جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۰۱

اصول و تکنیک های نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان مسکونینورپردازی نمای ساختمان
اولین عاملی که سبب جلب توجه شما به یک ساختمان می شود به نمای بیرونی آن مربوط می شود. نمای بیرونی با استفاده از روش های مختلفی تزئین می شود، که یکی از آنها نورپردازی است. بنابراین طراح یک ساختمان برای زیباسازی ساختمان به بهترین وجه از این تکنیک استفاده می کند. در این مقاله سرپوش به اصول نورپردازی نمای ساختمان پرداخته ایم.

نورپردازی نمای ساختمان:

ساختمانی که نورپردازی ندارد در شب هیچ هویتی نخواهد داشت زیرا هیچ دید به آن وجود ندارد. هر چه که طراح برای نمای ساختمان زحمت کشیده باشد اگر در شب نورپردازی مناسبی وجود نداشته باشد، تمامی زحمت های او بی نتیجه خواهند ماند.

می توان گفت ساختمانی که نمای آن فاق نورپردازی است یک ساختمان مرده محسوب می شود. اگر فلسفه معماری را کنار گذاشته و از جنبه شهرسازی به این موضوع نگاه کنیم؛ نورپردازی می تواند یک عامل منحصر به فرد از ساختمان شما بسازد و ساختمان شما را به یک نماد در منطقه تبدیل کند. با استفاده از نورپردازی مناسب می توان تمام المان های به کار گرفته و همچنین فضاهای پر و خالی را در ساختمان مشخص کرد.

نورپردازی نمای ساختمان,تکنیک های نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان های مدرن

البته در این مورد باید کاربری ساختمان را نیز مد نظر قرار داد، به طور قطع نورپردازی که برای نمای رومی و یا نمای کلاسیک در یک ساختمان مسکونی به کار می رود با ساختمان تجاری بسیار متفاوت است.

نمای ساختمان رد طول روز به خوبی دیده می شود و می تواند زیبایی خود را به افراد نشان دهد و توجه دیگران را به خود جلب کند. نورپردازی که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود در دو حالت قرار می گیرد:

- نورپردازی نما

- نورپردازی محوطه

نورپردازی نمای ساختمان,اصول نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان های اختصاصی

ساختمان هایی که از این تکنیک برای زیباسازی استفاده می کنند روز به روز بیشتر می شود، البته این موضوع نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا طرفداران خود را افزایش داده است.

استفاده از نورپردازی می تواند نمای شهر که ساختمان های بلندی دارد را زیبا و روشن تر نمایش دهد. 

یکی از نکات مهم در استفاده از نورپردازی های ساختمان موضوع مصرف انرژی است، این نماها می توانند هزینه های مربوط به برق را افزایش دهند، بنابراین بسیار مهم است که برای صرفه جویی در مصرف برق و هم برای کاهش هزینه ها از به صرفه ترین مدل ها استفاده کرد. 

نورپردازی نمای ساختمان,روش‌های نورپردازی نمای بیرونی ساختماننورپردازی نمای ساختمان های مرتفع

یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد چگونگی استفاده و هدایت نور برای روشن کردن نمای ساختمان است، در صورتی که از نورهای اشتباهی برای نمای خود استفاده کنید، نمی توانید به اهداف بصری دست پیدا کنید و ساختمان زشت و زننده خواهد شد، بنابراین برای نمای ساختمان با استفاده از نورپردازی باید از یک متخصص در این زمینه استفاده کرد.

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان سنگینورپردازی زیبای نمای ساختمان

روش‌های مختلف نورپردازی نمای ساختمان:

نورپردازی خشن:

در صورتی که قصد دارید بافت‌های کوچک و سطوح ریز معماری در نمای ساختمان نمایش داده شوند این روش برای شما مناسب خواهد بود. از آنجایی که در این روش نمی توان سطح گسترده و زیادی از نمای ساختمان را در معرض نمایش گذاشت؛ باید از ابزار و روش های مناسب استفاده کرد تا نور دقیقا روی همان قسمتی که مورد نظر است و دارای اهمیت می باشد قرار بگیرد.

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان مدرننورپردازی نمای ساختمان های باشکوه

نورپردازی از داخل و خارج:

در استفاده از این روش نورپردازی را روی قسمتی قرار می دهند که در نمای خارجی ساختمان قرار داشته باشدبرای مثال؛ بالکن، پنجره ها و نرده ها. در استفاده از این تکنیک می توان به نمای خارجی ساختمان حالتی جذاب و شیک تر داد، اما باید توجه کرد به صورت درست طراحی و اجرا شود. 

نکته ای که باید به آن توجه کرد عدم استفاده از منبع نور در زیر پنجره ها است، این موضوع باعث جلب توجه بیش از حد می شود.

نورپردازی نمای ساختمان,انواع نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان های بلند و مدرن

نور پردازی یک دست:

معمولا برای نورپردازی های ساختمان، کار خود را از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان به صورت نرم و یکدست آغاز می کنند، در این صورت می توان نمای ساختمان را به شکل یکدست و دارای وسعت زیاد نشان داد.

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان با نمای سنگینورپردازی نمای ساختمان با نمای سنگی

نورپردازی تاکیدی یا منطقه‌ای:

در استفاده از این روش می توان ستون ها، پنجره ها و بالکن ها را با استفاده از تاکید بیشتر مورد توجه قرار داد تا نورپردازی نقش ماندگاری را در ذهن بیننده ایجاد کند و یک هارمونی کلی از نمای ساختمان را در معرض نمایش قرار دهد. 

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی های تاکیدی نمای ساختماننورپردازی های تاکیدی نمای ساختمان

مهم ترین اصول به کارگیری نورپردازی در نمای ساختمان:

در زمان های گذشته برای نورپردازی های ساختمان مهم، معروف یا مکان های تجاری و تاریخی از این روش استفاده می کردند، اما در حال حاضر در انواع ساختمان های مسکونی، تالارها، رستوران ها، بانک ها و انواع خانه های ویلایی و غیر ویلایی و... می توان این موضوع را به شکل گسترده به چشم دید. نورپردازی های ساختمان به موضوعی مهم تبدیل شده است که افراد مختلف در طراحی های خود از آن استفاده می کنند. برای اجرای صحیح نورپردازی ساختمان باید یکسری اصول را اجرا کرد تا این کار به بهترین شکل ممکن انجام شود:

استفاده از منبع نور پنهان:

یکی از مشکلاتی که در ساختمان های دارای نورپردازی دیده می شود، مشخص بودن منبع نور است که برای این تکنیک از آن استفاده می شود.

باید توجه کرد که منبع پخش نور در مکانی قرار بگیرد که از دید مردم پنهان شود، اگر این اصل رعایت نشود؛ نمای ساختمان حالت به هم ریخته و بی تناسب به خود خواهد گرفت. 

نورپردازی نمای ساختمان,نورپردازی نمای ساختمان با منبع پنهاننورپردازی نمای ساختمان با منبع پنهان

میران و رنگ نور استفاده شده:

یکی از نکات بسیار مهم در تزئین نمای ساختمان با این روش باید به آن توجه شود رنگ نورها، شدت و میزان آنها است. در صورتی که اشتباهی در این مورد صورت بگیرد شاهد آشفتگی، درهم ریختگی و نامرتبی نمای ساختمان خواهیم بود. 

هماهنگی بین نورهای استفاده شده:

نورهایی که برای تزئین نمای ساختمان استفاده می کنید باید با متریال و مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان تناسب داشته باشند و با طراحی ساختمان نوعی هارمونی ایجاد کند. 

برای مثال اگر ساختمان شما پنجره های معمولی و ساده ای دارد می توانید از نوارهای ال ایی دی مخفی در بالا و پایین پنجره استفاده کنید که روش با صرفه اقتصادی هم خواهد بود. استفاده از این لامپ ها برای ساختمان هایی که نمای چندان جذابی ندارند یا اجازه استفاده از نورپردازی داده نمی شود؛ مفید خواهد بود.

نورپردازی نمای ساختمان,اصول نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان و ایجاد هماهنگی بین اجزا

استفاده از نورهای سازگار با محیط و ساختمان های اطراف آن:

شاید شما هم اصطلاح آلودگی نوری را شنیده باشید، در صورتی که نور پردازی با محیط اطراف خود بسیار در تناقض باشد به طوری که با نگاه کردن به آن احساس بی نظمی به شما دست دهد این اصطلاح را به کار می برند. بنابراین برای اجرای نورپردازی باید به محیط اطراف ساختمان هم توجه داشته باشید.

برجسته نشان دادن عناصر نما:

یکی از مهمترین اصل های نورپردازی، مربوط به دیده شدن هر چه بهتر ساختمان و عناصر به کار رفته در شب است. پس اگر د نمای ساختمان خود از اجزایی مانند ایوان ، قوس، ستون و... استفاده کرده اید باید نورپردازی را به گونه ای اجرا کنید که بهترین نمایش را از این اجزا داشته باشید. 

نورپردازی نمای ساختمان,عکس نورپردازی نمای ساختماننورپردازی نمای ساختمان؛ برجسته کردن عناصر ساختمان

پروژکتور می تواند گزینه مناسبی باشد اگر شما قصد دارید معماری منحصر به فرد نمای ساختمان را نمایش دهید. قسمت زیرین دیوار و در مقابل نما معمولا مکانی برای نصب پروژکتورها هستند. این دستگاه با روشن کردن تمام نما می تواند بر شکل و مواد آن تاکید کند.

از طرفی استفاده از رنگ ها نیز می تواند بازی رنگ ها را ایجاد کند تا روحیه خاصی به ساختمان شما در شب بدهد.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X