دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۲۱:۳۱ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۰۴۴
اقتصاد کلان

«ایمان زنگنه» کارشناس اقتصادی: چرا تورمی که مردم احساس می کنند، با تورمی که دولت اعلام می کند، متفاوت است؟

ایمان زنگنه,صحبت های ایمان زنگنه درباره تورم در کشور
احساس جامعه نسبت به مسئله‌ی تورم با آنچه مراکز آماری از تورم می‌گویند فاصله قابل توجهی دارد، که بر میزان اعتماد جامعه بر آمار‌های رسمی تاثیر می‌گذارد. از سوی دیگر آمار‌های ارائه شده تفکیک لازم را در بر ندارد و مشخص نیست این آمار برای کدام بخش از جامعه تعیین شده است.

ایمان زنگنه، استاد اقتصاد، درباره علت تفاوت برداشت و ادراک جامعه از آمار مراجع رسمی در خصوص تورم به انتخاب گفت: ما اکنون با مسئله‌ای در برداشت و ادراک از نرخ تورم توسط جامعه مواجهیم. به خاطر اینکه در چند سال اخیر نرخ‌های تورم وارد کانال‌های بالاتری شده و بعضا گروه‌های کالایی، نرخ‌های بالای ۷۰ درصد را تجربه کرده اند، پس می‌توانید بگویید تجربه افراد نسبت به افزایش قیمت‌ها یکسان نیست، چون اگر بخواهیم دسته بندی کنیم گروه‌های جمعیتی و درآمدی و اقلیمی متفاوتی وجود دارند که ادراک افراد را از شاخص تورم متفاوت می‌کند. اگر شما مستاجر هم باشید و مسئله افزایش قمیت خانه را نیز تجربه کنید، مسلما نگاه شما به تورم متفاوت خواهد بود و لنگر تعیین نرخ تورم به سمت افزایش می‌رود و این اتفاق را نمی‌توان کتمان کرد.

او افزود: با توجه با اینکه قدرت خرید درآمدی خانوار‌ها از سال ۹۱ به بعد کاهش پیدا کرده است و درآمد و قدرت خرید خانوار نیز کاهش پیدا کرده است، اگر خانواری با همین نرخ مواجه می‌شد ادارکش با اکنون متفاوت بود، چون اکنون بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش خوراکی هاست که جزء خرید‌های روزمره و تکراری سبد معیشت خانوار است و این موضوع در سال‌های قبل که وضعیت درآمدی خانوار بیشتر بود و بخش خوراکی نقش کمتری داشت در ادراک جامعه از نرخ تورم منجر به تفاوت برداشت از نرخ‌های اعلامی می‌شود.

او گفت: اما اکنون خوراکی‌ها سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند، چون سهم خوراکی‌ها از درآمد به علت کاهش قدرت خرید در این سال‌ها افزایش یافته می‌توان گفت که در این قسمت انگاره‌ای در ذهن اکثریت مردم شکل بگیرد که تورم بالاتر از تورم اعلامی مراجع رسمی است.

وی در ادامه درباره تفکیک آمار‌های تورمی افزود: در آن سبد تورمی که بانک مرکزی یا مرکز آمار تعیین می‌کند خیلی از این افراد اصلا سراغ بخش عمده اقلام کالا‌های این سبد نمی‌روند، نتیجتا اگر بخواهیم قوام نظام آماری داشته باشیم و فهم و درک مردم از شاخص تورم شفاف شود ناچاریم نرخ تورم را در قالب‌های مختلف اعلام کنیم. در شرایط فعلی که مسئله اساسی کشور افزایش تورم بوده و در راستای تحقق شعار سال در موضوع مهار تورم، ناچاریم که در سبد گروه‌های کالایی از نظر نرم افزاری و سخت افزاری تغییراتی ایجاد کنیم. یعنی با چند روش و معطوف به جامعه هدف مختلف نرخ تورم اعلام شود که مهم‌ترین بخش آن اقلام مورد نیاز روزمره و پر تکرار معیشت خانوار است. بنظر من بایستی مراکز آماری این تفکیک را قائل شوند، چون از لحاظ تجسم ما نسبت به تورم گروه کالا‌های خوراکی‌ها بین فردی که صاحب خانه است با فردی که مستاجر است تفاوت دارد و بار روانی انتظارات یک مستاجر با صاحب خانه فرق می‌کند.

زنگنه درباره نتایج عدم هماهنگی آمار‌های دولتی با آمار‌های تجربه شده در جامعه گفت: اگر اقدام عاجلی در اینباره نکنیم و آمار‌های رسمی با تجربه افراد همخوانی نداشته باشد، اولین آسیب را دستگاه‌های اعلام کننده آمار می‌بینند و باعث می‌شود که مردم نسبت به آمار رسمی بی توجه شوند و اعتماد عمومی نسبت به دستگاه متولی کمرنگ می‌شود. وقتی یک سیاستگذار اقتصادی می‌خواهد تصمیمی اتخاذ نماید، قرار نیست این تصمیم در یک شرایط انتزاعی صورت بگیرد، تصمیم ما باید با واقعیات جامعه سازگار باشد. سوال اینجاست که چرا تصمیمات با اهداف و واقعیت‌ها یکی نیست؟ اگر دستگاه متولی به این مسئله توجه نکند اکثر تصمیمات موفق نخواهد شد.

  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش