سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۴۱ - ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۱۴۹۵
اقتصاد کلان

صعود تورم کالا به سطوح بالا؛ خدمات عقب کشید

تورم ماهانه خدمات, افزایش سطح عمومی قیمت‌ه
داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد که در اسفند سال گذشته تورم ماهانه خدمات ۲.۱ بوده است؛ این بدان معناست که سطح عمومی قیمت یک گروه متنوع از خدمات در اسفند، ۲.۱ بیشتر از قیمت همان گروه در بهمن ماه شده است.

در اسفند ۱۴۰۲، تورم ماهانه خدمات سطح بیشتری نسبت به تورم کالا داشته است. بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد در این دوره تورم کالا نسبت به بهمن ۱۴۰۲ بیشتر شده است. در مقابل تورم ماهانه خدمات پایین‌تر آمده است.

به گزارش اکوایران، از نرخی که نشان می‌دهد میزان افزایش سطح عمومی قیمت‌ها به صورت مستمر چقدر بوده است، به عنوان «تورم» یاد می‌شود. مرکز آمار در جدیدترین گزارش تورمی خود خبر از افزایش این نرخ در گروه کالا‌ها و کاهش آن در گروه خدمات داده است. البته در اسفند امسال تورم خدمات سطح بیشتری از تورم کالا داشته است.

کالا‌ها از سه دسته اقلام «بادوام»، «بی دوام» و «کم دوام» تشکیل شده است. نگاهی به ارقام منتشر شده از سطح تورم ماهانه نشان می‌دهد که این نرخ در «بادوام ها» مانند یخچال سطح بالاتری نسبت به اقلام کم‌دوام و بی دوام داشته است. تورم ماهانه تغییر در سطح عمومی قیمت کالا‌ها را در اسفند نسبت به بهمن نشان می‌دهد.

البته تورم نقطه به نقطه و سالانه عملکرد متفاوتی داشته اند. به این معنا که در اسفند ۱۴۰۲، تورم نقطه به نقطه و سالانه کالا‌های «کم دوام» مانند اسباب بازی بیشتر از دو گروه دیگر کالایی بوده است. تورم «نقطه به نقطه» تغییرات قیمت اسفند را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. نرخ «سالانه» این شاخص نیز به تغییر میانگین ۱۲ ماهه آن در دوره منتهی به اسفند ۱۴۰۲ نسبت به مقدار مشابه سال قبل می‌پردازد.

در ادامه نرخ تورم خدمات و انواع کالا اعم از «بادوام»، «بی دوام» و «کم دوام» در اسفند ۱۴۰۱ بررسی و به تغییرات آن پرداخته شده است. همچنین بررسی شده که فشار تورمی وارد شده بر افراد در اسفند ۱۴۰۲ بیشتر از سمت کدام گروه از کالا‌ها بوده است.

تورم خدمات از تورم کالا پیشی گرفت

تورم شاخصی است که نشان می‌دهد میزان افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی مشخص چقدر بوده است. البته این تغییرات لازم است به صورت مستمر و برای گروه متنوعی از کالا‌ها و خدمات باشد تا به عنوان تورم درنظر گرفته شود. مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود تورم کالا‌ها و خدمات را در اسفند ۱۴۰۲ برآورد کرده است.

داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد که در اسفند سال گذشته تورم ماهانه خدمات ۲.۱ بوده است. این بدان معناست که سطح عمومی قیمت یک گروه متنوع از خدمات در اسفند، ۲.۱ بیشتر از قیمت همان گروه در بهمن ماه شده است. تورم کالا‌ها در این بازه زمانی سطح کمتری را اختیار کرده و بر پله ۱.۹ درصدی جای گرفته است. مقایسه‌ها حاکی از آن است که تورم کالا در اسفند ماه افزایش یافته است. این در حالی است که تورم خدمات با کاهش همراه شده است.

بر اساس تعاریف مرکز آمار، تورم کالا از میانگین تورم سه گروه حاصل می‌شود. این گروه‌ها شامل؛ کالا‌های «بادوام»، «کم دوام» و «بی دوام» است. در ادامه به تورم هریک از این گروه‌ها در اسفند ۱۴۰۲ پرداخته شده است.

تورم ماهانه خدمات, افزایش سطح عمومی قیمت‌ه

کالا‌های بادوام، در جایگاه نخست تورم ماهانه

کالای «بادوام» به گروهی از کالا‌ها اطلاق می‌شود که ارزش خرید نسبتا بالایی داشته و بیش از یکسال و به صورت مداوم استفاده می‌شوند. یخچال از جمله کالا‌هایی است که در این گروه قرار می‌گیرد. در مقابل کالا‌های «کم دوام» عمر کوتاه‌تری دارند و ارزش خرید آن‌ها نیز پایین‌تر است. اسباب بازی و تلفن همراه از کالا‌های کم‌دوام هستند. کالای «بی‌دوام» نیز تعداد دفعات استفاده بسیار کمی دارند و برخی فقط یکبار مصرف می‌شوند. مواد خوراکی نوعی کالای بی‌دوام محسوب می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد کالا‌های «بادوام» در اسفندماه بیشترین نرخ تورم ماهانه را به خود اختصاص داده اند. نرخ تورم این گروه از کالا‌ها در سطح ۴ درصدی قرار گرفته و در مقایسه با همین رقم در بهمن کاهش ۰.۳ واحد درصدی را به ثبت رسانده است.

برخلاف کالا‌های «بادوام»، تورم ماهانه کالا‌های «بی‌دوام» و «کم‌دوام» در اسفند ماه نسبت به بهمن افزایش یافته است. به بیان دقیق‌تر تورم ماهانه اقلام «بی‌دوام» در اسفند ۱.۵ درصد بوده و افزایش ۱.۶ واحد درصدی را نسبت به بهمن به ثبت رسانده است. تورم ماهانه «کم‌دوام»‌ها نیز با افزایش یک واحد درصدی مواجه شده و به ۲.۷ درصد در اسفند ۱۴۰۲ رسیده است.

بدین ترتیب مشخص می‌شود که فشار تورمی وارد شده بر دوش مصرف کنندگان در اسفند بیشتر از سمت اقلام «بادوام» بوده است.

سقوط تورم نقطه به نقطه کالا‌های بی دوام و کم دوام

نگاهی به تورم نقطه به نقطه کالا‌های بادوام، بی دوام و کم دوام نشان می‌دهد که در اسفند ۱۴۰۲ این نرخ در این سه گروه با کاهش شدید مواجه شده است. «اقلام بادوام» با کاهش ۷.۶ واحد درصدی، بر سکوی تورم ۱۷.۵ درصدی قرار گرفته اند.

تورم کالا‌های «بی‌دوام» نیز به ۲۵.۱ درصد رسید و ۵.۴ واحد درصد پایین آمد. «کم دوام»‌ها هم بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه را به ثبت رساندند. این نرخ در این گروه کالایی به ۳۸.۳ درصد رسیده و ۷.۹ واحد درصد پایین‌تر از سطح تورم بهمن ماه خود قرار گرفته است.

تورم ماهانه خدمات, افزایش سطح عمومی قیمت‌ه

کاهش تورم سالانه انواع کالا در زمستان

در اسفند ۱۴۰۲ تورم سالانه اقلام «بادوام» ۵۰.۴ درصد شده و در مقایسه با بهمن ۱.۴ واحد درصد کاهش یافته است. بدین ترتیب تورم کالا‌های این دسته همچنان از مرز ۵۰ درصد پایین‌تر نیامده است. تورم سالانه نشان می‌دهد که میانگین قیمت ۱۲ ماهه کالا‌ها در دوره منتهی به اسفند ۱۴۰۲ نسبت به همین مقدار در دوره منتهی به اسفند ۱۴۰۱ چگونه تغییر کرده است.

«بی‌دوام‌ها» نظیر مواد خوراکی با کاهش ۳.۴ واحد درصدی، تورم سالانه ۳۹.۵ درصدی را به خود اختصاص داده اند. تورم سالانه اقلام «بادوام» نظیر اتومبیل نیز به ۴۳.۷ درصد رسیده و بیشترین میزان کاهش را نسبت به دو گروه دیگر داشته است. به بیان دقیق‌تر در اسفند ۱۴۰۲، تورم سالانه بادوام‌ها ۴.۸ واحد درصد کمتر شده است.

بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که تهیه اقلام کم‌دوام نظیر خوراکی‌ها برای مردم در سال ۱۴۰۲ هزینه بیشتری نسبت به سال ۱۴۰۱ داشته و افزایش سطح عمومی قیمت این گروه از کالا‌ها بیشتر از بادوام‌ها و کم دوام‌ها بوده است. به بیان ساده‌تر فشار تورمی اقلام کم دوام در سال ۱۴۰۲ بیشتر از فشار تورمی وارد شده از سمت دو گروه کالای دیگر بوده است.

  • 17
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش