دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
۰۹:۴۰ - ۰۳ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۵۶
اقتصاد کلان

افقه: فیلترینگ به خروج نیروها و سرمایه‌های کشور منجر شده است؛

تولد بحران اقتصادی از دل یک اقدام امنیتی

عواقب فیلترینگ,ضررهای دولت رئیسی از فیلترینگ
افقه در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»: مشکل ما تنها مشکل اقتصادی و محدودیت‌های فضای کسب و کار نیست. اتفاقا ریشه بخش مهمی از مشکلات ما به فشارهای اجتماعی، سیاسی و محدودیت‌های فرهنگی بازمی‌گردد و در کنار اینها تنگناهای اقتصادی نیز بحران را تشدید می‌کند 

مرتضی افقه، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران معتقد است موج مهاجرت در شرایط کنونی موجی خطرناک و تکان‌دهنده است و دولت هیچ اقدامی را برای غلبه بر این فضا در دستور کار قرار نداده است.

دولتمردان سیزدهم از نخستین روزهای تصدی امور اجرایی کشور با دادن وعده‌هایی در زمینه ایجاد سالانه حداقل یک میلیون شغل و نیز ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در طول عمر این دولت؛ سعی کردند پایگاه اجتماعی خود را در میان طرفداران و حتی کسانی که به این دولت رأی نداده بودند، مستحکم کنند.

با این حال دولت سیزدهم در۱۵  ماه از عمر کاری خود نتوانسته کارنامه قابل قبولی در این دو بخش مهم داشته باشد و وضعیت واقعی بازار کسب و کار و همچنین مسکن نشان‌دهنده نامناسب بودن اوضاع است.

در ماه‌های اخیر در حالی کارشناسان و اهل فن نسبت به تشدید موج مهاجرت از ایران هشدار داده‌اند که هیچ اقدام سازنده‌ای برای مقابله با این وضعیت صورت نگرفته است. پیش از این حمید حسینی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگاین اعلام کرد که موج مهاجرت به دارندگان حرفه و صاحبان شغل رسیده است و حالا مسعود دانشمند هشدار می‌دهد. دانشمند گفته است: «در حال حاضر رتبه شفافیت اقتصادی ایران در بین ۱۸۰ کشور ۱۴۸ است. همچنین وضعیت بهبود فضای کسب و کار نیز ایران دارای رتبه نازلی است. بر اساس آمار‌های موجود نیز در سال ۱۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج می‌شود. این درحالیست که دولت برای جذب حداکثر سالانه دو میلیارد دلار سرمایه خارجی انواع و اقسام برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌ها را صورت می‌دهد. در صورتی که اگر واقعا اوضاع کشور ثبات داشته باشد، از فرار سرمایه جلوگیری خواهد شد. از سویی به نظر می‌رسد، خروج سرمایه در حال حاضر سالانه بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار در سال است.»

در این فضا دو ماه است اقتصاد ایران با فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی روبروست. اتفاقی که به از دست رفتن  فرصت‌های شغلی مجازی منجر شده است.

کلاهی، رییس کمیسیون دیجیتال اتاق بازرگانی حالا در گفتگو با خبرانلاین اعلام کرده است که موج مهاجرت متخصصان آی‌تی و فعالان استارتاپی به راه افتاده و ادامه این روند می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری بر اقتصاد ایران وارد کند. وی گفته است: تجربه نشان داده است هر بار که عرصه را تنگ می‌کنیم، مهاجرت شکل می‌گیرد. این‌ها نگران‌کننده است. نمی‌شود بدون اصلاح قوانین خارجی و ساختاری سیاست خارجی، اقتصاد را درست کرد.

کسی هشدارها را نشنید

اگر در دهه‌های گذشته کشورهای اروپایی و آمریکایی و کانادا؛ پذیرای نخبگان ایرانی بودند، اکنون کشورهای کوچک حاشیه خلیج‌فارس فرش قرمز برای متخصصان ایرانی در بخش‌های مختلف پهن کرده‌‌اند. حمید حسینی پیش از این در گفتگوهایی اعلام کرد که امارات متحده عربی شرایط ویژه ای را برای جذب فعالان اقتصادی ایران تدارک دیده است .

 شمار بالای شرکت‌های ایرانی ثبت شده در کشورهای اطراف نیز دلیل این مدعاست که بسیاری فضای ایران را مساعد فعالیت اقتصادی نمی‌دانند. در این فضا  مرتضی افقه در پاسخ به این پرسش که دولت باید چه راهکار فوری را برای ممانعت از خروج نیروهای متخصص از کشور در اولویت قرار دهد؛ به «توسعه ایرانی» گفت: بنده جزو کسانی‌ هستم که سال‌ها درمورد موضوع اهمیت نیروی انسانی و به ویژه نیرو‌های متخصص در فرایند توسعه کار کردم و فریاد زده‌ام که این روند بحران‌زاست.

* عضو هیات علمی دانشگاه چمران: جالب است که اینجا سیاست‌هایی در پیش می‌گیریم و دائما علیه کشورهایی شعار می‌دهیم که پذیرای نیروی متخصص و ارزان‌قیمت ایران هستند. حال باید پرسید این چگونه دشمنی است که نفع دشمنان و ضرر خودمان را در پی دارد؟

 وی ادامه داد: کشورهای دیگر به خوبی‌ متوجه شده‌اند که عامل عمده و اساسی برای پیشرفت کشورها، نیروی انسانی است اما متاسفانه ما سیاست‌هایی را در پیش می‌گیریم که مردم کشورمان را به سمت کشورهای دیگر سوق بدهیم.

 عضو هیات علمی دانشگاه چمران اضافه کرد: جالب است که اینجا سیاست‌هایی در پیش می‌گیریم و دائما علیه کشورهایی شعار می‌دهیم که پذیرای نیروی متخصص و ارزان‌قیمت ایران هستند. حال باید پرسید این چگونه دشمنی است که نفع دشمنان و ضرر خودمان را در پی دارد؟

انگیزه مهاجرت چیست؟

افقه با اشاره به اینکه با دقت و با هدف از عبارت سیاستگذاری اشتباه استفاده می‌کند، گفت: باید بدانید مشکل ما تنها مشکل اقتصادی و محدودیت‌های فضای کسب و کار نیست. اتفاقا ریشه بخش مهمی از مشکلات ما به فشارهای اجتماعی، سیاسی و محدودیت‌های فرهنگی بازمی‌گردد و در کنار اینها تنگناهای اقتصادی نیز بحران را تشدید می‌کند.  

وی به مساله قطع اینترنت و تحمیل محدودیت در این بخش اشاره کرد و ادامه داد: به دلایل امنیتی اینترنت را محدود کرده و برخی پلتفرم‌ها را فیلتر کرده‌اند اما از دل این اقدام امنیتی یک بحران اقتصادی نیز متولد شده است و هزاران کسب و کار در معرض خطر قرار گرفته است. شاید فکر کنید منظور من این است که شاغلان در فضای مجازی آسیب دیده‌اند اما مساله اینجاست که حتی کسانی‌که بدون اتکا به دولت در دنیای مجازی برای خود شغل ایجاد کرده بودند نیز با تعطیلی‌‌ها و محدودیت‌ها روبرو هستند و همین‌ها بستر خروج و مهاجرت این افراد از کشور را فراهم کرده است.

پیشنهاد راهکار به دولت

این استاد دانشگاه گفت: دولت هم در زمینه اقتصادی باید گشایش ایجاد کند هم باید در مورد سختگیری‌ها و محدودیت‌‌هایی که بر جوانان تحمیل کرده است؛ تجدید نظر اساسی کند وگرنه کشور با هر موج و تنشی که ایجاد می‌شود شاهد آمادگی خروج نیروهای متخصص از کشور خواهد بود.

افقه ادامه داد: بیشترین نفع را از این بی‌تدبیری‌ها با جوانان را کشورهای پیشرفته می‌برند که چنین نیروها و سرمایه‌های آماده‌ای را از کشور ما جذب می‌کنند.

موج شدید مهاجرت از ایران، بارها بر صدر اخبار رسانه‌ها نشسته است اما با این حال همچنان اتفاقی در این زمینه نیفتاده است. آمارها نشان از افزایش شمار مهاجران از ایران دارد و در عین حال آنچه مهم است اینکه حجم خرید مسکن در ترکیه و کشورهای اطراف حکایت از میل عجیب برای مهاجرت از کشور دارد. اتفاقی که به تهی شدن ذخایر مالی و انسانی منجر شده اما گوش شنوایی برای غلبه بر این وضعیت وجود ندارد.

مهرنوش حیدری

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش