چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۲۹

ترفندهای کاربردی برای تمیز کردن مبل در منزل

تمیز کردن مبل,سالم‏ترین روش تمیز کردن مبل‌ ها,پاک کردن مبلمرحله اول تمیز کردن مبل، استفاده از جاروبرقی و یا برس های غلتکی است
تمیز کردن مبل یکی از مهم ترین کارهایی است که باید بطور مرتب انجام شود. مبل ها تأثیر زیادی در آراستگی خانه دارند. ذرات گردوغبار، خرده های نان و خوراکی هایی که لابه لای شیارهای مبل جمع شده اند، لکه های نوشیدنی و دیگر آلودگی ها باعث میشوند مبل، نامرتب و کثیف بنظر برسد.

تمیز کردن مبل

مبل ها تأثیر زیادی در آراستگی منزل دارند ولی در صورتی که مبل ها کثیف و پر از لکه باشند، زیبایی منزلتان را از بین می برند. خیلی از افراد روش تمیزکردن مبل در خانه را نمی دانند و نظافت مبل را یکی از مشکل ترین قسمت های نظافت خانه می دانند. شستشوی مبل، اصولی دارد که اگر این اصول را رعایت نکنید و تمیز کردن مبل را به طور صحیح انجام دهید، به پارچه ی مبل آسیب میرسد.

نحوه ی تمیز کردن مبل

با استفاده از روش های مختلفی تمیز کردن مبل میتواند انجام شود. سعی کنید از هر روشی که استفاده می کنید چوب مبل خیس نشود چون مرطوب شدن چوب مبل سبب می شود که خیلی زود جلوه ظاهری خود را از دست بدهد و پوسته پوسته شود و سبب ترک برداشتن کلاف مبل شود.

۱- مرحله اول تمیز کردن مبل:

مرحله اول تمیز کردن مبل، استفاده از جاروبرقی و یا برس های غلتکی است. برای تمیز کردن مبل، اول باید همه کوسن ها و قطعات جدا شدنی را بردارید تا بتوانید هر چیزی را که بین مبل ها افتاده تمیز کنید. خودکارها، سکه ها، دستگاه های کنترل از راه دور، چیزی نیست که شما نتوانید بین مبل ها پیدا کنید!

اکنون جاروبرقی را راه بیندازید تا گرد و غبار و آشغال های ریز سطحی روی مبل را پاک کنید. برای تمیز کردن مبل، در شرایط ایده آل که میخواهید سنگ تمام بگذارید، با یک برس نرم روی آن بکشید تا سطح مبل تمیزتر شود. برای جمع کردن موها، جارو برقی ها معمولاً قطعات مخصوصی دارند و در غیر اینصورت، از برس های غلتکی استفاده کنید.

تصاویر تمیز کردن مبل,تمیز کردن مبل,روش تمیز کردن مبلقبل از تمیز کردن مبل، با یک پارچه نرم و بدون پرز کاملا آن ها را گردگیری کنید

۲- برای تمیز کردن مبل، برچسب های روی مبل را بخوانید:

دومین مرحله تمیز کردن مبل استفاده از دفترچه راهنمای مبلمان است. خیلی از سازندگان مبل یک برچسب یا دفترچه راهنما همراه با مبل عرضه می کنند و روش تمیز کردن را در آن توضیح میدهند یا روی تمامی مبل ها برچسبی وجود دارد که دستور العمل مراقبت و شستشوی مبل با شوینده های مجاز و نحوه ی شستشو روی آن نوشته شده است. به دقت آنرا مطالعه نموده و بر اساس آن عمل کنید. این دستورالعمل ها به صورت حروف اختصاری نوشته شده، برخی از این علائم را بررسی می کنیم تا موقع شست و شو و نظافت دچار اشتباه نشوید:

- W: حرف اختصاری آب به زبان انگلیسی است که معنی آن استفاده از آب خالی یا بخار آب برای نظافت می باشد.

- WS: نشان دهنده این است که تمیز کردن مبل باید با محلول پایه آب و مواد شیمیایی انجام گیرد.

- S: وجود این علامت به معنی تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

- X: این حرف نشان می دهد مبل باید با برس یا جارو برقی نظافت شود و پس از آن با شامپوی مخصوص تمیز گردد.

- O: یعنی مواد بکار رفته در محصول از مواد ارگانیک تشکیل شده و صرفا برای تمیز کردن مبل باید با آب سرد شست و شو شود.

روش تمیز کردن مبل,طریقه تمیز کردن مبل,تمیز کردن مبلتمیز کردن مبل با شوینده های مایع همراه با بخارشو

۳. تهیه محلول پایه آب برای تمیز کردن مبل:

داخل یک ظرف نسبتا بزرگ ۳ لیتر آب و ۳ پیمانه از شامپوی غیر شیمیایی یا پایه آب را ریخته و حل کنید. بعد این محلول را به پارچه ای آغشته کرده و برای تست به گوشه ای از مبل بکشید و اجازه دهید ده دقیقه باقی بماند. اکنون حوله کاغذی را برداشته و در محل مورد نظر قرار دهید. درصورتی که حوله رنگ پارچه را به خودش جذب نکرد محلول آماده شده برای تمیز کردن مبل مناسب بوده ولی در غیر اینصورت باید محلول را رقیق تر کرده و مجدداً امتحان کنید.

۴. لکه ها را با استفاده از محلول تمیز کنید:

در این مرحله از تمیز کردن مبل، شما باید لکه های پارچه مبلی را با استفاده از محلول پاک کننده ای که در بالا آنرا آماده کردیم، از بین ببرید. برای این کار حوله کاغذی را در محلول فرو ببرید و سپس آب اضافی آنرا با فشار خارج کنید. پس از آن حوله کاغذی خیس را با حرکات دایره وار روی لکه بمالید. زمانی که کارتان تمام شد، رطوبت پارچه را با استفاده از پارچه خشک بگیرید.

۵. با استفاده از پارچه ی مرطوبی تمام سطح مبل را تمیز کنید:

پارچه بدون پرز که آماده نموده اید را با استفاده از محلول تمیزکننده مرطوب کنید و با فشار تمام آب آنرا خارج نمایید. البته پارچه باید رطوبت کافی داشته باشد ولی نه به اندازه ای که مبل را خیس کند. برای تمیز کردن مبل، تمامی سطح مبل را با این پارچه مرطوب تمیز کنید و سپس بگذارید تا خشک شود.

۶. از تمیز شدن مبلمانتان اطمینان حاصل کنید:

درصورتی که مبلتان تمیز نشده بود مجدداً برای تمیز کردن مبل این کار را تکرار کنید، مبل ها را پشت پنجره در آفتاب قرار بدهید تا سریعتر خشک شوند. مبل هایی که شامپو فرش کشیده اید هیچوقت در هوای آزاد قرار ندهید چون سریع گرد و غبار و کثیفی را بخود جذب می کنند.

تمیز کردن مبل,سالم‏ترین روش تمیز کردن مبل‌ ها,نحوه تمیز کردن مبل با شامپو فرشپس از تمیز کردن مبل اجازه دهید تا مبل خشک شده و به آرامی آن را برس بکشید

انواع روشهای تمیز کردن مبل

در کنار لکه های معمولی که در اثر ریختن مایعات، نوشیدنی ها و غذا بر روی مبل ایجاد می شوند، لکه های دیگری نیز وجود دارند که سرسخت تر هستند و به همین راحتی ها از روی مبل پارچه ای پاک نمی شوند؛ از این جهت تصمیم گرفتیم چند نمونه از این لکه های آزار دهنده را انتخاب کرده و به صورت جداگانه، روش تمیز کردن این لکه ها روی مبل را به شما آموزش دهیم:

>> استفاده از بخارشو بهترین روش تمیز کردن مبل:

درصورتی که کوسن یا تکیه گاه و نشیمن مبلمان تان جدا می شود پارچه های آنرا در بیاورید و درون ماشین لباسشویی با آب سرد بشویید و پس از خشک شدن وصل کنید. اگر جدا نمی شوند از شامپو فرش استفاده کنید. پس از آن شامپو فرش را با مقداری آب گرم مخلوط کنید و با اسفنجی نرم کف آنرا روی پارچه مبلمان بکشید، با مکنده بخارشو سریعاً روی کف ها بگیرید تا خشک شود چنانچه بخارشو نداشتید با حوله ای تمیز، حوله ای که از رنگ ندادن آن خاطرجمع هستید روی کف ها بکشید و کف ها را پاک کنید. از تمیز شدن مبلمانتان اطمینان حاصل کنید اگر تمیز نشده بود مجدداً برای تمیز کردن مبل این کار را تکرار کنید، مبل ها را پشت پنجره در آفتاب قرار بدهید تا سریعتر خشک شوند. 

>> استفاده از پودر بچه، دستمال مرطوب بچه:

احتمالا استفاده از دستمال مرطوب بچه یک روش مبتکرانه برای نابودی لکه های روی اثاثیه منزل باشد چون بسیار لطیف هستند و در زمان استفاده به اثاثیه منزل آسیبی وارد نمی کنند. این در حالیست که رطوبت داخل این دستمال ها سبب نرم شدن لکه ها شده و کار جدا سازی آنها را آسان‌تر می کند. پودر بچه از ذرات بسیار ریزی ساخته شده اند که توانایی زیادی برای جذب مایعات دارند از این جهت میتوان برای تمیز کردن لکه های روغن از روی مبل نیز استفاده کرد در این روش از تمیز کردن مبل باید مقداری پودر بچه را روی لکه بریزید و یک صبح تا شب صبر کنید تا تمام روغن را جذب کند. بعد با استفاده از جاروبرقی پودر بچه را جمع کنید و با دستمال نمدار تمیز روی آن بکشید.

>> نحوه تمیز کردن مبل با سرکه:

سرکه یک ماده اسیدی ضعیف است و اکثراً مشکلی ایجاد نمی کند. توصیه می شود پیش از بکار بردن سرکه روی محل لک شده، اول اندکی از آنرا به قسمت پشت مبلمان بکشید. در صورتی که پارچه رویه مبل دچار مشکل نشد، سرکه را برای تمیز کردن مبل استفاده کنید. توصیه می شود تمامی مواد شوینده را ابتدا تست کرده و بعد روی لوازم استفاده کنید. برای شستن مبل پارچه ای، مخمل یا چرمی میتوانید از همین روش استفاده کنید. 

>> تمیز کردن مبل با استفاده از شامپو فرش:

کافیست برای تمیز کردن مبل، یک تکه اسفنج یا دستمال تمیز را با آب خالی خیس کنید بعد آب آنرا گرفته در حدی که چکه نکند و قدری شامپو فرش بر روی دستمال بریزید و آنرا به همه جای دستمال آغشته کنید و به آرامی روی سطح مبل بکشید. صبرکنید تا سطح کاملاً" خشک شود. اگر هنوز هم نشانه ای از کثیفی روی مبل هست اجازه دهید کامل خشک شود و یک روز بعد همین کار را انجام دهید خواهید دید که به سادگی لکه ها پاک می شوند.

برخی جهت تمیز کردن مبل اول مقداری آب درون ظرف می ریزند و بعد شامپو فرش را داخل آن ریخته و دستمال را وارد این ظرف می کنند و سپس به مبل می کشند که این کار اشتباه است به دلیل آن که آب خاصیت تمیز کنندگی ندارد و در این وضعیت، نفوذ آب به داخل مبل سبب پس دادن زرداب و افت اسفنج می شود.

>> از بین بردن لاک ناخن از روی مبل:

پاک کننده لاک ناخن برترین راه چاره برای اربین بردن لاک ناخن از روی مبل است. احیانا می دانید که پاک کننده های لاک به دو نوع دارای استون و بدون استون تقسیم می شوند. پیشنهاد می کنیم که از نوع بدون استون برای پاک کردن لکه حاصل از لاک ناخن استفاده کنید؛ چون امکان دارد نوع استون دار به بافت پارچه آسیب برساند. روش کار تمیز کردن مبل به این ترتیب است که باید لاک پاک کن بدون استون را چند بار به صورت ضربه ای با لکه تماس دهید تا در آخر رنگ لکه کمرنگ و پاک شود. در انتها یادتان باشد که باید با یک پارچه سفید رنگ مرطوب و تمیز، بقایای محلول لاک پاک کن را از روی مبل پارچه ای تمیز کنید.

ترفندهای تمیز کردن انواع لکه ها از روی مبل

- تمیز کردن مبل یکی از مهم ترین کارهایی است که باید بطور مرتب انجام شود. لکه های روی مبل همیشه سبب بد شکل شدن مبلمان منزل می شود؛ پس بهتر است آنها را هرچه سریعتر پاک کنید.

- برای تمیز کردن مبل، اثر سوختگی یا زردی سیگار را میتوانید با یک حبه قند از بین ببرید. قند را روی لکه زردی بمالید و آن قدر این کار را ادامه دهید تا پاک شود. درصورتی که این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، میتوانید با آب لیمو آنرا پاک کنید.

روش تمیز کردن مبل,طریقه تمیز کردن مبل,نحوه تمیز کردن مبل با شامپو فرش,تمیز کردن مبل‌روش موثر برای تمیز کردن مبل در منزل استفاده از بخارشوی است

- لکه جوهر روی مبل را هم میتوان از بین برد. برای تمیز کردن لکه جوهر از روی مبل ابتدا آنرا خیس کنید و اندکی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. راه دیگری هم برای تمیز کردن مبل وجود دارد، اول محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و بعد با آب و پودر دستی رویه مبل را شستشو دهید. مراقب باشید برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل یا پارچه هیچوقت دستمال را نکشید چون به اطراف آن پخش می شود.

- برای تمیز کردن لکه چربی روی مبل هم باید کمی محلول نمک و الکل روی آن بمالید. اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، راه آسان تری هم وجود دارد، با یک برگه کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش