خرید موکت انتخاب کرد بسیار گسترده است

> رنگ و طرح مناسب:

یکی از سخت ترین و پیچیده ترین مراحل خرید موکت، انتخاب رنگ و طرح مناسب است. در حالیکه اغلب ما بر این تصوریم که این مرحله بسیار آسان است اما احتمالا در این مرحله با وجود رنگ ها و طرح های متنوع در بازار، کمی گیج شوید. پیش از خرید موکت باید اتاقتان را در نظر بگیرید و ببینید قصد ایجاد چه احساسی را در این اتاق دارید. رنگ موکت نسبت به طرح آن، نظرها را سریعتر به خود جلب می کند. در اینصورت ، بهتر است که رنگ موکت را با سایر وسایل اتاق هم رنگ کنید تا نقطه کانونی فضای اتاقتان به هم نریزد. گاهی وقت ها بهترین انتخاب برای یک اتاق، خرید یک موکت ساده است؛ به این خاطر که تکمیل کننده ی سایر وسایل اتاق و چیدمان است. برخی اوقات ممکن است که به یک تحول برای فضای اتاق، نیاز داشته باشد که در اینصورت میتواند تحول دلخواه شما را در فضا ایجاد کند.

یکی از نکات قابل توجه در مورد رنگ موکت، اینست که پس از خرید موکت و آوردن آن به خانه، رنگ آن نسبت به زمانی که در مغازه بوده روشن تر است. همیشه رنگی که در مغازه می بینید تیره تر از رنگیست که در خانه خواهید دید. چنین خطای دیدی طبیعیست و شما باید به آن در هنگام انتخاب رنگ موکت توجه داشته باشید. توصیه میشود که در زمان خرید موکت از رنگ های خنثی مانند خاکستری، قهوه ای روشن یا رگه های مختلف طوسی استفاده کنید. رنگ های خنثی میتوانند هماهنگ با رنگ های متنوع شوند و در سِت کردن موکت با اسباب و وسایل دیگر، ابتکار عمل تان را افزایش بدهند. درصورت کوچک بودن فضای موردنظرتان باید از رنگ های روشن استفاده کنید تا فضای شما بزرگتر نشان داده شود.

موکت با زیره نمدی,نکات مهم برای خرید موکتیکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب و خرید موکت شکل آن است

> موکت با زیره نمدی یا لاستیکی:

عموماً موکت با زیره نمدی برای فضاهای مسکونی پیشنهاد می شود. یکی از فضاهای کم تردد، فضاهای مسکونی هستند که شاید نیازی نباشد که موکت آن در سالیان دراز، نوسازی و یا تعویض شود. از این رو انتخاب موکت های زیره نمدی برای چنین فضاهایی بسیار مناسب است. نیازی نیست که موکت های زیره لاستیکی را بچسبانید و به دلیل ساختار لاستیکی زیره خود پس از پهن شدن و فیکس شدن در جای خود، ثابت می ماند. معمولاً موکت هایی که در دفاتر کار و فروشگاهها استفاده می شوند به شستشوی بیشتری نیاز دارند که این مورد در موکت های پشت لاستیک مخصوصاً تایل به دلیل راحتی در جابجایی انجام میشود. در نظر داشته باشید که قیمت موکت پشت لاستیکی، گرانتر از پشت نمدی است.

> ضمانت و گارانتی تولید کننده:

موکتی برای خرید کردن ، مناسب است که علاوه بر داشتن تولید کننده معتبر، گارانتی و ضمانتنامه های معتبر داشته باشد. از این رو برای خرید موکت باید به سراغ مراکز خرید معتبر و نمایندگی های رسمی بروید.

> قیمت موکت:

یکی از مهمترین موارد در زمان خرید موکت، بودجه ی قابل پرداخت شما می باشد. معمولاً قیمت موکت براساس کیفیت آن تعيين میشود، ولی همیشه همچنین چیزی صدق نمی کند. یکی از ملاک های خریداران موکت، کیفیت آن نیست؛ بلکه زیبایی و شیک بودن آن است. خیلی وقت ها افراد به سراغ موکتی میروند که گران قیمت و زیباست اما از مواد بی کیفیتی ساخته شده است. بنابراین باید کیفیت موکت را مدنظر قرار دهید ، سپس مبلغ گزافی را بابت آن بپردازید.

مهمترین مزایای موکت نسبت به فرش

الگو و طرح پذیر بودن موکت، شاید به عنوان مهمترین مزیت موکت نسبت به فرش به شمار برود. به این معنی که اندازه ی فرش ها معمولاً ثابت و مشخص است و قابلیت سفارش فرش در ابعاد غیر معمول یا شکل غیر معقول وجود ندارد ولی موکت به صورت رولی است و قابلیت سفارش در هر ابعاد و شکلی وجود دارد و برای فضای زندگیتان مناسب باشد، قابل برش و سفارش است.

راهنمای خرید موکت خوب,نکات خرید موکتمهمترین مسئله در خرید موکت دوام آن است

کی از مزایای موکت نسبت به فرش اینست که می توان کل فضای مورد نظر شما را با موکت پوشاند؛ بگونه ای که با استفاده از موکت حتی قابلیت پوشش دهی فضای نزدیک مبلمان یا نقاط دفرمه فضا را دارید.

نوع مواد اولیه ای که در فرش استفاده میشود با موکت فرق دارد. در موکت های مرغوب، با ایجاد زیرسازی خوب یک سطح عایق رطوبت، موجب افزایش مقاومت کفپوش دربرابر رطوبت میشوند.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش