سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۵۲

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا و نکات مربوط به آن

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا,خرید دستگاه تصفیه هواراهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا
بدون شک یکی از مهمترین ارکان ادامه زندگی هوای سالم است و بحران های امروزی که در این خصوص وجود دارند سبب شده بسیاری از افراد برای خریداری دستگاه های تصفیه هوا اقدام کنند، اما خریداری این دستگاه باید براساس نکاتی صورت بگیرد که در ادامه این مطلب سرپوش به برخی از آنها اشاره می شود. 

خرید تصفیه هوا و ضرورت استفاده از آن:

در این روزها هوای پاک به یک آرزو و رویا تبدیل شده است و در برخی از شهرها خرید یک دستگاه تصفیه هوا از نان شب واجب تر شده است. درصورتی که در شهر شما هم آلودگی جولان می دهد بدون هیچ تعللی این کار را انجام دهید زیرا سلامت ریه ها می تواند با این دستگاه تاحد زیادی تامین شود. 

در جایی که نفس ها از شدت آلودگی به شماره می افتند؛ خرید دستگاه تصفیه عنوانی لوکس ندارد بلکه از ملزومات زندگی محسوب می شود. درصورتی که آمار سازمان بهداشت جهانی درخصوص آلودگی هوا به گوشتان خورده باشد باید بدانید که هرگونه تعلل در این موضوع می تواند همراه با عمری حسرت و پشیمانی باشد. هوای آلوده سلامت ریه ها را نشانه می گیرد، که همین موضوع پیامدهای نامطلوبی مانند برهم خوردن خواب، عدم کارکرد صحیح سیستم قلبی عروقی، تاثیر بر پوست و... دارد. 

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا,نکات مهم برای خرید دستگاه تصفیه هواراهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا و ضرورت استفاده از آن

انواع دستگاه تصفیه هوا:

مهمترین عاملی که سبب تنوع و گوناگونی این دستگاه می شود؛ مربوط به مقدار فضایی است که توسط هر دستگاه پاکسازی خواهد شد. در دستگاه های کوچکتر این مقدار ۳۰ متر مربع و در دستگاه هایی با اندازه استاندارد و بزرگ برابر با ۱۰۰ متر مربع خواهد بود، به طورکلی انواع دستگاه های پاکسازی هوا در قالب بسته بندی زیر معرفی خواهند شد: 

دستگاه تصفیه هوای ایستاده:

در فضاهایی که بزرگتر از اتاق خواب هستند به دستگاه هایی بزرگ تر نیاز خواهید داشت. دستگاه تصفیه هوای ایستاده دقیقا برای همین فضاها طراحی شده اند، این نوع دستگاه می تواند محیط را بهتر پاکسازی کند همچنین از مراحل فیلتراسیون بیشتری برخوردار است. 

دستگاه تصفیه هوای اتومبیل:

همانطور که از نام این دستگاه تصیفه مشخص است، می توان با استفاده از آن هوایی پاک و خالی از آلاینده برای اتومبیل ایجاد کرد، تنها باید دستگاه را به قسمت فندک خودرو وصل کرده و از استشمام هوای پاک لذت ببرید. 

دستگاه تصفیه هوای رومیزی:

مناسب ترین گزینه برای پاکسازی هوای داخل اتاق خواب دستگاه تصفیه هوای رومیزی است. این نوع دستگاه ابعادی بسیار کوچک دارد و دارای ۳ مرحله فیلتراسیون می باشد که هوایی پاک و بدون آلاینده تولید خواهد کرد. 

دستگاه تصفیه هوای همراه:

در بازارهای شلوغ و ترافیک های سرسام آور یکی از بهترین گزینه های تصیفه هوا نوع همراه آن محسوب می شود. در این فضاها آلودگی هوا به شدت بالا خواهد رفت و دستگاه پاکسازی هوا می تواند یک نعمت بزرگ باشد. وزن کم این دستگاه قابلیت حمل آن را بیشتر می کند. 

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا,خرید تصفیه هواراهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا؛ دستگاه تصفیه هوای همراه

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هوا:

زمان خرید دستگاه تصفیه هوا بهتر است موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

انتخاب دستگاه تصفیه هوا متناسب با فضا:

پیش از هر انتخابی باید هدف خود را از خرید مشخص کنید. آیا می خواهید از این دستگاه برای محیط خانه استفاده کنید یا به همان فضای اتومبیل اکتفا کرده اید. دستگاه های رومیزی کوچک برای اتاق بزرگی مانند نشیمن مناسب نخواهند بود، برعکس اگر دستگاه بزرگ برای اتاق نوزاد خریداری کرده اید با اتلاف انرژی روبرو خواهید شد. بهترین روش برای انتخاب سایر بررسی تغییرات هوا در ساعت است. به همین ترتیب می توانید مشخص کنید که یک دستگاه تصفیه هوا در یک اتاق به متراژ X چند بار هوا را در ساعت می چرخاند، البته تغییر هوا در ساعت هم روی دستگاه شما ثبت شده است. 

سبک یا سنگین وزن بودن دستگاه تصفیه هوا:

دستگاه های تصفیه هوا براساس وزن در بازار عرضه می شوند که شما می توانید براساس میزان کارایی آنها را انتخاب کنید. برخی از دستگاه تصفیه هوا سبک و متحرک هستند، در انواعی دیگر که رومیزی و کوچک هستند قابلیت جابجایی خواهند داشت، اما بهترین گزینه نوع چرخدار این دستگاه ها هستند. درصورتی که می خواهید یک دستگاه تصفیه هوا برای فضاهای مختلف مانند محل کار یا اتاق نشیمن داشته باشید بهتر است دستگاه های کوچکتر را انتخاب کنید. اما به طور کلی نمی توانید از یک دستگاه برای فضاهای متفاوتی استفاده کنید.

براساس کارایی فیلتر:

زمانی که هدف شما از خرید دستگاه روشن شد می توانید کارایی را انتخاب کنید. هرکدام از دستگاه ها قابلیت های مختلفی دارند، برای مثال گروهی برای فیلتر کردن دود سیگار عملکرد موثرتری دارند یا درصورتی که می خواهید موی حیوانات خانگی را حذف کنید باید نوع دیگر از دستگاه را خریداری کنید. 

میزان تولید صدا دستگاه تصفیه هوا:

باید از دستگاهی استفاده کنید که کمترین سروصدا را داشته باشد به خصوص اگر هدف شما اتاق کودک باشد زیرا این دستگاه همواره درحال فعالیت است. دستگاه های تصفیه هوا غالبا فن داخلی دارند و هوا را از فیلترها می کشند، این گروه سروصدا ندارند. برای بررسی دقیق تر؛ سطح نویز دستگاه را می توانید در مشخصات دستگاه مشاهده کنید.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا,نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هواراهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا؛ توجه به میزان تولید صدا

میزان انرژِی مصرفی دستگاه:

هردستگاهی برای کار کردن به انرژي نیاز دارد، دستگاه تصفیه هوا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این دستگاه باید دائما فعال باشد تا عملکرد موثر داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود نوعی را انتخاب کنید که کمترین میزان مصرف انرژي را داشته باشد. بهترین کار انتخاب دستگاهی با گواهی  Energy Star است که براساس سرعت فن انرژي مصرف خواهد کرد. 

دستگاه هایی که برای ابعاد بزرگ طراحی شده اند سرعت فن زیادی دارند در نتیجه انرژي بیشتری مصرف خواهند کرد. از دیگر مواردی که می تواند به مصرف انرژي کمک کند حالت اکو است. به این صورت کار می کند که زمانی که دستگاه آلاینده ای را در فضا تشخیص نمی دهد، در حالت آماده باش قرار می گیرند در این صرت برق کمتری مصرف می شود.

گواهینامه دستگاه:

نرخ تحویل هوای پاک CADR است. دستگاه های تصفیه هوا دارای این گواهی یک عدد مشخص دارند که براساس مترمکعب در ساعت اندازه گرفته می شود و می تواند در انتخاب ها به شما کمک زیادی کند. این موضوع می تواند قدرت فیلتر کردن انواع ذرات را تعیین کند. هرچه مقدار عدد این گواهی بیشتر باشد یعنی دستگاه قدرت بیشتری برای حذف ذرات دارد، پس دستگاه برای فضاهای بزرگتر عملکرد مناسبی خواهد داشت. 

سنسور و تایمر:

درصورتی که می خواهید مقدار آلودگی هوای داخل منزل را کنترل کنید باید به سنسور توجه داشته باشید، سنسور از وضعیت هوای داخل منزل گزارش می دهد و قابلیت تنظیم دارد. به محضی که سنسورها متوجه رسیدن آلودگی به مقدار اضطرار شوند، دستگاه را فعالت می کنند. 

نکته مهم دیگر در انتخاب دستگاه تایمر است، زیرا تایمر می تواند مصرف برق را به صورت بهینه تنظیم کند. می توانید تایمرها را در بازه زمانی مشخص مثلا بین ۴ تا ۸ ساعت تنظیم کنید. به این صورت، دستگاه فقط در محدوده زمانی کار می‌کند.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا,تصفیه هوا چیستراهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا؛ توجه به سنسور و تایمر

سرعت فن دستگاه تصفیه هوا:

یکی از خصوصیات مهم دیگر در انتخاب دستگاه تصفیه هوا سرعت فن است. در این صورت هوا با سرعت و قدرت بیشتری در جریان خواهد بود. پس باید دستگاهی را انتخاب کنید که محدوده بیشتری برای تنظیم فن پوشش دهد.

گردش هوا در حین تصفیه اهمیت بسیاری دارد. در این صورت دستگاه فقط محدود کوچکتری را پوشش می دهد و بقیه مواد در هوا باقی می مانند. 

نکته مفی که در دستگاهی با تنظیمات بالا وجود دارد مربوط به نویز زیاد است. در نهایت می توانید براساس میزان کارایی یک انتخاب مابین و مناسب داشته باشید.

ویژگی‌های جانبی دستگاه تصفیه هوا:

همانطور مطالعه کردید ویژگی های عمومی دستگاه تصفیه هوای مناسب مطرح شدند، اما خصوصیاتی وجود دارد که می تواند برای دستگاه تصفیه هوا امتیاز باشند. البته این ویژگی های به هزینه های دستگاه اضافه خواهند کرد اما اگر قیمت برایتان در اولویت خرید نیست، گزینه هایی که در ادامه عنوان می شوند در بهبود کارایی دستگاه تاثیر گذار خواهند بود: 

نشانگر تعویض فیلتر:

دستگاه خوب تصفیه هوا دارای نشانگری جهت تعویض فیلتر است. به محضی که متوجه شدید زمان تعویض یا شستوشو رسیده است دستگاه هم آلارم می دهد. در این شرایط فیلترهای کارایی لازم را نخواهند داشت پس باید آنها را تعویض کنید تا از کارایی خوب دستگاه اطمینان کسب شود. 

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا,انواع دستگاه تصفیه هواراهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا؛ توجه به نشانگر تعویض فیلتر

فناوری Plasma Wave:

این ویژگی می تواند قدرت دستگاه را بیشتر کند تا آلاینده، ویروس و باکتری های بیشتر و به صورت موثرتر از بین برده شوند. پلاسما ویو یون های مثبت و منفی تولید می کند و بدون نیاز به ازون آلاینده های مضر را حذف می کند. مزیت پلاسما ویو طبیعی بودن روش برای تصفیه هوا است. یون ها به سطح آلاینده متصل می شوند و هیدروژن را از آنها جدا می کنند در نتیجه باکتری و ویروس ها به صورت موثرتری کاهش پیدا می کنند. از طرف دیگر به کاهش انواع بو، رشد کپک کمک خواهد شد.

قابلیت Wifi  و کنترل از راه دور:

توصیه می شود دستگاهی را انتخاب کنید که قابلیت کنترل از راه دور را داشته باشد این ویژگی به شما امکان می دهد در هرنقطه ای از خانه بر کار دستگاه نظارت داشته باشید. برخی مدل‌های دستگاه‌های تصفیه هوا این قابلیت را دارند که به Wifi متصل شوند درنتیجه می توان به وسیله اپلیکیشن‌های کاربردی دستگاه را کنترل کرد.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش