شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۵۷

پرده بکارت مسدود بدون سوراخ

شکل پرده بکارت بدون سوراخ,عوارض پرده بکارت مسدود شده,پرده بکارت مسدود بدون سوراخپرده بکارت مسدود ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد
پرده بكارت بسته به رویداد نادری گفته میشود که در نوزادان دختر، تقریبا یک درصد با آن مواجه میشوند. از دیگر نام های پرده بکارت مسدود میتوان به پرده بکارت بدون سوراخ، پرده بکارت بسته و پرده بکارت بدون منفذ اشاره کرد.

پرده بکارت مسدود بدون سوراخ

پرده بکارت مسدود شده به یک غشای نازک گفته میشود که در آن کل دهانه واژن توسط پرده بکارت پوشیده شده و آنرا بسته نگه می دارد. ساختار بافت پرده بکارت، سنگفرشی است که از پرینه( سینوس ادراری تناسلی) برای رسیدن به کانال طولی واژن( یک ساختار مولر) را احاطه می کند. معمولا شکاف این پرده، در زمانیکه دختران به سن بلوغ نزدیک میشوند، بازتر می شود. ممکن است انواع گوناگونی از پرده بکارت مسدود شده وجود داشته باشد ولی توجه کنید که رایج ترین آن ها به شکل نیمه ماه شباهت دارد. برخورداری از پرده بکارت مسدود شده به این معنی نیست که بکر است. در حقیقت، این وضعیت نادر در بدو تولد بعضی از دختران شکل میگیرد.

پرده بکارت مسدود بدون سوراخ بعنوان یک اختلال مادرزادی درنظر گرفته شده، یعنی یک دختر با آن متولد می شود. اکثر دختران در اطراف واژنشان، از یک سوراخ کوچک هلالی یا دوناتی شکل برخوردارند. از طریق این دهانه میتوان به واژن دسترسی پیدا کرد. تقریبا ۱ نفر از هر ۱۰۰۰ دختر، با پرده بکارت مسدود شده متولد می شود. در پرده بکارت مسدود بدون سوراخ هیچ شکافی به واژن وجود ندارد.

علت مسدود بودن پرده بکارت

نقص نموی و آناتومیکی سلول های مخاطی مرکزی پرده، یکی از علل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ به شمار می رود. از دیگر دلایل این مشکل و مشکلات مشابه میتوان به عوامل التهابی اشاره کرد. در اکثر موارد پرده بکارت مسدود بدون سوراخ، موروثی است.

علائم بیماری ناشی از وجود پرده بکارت بسته

معمولاً بیماران مبتلا به پرده بکارت مسدود بدون سوراخ که از دوران کودکی همراهشان بوده ولی به وجود چنین مشکلی پی نبرده اند دارای علایم زیر می باشند:

- عدم دفع مدفوع یکی از علائم افراد دارای پرده بکارت مسدود بدون سوراخ است.

پرده بکارت مسدود شده,تشخیص پرده بکارت مسدود,واژن مسدودرایج ترین شکل پرده بکارت مسدود شبیه به نیمه ماه است

- از دیگر علائمی که افراد دارای پرده بکارت مسدود بدون سوراخ با آن مواجه هستند شاما دل درد، احتباس ادراری، یبوست و احساس خروج توده از واژن می باشد.

- گاهی اتساع شکم یا احساس توده در ناحیه تحتانی شکم رخ می دهد که بخاطر تجمع خون در واژن، این مشکل اتفاق می افتد.

- پرده بکارت مسدود بدون سوراخ در زمان معاینه به علت تجمع خون پشت پرده، بطور کاملاً بیرون میزند و رنگش تیره مایل به آبی میشود.

دوران پریودی افراد دارای پرده بکارت مسدود بدون سوراخ

دختران پس از رسیدن به سن بلوغ، اگر از پرده بکارت مسدود بدون سوراخ برخوردار باشند، بهتر است بدانند که خون قاعدگی پشت آن پرده جمع میشود و بخاطر اینکه نمی تواند خارج شود باعث بروز درد می شود. چنین افرادی باید با مراجعه به پزشک، یک عمل جراحی سرپایی شوند تا برشی در سطح پرده ایجاد شود و از طریق آن خون قاعدگی خارج شود.

تشخیص پرده بکارت مسدود

گاهی اوقات پرده بکارت مسدود بدون سوراخ باتوجه پزشک در شیرخوارگی هم قابل تشخیص است ولی معمولاً وقتی دختران به سنین ۹ تا ۱۴ سالگی می رسند علائم بلوغ در آنها ظاهر میشود و دکتر از این روش میتواند تشخیص دهد. معمولاً یک معاینه لگن ساده میتوان چنین پرده بکارتی را تشخیص داد و نیازی نیست که از طریق آزمایش یا تصویر‌برداری به چنین مسئله ای پی برد. پزشک، بیمار را در طول معاینه لگن مجبور می کند که به پشت بخوابد و با خم کردن زانوها، پاهایش را بر روی یک جفت تکیه گاه که رکاب نام دارد، قرار دهد.

پزشک از نظر هرگونه ناهنجاری به بررسی دستگاه تناسلی بیمار می پردازد و در این لحظه امکان دارد که برای اطمینان از این که مشکلات دیگری در ایجاد علائم بیمار وجود ندارد، آزمایش های جانبی نظیر سونوگرافی لگن را توصیه کند. چنین پرده بکارتی گاهی اوقات بعنوان شرایط دیگر لگن مانند یک تیغه عرضی واژن اشتباه گرفته میشود. تیغه عرضی واژن به توده ضخیمی گفته میشود که جلوی واژن را گرفته است که با استفاده از سونوگرافی میتوان آنرا تشخیص داد. اگر پزشک این نوع بکارت را با معاینه بدنی، تشخیص دهد؛ نیازی نیست که بیمار، آزمایشات جانبی را انجام دهد ولی، اگر تشخیص آن در چنین شرایطی قطعی نیست توصیه می شود که بیمار، تصویر‌برداری با تشدید مغناطیسی انجام دهد.

حاملگی در زنان با پرده بکارت مسدود

امکان باردار شدن در انواع پرده بکارت، حتی پیش از پاره شدن وجود دارد به این دلیل که اسپرماتوزوئید موجود در اسپرم با حرکت از سوراخ پرده به طرف تخمک زن می رود و از این طریق، بارداری به وجود می آید. بنابراین زن با پرده سالم قابلیت باردار شدن را دارد ولی امکان حاملگی در دختران با پرده بکارت مسدود بدون سوراخ وجود ندارد به این دلیل که بر روی پرده هیچ سوراخی وجود ندارد که مایع حاوی اسپرم از طریق آن، خودش را به تخمک برساند.

واژن مسدود,جراحی پرده بکارت مسدود بدون سوراخ,علت مسدود بودن پرده بکارتداشتن پرده بکارت مسدود ، نشانگر بکر بودن نیست

مشاوره قبل از عمل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ

متخصصان زنان و زایمان باید این نکته را در نظر بگیرند که خانواده ها احتمالا درخصوص پرده بکارت مسدود بدون سوراخ و نقش آن در عملکرد جنسی از آموزشهای لازم برخوردارند. بطور معمول، چنین پرده بکارتی بر باروری، عملکرد جنسی یا نتایج زایمان، تأثیرات طولانی مدت ندارد. این نوع بکارت برای اجازه خروج از قاعدگی، باید باز باشد. تصور اشتباه عموم اینست که اگر پرده بکارت، مسدود باشد آنرا به باکره بودن دختر ارتباط می دهند. با این حال، بکارت تشخیص پزشکی نیست و بعنوان بخشی از سیستم اعتقادات فرهنگی اجتماعی فرد محسوب میشود. از این رو باید به خانواده ها اطمینان داد كه جراحی پرده بکارت مسدود بدون سوراخ بر وضعیت بارداری و توانایی جنسی هیچ اثری ندارد.

اگر بیمار بتواند معاینه و روش عمل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ را تحمل کند، احتمالا با بی حسی موضعی، تیغه رحم در مطب جراحی میشود. در این شرایط، استفاده از کرم بی حسی موضعی مانند کرم لیدوکائین ۴٪ به منظور کنترل درد، اکتفا میکند. تیغه بین دو بخیه در زمانیکه بخیه قابل جذب سریع در جنبه های قدامی و خلفی بافت سپتوم قرار بگیرد، برداشته می شود. پزشک ممکن است بعد از جراحی، نرم کننده موضعی را برای بیمار تجویز کند.

درمان و جراحی پرده بکارت مسدود بدون سوراخ

اگرچه در هنگام قاعدگی و یا رابطه جنسی، داشتن یک پرده بکارت مسدود بدون سوراخ دردناک است ولی با انجام یک راهکار میتوانید این مشکل را رفع کرده و یک پرده بکارت عادی داشته باشید. از این رو بهترین روش درمان مشکل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ، انجام عمل جراحی جزئی است. در این روش پس از بیهوشی کامل بیمار، روی پرده بکارت توسط جراح، برش کوچکی ایجاد می شود. به چنین عملی که روی پرده بکارت مسدود، یک شکاف به شکل X ایجاد میشود و اکثر اوقات از طریق لیزر و یا چاقوی کوچک جراحی آنرا انجام می دهند، هایمنکتومی( Hymenectomy) گفته میشود.

از مراحل درمان پرده بکارت مسدود میتوان به ایجاد منفذ در پرده، تخلیه مایع جمع شده در پشت آن و خارج کردن بافت پرده اشاره کرد. درصورت انجام صحیح این عمل، خون قاعدگی بیمار، دیگر پشت پرده جمع نمی شود. رابطه جنسی و بارداری او نیز در سنین بالاتر به صورت عادی است. این عمل جراحی در کشور ایران، بخاطر حساسیت مسأله بکارت برای دختران باید از طریق مجوز قضایی انجام شود و بیماران نگرانی خاصی نخواهند داشت. بیماران اگر تمایل داشته باشند، میتوانند برگه گواهی را دریافت کنند اما در نظر داشته باشید که در سنین کودکی نباید چنین عمل جراحی را انجام داد. چون استروژن بدن فرد در این سنین بمیزان کافی نیست. بنابراین باید پس از اندازه گیری سطح استروژن بدن و نرمال بودن سطح این ماده، نسبت به انجام عمل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ اقدام کرد.

مراقبت های بعد از عمل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ

بیمار بعد از عمل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ میتواند یک نرم کننده موضعی را در روز بمدت چندین بار استفاده کند تا بهبود پیدا کند. در موارد نادر، عمل پرده بکارت مسدود بدون سوراخ بیمار، پیش از بلوغ انجام می شود. معمولاً پس از جراحی میتوان برای تسکین درد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا ژله بی حس کننده موضعی استفاده کرد. اکثر بیماران با انجام این جراحی، دردی ندارند. چرخه قاعدگی بیمار بعد از جراحی، احتمالا بمدت ۲ هفته می باشد. احتمال خطر صعودی عفونت و بیماری التهابی لگن برای بیماران، پس از جراحی وجود دارد؛ به همین خاطر توصیه شود که با متخصص زنان و زایمان یا سایر مراکز مراقبت های زنان در صورت تشدید درد یا وجود تب، تماس بگیرند. بیمار تا زمان عدم رفع اتساع واژن و خونریزی و ترشحات اولیه نباید از تامپون مصرف کند و یا فعالیت جنسی داشته باشد.

با اینکه تنگی و چسبندگی، پس از جراحی پرده بکارت مسدود بدون سوراخ گزارش شده، ولی چنین عوارضی به ندرت اتفاق می افتد. پزشک شما در صورت بروز این شرایط، گزینه های درمانی دیگری را به منظور گشاد کردن واژن توصیه می کند. آنتی بیوتیک، صرفا برای کاهش خطر عفونت تجویز می شود. توصیه ی بعضی از پزشکان اینست که بیمار پس از جراحی باید از دستگاهی استفاده کنند که شبیه تامپون است و به آن گشاد کننده می گویند.

معمولاً پس از جراحی پرده بکارت مسدود بدون سوراخ از بیمار می خواهند که هرروز در داخل واژن خود، میله ی مخصوص به نام dilators را قرار دهد و ۱۵ دقیقه صبر کند تا پرده دوباره خود به خود بسته نشود. بیمار پس از ایام ریکاوری میتواند دوران پریودی عادی داشته باشد و رابطه جنسی برقرار کند و حامله شود.

علت مسدود بودن پرده بکارت,پرده بکارت مسدود چگونه است,بیماری ناشی از وجود پرده بکارت بستهپرده بکارت مسدود شده در آن هیچ شکافی به واژن وجود ندارد

عوارض پرده بکارت مسدود شده

درصورت عدم تشخیص و درمان بموقع پرده بکارت مسدود بدون سوراخ، احتمال بروز عوارضی همچون عفونت واژن، مشکلات کلیوی و اندومتریوز در کاهش باروری وجود دارد. اندومتریوز به وضعیتی گفته میشود که رشد بافت رحم در خارج از رحم صورت می گیرد.

آیا ممکن است ضخامت پرده بکارت بسیار زیاد باشد و نتوان هیچ نوع دخولی انجام داد؟

گاهی اوقات، ضخامت پرده بکارت بحدیست که نمیتوان دخول را انجام داد؛ از این رو باید در چنین شرایطی بیمار را جراحی کرد. در واقع پرده بکارت به بافتی گفته میشود که فیبری است و دو لایه فیبری در اطراف آن وجود دارد و گاهی اوقات میزان بافت فیبری در داخل پرده بسیار زیاد است و پایه ی پرده ها بلند است و این بافت فیبری پایه بلند، مانع از دخول با آلت میشود و بخاطر سفت و حالت پوست و کشیدگی داشتن به راحتی قابلیت پاره شدن را ندارد.

در چنین مواقعی است که شخص با مشکلات جنسی روبرو میشود و بیمار با مراجعه به متخصص زنان و زایمان، نوع پرده اش را معاینه میکند و در این موارد به او توصیه می کند که پرده بکارت با جراحی و تیغ پاره شود، تا مشکلی در زمان دخول به وجود نیاید.

عوارض پرده بکارت مسدود شده,پرده بکارت مسدود بدون سوراخ,پرده بکارت مسدود شدهپرده ی برخی از دختران در بدو تولد از نوع پرده بکارت مسدود بدون سوراخ میباشد

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش