جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
۱۲:۵۰ - ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۶۶۲
اقتصاد کلان

اقتصاد ایران در گرو تندروی افراطیون است/ حاکمیت در سیاست خارجی خود تجدیدنظر کند

اقتصاد ایران,وضعیت اقتصاد ایران در سال 1403
تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: اینکه در مجلس آتی افرادی که منتسب به گرو‌ه‌های افراطی‌اند، با رای پایینی روی کار آمده‌اند، موید این قضیه است که مجلس دوازدهم با این هدف در خرداد ماه آتی شروع به کار خواهد کرد که بر طبل تقابل با نظام بین‌الملل بکوبد که تبعات خوفناک این رویه بر هیچ کس پوشیده نیست.

به گزارش اقتصاد ۲۴، اصرار نظام سیاسی ایران بر تقابل با غرب و همچنین ممانعت از پیوستن به معاهده‌های بین‌المللی با پیروزی تندروها در انتخابات مجلس دوازدهم علی‌الظاهر تداوم خواهد داشت.

در واقع جدیت نظام بر پافشاری روی اصول ایدئولوژیک خود موجب شده تا هم مردم ایران و البته هم نظام بین‌الملل به این نتیجه برسند که قرار نیست، جمهوری اسلامی در سیاست‌های کلی خود تجدیدنظر داشته باشد.

عبدالرضا فرجی راد، تحلیلگر مسائل بین‌المللی در این رابطه اظهار داشت: زیست در نظام بین‌الملل، کشور‌ها را مکلف می‌کند که قوانینی را که با تشخیص جمعی کشور‌های جهان مصوب شده‌اند، بپذیرند و به معاهدات تعیین شده احترام گذاشته و اجرای آن‌ها را باید و لازم بدانند. اینکه کشوری با دیدگاه‌های افراطی و دلایلی که فقط برای خودش قابل توجه است، قرارداد‌های جهانی را نادیده بگیرد، یعنی در مسیری قرار می‌گیرد که نظم نظام بین‌الملل را به هم می‌ریزد که خب طبیعی است که چنین رفتاری واکنش جامعه جهانی را موجب خواهد شد.

FATF اصلا ربطی به آمریکا، انگلیس یا کشور‌های دیگر ندارد

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در ادامه گفت: ایران در چند دهه‌ای که از استقرار نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد، رویکردی تقابلی با دنیا داشته و با توجه به هزینه‌های زیاد، همچنان مصرانه و با دیدگاه‌های تصمیم گیران، پیوستن به‌ FATF را تضییع حقوق ملی می‌داند و با بی توجهی به قفل شدن اقتصاد، همچنان نظرشان این است که «دلیلی ندارد، کشور‌ها از مناسبات مالی ما مطلع شوند». این اصرار در شرایطی است که FATF اصلا ربطی به آمریکا، انگلیس یا کشور‌های دیگر ندارد و در واقع قول و قرار نظام بین‌الملل برای این است تا کشور‌ها نتوانند از جریان تروریسم موجود در جهان حمایت کنند تا بتوان اینطور گفت که عدم پذیرش برای پیوستن به این کارگروه نمی‌تواند توجیهی منطقی داشته باشد.

وی افزود: در واقع مشکل اقتصاد ایران دلیل اقتصادی ندارد و محدودیت‌ها ریشه در نوع نگاه سیستم حکمرانی به سیاست خارجی دارد. بخشی از مدیریت کشور به قدری در رویکردش مصر است که حتی زمانی که بر سر پرونده هسته‌ای گره گشایی می‌شد، تحرکات‌شان را به نوعی اجرا می‌کردند که در روند مذاکرات خلل بیاندازند! تا بتوان اینطور گفت، اقتصاد در ایران در گرو تندروی گروهی افراطی است که عامدانه و عالمانه منافع ملی را زیر سایه نگاه افراطی شان قرار می‌دهند و به همین راحتی مصلحت عمومی را به مخاطره می‌اندازند.

سفیر اسبق ایران در نروژ و مجارستان تصریح کرد: الان که نتیجه انتخابات مجلس دوازدهم مشخص شده است، به قاعده نگرانی‌ها تشدید شده‌اند.  اینکه در مجلس آتی افرادی که منتسب به گرو‌ه‌های افراطی‌اند، با رای پایینی روی کار آمده‌اند، موید این قضیه است که مجلس دوازدهم با این هدف در خرداد ماه آتی شروع به کار خواهد کرد که بر طبل تقابل با نظام بین‌الملل بکوبد که تبعات خوفناک این رویه بر هیچ کس پوشیده نیست.

ضرورت تجدیدنظر در سیاست خارجی از سوی حاکمیت

وی توضیح داد: شرایط به قدری بد است که گرفتاری‌ها به قدری زیاد شده‌اند و در نتیجه جامعه به قدری افسرده و ناامید شده است که لازم است، حاکمیت «تجدیدنظر در سیاست خارجی» را به عنوان بایدی که نباید به آن بی‌تفاوت باشد در نظر بگیرد. همه باید بدانیم، دنیا با ما شوخی ندارد و اگر همچنان معاهدات را نادیده بگیریم و مصرانه بر دیدگاه‌های نه چندان منطقی خود اصرار نشان بدهیم، اقتصاد به حدی به هم خواهد ریخت که جامعه را به سمت فروپاشی ببرد.

فرجی‌راد در پایان گفت: ایران به لحاظ برخوردار بودن از پتانسیل‌های لازم برای رشد اقتصادی، کشوری غنی با دارایی‌های وسیع است. منابع زیر زمینی و زمینی، نیروی کار ارزان و ... می‌توانند هر کشوری را به توسعه اقتصادی برسانند، اما این شرط زمانی محقق می‌شود که عقل‌گرایی و توجه به واقعیت‌های موجود را مهم و اصلی اصولی بدانیم. در واقع با گریز از افراط، با توجه به شاخص‌های اقتصادی که از آن‌ها بهره‌مندیم و با توجه به اینکه به سیاستی تعاملی با دنیا احتیاج داریم، می‌توانیم حتی‌المقدور موانع رشد اقتصادی را از میان برداریم و در نتیجه آرامش را به جامعه تزریق کنیم.

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش