جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۸۰

طرز تهیه ماکارونی خوشمزه با فوت و فن هایش

طرز تهیه ماکارونی,طرز تهیه ماکارونی با سویا,طرز تهیه ماکارونی با گوشتتفت دادن رب باعث می شود در پایان پخت ماکارونی خوشرنگ تری داشته باشید
یکی از غذاهایی که در جهان، محبوبیت خاصی دارد ماکارونی می باشد. درواقع ماکارونی در سراسر جهان بعنوان یک غذای بین المللی محسوب میشود. اصالت ماکارونی مثل لازانیا و پاستا، ایتالیایی است. ماکارونی توسط آشپزهای ایرانی به روشی درست می شود که بیشتر باب میل ایرانیان است.

طرز تهیه ماکارونی ایرانی

ماکارونی از نظر تنوع، بعنوان یکی از بی رغیب ترین غذاها در دنیا شناخته میشود. در اکثر کشورهای دنیا، این غذای محبوب را درست می کنند و چه بسا ادعای هر فردی اینست که درست کردن ماکارونی، دستور خاصی دارد. از ماکارونی، بیشتر با نام اسپاگتی در جهان یاد میشود ولی به دلیل شیوه پخت متفاوتش در ایران به همین اسم شناخته شده و معمولاً برای اکثر خانواده های ایرانی، دستور پختش یکسان است. علاوه بر خود ماکارونی، سس آن نیز به یک روش واحد درست می شود.

- مواد لازم برای پخت ماکارونی:

مواد لازممیزان
ماکارونی۴۰۰ گرم
گوشت چرخ کرده۲۰۰ گرم
پیاز۱ عدد بزرگ
قارچ۱۰۰ گرم
سیب زمینی۲ عدد بزرگ
نخود فرنگی۱۰۰ گرم
فلفل دلمه ای۱ عدد
رب گوجه فرنگی۳ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه اندازه کافی
زردچوبه و روغنبه اندازه کافی

- طرز تهیه ماکارونی:

برای اینکه ماکارونی را به روش سنتی ایرانی درست کنید باید در ابتدا مقداری سویا را در ظرف محتوی آب بخیسانید و ۱۵ دقیقه در آب بماند. پیازها را در این فاصله بشویید و بعد از اینکه آنها را پوست گرفتید، به شکل نگینی و یک اندازه خرد کنید. توجه داشته باشید که تکه های پیاز نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. سپس با قرار دادن یک تابه بزرگ بر روی حرارت، پیازها را با دو قاشق غذاخوری روغن، داخل آن بریزید و سرخ کنید. با افزودن زردچوبه به پیازها هر از چند گاهی با قاشقی چوبی هم بزنید تا پیازها نسوزند.

طرز تهیه ماکارونی ایرانی,طرز تهیه ماکارونی با قارچ,طرز تهیه ماکارونی با گوشت,ماکارونی در جهان بیشتر با نام اسپاگتی معروف شده است

در این مرحله پس از آبکش کردن سویاها، آبش را بطور کامل بگیرید و به پیازها اضافه کنید تا سرخ شود. سپس با افزودن گوشت چرخ کرده و مقداری نمک به مواد، حدود ۱۰ دقیقه آنها را مخلوط کنید. مواد را تاجایی که رنگ گوشت کاملاً عوض شود، هم بزنید. در این زمان باید پاپریکا و آویشن را بیافزایید و دوباره مواد را بمدت پنج دقیقه با هم تفت دهید.

در همین حین فلفل دلمه ای و قارچ را بشویید و پس از خرد کردنشان به صورت دلخواه بهمراه نخود فرنگی به مواد داخل تابه اضافه کنید. بعد از اینکه نخود فرنگی، قارچ و فلفل دلمه ای را تفت دادید؛ رب گوجه فرنگی را اضافه کنید. رب گوجه فرنگی را بمنظور رفع طعم و بوی خامش باید بخوبی تفت دهید، علاوه بر این تفت دادن رب گوجه فرنگی به ماکارونی شما در پایان زمان پخت، رنگ بیشتری می دهد. ۱ لیوان آب را باید به رب گوجه فرنگی تفت داده شده اضافه کنید و درب تابه را ببندید تا گوشت به آرامی بپزد. مواد سس ماکارونی را هر چند دقیقه یکبار هم بزنید تا ته نگیرد. پس از تبخیر شدن آب در داخل تابه، سس ماکارونی آماده است. بنابراین آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

در این مرحله باید یک قابلمه را تا نصفه آب کنید و بر روی حرارت زیاد بگذارید تا آب به سرعت به جوش بیاید. سپس داخل قابلمه، مقداری نمک و روغن مایع بریزید. درصورت تمایل به زردتر و خوشرنگ تر شدن ماکارونی باید مقدار کمی زردچوبه به آب جوش اضافه کنید. بعد از جوش آمدن آب، ماکارونی ها را داخل قابلمه بریزید، بعد از نرم شدن ماکارونی ها بمیزان کم باید آن ها را از داخل آب جوش خارج کنید و با آب سرد آبکشی کنید. درواقع زمانی میتوانید ماکارونی ها را آبکشی کنید که اطراف ماکارونی ها نرم و مغزشان سفت است. ماکارونی را به اصطلاح عامیانه باید کمی زنده بردارید تا بعد از اینکه پخت آن تمام شد، له یا خیلی نرم نشود.

در این مرحله با قرار دادن قابلمه ای مناسب بر روی حرارت برای پخت ماکارونی، داخل آن کمی روغن و زردچوبه بریزید. در ادامه سیب زمینی را به صورت ورقه ای( نه خیلی ضخیم که نرم شود نه خیلی نازک که بسوزد) خرد کنید و در کف قابلمه بچینید. پس از سرخ شدن سیب زمینی ها بمیزان کم باید بر روی آنها مقداری از ماکارونی آبکش شده را بریزید. بعد از این که با ماکارونی روی سطح سیب زمینی ها را پوشاندید کمی از سس ماکارونی را بر روی ماکارونی ها بریزید و به همین ترتیب با اضافه کردن لایه هایی ماکارونی آبکش شده و سس ماکارونی، قابلمه را پر کنید. این نکته را در نظر بگیرید که لایه آخر باید حتماً ماکارونی باشد.

وقتی که کارتان تمام شد، درب قابلمه را ببندید و حرارت را زیاد کنید تا بخار درون قابلمه بپیچد سپس با کم کردن حرارت اجازه دهید تا ماکارونی با حرارت ملایم دم بکشد. تقریباً یک ساعت زمان میبرد تا دم بکشد. بعد از آماده شدن ماکارونی آن را درون قابلمه مخلوط کنید تا سس به تمام نقاط ماکارونی برسد. سپس اگر دوست داشتید کمی روغن به آن بدهید. پس از کشیدن ماکاورنی در دیس میتوانید برای تزئین آن از سیب زمینی های طلایی شده استفاده کنید.

نکات پخت ماکارونی

>> مهم ترین دلیل خمیری شکل شدن ماکارونی شما، آبکشی آن در زمان نامناسب است. پس از اینکه ماکارونی را در آب جوش ریختید، نباید بگذارید ماکارونی بیش از حد در آب جوش بماند؛ به این دلیل که ماکارونی سریعا نرم می شود و در پایان پخت له می شود. همچنین توجه کنید که در زمان آبکش ماکارونی باید حتماً از آب سرد استفاده کنید و با دست سعی کنید ماکارونی ها را از هم جدا کنید.

طرز تهیه ماکارونی ساده,طرز پخت ماکارونی خوشمره,طرز تهیه ماکارونی با گوشت چرخ کردهمهم ترین دلیل خمیری شدن ماکارونی شما اینست که آنرا در زمان مناسب آبکشی نکرده باشید

>> در صورت تمایل به درست کردن ماکارونی بدون رب گوجه فرنگی مانند فرنگی ها باید ماکارونی را در آب جوش بریزید سپس با افزودن مقداری روغن مایع و نمک، صبر کنید تا ماکارونی ها نرم شوند و آنرا آبکشی کنید. در این زمان بهمراه سس کچاپ سرو کنید. البته میتوانید به همین صورت ماکارونی را بگذارید تا دم بکشد و با سس سرو کنید.

>> یکی از نکات قابل توجه برای خوشمزه شدن ماکارونی با سویا، خیس کردن سویاها در مقداری آب یا شیر می باشد؛ به این دلیل که انجام این کار، طعم لذیذی به سویا می بخشد و طعم خاص سویا که بعضی از افراد دوست ندارند را از بین می برد.

>> برای درست کردن ماکارونی، باید سویا را بمدت ۲ یا ۳ ساعت خیس کنید و بعد از آن در آبکش بریزید. هر چه سویا بیشتر در آب بماند، طعمش بهتری می شود و نفخ آن در زمان پخت، گرفته میشود. درصورت ددوست نداشتن طعم سویا میتوانید بجای آن از گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفند و گوساله یا مرغ استفاده کنید. حتی میتوانید گوشت چرخ کرده را با سویا مخلوط کنید.

>> در زمان درست کردن ماکارونی، هرچه پیازها بیشتر باشند، مایه ماکارونیتان خوش طعم تر میشود.

>> دقت کنید که نباید فلفل دلمه ای زیاد بپزد، به این دلیل که طعم غذا خراب می شود. حتی میتوانید در تهیه ی ماکارونی از مقداری سبزی معطر تازه یا خشک استفاده کنید.

>> برای درست کردن یک ماکارونی خوشمزه باید پس از ماکارونی را با آب سرد آبکش کنید تا لعاب ماکارونی از آن جدا شود و مایه ماکارونی حسابی بر روی آن بنشیند و جذب رشته ها شود. این روش به منظور جلوگیری از خمیر نشدن ماکارونی، ترفندی عالی می باشد.

>> پس از ریختن ماکارونی در آب جوش باید با استفاده یک چنگال، مرتب ماکارونی ها را هم بزنید تا رشته های ماکارونی به هم نچسبند. توجه کنید که ماکارونی را نباید بیش از حد هم بزنید چون خرد میشوند.

>> اگر بر روی ماکارونی در هنگام سرو شدن، پنیر پیتزا بریزید؛ موجب خوشمزه تر شدن ماکارونی با سویا یا گوشت چرخ کرده میشود .

طرز پخت ماکارونی مجلسی,طرز تهیه ماکارونی با سویا,طرز تهیه ماکارونی با پنیر پیتزاتقریبا یک ساعت زمان نیاز است تا ماکارونی دم بکشد

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش