چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۰۱

اصول و تکنیک های نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان مسکونینورپردازی نمای ساختمان
اولین عاملی که سبب جلب توجه شما به یک ساختمان می شود به نمای بیرونی آن مربوط می شود. نمای بیرونی با استفاده از روش های مختلفی تزئین می شود، که یکی از آنها نورپردازی است. بنابراین طراح یک ساختمان برای زیباسازی ساختمان به بهترین وجه از این تکنیک استفاده می کند. در این مقاله سرپوش به اصول نورپردازی نمای ساختمان پرداخته ایم.

نورپردازی نمای ساختمان:

ساختمانی که نورپردازی ندارد در شب هیچ هویتی نخواهد داشت زیرا هیچ دید به آن وجود ندارد. هر چه که طراح برای نمای ساختمان زحمت کشیده باشد اگر در شب نورپردازی مناسبی وجود نداشته باشد، تمامی زحمت های او بی نتیجه خواهند ماند.

می توان گفت ساختمانی که نمای آن فاق نورپردازی است یک ساختمان مرده محسوب می شود. اگر فلسفه معماری را کنار گذاشته و از جنبه شهرسازی به این موضوع نگاه کنیم؛ نورپردازی می تواند یک عامل منحصر به فرد از ساختمان شما بسازد و ساختمان شما را به یک نماد در منطقه تبدیل کند. با استفاده از نورپردازی مناسب می توان تمام المان های به کار گرفته و همچنین فضاهای پر و خالی را در ساختمان مشخص کرد.

نورپردازی نمای ساختمان,تکنیک های نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان های مدرن

البته در این مورد باید کاربری ساختمان را نیز مد نظر قرار داد، به طور قطع نورپردازی که برای نمای رومی و یا نمای کلاسیک در یک ساختمان مسکونی به کار می رود با ساختمان تجاری بسیار متفاوت است.

نمای ساختمان رد طول روز به خوبی دیده می شود و می تواند زیبایی خود را به افراد نشان دهد و توجه دیگران را به خود جلب کند. نورپردازی که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود در دو حالت قرار می گیرد:

- نورپردازی نما

- نورپردازی محوطه

نورپردازی نمای ساختمان,اصول نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان های اختصاصی

ساختمان هایی که از این تکنیک برای زیباسازی استفاده می کنند روز به روز بیشتر می شود، البته این موضوع نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا طرفداران خود را افزایش داده است.

استفاده از نورپردازی می تواند نمای شهر که ساختمان های بلندی دارد را زیبا و روشن تر نمایش دهد. 

یکی از نکات مهم در استفاده از نورپردازی های ساختمان موضوع مصرف انرژی است، این نماها می توانند هزینه های مربوط به برق را افزایش دهند، بنابراین بسیار مهم است که برای صرفه جویی در مصرف برق و هم برای کاهش هزینه ها از به صرفه ترین مدل ها استفاده کرد. 

نورپردازی نمای ساختمان,روش‌های نورپردازی نمای بیرونی ساختماننورپردازی نمای ساختمان های مرتفع

یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد چگونگی استفاده و هدایت نور برای روشن کردن نمای ساختمان است، در صورتی که از نورهای اشتباهی برای نمای خود استفاده کنید، نمی توانید به اهداف بصری دست پیدا کنید و ساختمان زشت و زننده خواهد شد، بنابراین برای نمای ساختمان با استفاده از نورپردازی باید از یک متخصص در این زمینه استفاده کرد.

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان سنگینورپردازی زیبای نمای ساختمان

روش‌های مختلف نورپردازی نمای ساختمان:

نورپردازی خشن:

در صورتی که قصد دارید بافت‌های کوچک و سطوح ریز معماری در نمای ساختمان نمایش داده شوند این روش برای شما مناسب خواهد بود. از آنجایی که در این روش نمی توان سطح گسترده و زیادی از نمای ساختمان را در معرض نمایش گذاشت؛ باید از ابزار و روش های مناسب استفاده کرد تا نور دقیقا روی همان قسمتی که مورد نظر است و دارای اهمیت می باشد قرار بگیرد.

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان مدرننورپردازی نمای ساختمان های باشکوه

نورپردازی از داخل و خارج:

در استفاده از این روش نورپردازی را روی قسمتی قرار می دهند که در نمای خارجی ساختمان قرار داشته باشدبرای مثال؛ بالکن، پنجره ها و نرده ها. در استفاده از این تکنیک می توان به نمای خارجی ساختمان حالتی جذاب و شیک تر داد، اما باید توجه کرد به صورت درست طراحی و اجرا شود. 

نکته ای که باید به آن توجه کرد عدم استفاده از منبع نور در زیر پنجره ها است، این موضوع باعث جلب توجه بیش از حد می شود.

نورپردازی نمای ساختمان,انواع نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان های بلند و مدرن

نور پردازی یک دست:

معمولا برای نورپردازی های ساختمان، کار خود را از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان به صورت نرم و یکدست آغاز می کنند، در این صورت می توان نمای ساختمان را به شکل یکدست و دارای وسعت زیاد نشان داد.

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان با نمای سنگینورپردازی نمای ساختمان با نمای سنگی

نورپردازی تاکیدی یا منطقه‌ای:

در استفاده از این روش می توان ستون ها، پنجره ها و بالکن ها را با استفاده از تاکید بیشتر مورد توجه قرار داد تا نورپردازی نقش ماندگاری را در ذهن بیننده ایجاد کند و یک هارمونی کلی از نمای ساختمان را در معرض نمایش قرار دهد. 

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی های تاکیدی نمای ساختماننورپردازی های تاکیدی نمای ساختمان

مهم ترین اصول به کارگیری نورپردازی در نمای ساختمان:

در زمان های گذشته برای نورپردازی های ساختمان مهم، معروف یا مکان های تجاری و تاریخی از این روش استفاده می کردند، اما در حال حاضر در انواع ساختمان های مسکونی، تالارها، رستوران ها، بانک ها و انواع خانه های ویلایی و غیر ویلایی و... می توان این موضوع را به شکل گسترده به چشم دید. نورپردازی های ساختمان به موضوعی مهم تبدیل شده است که افراد مختلف در طراحی های خود از آن استفاده می کنند. برای اجرای صحیح نورپردازی ساختمان باید یکسری اصول را اجرا کرد تا این کار به بهترین شکل ممکن انجام شود:

استفاده از منبع نور پنهان:

یکی از مشکلاتی که در ساختمان های دارای نورپردازی دیده می شود، مشخص بودن منبع نور است که برای این تکنیک از آن استفاده می شود.

باید توجه کرد که منبع پخش نور در مکانی قرار بگیرد که از دید مردم پنهان شود، اگر این اصل رعایت نشود؛ نمای ساختمان حالت به هم ریخته و بی تناسب به خود خواهد گرفت. 

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان با منبع پنهاننورپردازی نمای ساختمان با منبع پنهان

میران و رنگ نور استفاده شده:

یکی از نکات بسیار مهم در تزئین نمای ساختمان با این روش باید به آن توجه شود رنگ نورها، شدت و میزان آنها است. در صورتی که اشتباهی در این مورد صورت بگیرد شاهد آشفتگی، درهم ریختگی و نامرتبی نمای ساختمان خواهیم بود. 

هماهنگی بین نورهای استفاده شده:

نورهایی که برای تزئین نمای ساختمان استفاده می کنید باید با متریال و مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان تناسب داشته باشند و با طراحی ساختمان نوعی هارمونی ایجاد کند. 

برای مثال اگر ساختمان شما پنجره های معمولی و ساده ای دارد می توانید از نوارهای ال ایی دی مخفی در بالا و پایین پنجره استفاده کنید که روش با صرفه اقتصادی هم خواهد بود. استفاده از این لامپ ها برای ساختمان هایی که نمای چندان جذابی ندارند یا اجازه استفاده از نورپردازی داده نمی شود؛ مفید خواهد بود.

نورپردازی نمای ساختمان,اصول نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان و ایجاد هماهنگی بین اجزا

استفاده از نورهای سازگار با محیط و ساختمان های اطراف آن:

شاید شما هم اصطلاح آلودگی نوری را شنیده باشید، در صورتی که نور پردازی با محیط اطراف خود بسیار در تناقض باشد به طوری که با نگاه کردن به آن احساس بی نظمی به شما دست دهد این اصطلاح را به کار می برند. بنابراین برای اجرای نورپردازی باید به محیط اطراف ساختمان هم توجه داشته باشید.

برجسته نشان دادن عناصر نما:

یکی از مهمترین اصل های نورپردازی، مربوط به دیده شدن هر چه بهتر ساختمان و عناصر به کار رفته در شب است. پس اگر د نمای ساختمان خود از اجزایی مانند ایوان ، قوس، ستون و... استفاده کرده اید باید نورپردازی را به گونه ای اجرا کنید که بهترین نمایش را از این اجزا داشته باشید. 

نورپردازی نمای ساختمان,عکس نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان؛ برجسته کردن عناصر ساختمان

پروژکتور می تواند گزینه مناسبی باشد اگر شما قصد دارید معماری منحصر به فرد نمای ساختمان را نمایش دهید. قسمت زیرین دیوار و در مقابل نما معمولا مکانی برای نصب پروژکتورها هستند. این دستگاه با روشن کردن تمام نما می تواند بر شکل و مواد آن تاکید کند.

از طرفی استفاده از رنگ ها نیز می تواند بازی رنگ ها را ایجاد کند تا روحیه خاصی به ساختمان شما در شب بدهد.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش