سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۲۳

راهنمای خرید هود آشپزخانه و نکات مربوط به آن

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانهراهنمای خرید هود آشپزخانه
هود یکی از ابزارهای مهم در هر آشپزخانه ای محسوب می شود که می تواند علاوه بر زیبایی فضایی سالم و دلنشین برای شما فراهم کند، اما انتخاب برای خرید این آیتم باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه این مقاله سرپوش به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

هود در آشپزخانه:

اولین کاربردی که می توان برای هود درنظر داشت تهویه است. هود می تواند بو، دود، چربی و رطوبتی که هنگام پخت غذا ایجاد شده را از محیط آشپزخانه به بیرون منتقل کند. امروزه هود نقش بسیار مهمی در دکوراسیون خانه ها دارد، انواع و اقسام این دستگاه در شرکت های سازنده تولید می شود که می تواند نشانه ای از پاکسازی در کنار نمای زیبا برای آشپزخانه باشد. 

یکی دیگر از کاربردهایی که می توان برای هود درنظر داشت روشنایی اجاق گاز است، چراغ های تعبیه شده روی هود کمک بسیاری در تولید روشنایی می کند. پس باید زمان خرید هود به نکاتی توجه داشت که شامل موارد زیر می باشند: 

- مکش هود و قدرت آن برای جذب بو و چربی

- زیبایی ظاهری هود

- تعداد چراغ ها و میزان روشنایی آن

- ابعاد هود

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود آشپزخانهراهنمای خرید هود آشپزخانه و نکات مهم مربوط به آن

انواع هود آشپزخانه:

هود شومینه‌ای:

این هود به شکل حرف T  لاتین طراحی شده و دارای صفحه پایینی صاف می باشد که به موازات اجاق گاز قرار دارد. هود شومینه ای اولین سری هود آشپزخانه است که مستقیما به سقف متصل می شود. 

هود مورب:

این هود با زاویه ۴۵ درجه روی دیوار نصب می شود، همچنین فیلتر آن دیده نمی شود. هود شیب دار نام دیگری برای هود مورب است.

هود مخفی (توکار):

هودهای آشپزخانه مخفی دارای توان بالای مکش هستند و علاوه براینکه دیده نمی شوند به راحتی فضای آشپزخانه را از دود، چربی، بو و به طورکلی هر ذره معلق در آشپزخانه پاک خواهد کرد. 

از طرفی باید اشاره کرد که هود توکار تمام سطح اجاق گاز را می پوشاند. این هود توانایی قرارگیری در انواع کابینت با ابعاد متنوع را دارا است، پس می توانید از یک کابینت ساز برای طراحی و ساخت کابینت کمک گرفت تا براساس ابعاد هود کابینت مناسب را طراحی کند. 

هود مخفی برای کاربرانی مناسب است که دوست دارند هارمونی و یکدستی آشپزخانه طراحی شده حفظ شود و این موضوع برایشان اهمیت دارد. در حقیقت این گروه از مصرف کنندگان مایل هستند تا هود آشپزخانه جزوی از یک کل در آشپزخانه آنها به حساب بیاید

انواع هود مخفی:

- هود مخفی دودکش دار

- هود مخفی بدون دودکش

- هود توکار تاشو

- هود توکار ثابت

- هود توکار کشویی

باتوجه به نوع هود خریداری شده باید کابینت متناسب با آن انتخاب شود.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود مخفیراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود مخفی

هود جزیره ای:

این نوع هود در طراحی آشپزخانه انقلابی عظیم برپا کرده است، زیرا به گونه طراحی شده است که در گام نخست نمای ویژه و زیبایی به آشپزخانه بدهد و سپس قدرت مکش مناسبی داشته باشد. نوع هوشمند هود و تنوع طراحی آن می تواند رضایت خاطر را برای مشتریان به همراه داشته باشد. 

نکته: اگر چندان اهل آشپزی نیستید و بیشتر به جذابیت ظاهری هود آشپزخانه توجه می‌کنید، هود جزیره‌ای انتخابی مطلوب است.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود جزیره ایراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود جزیره ای

هود زیرکابینتی:

هود زیرکابینتی یک محصول کاملا نوستالژیک و قدیمی است تقریبا هر آشپزخانه ای برای یکبار هم که شده تجربه حضور این هود را داشته است. باید اشاره کرد که برای خرید هود آشپزخانه به کاربری آسان و مصرف زیاد آن توجه داشت از جمله مهمترین خصوصیتی که برای هر مصرف کننده ای باید درنظر داشت مقدار مصرف هود است. 

هودهای زیرکابینتی دقیقا بالای سطح اجاق گاز نصب می شوند و طراحی آنها باید به صورتی باشد که با زیر کابینت کاملا متناسب باشد، البته نمای متفاوت و چشمگیری به آشپزخانه هم خواهد داد. برای نصب این نوع هود دو طراحی برای کابینت درنظر می گیرند که شامل کانال دار و بدون کانال است. 

زمانی که هود کانال دار نصب شود هرگونه دود و ذره معلق یا بوی ناشی از آشپزی می تواند از مسیر کانال به بیرون از ساختمان هدایت شود. 

هودهای بدون کانال هم با استفاده از یک فیلتر این کار را انجام خواهد داد. این کاملا سلیقه ای خواهد بود که هود کانال دار انتخاب کرده با نوع بدون کانال. در صورتی که طراحی بدون کانال باشد باید چند وقتی یکبار فیلتر را تعویض کنید. 

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود زیرکابینتیراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود زیرکابینتی

هود آسانسوری:

نصب این هود در آشپزخانه ساده است و شما را شگفت زده خواهد کرد. هودهای آسانسوری به گونه ای طراحی شده اند که کاملا با فضای داخل آپارتمان هماهنگ هستند. همه راهنماهای خرید تجهیزات آشپزخانه قطعا هودهای آسانسوری را به افراد که کم به آشپزخانه رفت آمد دارند یا خیلی اهل آشپزی نیستند پیشنهاد می کنند، زیرا استفاده مداوم از هود آسانسوری باعث کاهش عملکرد آن می‌شود.

باید درنظر داشت که استفاده زیاد از این هود موجب هدر رفتن انرژي و هرز شدن دکمه بالا و پایین خواهد شد که در نهایت مجبور می شوید قطعه جدیدی سفارش دهید. بااین اوصاف، اگر بیش از ۲-۳ بار به سراغ آشپزی نمی‌روید، این محصول برای آشپزخانه شما مناسب است.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,هود آسانسویراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ هود آسانسوی

نکات خرید هود آشپزخانه:

همه خریداران هود باید نیاز و اولویت های خود را بشناسند که با نوع هود و ویژگی های آن ارتباط مستقیم دارد. در ادامه به مهمترین مواردی که می تواند شما را برای خرید بهترین هود راهنمایی کند، اشاره خواهد شد: 

اندازه:

یکی از فاکتورهای مهم در خریده هود آشپزخانه توجه به اندازه هود است که باید با اجاق گاز یکسان باشد تا بتواند تمام سطح آن را پوشش دهد و همه ذرات دود و موادغذایی را به خود جذب کند. البته امکان دارد به دلایل مختلف نتوانید هودی دقیقا اندازه اجاق گاز بخرید به همین دلیل توصیه می شود هود انتخابی شما مقداری بزرگ تر از اجاق گاز باشد. 

همانطور که می دانید هود بزرگتر ممکن است مقدار گران تر باشد اما اگر اجاق گازتان بزرگ باشد هیچ چاره ای نیست. توجه داشته باشید شما یک مرتبه هزینه می کنید در عوض تجربه لذت بخش تر و کارایی بیشتری خواهید داشت. 

هودهای زیرکابینتی باید به اندازه فرورفتگی که در دیوار تعبیه شده است، باشند.( هرچند برخی از مدل ها برای جلوگیری از انطباق با اندازه‌ی اجاق گاز طراحی شده اند). این درحالی است که هود نوع جزیره ای محدود به اندازه فضای موجود خواهد بود. باید فضای موردنظر اندازه گرفته شود تا بتوانید مناسب ترین نوع هود را خریداری کنید. 

قدرت:

هرچه هود قوی تر باشد کارایی بیشتری هم خواهد داشت. درصورتی که شما پخت و پز انجام می دهید باید هودهای مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید. برای اندازه گیری قدرت هود از واحد متر مکعب بر ساعت m3/h استفاده می شود. هرچه مقدار عدد بالاتر باشد حجم هوای تخلیه شده در ساعت هم بیشتر می شود. به طورکلی هرچه تعداد دفعات آشپزی شما بیشتر باشد باید اجاق گاز بزرگتر و هودی با مکش بیشتر خریداری کنید. 

زیبایی:

برخی از هودهای آشپزخانه زیبایی چندانی ندارد، اما اگر شما به زیبایی آشپزخانه خود اهمیت می دهید باید در انتخاب هود دقت داشته باشید زیرا، این آیتم می تواند دکوراسیون شما را تاحد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از مدل های هود جزیره ای یا دیواری دارای طرح های بسیار عالی هستند که می توانند توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. پس در زمان خرید این ابزار پرکابرد به سبک آشپزخانه خود توجه داشته باشید و سپس مناسب ترین نوع را خریداری کنید. در این خصوص، حتی می‌توانید از یک طراح داخلی نیز کمک بگیرید.

سر و صدا:

تمامی هودها مقداری سروصدا دارند حتی بهترین نوع آن هم ممکن است مقداری سروصدا داشته باشند. بیشتر شکایات مردم به دلیل همین موضوع است زیرا بیشتر مدل ها سروصدای زیادی دارند. با این وجود مدل هایی هم هستند که صدای بسیار کمی دارند. پس اگر سروصدا شما را اذیت می کند پیش از خریداری به میزان صدای تولیدی توجه کنید.

راهنمای خرید هود آشپزخانه,خرید هود آشپزخانه,نکات خرید هود آشپزخانهراهنمای خرید هود آشپزخانه؛ توجه به سروصدای هود

نوع تهویه:

هودهای آشپزخانه کانال هایی دارند که هوا را از داخل آشپزخانه به بیرون از محیط منتقل می کند. این کانال با استفاده از فیلترهای موجود دود و آلودگی موادغذایی را از بین می برد. هودهایی که دارای مجاری مکش هستند، بسیار مؤثرتر از آنهایی است که مجرای مکش ندارند، البته نصب آنها مقدار پیچیده است و هزینه بیشتری هم برای شما خواهد داشت. 

برخی افراد آشپزخانه های کوچکی دارند درنتیجه مجبور هستند که از هودهای بدون مجرا استفاده کنند. درصورتی که به هردلیل مجبور شدید از هود بدون مجرا استفاده کنید هرچندوقت یکبار فیلترها را تعویض کرده یا تمیز کنید.

هودهای مجرادار هم فیلتر آلومینیومی دارند که روغن را جذب می کند به همین دلیل این نوع هم نیاز به تمیز کردن دوره ای دارد. 

سرعت فن:

بسیاری از مدل های هود داخل بازار امکان تنظیم سرعت فن دارند، این ویژگی بسیار کاربردی است و به شما این امکان را خواهد داد که با توجه به شرایط سرعت فن هود را تنظیم کنید؛ در این صورت عمر هود شما بیشتر خواهد شد. در بیشتر مواقع دود زیاد نیست به همین دلیل نیازی به فن با سرعت بالا نخواهید داشت. درصورتی که غذای شما سوخت یا محیط آشپزخانه را دود گرفت می توانید از تنظیم سرعت فن استفاده کرده و دود را به محیط بیرون بفرستید. این خصوصیت ارزش خرید هود را بالا خواهد برد. 

سهولت نصب:

بیشتر هودها مجرای نصب دارند که مقداری فرآیند نصب را دشوار و پیچیده خواهد کرد. بهترین کار این است که نصب را یک متخصص انجام دهد. برخی از هودها ممکن است بدون مجرا باشند و نصب ساده دارند، پس تنها کافی است کمی کارهای فنی بدانید تا هود را نصب کنید. اما اکثر برندها در خدمات پس از فروش خود نصب رایگان نیز دارند. پس با خیال راحت کار را به متخصصان بسپارید.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش