شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۱۸

نکاتی درمورد خصوصیات تابلو فرش

تابلو فرش,عکس تابلو فرش,طرح تابلو فرشتابلو فرش جزو کالاهای لوکس و تجملی محسوب میشود
تابلو فرش یکی از هنرهای منحصربه‌فرد ایرانی است که با گذرزمان جایگاه بسیار ویژه ای را در بازار های داخلی و خارجی از آن خود کرده است. همان طور که با گذشت زمان سهم فرش های ماشینی نیز علاوه بر فرش های دستباف در زندگی مردم بیشتر شده است تابلو فرش هم همین روال را طی نموده است.

تابلو فرش

تابلو فرش، فرشی پر نقش و نگار و بدیع است، طرح های روی فرش جنبه ی روایتگری داشته و تبیین گر موضوعی خاص، هنری پیچیده و عجیب است، گره های ظریفی که در پایان کار چشم ها را خیره می کند و هر بیننده ای را به اشتباه می اندازد نقاشی و تصویر است یا قالی، مهارت و صبوری هنرمند فرش باف مثال زدنی است.

به فرشی که در ابعاد کوچک از ۳۰* ۲۰ سانتی متر تا ۲* ۳ متر بافته شده تابلو فرش گفته می شود، همینطور فرشی است که در ابعاد کوچک تر بافته می شود، این کالای ارزشمند و هنری جنبه تزیینی دارد، مثل تابلو که روی دیوار نصب می شود و جلوه ی بی بدیلی به محیط می دهد. گرچه تابلو فرش های اصیل دستباف هستند و از مصداق هایی هنر فاخر ایرانی به شمار میروند ، ولی امروزه خیلی از تابلو فرش های ماشینی در بازار عرضه میشوند که طرفداران خود را نیز پیدا کرده اند ، تابلو فرش دستباف جزء کالاهای لوکس، هدیه ای گران بها و خاص است.

خرید تابلو فرش,تابلو فرش,تصویر تابلو فرشبهتر است تابلو فرش را قاب نشده تهیه فرمایید چراکه قاب میتواند کجیهای فرش را بپوشاند

تاریخچه تابلو فرش ایرانی

در سده پنجم پیش از میلاد روند پیدایش قالی و گلیم به یک باره به تکامل رسید و قالی بافی رونق گرفت. قدیمی ترین قالی ها به آسیای مرکزی و منطقه پازیریک مربوط میشود که با توجه به طرح های روی قالی، مشخصه بافندگان آن مربوط به دوره هخامنشیان هستند. تابلو فرش بدین دلیل در دوره ساسانی رواج داشته که فرش معروف “بهار خسرو” طبق گفته های مورخان، زربفت و ارزشمند بوده و در تصاویرش باغ گل همراه با جوی های آب و پرندگان بوده است. این فرش همان فرش “بهارستان” است که اعراب بعد از شکست یزدگرد سوم که آخرین پادشاه ساسانی بود، این فرش را به غنیمت بردند. قالی بافی در دوره حمله اعراب برای دو قرن به رکود رسید ولی تجمل گرایی خاندان اموی و نیاز آن ها به آراستگی کاخ ها به قالی های ارزشمند و نفیس ایرانی، این صنعت را تداوم داد و بتدریج تغییراتی در زمینه نقش قالی به وجود آمد. از هر نظر ، یکی از نمادهای اصیل ایرانی در دنیا تابلو فرش است.

تابلو فرش دستباف,طرحهای تابلو فرش,تابلو فرشتابلو فرش‌ در دو گروه دستباف و ماشینی دسته بندی می‌شوند

چه نوع قابی برای تابلو فرش مناسب است؟

تابلوها که بعنوان عناصر دکوراتیو شناخته می شوند در خیلی از مواقع بعنوان مکمل دیگر لوازم در دکوراسیون عمل می کنند، انتخاب قاب برای آن ها باید طوری باشد که زیبایی اثر هنری، حفاظت از آن و ایجاد هارمونی در محیط را برآورده كند. در استفاده از تابلو توجه کنید که قاب مناسبی را برای آن انتخاب كنید. برای تزئین دیوار، باید علاوه بر دیوار، سبك دکوراسیون داخلی منزل را هم درنظر بگیرید؛ معمولاً یک تابلوی نسبتا بزرگ در فضاهای کلاسیک شامل تصاویری از اماکن، اشخاص یا اشیاء قدیمی یا طبیعی بر روی دیوار نصب می شود.

مهمترین عوامل در جلوه و زیبایی تابلو فرش موثر است، انتخاب نوع قاب می باشد. قاب مناسب برای تابلو فرش ها معمولا قاب های پهن و گلدار هستند که بعد از این که تابلو فرش در این نوع قاب ها قرار میگیرد از نظر سایز و اندازه بزرگ تر بنظر می رسد و زیبایی خاصی پیدا میکند. این نکته را در نظر بگیرید که از گرفتن شیشه بر روی قاب تابلو فرش جلوگیری شود به این علت که سبب فرسودگی و پوسیدگی تابلو فرش می شود و همینطور توجه کنید که اندازه تابلو متناسب با عکس انتخاب شود.

تابلو فرش,تابلو فرش عکس,تابلو فرش زیباتابلو فرش دستباف به مرور زمان ارزش بیشتری پیدا می کند

خصوصیات تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دست باف دارای خصوصیات فراوانی میباشد که ارزش هنری و قیمت آنرا تغییر می دهد. ارزش هنری تابلوفرش اغلب به مواردی مانند ترکیب بندی رنگی و میزان استفاده از رنگ های طبیعی و ظرافت و هماهنگی نقش و رنگ بستگی دارد ولی ارزش قیمت به مواد اولیه بکار رفته مثل نوع نخ و ابریشم، کیفیت بافت و اندازه و طرح بستگی دارد. با دیدن پشت تابلو فرش می توان میزان تراکم بافت و ریز ی و درشتی گره ها را تشخیص داد. هر چه که بافت ریزتر باشد و بیشتر شانه خورده باشد ظرافت طرح بیشتر شده در نتیجه بر زیبایی آن می افزاید.

مهمترین ویژگی های تابلو فرش دست باف، کجی بافت است زیرا تابلو فرش در اندازه کوچک و با الیاف ظریف بافته می شود، بافنده باید در این کار بسیار مهارت داشته باشد تا رج ها را بدون کجی در بیاورد. از این رو برای تشخیص تابلو فرش خوب حتماً آنرا قاب نشده بخرید زیرا فروشندگان بسیاری، کجی بافت را با قاب گرفتن می پوشانند. کجی بافت از پشت فرش نمایان است. بدین ترتیب این روشی برای تشخیص جنس چله و موارد اولیه بکار رفته است.

طرح های تابلو فرش منظره,تابلو فرش ,بافت تابلو فرشویژگی‌ها فرش غالبا در پشت تابلو فرش ثبت شده است

آهار تابلو فرش

همان طور که برای بالا بردن استحکام فرش های ماشینی از آهار استفاده می کنند، در تابلو فرش های ماشینی نیز آهار کاربرد دارد و آنرا با وسیله های ترکیبی از مواد صنعتی که چسب گونه هستند بعد از آماده شدن تابلو فرش، آهار می زنند.

نکات ضرروی در خرید تابلوفرش موارد بشرح ذیل ارائه می گردد:

در انتخاب فرش توجه کنید كه مناسب با احتیاج شما و مطابق با بودجه و سلیقه شما باشد. درهنگام خرید بدون ملاحظه كاری از فروشنده درخواست کنید تا تمام فرش هایی كه در فرم و اندازه موردپسند شماست را نشان بدهد و یا اصطلاحاً ورق بزند تا بتوانید مطابق میلتان چند تخته فرش یا تابلو فرش را كه بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیك است انتخاب كنید.

> اولین قسمتی که باید در زمان خرید تابلو فرش، به آن توجه کنید پشت تابلو فرش میباشد ، پشت فرش به شما نشان می دهد که میزان درشت یا ریز بودن گره هایی که زده شده چه قدر است. همینطور میتوانید دقیق بودن شانه هایی که بافنده زده را ببینید. با دیدن پشت فرش می توانید به برخی از کجی های فرش پی ببرید. توجه کنید قاب کجی های فرش را نپوشاند و درصورتی که فرش بدون قاب به شما فروخته شود با گذاشتن دو طرف فرش روی هم کجی هایش را ببینید.

قاب تابلو فرش,تابلو فرش ماشینی,تابلو فرشعیوب و نقایص تابلو فرش موقعی که قاب می‌شود، خود را بهتر نشان می‌دهد

> یکی از خصوصیات مهم تابلو فرش های دستباف، شناسنامه آن است که در پشت کار بافته می شود برای همین اگر به دنبال کار اصیل و خاص هستید حتماً به پشت کار نگاه کنید و شناسنامه ی آنرا بررسی کنید تا از اصالت کار آگاه شوید.

> اگر تصمیم خرید تابلو فرش استاد خاصی را دارید، سعی کنید از خود بافنده تهیه نمایید.

> اگر قصد خرید فرش و تابلو فرش را دارید زمانی كه بازار ساكت تر است خرید كنید و با بازدید از چند تجارت خانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهیلاتی كه برای شما فراهم می كنند فرش مورد نظر خود را از بین مجموعه فرش های آنان انتخاب كنید.

تابلو فرش,طرحهای تابلو فرش,تابلو فرش عکستراکم و رجشمار بالا برای تابلو فرش مزیت مناسبی است

> نکته دیگری که در حین خرید تابلو فرش باید مورد توجه باشد، پرداخت تابلو فرش است، پرداخت درست یک هنر و مهارت است، چنانچه درست انجام نشود، هم کیفیت ظاهری و هم ارزش تابلو فرش پایین می آید.

> برای تشخیص کجی های ایجاد شده در تابلو، بهتر است تابلویی را بخرید که قاب نشده باشد زیرا قاب میتواند کجی ها و عیب های تابلو فرش را پوشانده و از بین ببرد. برای همین تابلو را بدون قاب خریده و در صورتیکه خواستید بعدا آنرا قاب کنید.

> تابلو فرش با چله ی ابریشمی گران قیمت تر است، همینطور چله و یا پرزهای ابریشمی آن بسیار ظریف تر و درخشان تر از نخ می باشند و جلوه نمایی بیشتری دارند.

تابلو فرش ماشینی,تابلو فرش,بافت تابلو فرش,معمولا تابلو فرشی که چله ی ابریشمی دارد گران قیمت تر است

چگونه از تابلو فرش مراقبت کنیم؟

- برای مراقبت از تابلو فرش به صورت مستقیم آن را روی دیوار گچی یا آهکی آویزان نکنید.

- روی تابلو فرش میخ نزنید.

- برای مواظبت از تابلو فرش آن را لوله یا تا نکنید.

- تابلو فرش را در معرض رطوبت شدید و مسیر مستقیم کولرهای آبی قرار ندهید.

قاب تابلو فرش,تصویر تابلو فرش,تابلو فرش معمولا تابلو فرش در اتاق های پذیرایی و هال منازل استفاده می شود

- برای حفظ شکوه و جلوه تابلو فرش ترجیحاً آن را با قاب سلطنتی به دیوار آویزان کنید.

- هرگز تابلو فرش را با قاب شیشه ای به دیوار نزنید.

- معمولاً تابلو فرش نیازی به شست وشو ندارد، درصورتی که حس کردید به شستشونیاز دارد، از مراکز قالی شویی که تخصص تابلو فرش دارند، کمک بگیرید در غیر اینصورت تابلو را از قاب جدا کنید، بعد روی آنرا با جاروبرقی که دهانش تمیز است جارو کنید.

تابلو فرش,تابلو فرش دستباف,خرید تابلو فرشمیتوانید با چک کردن پشت کار از وجود شناسنامه تابلو فرش اطلاع پیدا کنید

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میرداماد,بیوگرافی میرداماد,وفات میرداماد زندگینامه میرداماد یکی از فقیهان برجسته دوره صفوی (+ تصاویر)

زادگاه: استرآباد (گرگان کنونی)  ایران

زاده: ۹۶۹

ملیت: ایرانی

محل زندگی: اصفهان

مدفن: حرم علی بن ابیطالب

ادامه
محمود فرشچیان,اثار محمود فرشچیان,نقاشی های استاد محمود فرشچیان بیوگرافی محمود فرشچیان نقاش معاصر ایرانی (+ تصاویر)

زاده: ۴ بهمن ۱۳۰۸ شمسی اصفهان

ملیت: ایرانی

شناخته شده برای: نگارگری

سبک: مینیاتور

دین: اسلام

ادامه
امام جعفر صادق (ع),امام جعفر صادق (ع) زندگینامه,شهادت امام جعفر صادق (ع) زندگینامه امام جعفر صادق (ع) ششمین امام شیعیان

زاده: ۱۷ ربیع الاول ۸۳ هجرى

زادگاه: مدینه

علت شهادت: مسمومیت

قاتل ملعون: منصور دوانیقى (خلیفه عباسى)

زمان شهادت: ۲۵ شوال ۱۴۸ هجرى

مدفن مطهر: قـبـر شریفش در قبرستان بقیع (واقع در مدینه منوره)  

ادامه
علی شجاعی,عکسهای علی شجاعی,تصاویر علی شجاعی فوتبالیست بیوگرافی علی شجاعی فوتبالیست معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۸ بهمن سال ۱۳۷۵

زادگاه: تهران ولی اصالتا مازندرانی

شغل: فوتبالیست

پست: مدافع چپ و هابک چپ

قد: ۱۸۴ سانتیمتر

ملیت:ایرانی

ادامه
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
ویژه سرپوش