چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۱۰

درد شکم بعد از رابطه جنسی؛ از دلایل ایجاد کننده تا راه ها درمان

درد شکم بعد از رابطه جنسیدرد شکم بعد از رابطه جنسی
تجربه درد شکم بعد از رابطه جنسی می‌تواند نگران‌کننده باشد و دلایل مختلفی دارد البته در بیشتر موارد علت پچیده و غیرقابل حلی پشت آن وجود ندارد. در این مقاله از سرپوش، به بررسی علل و راهکارهای مواجهه با این مسئله پرداخته‌ایم.

درد شکم بعد از رابطه جنسی

تجربه درد یا ناراحتی در قسمت تحتانی شکم در حین رابطه جنسی یا بعد از آن وضعیتی است که به نام دیسپارونی شناخته می شود. اگر با این علامت دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که تنها نیستید. ۷۵ درصد از زنان در طول زندگی یا بعد از رابطه جنسی درد زیر شکم را تجربه کرده اند. اغلب، این ناراحتی جای نگرانی ندارد و می تواند ناشی از عوامل خوش خیم مختلف باشد. با این حال، اگر درد بیش از سه ماه ادامه داشته باشد، می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد.

برای تعیین دقیق اینکه آیا ناراحتی شما با فعالیت جنسی مرتبط است یا خیر، ضروری است که علائم خود را از نزدیک بررسی کنید. می توانید از خودتان بپرسید که آیا درد فقط بعد از وعده های غذایی خاص، در حین فعالیت بدنی رخ می دهد یا منحصراً به رابطه جنسی مربوط می شود؟ اگر متوجه شدید که ناراحتی شما به طور خاص با فعالیت های جنسی مرتبط است؛ باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و به دنبال تشخیص باشید.

درد زیر شکم بعد از رابطه جنسیدرد زیر شکم بعد از رابطه جنسی

علل درد شکم بعد از رابطه جنسی در زنان

برای زنان، برخی از علل احتمالی گرفتگی عضلات پس از رابطه جنسی عبارتند از:

نفوذ عمیق:

نفوذ عمیق، به ویژه در ناحیه دهانه رحم، می تواند باعث تحریک و گرفتگی شود. آسیب یا عفونت دهانه رحم می تواند آن را بیشتر مستعد گرفتگی یا درد کند.

کیست های تخمدان:

تخمدان ها دو اندام کوچک هستند که در دو طرف رحم قرار دارند. گاهی اوقات، کیست روی یا در تخمدان رشد می کند، در حالی که این کیست ها معمولا خطرناک نیستند، می توانند بعد از رابطه جنسی باعث درد یا ناراحتی شوند.

تخمک گذاری:

هر ماه، از یکی از تخمدان ها فولیکولی رشد می کند که حاوی یک تخمک در حال بلوغ است. حدود ۲ هفته قبل از قاعدگی یک زن، فولیکول پاره می شود و تخمک برای لقاح و لقاح احتمالی آزاد می شود. داشتن رابطه جنسی در این زمان می تواند باعث گرفتگی شکم در برخی افراد شود.

فیبروم ها:

فیبروم ها توده هایی هستند که در دیواره رحم ایجاد می شوند. آنها معمولاً خوش خیم یا غیرسرطانی هستند. فیبروم ها می توانند علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی و درد شکم و همچنین گرفتگی عضلات را پس از رابطه جنسی ایجاد کنند.

واژینیسموس:

واژینیسموس زمانی اتفاق می‌افتد که فرد سعی کند آلت تناسلی را وارد واژن کند درنتیجه ماهیچه‌های واژن به‌طور غیرارادی منقبض می‌شوند، این موضوع می تواند در طول رابطه جنسی و معاینات پزشکی واژینال و همچنین زمانی که فرد سعی می کند از تامپون استفاده کند رخ دهد.

اگرچه واژینیسموس می‌تواند آزاردهنده باشد، اما همیشه تأثیری بر اینکه فرد می‌تواند برانگیخته شود و از انواع دیگر تحریکات جنسی لذت ببرد، ندارد. ممکن است یک فرد نیاز به مراجعه به یک درمانگر جنسی داشته باشد، که می تواند به او کمک کند تا اضطراب را مدیریت کند و تمرینات آرامش بخشی را توصیه کند. تمرینات کف لگن نیز ممکن است به درمان واژینیسموس کمک کند.

بیماری التهابی لگن:

بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت در دستگاه تناسلی زنان است. عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک می‌توانند باعث PID شوند و همچنین می‌توانند پس از اقدامات پزشکی مانند قرار دادن دستگاه داخل رحمی رخ دهند.

اندومتریوز:

آندومتریوز رشد بافتی مشابه بافت داخل رحمی، در قسمت خارجی رحم است که می تواند باعث گرفتگی شدید و درد شکم هم در حین و هم بعد از رابطه جنسی شود. سایر علائم اندومتریوز شامل خونریزی شدید در دوران قاعدگی و دوره های غیرطبیعی دردناک است.

رحم کج شده:

در برخی از زنان، رحم به جای اینکه به جلو متمایل شود، به سمت عقب متمایل می شود. اصطلاح پزشکی برای این رحم به عقب برگشته است. در افرادی که رحم به عقب برگشته دارند، آلت تناسلی ممکن است در حین مقاربت به رحم فشار وارد کند که می تواند باعث گرفتگی عضلات شود.

عفونت‌های مجاری ادراری:

عفونت های مثانه که عموما به عنوان عفونت ادارای شناخته می شود می‌توانند باعث درد شکم، درد هنگام ادرار و نیاز مکرر به ادرار شود.

درد شکم بعد از رابطه جنسی در زنان دلایل درد شکم بعد از رابطه جنسی

علل درد شکم بعد از رابطه جنسی در مردان

درد عضلات بعد از رابطه جنسی در مردان شایع نیست، اما در برخی از افراد بروز می کند. برخی از علل خاص برای مردان عبارتند از:

پروستاتیت:

پروستات غده ای کوچک به اندازه گردو در قسمت پایین لگن است. در طول رابطه جنسی، مایع منی مهمی را به انزال اضافه می کند. اگر پروستات به طور ناگهانی یا تدریجی ملتهب شود، می تواند باعث درد لگن در حین و بعد از رابطه جنسی شود.

پیچ خوردگی بیضه:

پیچ خوردگی بیضه وضعیتی است که در آن بیضه به دور خود می‌چرخد و جریان خون به آن قطع می‌شود. این می‌تواند باعث درد شدید شکم و حالت تهوع شود.

فتق:

فتق، بیرون زدگی قسمتی از روده از طریق نقطه ضعفی در عضلات شکم است. این می‌تواند باعث درد شکم، تورم در کشاله ران و درد هنگام بلند کردن اشیاء سنگین شود.

تشخیص علت درد شکم بعد از رابطه جنسی

تشخیص درد شکم بعد از رابطه جنسی بر اساس معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی بیمار انجام می‌شود. پزشک ممکن است آزمایش‌های مختلفی را برای تعیین علت درد تجویز کند، از جمله:

آزمایش خون:

آزمایش خون می‌تواند برای بررسی عفونت‌ها، بارداری و سایر مشکلات سلامتی انجام شود.

آزمایش ادرار:

آزمایش ادرار می‌تواند برای بررسی عفونت‌های مجاری ادراری و سایر مشکلات سلامتی انجام شود.

سونوگرافی:

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندام‌های داخلی استفاده می‌کند. این می‌تواند برای بررسی کیست تخمدان، اندومتریوز و سایر مشکلات سلامتی استفاده شود.

سی تی اسکن:

سی تی اسکن از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویری از اندام‌های داخلی استفاده می‌کند. این می‌تواند برای بررسی پیچ خوردگی بیضه، فتق و سایر مشکلات سلامتی استفاده شود.

دلایل درد شکم بعد از رابطه جنسیپیشگیری از درد شکم بعد از رابطه جنسی

پیشگیری از درد شکم بعد از رابطه جنسی

- در موقعیت مناسب رابطه جنسی داشته باشید، راحت ترین حالت را انتخاب کنید، رابطه جنسی خشن نداشته باشید، عجله نکنید و از رابطه جنسی مکرر خودداری کنید.

- بدن خود را آرام کنید، استرس را کاهش دهید، بر احساسات هر دو تمرکز کنید، تمام افکار را از بین ببرید، اندام تناسلی را با آب تمیز و محلول بهداشتی زنانه روزانه تمیز کنید.

- در زمان هایی مانند قبل و بعد از رابطه جنسی، روزهای قاعدگی به بهداشت تمیز توجه ویژه ای داشته باشید تا از عفونت جلوگیری کنید. در صورت وجود علائم غیرعادی دیگر، باید برای معاینه و درمان به یک مرکز پزشکی معتبر مراجعه کنید.

- برای تشخیص اینکه آیا به این بیماری مبتلا هستید یا خیر، باید آزمایشاتی انجام دهید. در این صورت، لازم است قبل از رابطه جنسی مجدد، بیماری را به طور کامل درمان کنید. معاینات دوره‌ای سلامت به تشخیص زودهنگام بیماری‌ها کمک می‌کند و در نتیجه درمان را برای نتایج مطلوب برنامه‌ریزی می‌کند. 

- اگر علت فیزیکی یا عاطفی برای درد وجود داشته باشد، فرد می تواند به دنبال درمان اضافی مانند کمک روانشناس باشد.

- ورزش منظم باعث عملکرد خوب معده و روده‌ها می‌شود.

- استفاده از آب و مایعات به میزان کافی سبب از بین بردن یبوست شده در نتیجه از درد‌های زیر شکمی جلو‌گیری می‌کند.

درمان درد شکم بعد از رابطه جنسی

- آنتی بیوتیک برای درمان عفونت

- درمان یا مشاوره برای اضطراب

- جراحی برای برداشتن فیبروم یا کیست

- قرص های هورمونی برای جلوگیری از تخمک گذاری یا درمان کیست تخمدان

در اینجا چند درمان خانگی برای درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی آورده شده است:

- استفاده از کیسه آب گرم می‌تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند.

- ماساژ شکم و کمر می‌تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند.

- حمام آب گرم می‌تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند.

- داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می‌توانند به کاهش درد کمک کنند.

- نوشیدن مایعات زیاد می‌تواند به جلوگیری از کم‌آبی بدن و یبوست کمک کند، که می‌تواند درد را بدتر کند.

- استراحت کافی می‌تواند به بدن شما کمک کند تا خود را ترمیم کند و درد را کاهش دهد.

درد شکم بعد از رابطه جنسی همراه با تبزمان مراجعه به پزشک زمان درد شکم بعد از رابطه جنسی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر موارد، گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی جزئی و موقتی است و بدون درمان از بین می‌رود. با این حال، مردم باید با شریک زندگی خود در مورد چگونگی جلوگیری از گرفتگی عضلات در آینده صحبت کنند.

اگر گرفتگی با علائم اضافی مانند:

- تب

- خونریزی غیر طبیعی واژن

- ترشحات غیر طبیعی واژن یا آلت تناسلی

- درد یا ناراحتی شدید

پزشک علائم فرد را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می دهد. آنها ممکن است آزمایش هایی را برای تعیین علت اصلی درد و کمک به ایجاد یک برنامه درمانی توصیه کنند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش