جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۰۸:۴۰ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۰۷۴
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

مرغ هم گران است، هم کمیاب

واکنش به تهدید سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات از ترکیه | پرواز مرغ بر فراز دستورها

قیمت مرغ,گرانی قیمت مرغ
مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در واکنش به تهدید سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات از ترکیه درصورت عدم توزیع مرغ با نرخ مصوب؛ گفت: «اگر دلاری برای واردات مرغ دارید، خرج حل مشکلات تولید داخلی کنید»

حتی افزایش ۱۰ هزار تومانی قیمت مصوب مرغ در اوایل اردیبهشت ماه نیز نتوانست زمینه را برای آرامش بازار مرغ مهیا کند.  این چنین است که در بازار قیمت هر کیلو مرغ به نزدیکی ۱۰۰ هزار تومان رسیده و خرید مرغی متوسط بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان آب می‌خورد.

اردیبهشت ماه سال گذشته قیمت هر کیلو مرغ در محدوده ۳۰ هزار تومان بود. حذف ارز ترجیحی اما زلزله‌ای در بازار کالاهای اساسی ایجاد کرد. با خروج گوشت قرمز از سفره خانوار، مرغ به کالایی مهم برای سبد خانوار ایرانی بدل شد، اما در نهایت تمام قول‌ها و وعده‌ها در حد همان قول و وعده باقی مانده است.

کار به تهدید کشید

وزارت جهاد کشاورزی حالا در شرایطی مرغداران را تهدید کرده است که باید قیمت مصوب را رعایت کنند که هنوز با سرپرست اداره می‌شود. سیدمحمد آقامیری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر توافقات انجام‌شده با مرغداران جهت تعیین قیمت گوشت مرغ گفت: وقتی کاهش مرغ وجود داشته باشد و مرغدار مرغ را با قیمت مصوب توزیع نکند قطعا مرغ از ترکیه وارد می‌کنیم و به نفع و ضرر مرغدار توجهی نداریم؛ چرا که مرغدار هم به ضرر مردم توجه نمی‌کند.

این اظهارنظر البته با پاسخ فعالان صنعت مرغ مواجه شد. مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در واکنش به تهدید سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به واردت مرغ گفت: اگر دلاری برای واردات مرغ دارید خرج حل مشکلات تولید داخلی کنید.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس نیز در صفحه توئیتر خود با کنایه به آقامیری نوشت: «حتما رای اعتماد هم میخوای از خانه ملت درسته؟!»

مرغ هم گران است، هم کمیاب

 گرانی یا کمیابی یا هر دو؟ این سئوالی است که بسیاری این روزها درباره چرایی وضعیت مرغ در بازار مطرح می‌کنند. گزارش‌های میدانی از مرغ‌فروشی‌های برخی مناطق پایتخت، نشان می‌دهد که این تهدیدات هیچ تغییری در روند بازار نداشته است. فارس در گزارشی اعلام کرد که در حال حاضر هر کیلو مرغ ۹۳ هزار تومان در سایز کوچک و ۹۶ هزار تومان در سایز بزرگ‌تر عرضه می‌شود، البته بازار قاعده و قانونی ندارد و تقریبا قیمت‌ها خودسرانه است و نظارتی بر بازار حداقل به صورت بازدارنده صورت نمی‌گیرد. در این بازار برخی فروشندگان، تابلو فروش مرغ دولتی با قیمت کیلویی‌ ۷۳ هزار تومان نصب کرده‌اند، اما اعلام می‌کنند مرغ برای عرضه ‌ندارند.

در تازه‌ترین اتفاق غلامحسین جافر، رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران، حکم به تغییر مدیرعامل این اتحادیه داد. برخی معتقدند این تغییر ریشه در اتفاقات اخیر در بازار دارد.

حالا با صدور حکمی علی ابراهیمی جانشین حبیب اسدالله‌نژاد شد. از سوی دیگر اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه برای کاهش نرخ جوجه یک روزه به حداکثر ۱۶۹۰۰ تومان توافق کردند که این موضوع بر قیمت تمام شده مرغ نیز اثرگذار است.

اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به دنبال جلسات قبلی با انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه برای ساماندهی جوجه‌ریزی و ایجاد تعادل در قیمت جوجه برای رسیدن به قیمت مصوب ۱۵۹۰۰ تا ۱۶۹۰۰ تومان، هیأت مدیره اتحادیه سراسری و انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه به توافقاتی رسیدند.

بسیاری معتقدند یکی از دلایل افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر در بازار افزایش قیمت جوجه یک‌روزه است، به طوری که قیمت هر عدد جوجه یک روزه تا ۱۵ هزار تومان بالای نرخ مصوب خود به فروش می‎رسد و سویه‌های خارجی ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان به مرغداران عرضه می‌شود. مرغداران نیز اعلام کرده‌اند فاکتوری بابت فروش این محصولات به آن‌ها ارائه نمی‌شود.

غذا روی خط گرانی

این تنها مرغ نیست که این روزها بر مدار گرانی است. قیمت همه مواد غذایی در ایران در یک سال اخیر با رشد عجیب و غریبی روبرو شده است. حذف ارز ترجیحی، بهای مواد غذایی در ایران را به شدت افزایش داده است.

وقتی مرکز آمار ایران پس از وقفه طولانی، جزئیات نرخ تورم فروردین ۱۴۰۲ را منتشر کرد، مشخص شد در این ماه تورم نقطه به نقطه کالاها خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۷۸.۵ و برای گروه خوراکی‌ها ۸۰.۲ درصد بوده است.

به این ترتیب بیشترین میزان افزایش قیمت مربوط به گروه روغن و چربی‌ها با ۲۳۶.۵ درصد است. گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۱۱۶.۵ درصد، گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها ۱۱۰.۲ و شیر، پنیر و تخم مرغ ۸۰.۳ درصد در فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش قیمت داش

مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت گوشت اعلام کرده است در یک سال اخیر همزمان با کاهش ۳۰ درصدی مصرف مرغ، مصرف گوشت نیز ۵۰ درصد کاهش یافته است

ته‌اند.

میوه و خشکبار با تورم نقطه به نقطه ۷۹.۷ درصد، سبزی و حبوبات با ۶۰ درصد، نان و غلات با ۵۷.۱ درصد و ماهی‌ها و صدف‌داران با تورم ۵۵.۹ درصدی در جایگاه‌های بعدی بیشترین تورم نقطه به نقطه در فروردین امسال قرار گرفتند.

وعده‌های تکراری

 در این فضا باز هم وعده کاهش قیمت مرغ در بازار داده شده است. به نظر می‌رسد بازار نشان داده است حاضر به تمکین از قیمت دستوری اعلام شده نیست و در نتیجه امیدواری به کاهش بیشتر قیمت انتظاری دور از ذهن است. بازار ایران مدت‌هاست با قیمت‌گذاری دستوری در همه‌ی حوزه‌ها روبروست. قیمت‌هایی که از مرغ و لبنیات تا خودرو و سیمان را دربرمی‌گیرد. اصرار بر حفظ این تجربه شکست خورده نیز نشان از آن دارد که راه‌حل‌های تکراری برای حل مشکلات همچنان آزموده می‌شود.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد خرید مرغ در بازار با کاهش روبروست و این افزایش قیمت در سایه کاهش نزدیک به ۳۰ درصدی مصرف مرغ رخ داده است.

مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت گوشت و مواد پروتئینی کشور اسفند ماه سال گذشته این نکته را تایید و اعلام کرد همزمان با کاهش ۳۰ درصدی مصرف مرغ؛‌ مصرف گوشت نیز ۵۰ درصد در یک سال اخیر کاهش یافته است.  به نظر می‌رسد دولت سیزدهم قادر به مدیریت بازار مرغ نیست، همان‌گونه که بازار سایر کالاها را نیز نتوانسته است مدیریت کند.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش