شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۸۰

طرز تهیه ماکارونی خوشمزه با فوت و فن هایش

طرز تهیه ماکارونی,طرز تهیه ماکارونی با سویا,طرز تهیه ماکارونی با گوشتتفت دادن رب باعث می شود در پایان پخت ماکارونی خوشرنگ تری داشته باشید
یکی از غذاهایی که در جهان، محبوبیت خاصی دارد ماکارونی می باشد. درواقع ماکارونی در سراسر جهان بعنوان یک غذای بین المللی محسوب میشود. اصالت ماکارونی مثل لازانیا و پاستا، ایتالیایی است. ماکارونی توسط آشپزهای ایرانی به روشی درست می شود که بیشتر باب میل ایرانیان است.

طرز تهیه ماکارونی ایرانی

ماکارونی از نظر تنوع، بعنوان یکی از بی رغیب ترین غذاها در دنیا شناخته میشود. در اکثر کشورهای دنیا، این غذای محبوب را درست می کنند و چه بسا ادعای هر فردی اینست که درست کردن ماکارونی، دستور خاصی دارد. از ماکارونی، بیشتر با نام اسپاگتی در جهان یاد میشود ولی به دلیل شیوه پخت متفاوتش در ایران به همین اسم شناخته شده و معمولاً برای اکثر خانواده های ایرانی، دستور پختش یکسان است. علاوه بر خود ماکارونی، سس آن نیز به یک روش واحد درست می شود.

- مواد لازم برای پخت ماکارونی:

مواد لازممیزان
ماکارونی۴۰۰ گرم
گوشت چرخ کرده۲۰۰ گرم
پیاز۱ عدد بزرگ
قارچ۱۰۰ گرم
سیب زمینی۲ عدد بزرگ
نخود فرنگی۱۰۰ گرم
فلفل دلمه ای۱ عدد
رب گوجه فرنگی۳ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه اندازه کافی
زردچوبه و روغنبه اندازه کافی

- طرز تهیه ماکارونی:

برای اینکه ماکارونی را به روش سنتی ایرانی درست کنید باید در ابتدا مقداری سویا را در ظرف محتوی آب بخیسانید و ۱۵ دقیقه در آب بماند. پیازها را در این فاصله بشویید و بعد از اینکه آنها را پوست گرفتید، به شکل نگینی و یک اندازه خرد کنید. توجه داشته باشید که تکه های پیاز نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. سپس با قرار دادن یک تابه بزرگ بر روی حرارت، پیازها را با دو قاشق غذاخوری روغن، داخل آن بریزید و سرخ کنید. با افزودن زردچوبه به پیازها هر از چند گاهی با قاشقی چوبی هم بزنید تا پیازها نسوزند.

طرز تهیه ماکارونی ایرانی,طرز تهیه ماکارونی با قارچ,طرز تهیه ماکارونی با گوشت,ماکارونی در جهان بیشتر با نام اسپاگتی معروف شده است

در این مرحله پس از آبکش کردن سویاها، آبش را بطور کامل بگیرید و به پیازها اضافه کنید تا سرخ شود. سپس با افزودن گوشت چرخ کرده و مقداری نمک به مواد، حدود ۱۰ دقیقه آنها را مخلوط کنید. مواد را تاجایی که رنگ گوشت کاملاً عوض شود، هم بزنید. در این زمان باید پاپریکا و آویشن را بیافزایید و دوباره مواد را بمدت پنج دقیقه با هم تفت دهید.

در همین حین فلفل دلمه ای و قارچ را بشویید و پس از خرد کردنشان به صورت دلخواه بهمراه نخود فرنگی به مواد داخل تابه اضافه کنید. بعد از اینکه نخود فرنگی، قارچ و فلفل دلمه ای را تفت دادید؛ رب گوجه فرنگی را اضافه کنید. رب گوجه فرنگی را بمنظور رفع طعم و بوی خامش باید بخوبی تفت دهید، علاوه بر این تفت دادن رب گوجه فرنگی به ماکارونی شما در پایان زمان پخت، رنگ بیشتری می دهد. ۱ لیوان آب را باید به رب گوجه فرنگی تفت داده شده اضافه کنید و درب تابه را ببندید تا گوشت به آرامی بپزد. مواد سس ماکارونی را هر چند دقیقه یکبار هم بزنید تا ته نگیرد. پس از تبخیر شدن آب در داخل تابه، سس ماکارونی آماده است. بنابراین آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

در این مرحله باید یک قابلمه را تا نصفه آب کنید و بر روی حرارت زیاد بگذارید تا آب به سرعت به جوش بیاید. سپس داخل قابلمه، مقداری نمک و روغن مایع بریزید. درصورت تمایل به زردتر و خوشرنگ تر شدن ماکارونی باید مقدار کمی زردچوبه به آب جوش اضافه کنید. بعد از جوش آمدن آب، ماکارونی ها را داخل قابلمه بریزید، بعد از نرم شدن ماکارونی ها بمیزان کم باید آن ها را از داخل آب جوش خارج کنید و با آب سرد آبکشی کنید. درواقع زمانی میتوانید ماکارونی ها را آبکشی کنید که اطراف ماکارونی ها نرم و مغزشان سفت است. ماکارونی را به اصطلاح عامیانه باید کمی زنده بردارید تا بعد از اینکه پخت آن تمام شد، له یا خیلی نرم نشود.

در این مرحله با قرار دادن قابلمه ای مناسب بر روی حرارت برای پخت ماکارونی، داخل آن کمی روغن و زردچوبه بریزید. در ادامه سیب زمینی را به صورت ورقه ای( نه خیلی ضخیم که نرم شود نه خیلی نازک که بسوزد) خرد کنید و در کف قابلمه بچینید. پس از سرخ شدن سیب زمینی ها بمیزان کم باید بر روی آنها مقداری از ماکارونی آبکش شده را بریزید. بعد از این که با ماکارونی روی سطح سیب زمینی ها را پوشاندید کمی از سس ماکارونی را بر روی ماکارونی ها بریزید و به همین ترتیب با اضافه کردن لایه هایی ماکارونی آبکش شده و سس ماکارونی، قابلمه را پر کنید. این نکته را در نظر بگیرید که لایه آخر باید حتماً ماکارونی باشد.

وقتی که کارتان تمام شد، درب قابلمه را ببندید و حرارت را زیاد کنید تا بخار درون قابلمه بپیچد سپس با کم کردن حرارت اجازه دهید تا ماکارونی با حرارت ملایم دم بکشد. تقریباً یک ساعت زمان میبرد تا دم بکشد. بعد از آماده شدن ماکارونی آن را درون قابلمه مخلوط کنید تا سس به تمام نقاط ماکارونی برسد. سپس اگر دوست داشتید کمی روغن به آن بدهید. پس از کشیدن ماکاورنی در دیس میتوانید برای تزئین آن از سیب زمینی های طلایی شده استفاده کنید.

نکات پخت ماکارونی

>> مهم ترین دلیل خمیری شکل شدن ماکارونی شما، آبکشی آن در زمان نامناسب است. پس از اینکه ماکارونی را در آب جوش ریختید، نباید بگذارید ماکارونی بیش از حد در آب جوش بماند؛ به این دلیل که ماکارونی سریعا نرم می شود و در پایان پخت له می شود. همچنین توجه کنید که در زمان آبکش ماکارونی باید حتماً از آب سرد استفاده کنید و با دست سعی کنید ماکارونی ها را از هم جدا کنید.

طرز تهیه ماکارونی ساده,طرز پخت ماکارونی خوشمره,طرز تهیه ماکارونی با گوشت چرخ کردهمهم ترین دلیل خمیری شدن ماکارونی شما اینست که آنرا در زمان مناسب آبکشی نکرده باشید

>> در صورت تمایل به درست کردن ماکارونی بدون رب گوجه فرنگی مانند فرنگی ها باید ماکارونی را در آب جوش بریزید سپس با افزودن مقداری روغن مایع و نمک، صبر کنید تا ماکارونی ها نرم شوند و آنرا آبکشی کنید. در این زمان بهمراه سس کچاپ سرو کنید. البته میتوانید به همین صورت ماکارونی را بگذارید تا دم بکشد و با سس سرو کنید.

>> یکی از نکات قابل توجه برای خوشمزه شدن ماکارونی با سویا، خیس کردن سویاها در مقداری آب یا شیر می باشد؛ به این دلیل که انجام این کار، طعم لذیذی به سویا می بخشد و طعم خاص سویا که بعضی از افراد دوست ندارند را از بین می برد.

>> برای درست کردن ماکارونی، باید سویا را بمدت ۲ یا ۳ ساعت خیس کنید و بعد از آن در آبکش بریزید. هر چه سویا بیشتر در آب بماند، طعمش بهتری می شود و نفخ آن در زمان پخت، گرفته میشود. درصورت ددوست نداشتن طعم سویا میتوانید بجای آن از گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفند و گوساله یا مرغ استفاده کنید. حتی میتوانید گوشت چرخ کرده را با سویا مخلوط کنید.

>> در زمان درست کردن ماکارونی، هرچه پیازها بیشتر باشند، مایه ماکارونیتان خوش طعم تر میشود.

>> دقت کنید که نباید فلفل دلمه ای زیاد بپزد، به این دلیل که طعم غذا خراب می شود. حتی میتوانید در تهیه ی ماکارونی از مقداری سبزی معطر تازه یا خشک استفاده کنید.

>> برای درست کردن یک ماکارونی خوشمزه باید پس از ماکارونی را با آب سرد آبکش کنید تا لعاب ماکارونی از آن جدا شود و مایه ماکارونی حسابی بر روی آن بنشیند و جذب رشته ها شود. این روش به منظور جلوگیری از خمیر نشدن ماکارونی، ترفندی عالی می باشد.

>> پس از ریختن ماکارونی در آب جوش باید با استفاده یک چنگال، مرتب ماکارونی ها را هم بزنید تا رشته های ماکارونی به هم نچسبند. توجه کنید که ماکارونی را نباید بیش از حد هم بزنید چون خرد میشوند.

>> اگر بر روی ماکارونی در هنگام سرو شدن، پنیر پیتزا بریزید؛ موجب خوشمزه تر شدن ماکارونی با سویا یا گوشت چرخ کرده میشود .

طرز پخت ماکارونی مجلسی,طرز تهیه ماکارونی با سویا,طرز تهیه ماکارونی با پنیر پیتزاتقریبا یک ساعت زمان نیاز است تا ماکارونی دم بکشد

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
داوید دخیا در تیم اتلتیکو,داوید دخیا فوتبالیست,عکس های داوید دخیا بیوگرافی داوید دخیا فوتبالیست اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۷ نوامبر ۱۹۹۰

زادگاه:مادرید، اسپانیا

قد:۱۹۲ سانتیمتر

ملیت:اسپانیایی

سمت:بازیکن فوتبال

ادامه
ویژه سرپوش