جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۲۳

راهنمای خرید هود آشپزخانه و نکات مربوط به آن

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانهراهنمای خرید هود آشپزخانه
هود یکی از ابزارهای مهم در هر آشپزخانه ای محسوب می شود که می تواند علاوه بر زیبایی فضایی سالم و دلنشین برای شما فراهم کند، اما انتخاب برای خرید این آیتم باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه این مقاله سرپوش به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

هود در آشپزخانه:

اولین کاربردی که می توان برای هود درنظر داشت تهویه است. هود می تواند بو، دود، چربی و رطوبتی که هنگام پخت غذا ایجاد شده را از محیط آشپزخانه به بیرون منتقل کند. امروزه هود نقش بسیار مهمی در دکوراسیون خانه ها دارد، انواع و اقسام این دستگاه در شرکت های سازنده تولید می شود که می تواند نشانه ای از پاکسازی در کنار نمای زیبا برای آشپزخانه باشد. 

یکی دیگر از کاربردهایی که می توان برای هود درنظر داشت روشنایی اجاق گاز است، چراغ های تعبیه شده روی هود کمک بسیاری در تولید روشنایی می کند. پس باید زمان خرید هود به نکاتی توجه داشت که شامل موارد زیر می باشند: 

- مکش هود و قدرت آن برای جذب بو و چربی

- زیبایی ظاهری هود

- تعداد چراغ ها و میزان روشنایی آن

- ابعاد هود

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود آشپزخانهراهنمای خرید هود آشپزخانه و نکات مهم مربوط به آن

انواع هود آشپزخانه:

هود شومینه‌ای:

این هود به شکل حرف T  لاتین طراحی شده و دارای صفحه پایینی صاف می باشد که به موازات اجاق گاز قرار دارد. هود شومینه ای اولین سری هود آشپزخانه است که مستقیما به سقف متصل می شود. 

هود مورب:

این هود با زاویه ۴۵ درجه روی دیوار نصب می شود، همچنین فیلتر آن دیده نمی شود. هود شیب دار نام دیگری برای هود مورب است.

هود مخفی (توکار):

هودهای آشپزخانه مخفی دارای توان بالای مکش هستند و علاوه براینکه دیده نمی شوند به راحتی فضای آشپزخانه را از دود، چربی، بو و به طورکلی هر ذره معلق در آشپزخانه پاک خواهد کرد. 

از طرفی باید اشاره کرد که هود توکار تمام سطح اجاق گاز را می پوشاند. این هود توانایی قرارگیری در انواع کابینت با ابعاد متنوع را دارا است، پس می توانید از یک کابینت ساز برای طراحی و ساخت کابینت کمک گرفت تا براساس ابعاد هود کابینت مناسب را طراحی کند. 

هود مخفی برای کاربرانی مناسب است که دوست دارند هارمونی و یکدستی آشپزخانه طراحی شده حفظ شود و این موضوع برایشان اهمیت دارد. در حقیقت این گروه از مصرف کنندگان مایل هستند تا هود آشپزخانه جزوی از یک کل در آشپزخانه آنها به حساب بیاید

انواع هود مخفی:

- هود مخفی دودکش دار

- هود مخفی بدون دودکش

- هود توکار تاشو

- هود توکار ثابت

- هود توکار کشویی

باتوجه به نوع هود خریداری شده باید کابینت متناسب با آن انتخاب شود.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود مخفیراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود مخفی

هود جزیره ای:

این نوع هود در طراحی آشپزخانه انقلابی عظیم برپا کرده است، زیرا به گونه طراحی شده است که در گام نخست نمای ویژه و زیبایی به آشپزخانه بدهد و سپس قدرت مکش مناسبی داشته باشد. نوع هوشمند هود و تنوع طراحی آن می تواند رضایت خاطر را برای مشتریان به همراه داشته باشد. 

نکته: اگر چندان اهل آشپزی نیستید و بیشتر به جذابیت ظاهری هود آشپزخانه توجه می‌کنید، هود جزیره‌ای انتخابی مطلوب است.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود جزیره ایراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود جزیره ای

هود زیرکابینتی:

هود زیرکابینتی یک محصول کاملا نوستالژیک و قدیمی است تقریبا هر آشپزخانه ای برای یکبار هم که شده تجربه حضور این هود را داشته است. باید اشاره کرد که برای خرید هود آشپزخانه به کاربری آسان و مصرف زیاد آن توجه داشت از جمله مهمترین خصوصیتی که برای هر مصرف کننده ای باید درنظر داشت مقدار مصرف هود است. 

هودهای زیرکابینتی دقیقا بالای سطح اجاق گاز نصب می شوند و طراحی آنها باید به صورتی باشد که با زیر کابینت کاملا متناسب باشد، البته نمای متفاوت و چشمگیری به آشپزخانه هم خواهد داد. برای نصب این نوع هود دو طراحی برای کابینت درنظر می گیرند که شامل کانال دار و بدون کانال است. 

زمانی که هود کانال دار نصب شود هرگونه دود و ذره معلق یا بوی ناشی از آشپزی می تواند از مسیر کانال به بیرون از ساختمان هدایت شود. 

هودهای بدون کانال هم با استفاده از یک فیلتر این کار را انجام خواهد داد. این کاملا سلیقه ای خواهد بود که هود کانال دار انتخاب کرده با نوع بدون کانال. در صورتی که طراحی بدون کانال باشد باید چند وقتی یکبار فیلتر را تعویض کنید. 

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود زیرکابینتیراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود زیرکابینتی

هود آسانسوری:

نصب این هود در آشپزخانه ساده است و شما را شگفت زده خواهد کرد. هودهای آسانسوری به گونه ای طراحی شده اند که کاملا با فضای داخل آپارتمان هماهنگ هستند. همه راهنماهای خرید تجهیزات آشپزخانه قطعا هودهای آسانسوری را به افراد که کم به آشپزخانه رفت آمد دارند یا خیلی اهل آشپزی نیستند پیشنهاد می کنند، زیرا استفاده مداوم از هود آسانسوری باعث کاهش عملکرد آن می‌شود.

باید درنظر داشت که استفاده زیاد از این هود موجب هدر رفتن انرژي و هرز شدن دکمه بالا و پایین خواهد شد که در نهایت مجبور می شوید قطعه جدیدی سفارش دهید. بااین اوصاف، اگر بیش از ۲-۳ بار به سراغ آشپزی نمی‌روید، این محصول برای آشپزخانه شما مناسب است.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود آسانسویراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود آسانسوی

نکات خرید هود آشپزخانه:

همه خریداران هود باید نیاز و اولویت های خود را بشناسند که با نوع هود و ویژگی های آن ارتباط مستقیم دارد. در ادامه به مهمترین مواردی که می تواند شما را برای خرید بهترین هود راهنمایی کند، اشاره خواهد شد: 

اندازه:

یکی از فاکتورهای مهم در خریده هود آشپزخانه توجه به اندازه هود است که باید با اجاق گاز یکسان باشد تا بتواند تمام سطح آن را پوشش دهد و همه ذرات دود و موادغذایی را به خود جذب کند. البته امکان دارد به دلایل مختلف نتوانید هودی دقیقا اندازه اجاق گاز بخرید به همین دلیل توصیه می شود هود انتخابی شما مقداری بزرگ تر از اجاق گاز باشد. 

همانطور که می دانید هود بزرگتر ممکن است مقدار گران تر باشد اما اگر اجاق گازتان بزرگ باشد هیچ چاره ای نیست. توجه داشته باشید شما یک مرتبه هزینه می کنید در عوض تجربه لذت بخش تر و کارایی بیشتری خواهید داشت. 

هودهای زیرکابینتی باید به اندازه فرورفتگی که در دیوار تعبیه شده است، باشند.( هرچند برخی از مدل ها برای جلوگیری از انطباق با اندازه‌ی اجاق گاز طراحی شده اند). این درحالی است که هود نوع جزیره ای محدود به اندازه فضای موجود خواهد بود. باید فضای موردنظر اندازه گرفته شود تا بتوانید مناسب ترین نوع هود را خریداری کنید. 

قدرت:

هرچه هود قوی تر باشد کارایی بیشتری هم خواهد داشت. درصورتی که شما پخت و پز انجام می دهید باید هودهای مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید. برای اندازه گیری قدرت هود از واحد متر مکعب بر ساعت m3/h استفاده می شود. هرچه مقدار عدد بالاتر باشد حجم هوای تخلیه شده در ساعت هم بیشتر می شود. به طورکلی هرچه تعداد دفعات آشپزی شما بیشتر باشد باید اجاق گاز بزرگتر و هودی با مکش بیشتر خریداری کنید. 

زیبایی:

برخی از هودهای آشپزخانه زیبایی چندانی ندارد، اما اگر شما به زیبایی آشپزخانه خود اهمیت می دهید باید در انتخاب هود دقت داشته باشید زیرا، این آیتم می تواند دکوراسیون شما را تاحد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از مدل های هود جزیره ای یا دیواری دارای طرح های بسیار عالی هستند که می توانند توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. پس در زمان خرید این ابزار پرکابرد به سبک آشپزخانه خود توجه داشته باشید و سپس مناسب ترین نوع را خریداری کنید. در این خصوص، حتی می‌توانید از یک طراح داخلی نیز کمک بگیرید.

سر و صدا:

تمامی هودها مقداری سروصدا دارند حتی بهترین نوع آن هم ممکن است مقداری سروصدا داشته باشند. بیشتر شکایات مردم به دلیل همین موضوع است زیرا بیشتر مدل ها سروصدای زیادی دارند. با این وجود مدل هایی هم هستند که صدای بسیار کمی دارند. پس اگر سروصدا شما را اذیت می کند پیش از خریداری به میزان صدای تولیدی توجه کنید.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,نکات خرید هود آشپزخانهراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ توجه به سروصدای هود

نوع تهویه:

هودهای آشپزخانه کانال هایی دارند که هوا را از داخل آشپزخانه به بیرون از محیط منتقل می کند. این کانال با استفاده از فیلترهای موجود دود و آلودگی موادغذایی را از بین می برد. هودهایی که دارای مجاری مکش هستند، بسیار مؤثرتر از آنهایی است که مجرای مکش ندارند، البته نصب آنها مقدار پیچیده است و هزینه بیشتری هم برای شما خواهد داشت. 

برخی افراد آشپزخانه های کوچکی دارند درنتیجه مجبور هستند که از هودهای بدون مجرا استفاده کنند. درصورتی که به هردلیل مجبور شدید از هود بدون مجرا استفاده کنید هرچندوقت یکبار فیلترها را تعویض کرده یا تمیز کنید.

هودهای مجرادار هم فیلتر آلومینیومی دارند که روغن را جذب می کند به همین دلیل این نوع هم نیاز به تمیز کردن دوره ای دارد. 

سرعت فن:

بسیاری از مدل های هود داخل بازار امکان تنظیم سرعت فن دارند، این ویژگی بسیار کاربردی است و به شما این امکان را خواهد داد که با توجه به شرایط سرعت فن هود را تنظیم کنید؛ در این صورت عمر هود شما بیشتر خواهد شد. در بیشتر مواقع دود زیاد نیست به همین دلیل نیازی به فن با سرعت بالا نخواهید داشت. درصورتی که غذای شما سوخت یا محیط آشپزخانه را دود گرفت می توانید از تنظیم سرعت فن استفاده کرده و دود را به محیط بیرون بفرستید. این خصوصیت ارزش خرید هود را بالا خواهد برد. 

سهولت نصب:

بیشتر هودها مجرای نصب دارند که مقداری فرآیند نصب را دشوار و پیچیده خواهد کرد. بهترین کار این است که نصب را یک متخصص انجام دهد. برخی از هودها ممکن است بدون مجرا باشند و نصب ساده دارند، پس تنها کافی است کمی کارهای فنی بدانید تا هود را نصب کنید. اما اکثر برندها در خدمات پس از فروش خود نصب رایگان نیز دارند. پس با خیال راحت کار را به متخصصان بسپارید.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش