دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۹۹

طرز تهیه انواع کباب های خوشمزه

طرز تهیه انواع کبابطرز تهیه انواع کباب
کباب یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است که در انواع مختلفی سرو می‌شود. از کباب‌های گوشتی تا مرغ، ماهی، میگو و حتی سبزیجات، هر کدام با روش و ادویه‌های مخصوص خودشان طبخ می‌شوند. در این مقاله سرپوش، با چند روش ساده و سریع، طرز تهیه کباب‌های مختلف را به شما آموزش می‌دهیم.

کباب کوبیده:

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین کباب‌ها در بین ما ایرانیان کباب کوبیده است. در تهیه گوشت برای کباب کوبیده از گوشت قلوه  گوسفند یا راسته گوساله استفاده کنید. اما گوشت گوسفند به مراتب برای تهیه کباب کوبیده مناسب است. اکثر افراد نیز با خوردن کوبیده درست شده با گوشت گاو دچار معده درد می‌شوند به همین دلیل گوشت گوسفند انتخاب مناسب‌تری است.

برای تهیه کباب‌های گوشتی، معمولا از گوشت چرخ کرده با چربی کم استفاده می‌شود که عمدتا از قسمت‌های گوشت گوساله، گوشت گاو یا گوشت گوسفند تهیه می‌شود. قسمت‌هایی از گوشت که برای تهیه کباب مناسب هستند عبارتند از:

گوشت گوساله: قسمت‌هایی مثل ران، سینه و گردن گوساله 

گوشت گاو: برای تهیه کباب، قسمت‌هایی مانند ران، سینه، کمر و گردن گاو 

گوشت گوسفند: قسمت‌هایی مثل ران، سینه و گردن گوسفند 

همچنین می‌توانید از مخلوطی از قسمت‌های مختلف گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوشت گوساله برای تهیه کباب استفاده کنید. بهترین قسمت‌های گوشت برای تهیه کباب، قسمت‌هایی هستند که دارای چربی و بافت مناسبی هستند که به کباب طعم و عطر خاصی بدهد. همچنین برای تهیه کباب‌هایی که گوشت سفتی دارند، می‌توانید از گوشت چرخ کرده با چربی بیشتر استفاده کنید.

کباب کوبیدهطرز تهیه انواع کباب؛ کباب کوبیده

کباب برگ:

گوشت راسته پاک کرده۱.۵ کیلوگرم
پیاز متوسط۲تا ۳ عدد
قارچ۵ متوسط عدد
روغن زیتوند ۱ فنجان
فلفلبه مقدار لازم

طرز تهیه کباب برگ:

تهیه کباب برگ را می توان به اندازه ای که دوست دارید انجام دهید. در مرحله اول باید راسته را روی تخته پهن کرده و هراندازه ای که دوست دارید کباب شما پهن باشد یک قطعه را جدا کنید، پهنای چهارانگشت را درنظر داشته باشید، سپس قطعه را پهلوی قطعه دیگر گذاشته و تمامی آنها را به قطر نیم سانتی متر برش دهید. 

پیاز را نرم رنده کرده و روغن زیتون و فلفل را با پیاز رنده شده مخلوط کنید. گوشت را در مایه خوابانده و اجازه دهید یک شب تا صبح در یخچال بماند. 

بعد از ۲۴ ساعت گوشت ها را به سیخ کشیده و مقدار با کارد روی آنها را برش دهید، سپس کباب را روی حرارت ملایم قرار دهید. گاهی سیخ ها را برگردانید تا کباب در عین پختگی زیاد خشک یا آبدار نباشد. 

کباب برگ را نباید زیر نان قرار دهید زیرا آب کباب توسط نان خورده می شود و حالت خشک به کباب می دهد. 

تاس‌كباب مرغ:

مواد لازم:

سينه مرغ بزرگ و پوست‌گرفته۲ عدد و دو نيم شده
ران مرغ پوست‌گرفته۴ عدد
روغن‌زيتون۲ قاشق سوپ‌خوري
موسير پوست‌گرفته۲۰۰ گرم
سيرخرد شده۲ بوته
زنجبيل تازه رنده شده۴ سانتی متر
پودر زيره۱ قاشق سوپ خوری
تخم گشنيز: ، كمي آسياب‌شدهيك قاشق سوپ‌خوري
چوب دارچين كوچك۲ عدد
گردو آسياب‌شده۳۷۵ گرم
عصاره مرغ۵۰۰ میلی لیتر
عسليك قاشق سوپ‌خوري
گشنيز ساطوري شده۲ قاشق سوپ‌خوري
زعفران و چيلي مقداري، ساييده‌شدهبه مقدار لازم

روش تهیه تاس کباب مرغ:

اجاق گاز را گرم کرده و تکه های مرغی که به خوبی با ادویه مخلوط شده اند را داخل یک تابه نسوز قرار دهید. مرغ ها را داخل ظرف به خوبی سرخ کنید به طوریکه کاملا برشته شوند و سپس آنها را از ظرف خارج کنید. 

شعله گاز را کمتر کنید و موسیرها را در تابه تفت دهید به طوریکه رنگ طلایی به خود بگیرند. در اینجا به سیر و زنچبیل رنده را شده را هم به آنها اضافه کنید و اجازه دهید تا ۳۰ ثانیه بپزند، سپس تمام ادویه ها را داخل تابه بریزید و به مدت یک دقیقه آنها را تفت دهید. 

گردوهای آسیاب شده را داخل تابه مخلوط کنید تا طعم تمامی ادویه ها به مغز گردو بروند. در اینجا مرغ ها را داخل تابه قرار دهید و عصاره مرغ و عسل را روی آنها بریزید. زمانی که غذا به جوش آمد، تابه را داخل فر قرار داده و برای ۴۰ دقیقه به آنها فرصت دهید تا نرم شوند. در اینجا گشنیز را هم روی آنها پاشیده و میل کنید. 

تاس مرغطرز تهیه انواع کباب؛ تاس مرغ

کباب چوبی:

مواد لازم:

مغز ران گوسفندی با چربی یا فیله گوساله یا راسته گوسفندی۱ کیلوگرم
پیاز متوسط۱ عدد
گوجه فرنگی۴ عدد
غوره۲۵۰ گرم
دنبه۱۰۰ گرم
فلفل دلمه ایدر صورت تمایل

طرز تهیه کباب چوبی:

گوشت ها را به شکل کبابی برش داده و حداقل برای سه ساعت در مخلوط پیاز رنده شده، زعفران، آبلیمو و فلفل قرار دهید. دقت کنید که نمک گوشت را سفت می کند پس همیشه آن را در آخرین مرحله پخت اضافه کنید. 

سیخ های چوبی را چند ساعت پیش از پخت در آب بخیسانید تا نرم شوند و گوشت را پاره نکنند. 

گوشت و دنبه ها را یکی درمیان به سیخ بزنید، درصورتی که میل داشتید می توانید مابین هر تکه یک برش فلفل دلمه ای هم قرار دهید، البته در روش پخت سنتی از فلفل دلمه ای استفاده نمی کنند. 

کباب چیکن تیکا:

مواد لازم:

سینه مرغ بدون استخوان۵ عدد
زنجبیل تازه۱۰۰ گرم
زیرهنسف قاشق غذاخوری
گشنیز تازهیک دسته
فلفل قرمز و سبز تنداز هر کدام یک عدد
ماستیک پیمانه
نمکبه مقدار لازم
هویجیک عدد
سیربه مقدار دلخواه
دانه خردل۱۰۰ گرم

روش تهیه چیکن تیکا:

سینه مرغ را تکه تکه کنید و در زنجبیل و سیر رنده شده، گشنیز خرد شده و فلفل قرمز خرد شده، ماست و نصف لیمو ترش همراه مقداری روغن قرار دهید و برای سه ساعت آنها را بخوابانید. 

تکه های مرغ را به سیخ کشیده و روی کباب پز بگذارید. مرغ را روی نان سیر همراه با سبزیجات دلخواه میل کنید.  

دانه های خردل را در روغن به همراه یک حبه سیر و فلفل قرمز و سبز تازه، نمک و مقداری ادویه کاری به مدت یک دقیقه تفت دهید و بعد از اینکه سرد شد، هویج رندخ شده را به آن اضافه کنید. سپس سس هویج و خردل را روی ماست ریخته و سرو کنید. 

چیکن تیکاطرز تهیه انواع کباب؛ چیکن تیکا

کباب میگو:

مواد لازم:

میگوی بدون سر۱ کیلوگرم
روغن مایعنصف استکان
آب پیازنصف قاشق غذاخوری
زعفران آب شده۲ قاشق غذاخوری
فلفلیک قاشق چای خوری
نمکمقدار لازم
کرهبه مقدار لازم

طرز تهیه کباب میگو:

میگوها را پوست کنده و روده پشتی آنها را خارج کنید، بعد از شستن آنها را در یک ظرف صافی بریزید تا آب اضافی آنها گرفته شود. درنهایت یک ظرف برداشته و ۲ قاشق غذاخوری زعفران روی آنها بریزید و کاملا هم بزنید. 

روغن مایع، فلفل، آب پیاز و نمک را به میگوها اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید. ظرف دارای مواد را برای ۲ الی ۳ ساعت درمحل خنکی قرار دهید. 

درابتدا سیخ ها را چرب کنید میگو را از قسمت خمیده شده به سیخ بکشید و روی حرارت زغال قرار دهید. کباب کردن میگو را تا زمانی که رنگ آنها طلایی بشود ادامه دهید. در حین کباب کردن باید از کره آب شده روی گوشت میگو استفاده کنید. 

نکات تهیه کباب میگو و ماهی:

برای تهیه کباب ماهی و میگو، نوع ماهی و میگو مورد استفاده بسیار مهم است. برای تهیه کباب ماهی، بهترین گزینه ماهی‌هایی هستند که بازار تازه موجود است، مثل سالمون، تن ماهی، ماهی قزل آلا و ماهی سفید. این ماهی‌ها به دلیل گوشتی بودن و قابلیت برش و اندازه‌گیری آسان، برای تهیه کباب ماهی بسیار مناسب هستند.

برای تهیه کباب میگو نیز، بهترین گزینه میگوهای تازه و دریایی هستند. میگوهای غیر دریایی مانند میگوهای پرورشی یا تازه نگه‌داری شده در یخچال، برای تهیه کباب میگو مناسب نیستند. همچنین میگوهای بزرگ‌تر، بهترین گزینه برای تهیه کباب میگو هستند زیرا به راحتی می‌توانند روی منقل کبابی قرار گیرند و دسته‌بندی میگوها با اندازه یکسان، بهترین نتیجه را در کباب میگو به دست می‌دهد.

در هر صورت، نوع ماهی و میگویی که برای تهیه کباب استفاده می‌کنید، باید تازه و با کیفیت باشد تا بهترین نتیجه را در تهیه کباب حاصل کنید.

کباب میگوطرز تهیه انواع کباب؛ کباب میگو

کباب فیله رول میکس:

مواد لازم:

فیله گوساله۴۰۰ گرم
هویجیک عدد
کرفسیک شاخه
پیاز۱ عدد
فلفل دلمه اییک عدد

روش تهیه فیله رول میکس:

برای تهیه این غذا باید از چند ساعت قبل فیله ها را در ابعاد ۶ در ۴ برش دهید و سپس آنها را برای چند ساعت در سس خردل قرار دهید. 

بعد از سه چهار ساعت با استفاده از گوشت کوب دندانه دار، آنها را به خوبی بکوبید تا نازک شوند. درنهایت پیاز و سبزیجات دیگر را به صورت خلالی برش دهید و داخل گوشت بیندازید و سمت نازک آنها را رول کنید. درصورتی که قسمت نازک گوشت را رول کنید بهتر جمع می شوند و ظاهر بهتری هم به خود می گیرند. هر دو عدد رول را در به یک سیخ چوبی بکشید. کباب را می توانید هم روی منقل قرار دهید و کباب کنید و یا با کمی روغن سرخ کنید.

کباب بلدرچین:

مواد لازم:

بلدرچين۸ عدد
خامهنصف پیمانه
زعفران آب شده۱ قاشق سوپخوري
كره آب شده۵۰ گرم
روغن زيتون۴/۱ پيمانه
آبليمونصف پيمانه
نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهيه کباب بلدرچین:

بلدرچین ها را با دقت بشویید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند. سپس آنها را از بالا و پایین برش داده و خامه ای که با چنگال به خوبی زده شده را به آن اضافه کنید. روغن زیتون، آبلیمو، زعفران، نمک و فلفل را به مخلوط اضافه کرده و قطعه های بلدرچین را در سس بخوابانید و برای ۴ الی ۵ ساعت آنها را داخل یخچال قرار دهید. 

بلدرچین ها را از سس خارج کرده و آنها را به سیخ بکشید و روی آتش کباب کنید، در زمان پخت بلدرچین با برس آنها را به کره آغشته کنید. باید توجه داشته باشید که گوشت بلدرچین سریع پخته می شود پس نباید اجازه دهید که کباب خشک شود. 

کباب بلدرچینطرز تهیه انواع کباب؛ کباب بلدرچین

کباب ایزگارا:

مواد لازم:

سینه مرغ۳۰۰ گرم
پیاز۱ عدد متوسط
فلفل سبز شیرین۱ عدد
آردیک قاشق غذا خوری

طرز تهیه ایزگارا:

سینه مرغ را ساطوری کرده و فلفل و پیازه را هم جداگانه ساطوری کنید. همه مواد را همراه با فلفل و نمک مخلوط کنید و به خوبی ورز دهید. آنها را به سیخ بکشید و سپس مخلوط زعفران و کره را روی آنها بزنید و کبابی کردن را شروع کنید. 

کباب ایزگاراطرز تهیه انواع کباب؛ کباب ایزگارا

سوالات متدوال:

آیا برای تهیه کباب می توان از فر استفاده کرد؟

می‌توان برای تهیه کباب‌ها از روش پخت در فر استفاده کرد. در این روش، ابتدا مواد لازم برای کباب را آماده می‌کنید. سپس می‌توانید آن‌ها را روی شاخه‌های فلزی یا چوبی برای کباب گرفتن قرار دهید و در فر حرارت ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پخت تنظیم کنید. در طول پخت، شاخه‌های کباب را چندین بار برگردانید تا از همه‌جا به طور یکنواخت پخته شوند.

همچنین، برای تهیه کباب با روش فر، می‌توانید از تخته‌ی فلزی یا سیمی استفاده کنید. به این صورت که مواد لازم برای کباب را روی تخته فلزی یا سیمی قرار داده و آن‌ها را در فر با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بپزید. همانند روش قبل، در طول پخت، مواد را چندین بار برگردانید تا از همه‌جا به طور یکنواخت پخته شوند.

در هر صورت، برای پخت کباب در فر، باید به دقت دمای فر و زمان پخت را تنظیم کرد تا کباب شما به درستی پخته شود. همچنین، توصیه می‌شود قبل از استفاده از شاخه‌های فلزی یا سیمی، آن‌ها را به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در آب خیس کرده و پس از آن آن‌ها را خشک کنید. این کار باعث می‌شود که شاخه‌ها در هنگام پخت کباب، سوخته نشوند و کباب شما به درستی و بدون مشکل پخته شود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
ویژه سرپوش