جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۱۰۰۱۸

مدت زمان رابطه جنسی نرمال و عوامل تاثیرگذار بر آن

مدت زمان رابطه جنسی نرمالمدت زمان رابطه جنسی نرمال
در این مقاله از سرپوش به بررسی و توضیحات حول مدت زمان رابطه جنسی نرمال می‌پردازیم. موضوعی که در زندگی جنسی افراد اهمیت دارد، مدت زمان رابطه جنسی نرمال نقش مهمی در رضایت جنسی دارد. در این مقاله به عوامل مؤثر در تعیین مدت زمان، اطلاعات بهداشتی، و راهکارهای بهبود این جنبه از زندگی جنسی پرداخته می‌شود.

مدت زمان رابطه جنسی نرمال

مدت زمان رابطه جنسی نرمال یک موضوع پیچیده و مبهم است که اغلب موجب نگرانی و سردرگمی بسیاری از زوجین می‌شود. در حالی که بسیاری از افراد تصور می‌کنند مدت زمان رابطه جنسی "عادی" باید بین ۳ تا ۷ دقیقه باشد، واقعیت این است که هیچ پاسخ قطعی و یکسانی برای این سوال وجود ندارد. مدت زمان رابطه جنسی طبیعی به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت جسمی، میل جنسی، کیفیت تحریک، احساسات و عوامل روانی بستگی دارد.

اما براساس نظرسنجی اعضای انجمن سکس درمانی و تحقیقات در سال ۲۰۰۵، رابطه جنسی واژینال معمولاً سه تا هفت دقیقه طول می کشد و رابطه جنسی واژینال که ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد، بسیار طولانی درنظر گرفته می شود. 

بسیاری از زوجین معتقدند مدت زمانی که طول می کشد تا مرد به انزال برسد، همان مدت زمان رابطه جنسی است، بسیاری دیگر نیز مدت زمانی که طرفین به اوج لذت خود می رسند را مدت زمان سکس می دانند، این رویه ممکن است از طریق لمس، رابطه واژینال مقعدی یا دهانی یا ترکیبی از آنها باشد. 

اگر مبنای این موضوع را رابطه واژینال درنظر داشته باشیم، احتمالا سکس تنها چند دقیقه طول می کشد. براساس معیار درمانگران بازه های ذیل برای سنجش زوجین درنظر گرفته می شوند:

- کمتر از ۳ دقیقه طول بکشد، نگرانی بالینی وجود دارد و باید پیگیری شود

- ۳ تا ۷ دقیقه "کافی" است

- ۷ تا ۱۳ دقیقه طول بکشد "مطلوب" است

- ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد "خیلی طولانی" است

۳ تا ۷ دقیقه مدت زمان رابطه جنسی نرمال۳ تا ۷ دقیقه مدت زمان رابطه جنسی نرمال

عوامل موثر بر مدت زمان رابطه جنسی

عوامل مختلفی می‌توانند بر مدت زمان رابطه جنسی تاثیرگذار باشند، از جمله:

تعریف شما از سکس:

برخی افراد هرگونه تماس تحریک کننده جنسی را به عنوان رابطه جنسی تعریف می کنند. به طور کلی، افرادی که تعریف وسیع تری دارند ممکن است، با درنظر گرفتن پیش نوازی مدت رابطه جنسی خود را طولانی تر تعریف کنند.

هدف از رابطه جنسی:

هدف از رابطه جنسی، مانند یک ارگاسم برای هر شریک، می تواند بر مدت زمان تأثیر بگذارد.

شرایط زندگی:

شرایط زندگی برای زوجین در تمام دوران زندگیشان یکسان نیست، برای مثال، والدینی که به تازگی صاحب فرزند شدند ممکن است زمانی که نوزادشان چرت می‌زند، یک رابطه جنسی خیلی سریع داشته باشند، یا ممکن است ترتیبی دهند که یک شب دور از خانه ساعت‌ها را به پیش‌بازی بگذرانند.

سلامت کلی:

درد در حین یا بعد از رابطه جنسی و انزال زودرس تنها چند نمونه از مسائلی است که می تواند طول مدت رابطه جنسی را محدود کند.

سن:

مدت زمان ممکن است با افزایش سن به دلیل عوامل موثر بر سلامت و استقامت کاهش یابد.  این امر می تواند به دلیل تغییرات هورمونی و کاهش سرعت واکنش جنسی باشد.

جغرافیا:

محدوده جغرافیایی و محل زندگی می تواند برمدت زمان رابطه جنسی تاثیر بگذارد. 

میل جنسی:

میل جنسی افراد متفاوت است و این امر می‌تواند بر مدت زمان رابطه جنسی آنها تاثیرگذار باشد. برخی افراد میل جنسی بیشتری دارند و برخی کمتر.

کیفیت تحریک:

کیفیت تحریک می‌تواند نقش مهمی در طول مدت رابطه جنسی داشته باشد. اگر تحریک کافی وجود نداشته باشد، ممکن است انزال زودرس رخ دهد.

احساسات و عوامل روانی:

احساسات و عوامل روانی مانند استرس، اضطراب و خستگی نیز می‌توانند بر مدت زمان رابطه جنسی تاثیرگذار باشند.

میل جنسی و مدت زمان رابطه جنسی نرمالمدت زمان رابطه جنسی نرمال و عوامل تاثیرگذار بر آن

راه های افزایش مدت زمان رابطه جنسی

ورزش منظم:

مطالعات نشان می دهد که بهبود سلامت قلب و عروق کلیدی برای بهبود سلامت جنسی است. اگر قلب خود را در وضعیت خوبی نگه دارید، انرژی جنسی شما افزایش می یابد. بنابراین، ورزش های هوازی مانند دویدن، شنا، دوچرخه سواری یا رقصیدن را به طور منظم انجام دهید تا مدت طولانی تری در رختخواب بمانید.

رژیم غذایی مغذی و سالم:

سعی کنید مواد غذایی مفید برای سیستم گردش خون را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. میوه ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب، محصولات غلات کامل، آجیل و حبوبات را در رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنید. علاوه بر این، از مصرف بیش از حد چربی، شیرینی و... خودداری کنید.

مدیریت استرس:

استرس بزرگترین قاتل میل جنسی است. استرس زیاد ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد و میل جنسی شما را کاهش می دهد و بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد. بنابراین، با انجام فعالیت هایی مانند رقص، یوگا یا هر چیزی که از آن لذت می برید، استرس خود را از بین ببرید.

سیگار و الکل را ترک کنید:

استعمال دخانیات باعث فشار خون بالا می‌شود و بسیاری از مشکلات دیگر مانند لخته شدن خون، حمله قلبی یا سکته را به همراه دارد. تحقیقات ثابت می کند که حتی سیگار کشیدن منجر به اختلال نعوظ می شود. بنابراین، واضح است که ترک سیگار نه تنها برای سلامت قلبی عروقی و ریوی، بلکه برای سلامت جنسی نیز مفید است. همچنین باید مصرف الکل خود را محدود کنید، زیرا مصرف بیش از حد الکل ممکن است در تولید هورمون مردانه اختلال ایجاد کند و منجر به ناباروری و اختلال نعوظ شود.

تمرینات کف لگن یا کگل:

تمرینات کف لگن که به عنوان ورزش کگل نیز شناخته می شود، عضلاتی را که از استخوان پونیک تا استخوان دنبالچه شما امتداد می یابد، تمرین می دهد. این ماهیچه ها جدا از اینکه در کنترل ادرار نقش دارند، به فرآیند انزال کمک می کنند.

پیش نوازی داشته باشید:

بلافاصله وارد عمل نشوید - هر چه پیش بازی طولانی تر باشد، استقامت بهتری خواهید داشت. برای شروع، با یک کار رمانتیک رابطه را شروع کنید.

روش استارت-استاپ:

درست زمانی که می خواهید انزال کنید، عمل را متوقف کنید و دوباره شروع کنید. این نحوه افزایش قدرت جنسی به طور طبیعی است. سعی کنید وزن اضافه نکنید - چاقی یا افزایش وزن باعث ایجاد رابطه جنسی ضعیف می شود.

تغییر پوزیشن های جنسی:

سعی کنید پوزیشن های جنسی را تغییر دهید تا آنها را لذت بخش تر کنید. لزوماً نیازی به عشق ورزی در رختخواب ندارید، بلکه موقعیت های مختلف را در پوزیشن های مناسب امتحان کنید.

مصرف آب:

به اندازه کافی آب بنوشید تا خود را هیدراته کنید. کم آبی بر استقامت فیزیکی تأثیر می گذارد. کمبود آب در بدن باعث می شود احساس انرژی کمتری داشته باشید و بر تحریک جنسی نیز تأثیر می گذارد

استفاده از اسپری تاخیری:

اسپری را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از فعالیت جنسی در بالای آلت تناسلی نعوظ بمالید. قبل از شروع رابطه جنسی، آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. اسپری تاخیری لیدوکائین به دلیل عملکرد سریع آن با مولکول های سریع جذب در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مورد تقاضا است. اسپری اوج را به تاخیر می اندازد و استقامت جنسی طولانی تر و بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.

استرس و اضطراب و تاثیر بر مدت زمان رابطه جنسی نرمالمدت زمان رابطه جنسی نرمال؛ راه های افزایش مدت زمان رابطه جنسی

بهترین زمان رابطه جنسی

سطح تستوسترون و استروژن یک شبه در طول چرخه خواب دوباره زیاد می شود و معمولاً در صبح بالاتر می رود و میل جنسی را پس از بیدار شدن افزایش می دهد، پس در آن زمان بدن ما برای رابطه جنسی آماده است، با سطوح بالایی از هورمون دوپامین، که پس از یک خواب شبانه به اوج خود می رسد، اکسی توسین (معروف به هورمون عشق) که توسط هیپوتالاموس تولید و توسط غده هیپوفیز ترشح می شود، هنگام بیدار شدن از خواب در بالاترین حد خود قرار دارد و باعث می شود احساس آرامش و خوشحالی کنید درنتیجه آماده رابطه جنسی هستید.

نکات کلیدی در مورد مدت زمان رابطه جنسی

- مهم‌ترین نکته در مورد مدت زمان رابطه جنسی این است که به دنبال "استاندارد" نباشید. مدت زمان رابطه جنسی طبیعی برای هر فرد متفاوت است و نباید موجب نگرانی شود.

- تمرکز بر کیفیت رابطه جنسی مهم‌تر از تمرکز بر مدت زمان آن است. در رابطه جنسی، کیفیت مهم‌تر از کمیت است.

- مهم است که با شریک زندگی خود در مورد انتظارات خود صحبت کنید. در این صورت می‌توانید رابطه جنسی را با رضایت و لذت بیشتری تجربه کنید.

صحبت با شریک جنسی برای بهبود مدت زمان رابطه جنسی نرمالمدت زمان رابطه جنسی نرمال و بهبود رابطه جنسی

سخن پایانی درباره مدت زمان رابطه جنسی نرمال

مدت زمان رابطه جنسی طبیعی یک مفهوم مبهم و نسبی است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین نکته این است که به دنبال "استاندارد" نباشید و تمرکز خود را بر کیفیت رابطه جنسی بگذارید. در رابطه جنسی، کیفیت مهم‌تر از کمیت است. با شریک زندگی خود در مورد انتظارات خود صحبت کنید تا بتوانید رابطه جنسی را با رضایت و لذت بیشتری تجربه کنید.

گردآوری: بخش سلامت جنسی سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش