دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۰۰:۲۸ - ۱۸ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۱۶۳۱
اقتصاد کلان

عدالتیان، اقصاددان: مردم عادت کرده اند که خانه و خودرو بخرند تا گران شود

جمشید عدالتیان,صحبت های جمشید عدالتیان درباره وضعیت تورم در ایران
جمشید عدالتیان، اقتصاددان می گوید الان ۴۴ سال است ایرانی‌ها عادت کرده اند که خانه و خودرو بخرند تا گران شود، وقتی تورم کاهش می‌یابد، مردم تصور می‌کنند رکود ایجاد شده و فعالین اقتصادی زندگی‌شان را با تورم عادت داده‌اند. زندگی تورمی یک عادت شده و خروج از آن هم سخت است. تورم یک سری برنده و یک سری بازنده دارد که برنده‌ها احساس رکود می‌کنند. در یک اقتصاد سالم باید تورم تک رقمی باشد. ما الان از رکود‌های عظیم چند سال پیش دور شده‌ایم.

جمشید عدالتیان، اقتصاددان درباره ایجاد رکود در اثر سیاست‌های ضدتورمی دولت به انتخاب گفت: وقتی که سیاست‌های ضد تورمی در نظر گرفته شود بودجه انقباضی می‌شود. طبیعتا بودجه با چنین ساختاری نیز منجر به کاهش نقدینگی و کاهش تورم می‌شود. سیاست‌های انقباضی نیز چند مدل است که در ایران روی محدود کردن هزینه بودجه‌های عمرانی تمرکز می‌شود. عدم چرخش پول در اثر این سیاست ضدتورمی باعث رکود می‌شود. واقعیت امر این است که کنترل تورم از اولویت‌های اصلی دولت است و دولت باید سیاستی بین رشد اقتصادی و تورم در نظر بگیرد مثلا به فرض، رشد اقتصادی ۵ درصدی و تورم ۸ درصدی که دولت باید برای اجرا آن تصمیم بگیرد.

وی درباره تاثیرات رکود بر فضای بازار افزود: خیلی جالب است که ما رکود را از طریق سیاست انقباضی بار‌ها تجربه کرده‌ایم و این نخستین بار نیست. از زمان کرونا و آغاز تحریم‌ها هم این تجربه را داشته‌ایم. الان طبق اعلام دولت ۳ درصد رشد اقتصادی داریم و برخلاف ادعای رکود است. در زمان دولت قبل هم وقتی تورم تک رقمی شد همه حس کردند رکود ایجاد شده است. الان ۴۴ سال است ایرانی‌ها عادت کرده اند که خانه و خودرو بخرند تا گران شود، وقتی تورم کاهش می‌یابد، مردم تصور می‌کنند رکود ایجاد شده و فعالین اقتصادی زندگی‌شان را با تورم عادت داده‌اند. زندگی تورمی یک عادت شده و خروج از آن هم سخت است. تورم یک سری برنده و یک سری بازنده دارد که برنده‌ها احساس رکود می‌کنند. در یک اقتصاد سالم باید تورم تک رقمی باشد. ما الان از رکود‌های عظیم چند سال پیش دور شده‌ایم.

عدالتیان در پایان در رابطه با تداوم و یا موقتی بودن سیاست‌های کنترل تورم گفت: این سیاست‌ها می‌تواند ماندگار شود و خیلی از کشور‌های دنیا تورم را کنترل کرده‌اند. تورم بعد از جنگ اوکراین همه نقاط را در دنیا تصرف کرد؛ اما در کشور ما و ترکیه خیلی شدید بود. در کشور ما تورم تبدیل به یک بیماری جدی شده است. می‌توان تورم را کنترل کرد و خیلی کار سختی در اقتصاد نیست. برای اعمال کاهش نقدینگی دولت باید از چاپ اسکناس خودداری کند و سیاست‌های مالی را نظم دهد، اما یک اتفاق سیاست خارجی می‌تواند تمام این سیاست‌ها را عوض کند. گاهی ممکن است سیاست‌مدار بین ارزش پول و تورم گزینه دوم را انتخاب کنند. دولت روحانی هم چند سال موفق شد، اما سپس تورم رها شد. امیدواریم هر دولتی که در قدرت را در دست دارد وضعیت کنترل موقتی تورم را در درازمدت ادامه دهد. مردم و فعالین اقتصادی باید توجه داشته باشند که مهار تورم به نفع همه تمام می‌شود.

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش