شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۲۹

ترفندهای کاربردی برای تمیز کردن مبل در منزل

تمیز کردن مبل,سالم‏ترین روش تمیز کردن مبل‌ ها,پاک کردن مبلمرحله اول تمیز کردن مبل، استفاده از جاروبرقی و یا برس های غلتکی است
تمیز کردن مبل یکی از مهم ترین کارهایی است که باید بطور مرتب انجام شود. مبل ها تأثیر زیادی در آراستگی خانه دارند. ذرات گردوغبار، خرده های نان و خوراکی هایی که لابه لای شیارهای مبل جمع شده اند، لکه های نوشیدنی و دیگر آلودگی ها باعث میشوند مبل، نامرتب و کثیف بنظر برسد.

تمیز کردن مبل

مبل ها تأثیر زیادی در آراستگی منزل دارند ولی در صورتی که مبل ها کثیف و پر از لکه باشند، زیبایی منزلتان را از بین می برند. خیلی از افراد روش تمیزکردن مبل در خانه را نمی دانند و نظافت مبل را یکی از مشکل ترین قسمت های نظافت خانه می دانند. شستشوی مبل، اصولی دارد که اگر این اصول را رعایت نکنید و تمیز کردن مبل را به طور صحیح انجام دهید، به پارچه ی مبل آسیب میرسد.

نحوه ی تمیز کردن مبل

با استفاده از روش های مختلفی تمیز کردن مبل میتواند انجام شود. سعی کنید از هر روشی که استفاده می کنید چوب مبل خیس نشود چون مرطوب شدن چوب مبل سبب می شود که خیلی زود جلوه ظاهری خود را از دست بدهد و پوسته پوسته شود و سبب ترک برداشتن کلاف مبل شود.

۱- مرحله اول تمیز کردن مبل:

مرحله اول تمیز کردن مبل، استفاده از جاروبرقی و یا برس های غلتکی است. برای تمیز کردن مبل، اول باید همه کوسن ها و قطعات جدا شدنی را بردارید تا بتوانید هر چیزی را که بین مبل ها افتاده تمیز کنید. خودکارها، سکه ها، دستگاه های کنترل از راه دور، چیزی نیست که شما نتوانید بین مبل ها پیدا کنید!

اکنون جاروبرقی را راه بیندازید تا گرد و غبار و آشغال های ریز سطحی روی مبل را پاک کنید. برای تمیز کردن مبل، در شرایط ایده آل که میخواهید سنگ تمام بگذارید، با یک برس نرم روی آن بکشید تا سطح مبل تمیزتر شود. برای جمع کردن موها، جارو برقی ها معمولاً قطعات مخصوصی دارند و در غیر اینصورت، از برس های غلتکی استفاده کنید.

تصاویر تمیز کردن مبل,تمیز کردن مبل,روش تمیز کردن مبلقبل از تمیز کردن مبل، با یک پارچه نرم و بدون پرز کاملا آن ها را گردگیری کنید

۲- برای تمیز کردن مبل، برچسب های روی مبل را بخوانید:

دومین مرحله تمیز کردن مبل استفاده از دفترچه راهنمای مبلمان است. خیلی از سازندگان مبل یک برچسب یا دفترچه راهنما همراه با مبل عرضه می کنند و روش تمیز کردن را در آن توضیح میدهند یا روی تمامی مبل ها برچسبی وجود دارد که دستور العمل مراقبت و شستشوی مبل با شوینده های مجاز و نحوه ی شستشو روی آن نوشته شده است. به دقت آنرا مطالعه نموده و بر اساس آن عمل کنید. این دستورالعمل ها به صورت حروف اختصاری نوشته شده، برخی از این علائم را بررسی می کنیم تا موقع شست و شو و نظافت دچار اشتباه نشوید:

- W: حرف اختصاری آب به زبان انگلیسی است که معنی آن استفاده از آب خالی یا بخار آب برای نظافت می باشد.

- WS: نشان دهنده این است که تمیز کردن مبل باید با محلول پایه آب و مواد شیمیایی انجام گیرد.

- S: وجود این علامت به معنی تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

- X: این حرف نشان می دهد مبل باید با برس یا جارو برقی نظافت شود و پس از آن با شامپوی مخصوص تمیز گردد.

- O: یعنی مواد بکار رفته در محصول از مواد ارگانیک تشکیل شده و صرفا برای تمیز کردن مبل باید با آب سرد شست و شو شود.

روش تمیز کردن مبل,طریقه تمیز کردن مبل,تمیز کردن مبلتمیز کردن مبل با شوینده های مایع همراه با بخارشو

۳. تهیه محلول پایه آب برای تمیز کردن مبل:

داخل یک ظرف نسبتا بزرگ ۳ لیتر آب و ۳ پیمانه از شامپوی غیر شیمیایی یا پایه آب را ریخته و حل کنید. بعد این محلول را به پارچه ای آغشته کرده و برای تست به گوشه ای از مبل بکشید و اجازه دهید ده دقیقه باقی بماند. اکنون حوله کاغذی را برداشته و در محل مورد نظر قرار دهید. درصورتی که حوله رنگ پارچه را به خودش جذب نکرد محلول آماده شده برای تمیز کردن مبل مناسب بوده ولی در غیر اینصورت باید محلول را رقیق تر کرده و مجدداً امتحان کنید.

۴. لکه ها را با استفاده از محلول تمیز کنید:

در این مرحله از تمیز کردن مبل، شما باید لکه های پارچه مبلی را با استفاده از محلول پاک کننده ای که در بالا آنرا آماده کردیم، از بین ببرید. برای این کار حوله کاغذی را در محلول فرو ببرید و سپس آب اضافی آنرا با فشار خارج کنید. پس از آن حوله کاغذی خیس را با حرکات دایره وار روی لکه بمالید. زمانی که کارتان تمام شد، رطوبت پارچه را با استفاده از پارچه خشک بگیرید.

۵. با استفاده از پارچه ی مرطوبی تمام سطح مبل را تمیز کنید:

پارچه بدون پرز که آماده نموده اید را با استفاده از محلول تمیزکننده مرطوب کنید و با فشار تمام آب آنرا خارج نمایید. البته پارچه باید رطوبت کافی داشته باشد ولی نه به اندازه ای که مبل را خیس کند. برای تمیز کردن مبل، تمامی سطح مبل را با این پارچه مرطوب تمیز کنید و سپس بگذارید تا خشک شود.

۶. از تمیز شدن مبلمانتان اطمینان حاصل کنید:

درصورتی که مبلتان تمیز نشده بود مجدداً برای تمیز کردن مبل این کار را تکرار کنید، مبل ها را پشت پنجره در آفتاب قرار بدهید تا سریعتر خشک شوند. مبل هایی که شامپو فرش کشیده اید هیچوقت در هوای آزاد قرار ندهید چون سریع گرد و غبار و کثیفی را بخود جذب می کنند.

تمیز کردن مبل,سالم‏ترین روش تمیز کردن مبل‌ ها,نحوه تمیز کردن مبل با شامپو فرشپس از تمیز کردن مبل اجازه دهید تا مبل خشک شده و به آرامی آن را برس بکشید

انواع روشهای تمیز کردن مبل

در کنار لکه های معمولی که در اثر ریختن مایعات، نوشیدنی ها و غذا بر روی مبل ایجاد می شوند، لکه های دیگری نیز وجود دارند که سرسخت تر هستند و به همین راحتی ها از روی مبل پارچه ای پاک نمی شوند؛ از این جهت تصمیم گرفتیم چند نمونه از این لکه های آزار دهنده را انتخاب کرده و به صورت جداگانه، روش تمیز کردن این لکه ها روی مبل را به شما آموزش دهیم:

>> استفاده از بخارشو بهترین روش تمیز کردن مبل:

درصورتی که کوسن یا تکیه گاه و نشیمن مبلمان تان جدا می شود پارچه های آنرا در بیاورید و درون ماشین لباسشویی با آب سرد بشویید و پس از خشک شدن وصل کنید. اگر جدا نمی شوند از شامپو فرش استفاده کنید. پس از آن شامپو فرش را با مقداری آب گرم مخلوط کنید و با اسفنجی نرم کف آنرا روی پارچه مبلمان بکشید، با مکنده بخارشو سریعاً روی کف ها بگیرید تا خشک شود چنانچه بخارشو نداشتید با حوله ای تمیز، حوله ای که از رنگ ندادن آن خاطرجمع هستید روی کف ها بکشید و کف ها را پاک کنید. از تمیز شدن مبلمانتان اطمینان حاصل کنید اگر تمیز نشده بود مجدداً برای تمیز کردن مبل این کار را تکرار کنید، مبل ها را پشت پنجره در آفتاب قرار بدهید تا سریعتر خشک شوند. 

>> استفاده از پودر بچه، دستمال مرطوب بچه:

احتمالا استفاده از دستمال مرطوب بچه یک روش مبتکرانه برای نابودی لکه های روی اثاثیه منزل باشد چون بسیار لطیف هستند و در زمان استفاده به اثاثیه منزل آسیبی وارد نمی کنند. این در حالیست که رطوبت داخل این دستمال ها سبب نرم شدن لکه ها شده و کار جدا سازی آنها را آسان‌تر می کند. پودر بچه از ذرات بسیار ریزی ساخته شده اند که توانایی زیادی برای جذب مایعات دارند از این جهت میتوان برای تمیز کردن لکه های روغن از روی مبل نیز استفاده کرد در این روش از تمیز کردن مبل باید مقداری پودر بچه را روی لکه بریزید و یک صبح تا شب صبر کنید تا تمام روغن را جذب کند. بعد با استفاده از جاروبرقی پودر بچه را جمع کنید و با دستمال نمدار تمیز روی آن بکشید.

>> نحوه تمیز کردن مبل با سرکه:

سرکه یک ماده اسیدی ضعیف است و اکثراً مشکلی ایجاد نمی کند. توصیه می شود پیش از بکار بردن سرکه روی محل لک شده، اول اندکی از آنرا به قسمت پشت مبلمان بکشید. در صورتی که پارچه رویه مبل دچار مشکل نشد، سرکه را برای تمیز کردن مبل استفاده کنید. توصیه می شود تمامی مواد شوینده را ابتدا تست کرده و بعد روی لوازم استفاده کنید. برای شستن مبل پارچه ای، مخمل یا چرمی میتوانید از همین روش استفاده کنید. 

>> تمیز کردن مبل با استفاده از شامپو فرش:

کافیست برای تمیز کردن مبل، یک تکه اسفنج یا دستمال تمیز را با آب خالی خیس کنید بعد آب آنرا گرفته در حدی که چکه نکند و قدری شامپو فرش بر روی دستمال بریزید و آنرا به همه جای دستمال آغشته کنید و به آرامی روی سطح مبل بکشید. صبرکنید تا سطح کاملاً" خشک شود. اگر هنوز هم نشانه ای از کثیفی روی مبل هست اجازه دهید کامل خشک شود و یک روز بعد همین کار را انجام دهید خواهید دید که به سادگی لکه ها پاک می شوند.

برخی جهت تمیز کردن مبل اول مقداری آب درون ظرف می ریزند و بعد شامپو فرش را داخل آن ریخته و دستمال را وارد این ظرف می کنند و سپس به مبل می کشند که این کار اشتباه است به دلیل آن که آب خاصیت تمیز کنندگی ندارد و در این وضعیت، نفوذ آب به داخل مبل سبب پس دادن زرداب و افت اسفنج می شود.

>> از بین بردن لاک ناخن از روی مبل:

پاک کننده لاک ناخن برترین راه چاره برای اربین بردن لاک ناخن از روی مبل است. احیانا می دانید که پاک کننده های لاک به دو نوع دارای استون و بدون استون تقسیم می شوند. پیشنهاد می کنیم که از نوع بدون استون برای پاک کردن لکه حاصل از لاک ناخن استفاده کنید؛ چون امکان دارد نوع استون دار به بافت پارچه آسیب برساند. روش کار تمیز کردن مبل به این ترتیب است که باید لاک پاک کن بدون استون را چند بار به صورت ضربه ای با لکه تماس دهید تا در آخر رنگ لکه کمرنگ و پاک شود. در انتها یادتان باشد که باید با یک پارچه سفید رنگ مرطوب و تمیز، بقایای محلول لاک پاک کن را از روی مبل پارچه ای تمیز کنید.

ترفندهای تمیز کردن انواع لکه ها از روی مبل

- تمیز کردن مبل یکی از مهم ترین کارهایی است که باید بطور مرتب انجام شود. لکه های روی مبل همیشه سبب بد شکل شدن مبلمان منزل می شود؛ پس بهتر است آنها را هرچه سریعتر پاک کنید.

- برای تمیز کردن مبل، اثر سوختگی یا زردی سیگار را میتوانید با یک حبه قند از بین ببرید. قند را روی لکه زردی بمالید و آن قدر این کار را ادامه دهید تا پاک شود. درصورتی که این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، میتوانید با آب لیمو آنرا پاک کنید.

روش تمیز کردن مبل,طریقه تمیز کردن مبل,نحوه تمیز کردن مبل با شامپو فرش,تمیز کردن مبل‌روش موثر برای تمیز کردن مبل در منزل استفاده از بخارشوی است

- لکه جوهر روی مبل را هم میتوان از بین برد. برای تمیز کردن لکه جوهر از روی مبل ابتدا آنرا خیس کنید و اندکی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. راه دیگری هم برای تمیز کردن مبل وجود دارد، اول محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و بعد با آب و پودر دستی رویه مبل را شستشو دهید. مراقب باشید برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل یا پارچه هیچوقت دستمال را نکشید چون به اطراف آن پخش می شود.

- برای تمیز کردن لکه چربی روی مبل هم باید کمی محلول نمک و الکل روی آن بمالید. اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، راه آسان تری هم وجود دارد، با یک برگه کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
ویژه سرپوش