شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۴۰۰۰۳

پاک کردن انواع لکه ها از لباس؛ نجات دهنده لباس های لکه دار!

پاک کردن انواع لکه ها از لباسپاک کردن انواع لکه ها از لباس
در این مقاله از سرپوش، به راهنمای جامع و مفصل پاک کردن انواع لکه ها از لباس می‌پردازیم. فرقی نمی‌کند با لکه‌ی سس گوجه فرنگی، چربی، شکلات یا حتی خون مواجه باشید، با مطالعه‌ی این مقاله و رعایت نکات کلیدی، می‌توانید به راحتی لکه‌ها را از بین ببرید و لباس‌های تمیز و بدون لکه‌ای داشته باشید.

پاک کردن لباس های لکه دار

حوادث همیشه در کمین لباس‌های تمیز ما هستند! فرقی نمی‌کند در مهمانی باشید، با عجله غذا بخورید یا مشغول بازی با بچه‌ها باشید، ریختن مایعات و مواد غذایی روی لباس امری اجتناب‌ناپذیر است. اما جای نگرانی نیست! با دانستن روش‌های صحیح پاک کردن انواع لکه ها از لباس می‌توانید به راحتی لباس‌های لکه‌دار خود را نجات دهید.

مقدمات پاک کردن انواع لکه ها از لباس

قبل از اینکه مستقیماً به سراغ پاک کردن انواع لکه ها از لباس بروید، لازم است چند نکته‌ی مهم را رعایت کنید:

اقدام سریع:

هرچه سریع‌تر برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس اقدام کنید، پاک شدن لکه آسان‌تر خواهد بود. لکه‌های قدیمی‌تر سفت‌تر شده و پاک کردن آن‌ها دشوارتر است.

برچسب مراقبت لباس را بخوانید:

حتماً قبل از استفاده از هر نوع پاک‌کننده، برچسب مراقبت لباس را با دقت مطالعه کنید. این برچسب حاوی اطلاعات مهمی در مورد نحوه‌ی شستشو و مواد قابل استفاده برای آن لباس خاص است.

پاک کردن لکه به صورت موضعی:

ابتدا لکه را با یک پارچه‌ی تمیز یا دستمال کاغذی پاک کنید تا ماده‌ی اضافی آن گرفته شود. سپس، از لبه‌های خارجی لکه به سمت داخل، شروع به پاک کردن لکه کنید تا لکه پخش نشود.

از آب داغ استفاده نکنید:

آب داغ می‌تواند باعث تثبیت برخی از لکه‌ها شود. به طور کلی، برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس از آب ولرم استفاده کنید.

محلول پاک‌کننده را تست کنید:

قبل از اینکه مستقیماً محلول پاک‌کننده را روی لکه بزنید، آن را روی قسمت داخلی و دورافتاده‌ی لباس (مثل درز لباس) تست کنید تا مطمئن شوید باعث رنگ‌رفتگی یا آسیب به بافت لباس نمی‌شود.

پاک کردن انواع لکه های پررنگ از لباسنکات پاک کردن انواع لکه ها از لباس

لوازم مورد نیاز برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس

برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس به برخی لوازم اولیه نیاز دارید که به راحتی در منزل یافت می‌شوند. این لوازم عبارتند از:

مایع ظرفشویی:

مایع ظرفشویی ملایم برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس، به خصوص لکه‌های چرب، بسیار مؤثر است.

جوش شیرین:

جوش شیرین یک ماده‌ی طبیعی با خاصیت لکه‌بری ملایم است و برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس به ویژه لکه‌های عرق و بو کاربرد دارد.

سرکه سفید:

سرکه سفید یک پاک‌کننده‌ی طبیعی دیگر است که برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس، به خصوص لکه‌های ناشی از میوه‌جات و سبزیجات، کاربرد دارد.

نمک:

نمک می‌تواند خاصیت جذب روغن را داشته باشد و برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس، به خصوص لکه‌های چربی، مؤثر است.

الکل سفید:

الکل سفید برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس، به خصوص لکه‌های جوهر و رنگ، مناسب است (البته با احتیاط و تست اولیه).

پاک‌کننده‌های لکه‌بر:

در بازار پاک‌کننده‌های لکه‌بر مخصوص برای انواع لکه‌ها وجود دارد. این پاک‌کننده‌ها می‌توانند در موارد س

پاک کردن انواع لکه ها از لباس با مواد شویندهپاک کردن انواع لکه ها با مواد شوینده از لباس

پاک کردن لکه های خاص از لباس

لکه روغن:

روغن از جمله موارد سرسخت و سمج است که غالبا از روی پارچه پاک نمی شود. لباسی که روغنی شده باشد تقریبا قابل استفاده نیست. اگر بلافاصله بعد از ایجاد لکه روغن به فکر پاک کردن آن نباشید، دیگر استفاده از آن پیراهن ممکن نخواهد بود. یکی از نکاتی که درباره پاک کردن لکه چربی باید به آن دقت کنید، عدم استفاده از خشک کن بعد از شستوشوی پارچه است. 

برای پاک کردن لکه چربی باید مراحل زیرا  را طی کنید:

ابتدا چربی باقی مانده را با پشت چاقو بردارید سپس با یک دستمال پارچه ای سفید و تمیز یا یک دستمال کاغذی سفید بدون طرح به آهستگی روی لکه روغنی بکشید تا باقی مانده چربی به پارچه جذب شود، دقت داشته باشید که پارچه نباید طرح داشته باشد زیرا ممکن است رنگ آن به لباستان نفوذ کند. روی لکه را با استفاده از مایع ظرفشویی بپوشانید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه در همین حالت بماند. بعد از این زمان محل لکه را با استفاده از آب گرم بشویید. بهتر است بعد از پاک کردن لکه از ماشین لباسشویی نیز استفاده کنید. اگر قصد دارید لکه های روغنی قدیمی را پاک کنید ابتدا باید لکه‌ی روغن روی لباس را با مایع ظرفشویی بپوشانید، سپس  لباس را حدود ۳۰ دقیقه در آب گرم خیس کنید. می‌توانید کمی مایع لباسشویی یا لکه بر هم در آب حل کنید تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، بعد از گذشت ۳۰ دقیقه لباس را به ماشین لباسشویی منتقل کنید و با بالاترین دمای آب آن را بشویید.

لکه چمن:

هیچ چیز مانند یک لکه ناخوشایند چمن لذت بازی در طبیعت را از بین نمی برد، اما دیگر نگران نباشید، لکه های علف آنقدرها که به نظر می رسد شکست ناپذیر نیستند.

یکی از جالب‌ترین راه‌ها برای از بین بردن لکه‌های علف، محصولی است که همه ما داریم - خمیر دندان است. لکه های علف روی لباس را می توان با یک مسواک قدیمی و خمیر دندان سفید ساده پاک کرد. فقط مطمئن شوید که از انواع خمیر استفاده می کنید نه ژل دندان.

مقدار کمی از خمیر دندان را روی لکه فشار دهید، سپس مسواک را در آب تمیز فرو کنید و از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید. این فرآیند را در صورت نیاز برای تمام لکه ها تکرار کنید. محل را شسته و لباس را طبق معمول همیشه بشویید. 

لکه خون:

اگر خود را بریده اید، احتمالاً یک لباس آغشته به خون فقط به درد مصدومیت شما اضافه می کند. با این حال، مجبور نیستید ساعت‌ها در تلاش برای از بین بردن لکه خون باشید. فقط از یک ترفند سریع و آسان استفاده کنید تا درد را به خاطره ای دور تبدیل کنید!

برای از بین بردن لکه های خون از روی لباس، از پراکسید هیدروژن ۳ درصد یا آب اکسیژنه استفاده کنید، در ابتدا لکه را با پراکسید خیس کنید، از ناخن یا تیغه یک چاقوی کره خوری برای کمک به شل شدن و خراش دادن خون استفاده کنید، سپس آن را با پراکسید هیدروژن بیشتری بشوییدو طبق معمول همیشه ابکشی کنید. 

در بیشتر موارد، اگر لکه‌ها را بلافاصله پس ایجاد شدن و قبل از اینکه خشک شوند از بین ببرید؛ شانس بهتری حفظ لباس خود خواهید داشت.

با این حال، اگر دسترسی آسان به پراکسید هیدروژن ندارید، خیلی نگران نباشید زیرا این ماده کولا، نوشابه و دلستر یافت می شود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لکه را در حالت ایده آل یک شب، در نوشابه خیس کنید. سپس، به طور معمول بشویید.

روش دیگر برای از بین بردن خون از لباس این است که محل لکه دار پارچه را با آب خیس کنید، روی آن را با نمک معمولی کهنه بپوشانید، نیمی از پارچه را به دیگری بمالید تا روی نمک اثر کند، سپس بلافاصله لباس را بشویید. 

پاک کردن لکه خون، پاک کردن انواع لکه ها از لباسپاک کردن انواع لکه ها از لباس؛ لکه خون

لکه رژ لب:

اگر در هنگام پوشیدن لباس یقه شما رژ لبی شده است، برای پاک کردن آن تنها به یک ترفند لباسشویی نیاز دارید. کارشناسان می گویند که رژ لب اغلب یکی از سخت ترین لکه ها برای پاک کردن است زیرا رنگ ها و فرمولاسیون های زیادی وجود دارد، نوع پارچه لکه دار نیز عامل اصلی است. در واقع، اگر لکه روی لباسی از ترمه، پشم یا ابریشم باشد، احتمالاً بهتر است از خشک شویی کمک بگیرید.

برای هر چیز دیگری، باید رژ لب اضافی را با دقت بتراشید. سپس مقداری دستمال کاغذی را روی یک سطح سفت قرار دهید. ناحیه آسیب دیده را طوری روی دستمال کاغذی قرار دهید که قسمت لکه دار به سمت پایین باشد. سپس یک مایع ظرفشویی با خاصیت چربی گیر بردارید و آن را به پشت لکه بمالید. در مرحله بعد، لباس را برگردانید تا سمت بالا لکه برود. با استفاده از یک مسواک تمیز، ناحیه مورد نظر را با دقت بشویید. قطعه را آبکشی نکنید. در عوض، آن را در دور ملایم ماشین لباسشویی قرار دهید. مراحل را تکرار کنید تا زمانی که پارچه به شکل گذشته دربیاید.

لکه جوهر:

اگر تا به حال یک خودکار را در هوای گرم در جیب خود گذاشته باشید به راحتی می بینید که لکه جوهر روی لباس منفجر می شود. از بین بردن لکه جوهر از روی لباس کار دشواری است اما بسته به نوع جوهر زحمت متفاوتی می طلبد.

اگر جوهر خودکاری روی لباسی خود دارید، یک دستمال کاغذی زیر لکه قرار دهید. سپس، مقداری الکل دستی استاندارد روی ناحیه آسیب دیده بمالید. لکه های بزرگتر ممکن است به مدت ۱۵ دقیقه خیس شوند. لکه را با یک پارچه تمیز بمالید تا زمانی که متوجه شوید که جوهر دیگر به سطح دستمال منتقل نمی شود، سپس لباس را با آب گرم بشویید.

جوهر قلم نمدی اغلب کمی سخت‌تر است، اما برداشتن آن کاملاً امکان‌پذیر است. کارشناسان توصیه می کنند که لکه کاملاً با آب سرد شسته شود. در مرحله بعد، لباس را در آب داغی که با مقداری مایع لباسشویی آغشته شده است خیس کنید.

لکه چایی:

اگر پارچه هایی با لکه های چای دارید، ناامید نشوید. تا زمانی که هنگام ریختن لیوان خود را نسوزانید، جای نگرانی نیست. اول از همه در سریع ترین زمان، لکه را با آب سرد بشویید. فراموش نکنید که آب را از پشت لکه بریزید، نه از روی آن! این به آن کمک می‌کند تا از سمتی که وارد شده بیرون بیاید، نه اینکه آن را تا انتها از مواد عبور دهد.

سپس، هر ماده شوینده مایع قدیمی را بردارید و آن را روی لکه بمالید. بگذارید حداقل پنج دقیقه بماند. لکه های خشک شده را باید حدود ۳۰ دقیقه در آب سرد (با استفاده از مواد شوینده) خیس کرده و سپس، لکه را بشویید.

ترفند دیگر لکه های مرطوب چای با مقدار زیادی جوش شیرین است. در حالت ایده آل، پودر رنگ را از لباس بیرون می کشد سپس، طبق معمول همیشه لباس را شستشو دهید.

پاک کردن لکه چایی، پاک کردن انواع لکه ها از لباسپاک کردن انواع لکه ها از لباس؛ لکه چایی

نکات مهم پاک کردن انواع لکه از روی لباس

- همیشه قبل از استفاده از هر نوع پاک‌کننده، آن را روی قسمت داخلی و دورافتاده‌ی لباس تست کنید.

- از سفیدکننده برای پاک کردن انواع لکه ها از لباس استفاده نکنید، زیرا می‌تواند به بافت لباس آسیب برساند.

- اگر لکه‌ها با روش‌های خانگی پاک نشدند، می‌توانید از یک لکه‌بر قوی یا خشک‌شویی استفاده کنید.

سخن پایانی درباره پاک کردن انواع لکه ها از لباس

با رعایت نکات ارائه شده در این مقاله، می‌توانید به راحتی انواع لکه ها از لباس خود را پاک کنید و از لباس‌های تمیز و بدون لکه لذت ببرید. به یاد داشته باشید که اقدام سریع و استفاده از روش‌های صحیح پاک کردن انواع لکه ها از لباس، کلید موفقیت در این امر است.

گردآوری: بخش مهارت های زندگی سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش