چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۲۱

مشخصات انواع نوار بهداشتی بهمراه مزایا و معایب آن

نوار بهداشتی,نواربهداشتی,انواع نوار بهداشتینوار بهداشتی دستمالی است که از نظر ظاهری همانند پوشک نوزادان و کوچکتر از آن است
خانم‌ها عادت ماهیانه یا پریود را از ابتدای دوران نوجوانی تا قبل از دوران یائسگی، در هر ماه تجربه می کنند. در دوران عادت ماهیانه، رعایت بهداشت ناحیه تناسلی بسیار مهم است بدین دلیل که در دوره پریودی دهانه رحم نسبت به قبل، بیشتر باز میشود و ترشحات بیشتری از واژن خارج میشود.

نوار بهداشتی

نوار بهداشتی به نوعی دستمال اطلاق میشود که همانند پوشک نوزادان و کوچکتر از آن از نظر ظاهری میباشد ، زنان در دوران قاعدگی، آنرا روی لباس زیر خود به منظور جلوگیری از نفوذ خون خارج شده از فَرْجشان به لباس می چسبانند. چسبی که در یک طرف نوار بهداشتی قرار گرفته را به منظور قرارگیری در سکون به داخل لباس می چسبانند. معمولاً نوار بهداشتی های امروزی به صورت استریل هستند و از پوششی تشکیل شده اند که از جنس الیاف مصنوعی و توده ای پنبه و مواد جاذب مایعات درون آن می با شد.

نوع امروزی نوار بهداشتی، کاربردی در ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه نداشت و زنان در زیر آن پنبه و پارچه ای قرار می دادند یا يک پارچه را بطوری که خون به بیرون از لباس نرسد؛ تا میکردند و از آن استفاده می کردند و آنرا پس ازهر بار استفاده می شستند و آن را اتو می کردند. چنین پارچه هایی با گذشت زمان بخاطر استفاده ی مکرر باعث بروز بیماری های عفونی در زنان میشد بگونه ای که امید به زندگی زنان و میانگین طول عمرشان قبل از تولید و عرضه نوار بهداشتی ها آن ها کم تر از زمان حال بود. به تدریج با گذشت زمان نوار بهداشتی در انواع متنوعی تولید شد.

نوار بهداشتی زنان,نوار بهداشتی مسافرتی,پد نوار بهداشتینوار بهداشتی‌های امروزی معمولاً استریل هستند

انواع نوار بهداشتی

انواع مختلفی از نوار بهداشتی ها در بازار وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارد. هر فردی میتواند نوار بهداشتی مناسب خود را باتوجه به میزان و شدت خون ریزی اش خریداری کند. برای خرید نوار بهداشتی می توانید به داروخانه ها، فروشگاه های زنجیره ای و سوپر مارکت ها رجوع کنید. با انواع مختلفی از نوار بهداشتی در ادامه اشنا شوید:

> نوار بهداشتی و پدهای بال دار:

نواربهداشتی بالدار در بین انواع پدهای بهداشتی، رایج ترین نوع محسوب میشود و بسیار پرطرفدار است. محبوبیت این نوع نواربهداشتی، صرفا بخاطر احتمال نشتی پائین و استفاده آسان می باشد. درصورت استفاده ی صحیح و مناسب از این نوع نوار بهداشتی، لباس زیرتان کثیف نمی شود، بدین دلیل که به لباس زیر شما، چسب های بال نوار چسبیده شده و نمیگذارد نواربهداشتی جابجا شود و خون از کناره ها نشت کند.

> نوار بهداشتی ساده و پدهای ساده:

درصورت حساسیت نشان دادن یا عرق سوز شدنتان نسبت به پلاستیک نواربهداشتی بالدار، توصیه میشود که نواربهداشتی ساده بخرید. البته به خاطر بال نداشتن و عدم محکم شدن آن بر روی لباس زیرتان، احتمال جابجایی و کثیف شدن لباس تان وجود دارد.

> نوار بهداشتی شبانه:

هدف از طراحی نوار بهداشتی شبانه مخصوص شب برای داشتن خوابی راحت می باشد. طول و عرض این نوع از نوار بهداشتی ها بزرگ تر است و علاوه بر آن دارای ضخامت بیشتری می باشد. به این ترتیب قدرت جذب این نوع نواربهداشتی، بسیار بالاست تا شما نگران نشت از نوار بهداشتی در طول شب نباشید.

> نوار بهداشتی چند بار مصرف:

از فواید استفاده از این نوع پدها می توان به مزیت برای خودتان، پولتان و محیط زیست اشاره کرد. مزیت نواربهداشتی های چندبار مصرف اینست که قابل شست و شو هستند و میتوانید از هر کدام برای چندین مرتبه استفاده کنید. از نظر اقتصادی این نوع نواربهداشتی، مقرون به صرفه است و ایجاد حساسیت نمی کنند بدین دلیل که از مواد شیمیایی در ساختارشان استفاده نشده است.

> پدهای روزانه:

در بین انواع نوار بهداشتی ها، پدهای روزانه خیلی نازک هستند و قابلیت جذب آن ها کم است. این پدها در بازار به دو صورت عطری و غیرعطری عرضه میشوند. از کاربرد این پدها می توان به استفاده در اواخر دوران قاعدگی یا جذب ترشحات روزانه اشاره کردد. حتی افراد مصرف کننده ی تامپون یا کاپ قاعدگی به منظور جذب نشتی های احتمالی میتوانند از پدهای روزانه کمک بگیرند.

طرز استفاده از نوار بهداشتی,نوار بهداشتی تامپون,طرز استفاده از نوار بهداشتینوار بهداشتی‌ها از پوششی از الیاف مصنوعی و توده‌ای پنبه تشکیل می‌شوند

> نوار بهداشتی مسافرتی

زنان می دانند که یکی از بهترین ابداعات تاریخ بشر، نواربهداشتی مسافرتی می باشد. حجم این نواربهداشتی ها، بقدری کم وسبک است که قابلیت جاسازی در جیب شلوار را نیز دارند. در مسافرت، محل کار، دانشگاه و حتی خانه هم میتوانید از این نوع نوار بهداشتی استفاده کنید. بسته بندی پلاستیکی این نوع نواربهداشتی از مهم ترین مزیت آن به شمار میرود که تأثير به سزایی در حفظ بهداشت و راحتی دورانداختن آنها دارند. انواع مختلفی از نواربهداشتی های مسافرتی در بازار وجود دارد. همچنین نمونه هایی از این مدل وجود دارند که قابلیت جذب آن ها با وجود ضخامت کم، فوق العاده است.

> نوار بهداشتی و پد معطّر:

نواربهداشتی معطر باتوجه به نامش بو دار است و باعث میشود که شما رایحه خوشی را در هنگام استفاده از آن استشمام کنید ولی مواد شیمیایی به کار رفته در عطر این نوارها باعث ایجاد تحریک و حساسیت در برخی افراد می شود. بنابراین خرید نوار بهداشتی های غیرمعط، بهتر از نواربهداشتی های معطر است.

> تامپون:

یکی از انواع نواربهداشتی ها به نام نوار بهداشتی تامپون میباشد که در داخل واژن قرار می گیرد برخلاف نوار بهداشتی معمولی که موقعیت قرارگیری آن در بیرون از بدن روی لباس زیر می باشد. قابلیت جذب نوار بهداشتی تامپون، بسیار بالاست و جنس آن از پنبه می باشد. نواربهداشتی استخری، نام دیگر تامپون می باشد.

نواربهداشتی مردان و کاربرد آن

نواربهداشتی مردان که طرفداران بسیاری را در چند سال اخیر به خود جذب کرده است؛ نوعی پد یکبار مصرف کوچک می باشد. پدهای مردانه از جنس پنبه میباشد و به لباس زیر مردان با استفاده از چسب متصل می شود. طراحی لبه بیرونی نواربهداشتی مردانه به شکل فنجان است. با استفاده از منسوجات بی بافت، رویه نواربهداشتی مردانه را می سازند تا قابلیت عبور ادرار به راحتی از آن وجود داشته باشد و مانع از خشکی پوست شود.

معمولاً برای ساخت الیاف نواربهداشتی مردانه، از ترکیب پودر پلمیر فوق جاذب و فیبر خمیر چوب نرم به فرم ژله ای استفاده می کنند که قابلیت نگهداری ادرار در پد را دارد. یکی از مزایای رویه بیرونی نواربهداشتی مردانه، قابلیت ضد آب بودنش میباشد. این نوع نواربهداشتی برای مردانی مناسب است که دارای مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار، نشت ادرار و ترشحات می باشند؛ به همین خاطر می توانند از این نوع نواربهداشتی استفاده کنند تا لباس زیرشان کثیف نشود.

نوار بهداشتی بالدار,عکس نوار بهداشتی,نوار بهداشتی چیستنوار بهداشتی‌ موجود در بازار انواع مختلفی دارند که هر کدام برای هدف خاص طراحی شده است

طرز استفاده از نوار بهداشتی

طرز استفاده از نوار بهداشتی به اینصورتست که باید نوار موجود در زیر نوار بهداشتی را بردارید که درواقع همان پوشش چسب نوار می باشد. سپس به لباس زیرتان قسمت چسب دارش را بچسبانید و برای محکم شدنش آن را در جای مناسبش فشار دهید. منظم، متوسط و یا زیاد بودن جریان خونتان مهم نیست. شما باید هر ۴ ساعت یک دفعه پد بهداشتی خود را عوض کنید. حتی درصورت تمیز و خشک بودن نوار بهداشتیتان به آن توجه نکنید بدین دلیل که خون در پد شما جاری شده و این خون با توجه به طراحی نوار بهداشتی در آن لخته میشود. اگر هر به ۴ساعت نسبت به تعویض آن اقدام نکنید؛ میکروارگانیسمتان عفونت میکند. درصورت زیاد بودن شدت خون ریزیتان باید نوار بهداشتی خود را هر به دو ساعت تعویض کنید.

اگر خون بر روی نوار بهداشتی شما جمع شود؛ بوی بدی را بوجود می آورد بنابراین باید نوار بهداشتی خود را در زمان مقرر تعویض کنید تا میکروارگانیسم ها و باکتری های موجود در مهبل، حرارت و رطوبت را در نوار بهداشتی پخش نکنند. ناحیه مهبل را پیش از تعویض نواربهداشتی بشویید و نوار بهداشتی جدید را پس از خشک کردن مهبلتان قرار دهید. سپس درون یک کاغذ یا دستمال کاغذی، نوار بهداشتی استفاده شده را بپیچید و در سطل دردار بیاندازید.

استفاده از دستمال پارچه ای به جای نوار بهداشتی

چنانچه به جای نوار بهداشتی از دستمال پارچه ای استفاده می کنید توجه به نکات زیر مدنظر قرار دهید :

* شما باید زود به زود دستمال های مورد استفاده را عوض کنید.

* فوراً با استفاده از آب سرد و صابون، دستمال استفاده شده را بشویید.

* درصورت عدم رفع لک های موجود در دستمال می توانید از وایتواژن استفاده کنید و بعد آن را آب کنید.

* درصورت عدم تمیز شدن و رفع لک های موجود بر روی دستمال باید آن را دور بیاندازید.

* دستمال های شست و شو داده شده را در آفتاب، خشک کنید و بعد آن را اتو کنید.

* برای عدم نشت ترشحات قائدگی به خارج از لباس زیرتان، توصیه میشود که از شورت های مخصوصی استفاده کنید که یک لایه پلاستیک در فاقشان دارند. نام چنین شورت هایی شورت واژن میباشد .

نکاتی در مورد قاعدگی

- در دورانی که پریود هستید؛ سعی کنید که هر روز حمام کنید.

- در دوران قاعدگی خود از انجام کارهای سنگین و سخت بپرهیزید.

- در دوران قاعدگی برای پیشگیری از ضعف باید غذاهای مقوی بخورید.

- برای پیشگیری از بروز یبوست در دوران قاعدگی باید رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

- در این دوران توصیه میشود که فعالیت ها و ورزش های عادی و سبک انجام دهید.

- همیشه یک نوار بهداشتی و لباس زیر اضافه در کیف دستی خود داشته باشید.

- در ایامی که پریود شده اید؛ استفاده از لباس زیر نخی، مناسب است.

- در ایام قاعدگی خود روزانه به میزان ۸ لیوان آب بنوشید تا از این طریق آب از دست رفته بدنتان در طی خونریزی ماهانه مجددا به بدنتان برگردد و رطوبت را به جریان خون بدن هدیه دهد.

فواید نوار بهداشتی

مزایای استفاده از نوار بهداشتی عبارتست از:

نوار بهداشتی را به راحتی می توان استفاده کرد؛ چون همیشه دردسترس است و مانع از ابتلا به عفونت میشود به این خاطر که بیرون از واژن قرار می گیرد.

استفاده از نواربهداشتی باعث میشود که تمیزی مناسبی داشته باشید.

بهداشت قاعدگی با استفاده از نواربهداشتی رعایت میشود.

معایب نوار بهداشتی

نوار بهداشتی باتوجه به مزایایش دارای معایبی نیز میباشد که عبارتند از:

>> سلولز موجود در پدهای بهداشتی، قدرت جذب آن ها را افزایش میدهد، ولی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در اثر این ماده وجود دارد.

>> امکان رشد بافت های غیرطبیعی به خاطر دیوکسین موجود در پدها در ناحیه تناسلی وجود دارد که چنین امری منجر به عفونت میشود.

>> پدهای بهداشتی دارای دئودورانت هایی می باشند که مانع از بوی بد می شوند، که مشکلاتی همچون خطر ناباروری و نقایص هنگام تولد را بهمراه دارد.

>> یکی از معایب پدهای بهداشتی اینست که بازیافت نمیشوند؛ به همین دلیل آسیبهایی به محیط زیست وارد میکنند.

>> درصورت استفاده از یک پد بهداشتی بمدت چندین ساعت ، امکان دارد که مواد سمی موجود در آن به جریان خونتان وارد شود و موجب بروز سرطان شود.

>> برای ساخت نواربهداشتی معمولاً از مواد مصنوعی استفاده می کنند که باعث جذب رطوبت میشود؛ در اثر همین ویژگی، انواع باکتری در بدن شما بوجود می آید.

طرز استفاده از نوار بهداشتی,نواربهداشتی بالدار,نوار بهداشتی تامپونرایج‌ترین نوع پدهای بهداشتی، نواربهداشتی بالدار است که طرفداران بسیاری دارد

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش