۱۴:۴۴ - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۴۹۸۶
اقتصاد کلان

چرا در بررسی پرونده پتروشیمی با افکار عمومی بازی شد؟

سعید لیلاز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
یک کارشناس اقتصادی گفت: آنچه در مورد دادگاه متهمان پتروشیمی مطرح شد حاصل ضعف برداشت و سوتفاهم نسبت به اعداد و ارقام مطرح شده در جریان برگزاری دادگاه بود.

سعید لیلاز در گفت و گو با مردم سالاری، با اشاره به برگزاری دادگاه متهمان پتروشیمی اظهار داشت: انتظار ما از آقای رییسی به عنوان رییس جدید قوه قضاییه این است که در موضوعات مختلف به ویژه موضوعات مهم که افکار عمومی جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد، تحت هیچ شرایطی اسیر جوسازی ها و شایعه پراکنی ها و موج سازی گروه های مختلف سیاسی و جناحی قرار نگیرد.

 

وی افزود: خوب نیست پرونده ای مطرح شود و ابتدا بگویند اتهام متهمان ۶ میلیارد یورو اختلاس است و سپس پرونده به اختلاس ۳۰ میلیون یورویی ختم شود و در نهایت به اختلاف حساب برسند در نهایت هم بگویند اختلاسی صورت نگرفته و اتهام اختلاف حساب مالی است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: مردم با شنیدن اخبار این پرونده سوالات بسیاری را مطرح کرده اند که باید به آنها پاسخ داده شود. سوال مهم این است که چرا ناگهان اتهام متهمان از اختلاس ۶ میلیارد یورویی به اختلاف حساب ۳۰ میلیون یورویی و بعد هم به اختلاف حساب تبدیل شد؟ به طور قطع ما با مطرح شدن این پرونده آسیب های بسیاری را متحمل شدیم و شاهد بودیم که تمام رسانه های خارجی و تلویزیون های ضد انقلاب روی اخبار ضد و نقیض این پرونده و شایعات تمرکز کردند.

 

لیلاز گفت: حتی برخی از جراید غیر فارسی زبان تیتر زدند که بزرگ ترین اختلاس تاریخ بشریت در جمهوری اسلامی ایران کشف شد. این شایعات وهن است. شایعه بزرگ ترین اختلاس تاریخ در همه رسانه ها منتشر شد، اما هیچ کس ندید که مسوولان پرونده اعلام کردند، اختلاس ۶ میلیارد یورویی صحت ندارد. چرا که خبر دروغ ابتدایی اثر منفی خود را بر مردم ما گذاشته بود. با این نوع برخورد و فضاسازی رسانه ای، ما باعت سلب اعتماد عمومی می شویم .

 

وی افزود: به طور قطع آنچه در روند رسیدگی به پرونده متهمان پتروشیمی صورت گرفت ضعف عملکرد دست اندرکاران رسیدگی کننده را نشان داد. زیرا کل تبادلات مالی یک پرونده را به عنوان مجموع اختلاس مطرح کرده و سپس مشخص شد که رقمی که در آن اختلاف وجود دارد، نیم درصد کل مبلغ اعلام شده نیز نیست.تازه آن هم هنوز با کار کارشناسی باید معین گردد.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: اگر چه شاهد بودیم قاضی پرونده و دادستان محترم شایعات را تکذیب کردند، اما باید توجه داشته باشیم که جمع کردن شایعات در این حجم کار بسیار دشواری است و چنین فضاسازی های رسانه ای و سیاسی، اثرات مخرب بسیاری به همراه دارد. آیا مردم و همه آن ها که خبر اولیه اختلاس را خواندندخبر تکذیب آن را هم دیدند؟ چگونه آبروی رفته بخش خصوصی را باز میگردانید؟

 

لیلاز تاکید کرد: حال این سوال مطرح می شود که چرا در این سطح و به این صورت وحشتناک با افکار عمومی بازی کردیم و چه کسانی در این میان سود بردند؟ من تمام این مسائل را دارای ریشه سیاسی و جناحی می دانم و معقتدم که اثرات منفی بسیاری بر ذهن جامعه دارد. شایعه سازان به دنبال کسب منافع گروهی و جناحی خود بوده و در حال تسویه حساب های سیاسی هستند و در این بین بخش خصوصی را قربانی میکنند.

 

وی متذکر شد: به طور قطع وقتی با چنین حجم فضاسازی و شایعه و اخبار نادرست روبه رو می شویم، قاضی محترم پرونده حتی اگر همه شئون عدالت را هم رعایت کند، به دلیل فضاسازی های صورت گرفته نمی تواند افکار عمومی را قانع کند. متاسفانه در پرونده دادگاه پتروشیمی ما هم افکار عمومی داخلی را باختیم و هم در عرصه بین المللی اخبار نادرستی علیه کشورمان منتشر شد. این در حالی است که مهمترین موضوع اختلاف در پرونده ای که به عنوان بزرگ ترین اختلاس تاریخ بشریت مطرح شد، شاید در حد اختلاف حساب و اختلاف در سطح اسناد باشد. چگونه می توان با این حجم منفی تبلیغات، انتظار رای عادلانه را از قاضی داشت؟

 

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: سوال بعدی این است که چرا اتفاقی که در سال ۹۰ رخ داده است را در سال ۹۷ رسیدگی کرده ایم؟ اگر واقعا چنین تخلف بزرگی صورت گرفته، چرا هفت یا هشت سال قبل به آن رسیدگی نکردیم؟ پرسش هایی که درباره پرونده دادگاه متهمان پتروشیمی مطرح شده، به طور قطع کام مردم ما را تلخ کرده است و نمی توان به راحتی آثار منفی آن را پاک کرد. چگونه ممکن است رسیدگی به پرونده ای توسط گروهی ضابط بیش از ۷ سال زمان ببرد و قاضی محترم بتواند در مدت اندکی، رای عادلانه بدهد؟

 

لیلاز در ادامه گفت: بر اساس اسناد و آمار رسمی، میزان رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال های اخیر ، حدود نصف سرمایه گذاری بخش خصوصی در دهه ۸۰ و سال های ۸۷ و ۸۸ است. حال این پرسش مطرح می شود که آیا در این ایام سرمایه داران ما فقیر شده اند؟ به طور قطع پاسخ این پرسش منفی است. علت اصلی این است که سرمایه گذاران ما، سرمایه های خود را در صنعت و بخش های مولد به کار نمی گیرند و این موضوع نیز رابطه مستقیم با فضای منفی علیه بخش خصوصی دارد.میزان خروج سرمایه از ایران نیز دلیل دیگری بر این عدم اطمینان از فضای کسب و کار می باشد.

 

وی تاکید کرد: به طور قطع اقداماتی که انجام می دهیم، به طور مستقیم در حوزه تقویت بخش خصوصی موثر است. متاسفانه ابتدا شایعات و خبرها مطرح می شود و سپس معلوم می شود که اختلاس ۶ میلیارد یورویی صحت نداشته و موضوع اختلاف در سطح ۳۰ میلیون یورو بوده است. در نهایت نیز مشخص می شود که فلانی مقصر نبوده و یک نفر دیگر باید محاکمه می شده است! طبیعی است که در چنین شرایطی بخش خصوصی حاضر نمی شود سرمایه خود را در به میدان بیاورد و به همان حوزه ساختمان سازی و دلالی روی می آورد.

 

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید