پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹
۱۸:۵۰ - ۰۸ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۴۵۴
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

افزایش فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران به دلیل گرانی گوشت/ مردم به اسکلت خوری روی آوردند!

افزایش فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
نوسانات و افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز باعث شده است که اسکلت مرغ و گوسفند وارد سفره برخی از مردم شود. حالا آن ها به جای مرغ ۲۷ هزار تومانی یک کیلو اسکلت مرغ را ۴ هزار تومان می خرند.

به گزارش تجارت نیوز، پشت ویترین با ماژیک آبی نوشته است: «اسکلت مرغ بسته یک کیلویی ۴ هزار تومان» فروشنده می گوید مشتری های اسکلت زیاد شده اند. همه هم برای مصرف شخصی می خرند.

او این نکته در پاسخ به سوالات کنجکاوانه بعضی مشتریانی می گوید که تصور می کنند اسکلت ها را برای غذای سگ و گربه می فروشند ولی واقعیت این روزهای اقتصاد کشور حکایت دیگری است.

حکایت مردمی که قدرت خریدشان به شدت پائین آمده و حالا به جای گوشت، اسکلت مرغ و گوسفند را ترجیح می دهند. فروشنده در ادامه حرف هایش می گوید: «دیگر این روزها طبیعی شده، می برن باهاش سوپ درست می کنند یا خوروشت طعم دار می کنند!»

«قیمت یک بسته اسکلت گوسفند ۱۵ هزار تومان است، اسکلت گاو هم ۱۰ هزار تومان» این را فروشنده به مرد میانسالی می گوید و توضیح می دهد که چطور میتوان از آن استفاده کرد.

آن سو مرد سال خورده ای می گوید: «اینها قبلا آشغال دور انداختنی بوده الان با این گرانی وارد لیست خرید شده!» اگرچه هیچ گوشتی به این اسکلت ها نیست، ولی به گفته فروشندگان حداقل طعم گوشت که می دهد.

مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی هم در واکنش به این موضوع به تجارت نیوز می گوید: «متأسفانه ماجرا واقعیت دارد. وقتی گرانی باشد توان خرید مردم هم کم است. درحال حاضر بازار مرغ هم به دلیل کمبود خوراک دام و طیور به چالش خورده اما اخیرا برای پایین آمدن قیمت تمهیداتی شده است.»

او می گوید: «اگر فکری به حال نهاده های دامی نشود همچنان این وضعیت ادامه دارد و اگر قیمت به زور دستور و بخشنامه پایین بیاید چهار روز قیمت به صورت مسکنی پایین می آید ولی باز نرخ بالا می رود.»

صف مرغ در میادین میوه و تره بار

از خرید و فروش اسکلت مرغ و گاو و گوسفند می گوید در قصابی های سطح شهر که بگذریم، این روزها مردم برای خرید مرغ ارزان تر یا به اصطلاح تنظیم بازاری صفهای طولانی در میادین میوه و تره بار بسته اند آن هم فقط برای ۴هزار تومان قیمت کمتر.

قیمت هرکیلوگرم مرغ در تهران حالا به حدود ۲۴ هزار تومان رسیده است و در میادین مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومان فروخته می شود.

صف های طولانی در میادین میوه و تره بار حکایت غریبی است از بازارگوشت و مرغ در این روزها. میان این صف کسانی هم هستند که برای خرید مرغ و گوشت نیامدند، آن ها به دنبال خرید ضایعات مرغ هستند. ضایعاتی که بعد از پاک کردن و قطعه کردن مرغ مشتریان روی پیشخوان مغازه ها می ریزند. قسمت هایی مثل پا و سنگدان مرغ و اسکلت گوسفند و گوساله.

پای مرغ محبوب ترین ضایعات گوشت و مرغ

قیمت یک بسته ۳۵۰ گرمی پای مرغ در میدان میوه و تره بار ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان است. این در حالیست که این قیمت نسبت به مردادماه ۵ هزار تومان بیشتر شده است.

افزایش فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

فروشنده می گوید پا و سنگدان مرغ خریدار زیادی دارد و همه را سریع می خرند. اینجا یک بسته ۳۵۰ گرمی سنگدان را ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان می فروشند. یک بسته ۹۰۰ گرمی گردن مرغ هم با قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان کم خریدار ندارد. اگرچه همین گردن مرغ در مرداد ماه ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

فیله ۲۰۰ هزار تومانی گوساله یا سنگدان ۱۳ هزار تومانی؟

بعضی از مردم جیبشان بیشتر از این جواب نمی دهد و اگر اسکلت، پا و سنگدان مرغ نباشد، باید پول جمع کنند تا بتوانند یک کیلوگرم فیله گوساله ۱۶۳ هزار تومان بخرند یا ران گوسفندی ۱۳۶ هزار تومانی!

البته گزینه دیگری هم هست یک بسته ران مرغ حدود ۸۳ هزار تومان یا هم سینه مرغ حدود ۹۰ هزار. هرچند همه این قیمت ها در خرده فروشی ها بیشتر هم می شود مثلا فیله گوساله در بازار آزاد ۲۰۰ هزار تومان است!

قیمت مرغ ارزان می شود

با این حال متولیان اعلام کرده اند که مرغ ارزان می شود. نیمه مرداد بود که زمزمه های افزایش قیمت مرغ آغاز شد و در ابتدای مهرماه نائب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی قیمت مرغ را ۱۹ هزار تومان اعلام کرد. روند افزایشی قیمت ها ولی ادامه دار شد به گونه ای که تا پایان مهرماه متوسط قیمت مرغ به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۷ هزار تومان در خرده فروشی ها رسید.

برخی از تولیدکنندگان علت گرانی مرغ را کمبود نهاده دامی و عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده دامی می دانند

با وجود صف طولانی مردم برای خرید مرغ، یوسف خانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی از تقاضای کم می گوید: «درحال حاضر با توجه به تقاضای کم و عرضه زیاد مرغ قیمت مرغ در حال پایین آمدن است تا به نرخ ستاد تنظیم بازار یعنی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان برسد.»

او می گوید:« نرخ خرده فروشی در حاضر برای مرغ گرم ۲۴ هزار ۵۰۰ تومان است تا چند روز آینده هم احتمال دارد کمتر شود. تنها ۳۰ درصد از نهاده های دامی را با ارز دولتی می‌دهند، البته اگر همین ۳۰ درصد به طور دقیق به همه تولیدکننده ها برسد وضغیت خيلي بهتر می شود.»

از سوی دیگر گوشت قرمز نیز مهرماه را با افزایش ۲۰ هزار تومانی به پایان رساند. بر این اساس قیمت هر کیلو گوشت قرمز گوساله در واحدهای صنفی هرکیلو ۱۱۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

آنچه که روشن است سنگینی وزن افزایش قیمت ها و عدم ثبات آن بر شانه های مردم است. این وضعیت موجب انتقاد مردم شده است. مریم می گوید: «هفته پیش سینه مرغ را ۵۵ هزار تومن خریدم، الان از شهروند ۱۱۳ هزار تومان خریدم.» حالا باید دید ترمز این افزایش قیمت ها کشیده می شود یا نه!

  • 14
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش