سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۶۵

همه چیز درباره پرده بکارت دندانه دار یا شرابی

پرده بکارت دندانه دار,پرده بکارت شرابیپرده بکارت دندانه دار
پرده بکارت نوعی بافت یا غشاء است و دارای اشکال متفاوتی می باشد که یکی از انواع آن دندانه دار یا شرابه ای است. پرده دندانه دار نوعی پرده حلقوی محسوب می شود که درصورت آمیزش دارای خونریزی خواهد بود. 

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت یا هایمن نوعی بافت یا غشاء است که بخشی از دهانه واژن یا کل آن را تحت پوشش قرار می دهد. ویژگی های کلی این پرده ماننده همه اندام های بدن از فردی به فردی دیگر متفاوت خواهد بود. درحقیقت می توان گفت پرده بکارت باقی مانده غشای جدا کننده واژن از دستگاه تناسلی خارجی است که نقش خاصی ندارد. 

برخی از انواع پرده های کل ورودی واژن را می پوشانند که غالبا بعد از سن بلوغ و شروع قاعدگی با علائم درد و انسداد ادراری همراه می باشد. پرده بکارت از هرنوعی که باشد بعد از دخول دچار پارگی خواهد شد که در معاینات مشخص می باشد. 

برخلاف تصور عوام پارگی پرده بکارت با زمین خوردن، اسب سواری، پریدن و... اتفاق نمی افتد، پارگی تنها درصورتی ایجاد می شود که جسمی خارجی به آن برخورد کند. 

انواع پرده بکارت: 

پرده بکارت دندانه دار:

لفظ پرده دندانه دار برای پرده بکارتی استفاده می شود که شکلی متفاوت دارد و با سایر پرده ها از قبیل حلقوی، مشبک و... متفاوت است. این پرده از لحاظ ظاهری دارای بافتی با برآمدگی ها و شیارهایی در دورتا دور لبه می باشد. 

بر اساس مطالعاتی که در ترکیه در سال ۱۹۹۳ بر روی ۱۰۰ نفر از دختران قبل از سن بلوغ صورت گرفت نشان داده شد که پرده بکارت در ۱۸ درصد از آنها به صورت دندانه دار می باشد، از طرفی مشاهده شد که در تعدادی از آنها برآمدگی و دندانه ها به قدری بزرگ بودند که دهانه ورودی تقریبا به صورت کامل بسته شده است. 

در راستای همین مطالعات در سال ۲۰۰۱ تحقیقی بر روی ۳۴۵ مورد از نوزادان تازه متولد شده در عربستان سعودی هم صورت گفت که نتایج نشان داد ۱۲/۵ درصد از دختران دارای پرده بکارت دندانه دار هستند. 

پرده بکارت دندانه دار,پرده بکارت شرابی,تشخیص پرده بکارت دندانه دارپرده بکارت دندانه دار در ۱۲/۵ درصد از دختران

تشخیص پرده بکارت دندانه دار: 

تشخیص این نوع پرده با انواع دیگری باید توسط پزشک انجام شود. پزشک با معاینات خود و مشاهده وضعیت دندانه ها، عمق و وضعیت کنگره های اطراف می تواند به سالم بودن یا نبودن پرده پی ببرد. 

پرده بکارت حلقوی:

همانطور که از نام این پرده پیدا است اطراف دهانه واژن را به شکل حلقوی تحت پوشش قرار می دهد. پرده بکارت حلقوی امکان دارد قابلیت اتساع داشته باشد یا نداشته باشد در این صورت باید بدانید که پرده حلقوی قابلیت اتساع داشته و بعد از رابطه جنسی پاره نمی شود، درنتیجه فرد بعد از اولین دخول خونریزی نخواهد داشت. لبه‌های پرده بکارت حلقوی، ممکن است گرد یا دندانه‌دار باشد.

پرده بکارت کنگره ای:

پرده بکارت حلقوی و پرده بکارت کنگره ای دو نوع مجزای پرده هستند که ممکن است باهمدیگر اشتباه گرفته شوند. پرده بکارتی که حلقوی است فاقد کنگره بر روی دیوارها می باشد به همین دلیل حفره داخلی آن بزرگتر دیده می شود.

می توان گفت پرده بکارت دندانه دار همان پرده بکارت حلقوی است که دورتادور آن برآمدگی های کنگره مانندی قرار دارند. 

پرده بکارت ارتجاعی:

این نوع پرده یک غشای انعطاف پذیر می باشد که بعد از رابطه جنسی دچار پارگی نخواهد شد. در مواردی ممکن است آسیب جزئی به پرده حلقوی وارد شود. برای تشخیص این نوع پرده جتما باید ماما یا پزشک زنان زایمان فرد را معاینه کند و دستکاری خود فرد کار درستی نخواهد بود. 

پرده بکارت دو سوراخی:

در این پرده بکارت یک تیغه گوشتی در ورودی واژن قرار دارد که آن را به دو بخش تقسیم می کند، به همین دلیل است که به آن پرده بکارت دو سوراخی گفته می شود. 

پرده غربالی :

پرده بکارت غربالی به شکل ممتد در عرض واژن قرار دارد و روی سطح آن با سوراخ های ریز و غربالی پوشانده می شوند. 

پرده بکارت مسدود:

پرده بکارت مسدود نوعی بافت گوشتی است که فاقد هرگونه سوراخ می باشد و دهانه مهبل را به صورت کامل مسدود می کند. این پرده تقریبا نادر محسوب می شود و تا زمانی که جراحی صورت نگیرد فرد نمی تواند پریود شود یا رابطه جنسی داشته باشد. 

پرده بکارت تیغه ای:

در این پرده بکارت که تحت عنوان پرده دو تکه نیز شناخته می شود یک تیغه ممتد در طول ورودی واژن قرار دارد. پرده بکارت دوتکه دارای باقی اضافه است که این بافت اضافه موجب تشکیل دو سوراخ در واژن می شوند. 

پرده بکارت دندانه دار,انواع پرده بکارتانواع پرده بکارت و پرده بکارت دندانه دار

اهمیت پرده بکارت:

اهمیت پرده بکارت در میان برخی از جوامع و اقوام به چشم می خورد، این افراد خونریزی پرده بکارت در شب زفاف را نشانه ای پاکی و دخترانگی عروس می دانند به این صورت که وی قبل از ازدواج رابه جنسی نداشته است، اما شایان توجه است که مواردی مانند استفاده از تامپون، خودارضایی یا ورود اجسام خارجی به واژن می تواند سبب پارگی پرده بکارت شود. 

پرده بکارت در کدام قسمت واژن قرار دارد؟

در افراد مختلف محل قرارگیری متفاوت می باشد اما عموما یک یا دو سانتی متر بعد از ورودی واژن پرده بکارت قرار دارد.

فاصله بکارت از دهانه واژن:

درباره فاصله دهانه واژن تا بکارت باید بدانید که پرده بکارت در مدخل واژن در ۱ یا ۲ سانتی متر اول آن قرار دارد.

دلیل خونریزی پرده بکارت:

خونریزی در پرده بکارت غالبا در اولین رابطه جنسی مشاهده می شود، برخلاف آنچه عموم افراد تصور می کنند پرده بکارت غشای سختی نیست پس به هیچ وجه لازم نیست که نخستین رابطه جنسی با زور یا فشار بیش از حد همراه باشد. 

عدم خونریزی پرده بکارت می تواند در اثر تحریک کامل، آمادگی برای آمیزش و پایین بودن سطح استرس زن ایجاد شود. اضطراب و نگرانی بیش از اندازه در اولین رابطه جنسی، موجب می‌شود، مهبل زن به اندازه کافی مرطوب نشود.

در صورتی که مرد با اعمال فشار و زور رابطه را صورت دهد ممکن است زن با پارگی و خونریزی بیش از حد روبرو شود. پس عدم خونریزی پرده بکارت به معنای مرطوب بودن دهانه واژن و نرمی و ملاطفت مرد در هنگام دخول است.

پرده بکارت مقداری رشته عصبی دارد به همین دلیل پارگی آن با مقداری درد همراه خواهد بود اما خیلی زیاد نیست. 

باید توجه کرد برای حفظ سلامت جسمی و روحی زن رابطه جنس باید با نهایت آرامش و متانت انجام شود، به همین دلیل توصیه می شود زمان خستگی و اضطراب از رابطه جنسی خودداری کنید. این امر، به ویژه درباره نخستین رابطه جنسی مصداق دارد.

پرده بکارت دندانه دار,محل قرارگیری پرده بکارت دندانه دارمحل قرارگیری پرده بکارت دندانه دار

مقدار خونریزی در پاره شدن بکارت:

پارگی پرده بکارت در افراد مختلف مطابق با نوع رابطه و پرده آنها متفاوت خواهد بود. درحقیقت این موضوع به ضخامت پرده بکارت بستگی دارد. برای مثال اگر فرد پرده بکارت از نوع حلقوی یا ارتجاعی داشته باشد، پارگی معنایی نخواهد داشت. این موضوع در باره سایر افراد مقداری متفاوت خواهد بود. برخی فقط به مدت ۱ یا ۲ دقیقه چند قطره خون مشاهده می کنند اما برخی دیگر خونریزی های متوالی خواهند داشت. این امر، ناشی از ایجاد آسیب در نواحی اطراف مهبل است. از عوامل تأثیرگذار در شدت خونریزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ضخامت پرده بکارت

- نوع پرده بکارت

- شدت دخول

- عدم آمادگی زن برای برقراری رابطه جنسی

- خشکی واژن

بایدها و نبایدهای پرده بکارت:

- از وارد کردن جسم خارجی مانند تامپون به داخل واژن خودداری کنید. 

- رابطه جنسی همراه با زور و فشار نداشته باشید.

- زمان انجام فعالیت های ورزشی از خودتان مراقبت کنید. 

- از وارد کردن ضربه های سنگین بر روی واژن خود جلوگیری کنید. 

- از حمل و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

- برای پیشگیری از وارد شدن هرگونه آسیب به پرده بکارت یا دیواره های اطراف واژن باید زمان اولین رابطه به اندازه کافی تحریک شده و آمادگی کافی داشته باشید. 

- در هنگام برقراری رابطه جنسی، می‌توانید از ژل‌ها و لوسیون‌های مخصوص استفاده کنید.

- ممکن است در اولین رابطه جنسی مقداری درد داشته باشید که برای کاهش آن می توانید از داروهای بی حسی موضعی استفاده کنید. 

- بعد از اولین رابطه جنسی بهتر است به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید تا راهنمایی های مورد نیاز را دریافت کنید. 

- پارگی پرده بکارت در افراد مختلف همراه با درد و علائم متنوعی است که بسته به نوع، ضخامت پرده و رابطه جنسی، درد و خونریزی هم متفاوت خواهد بود. معاینه توسط متخصص زنان و زایمان، بهترین روش کسب اطلاع در این مورد است.

- پارگی پرده بکارت در برخی فرهنگ‌ها و جوامع سنتی از حساسیت زیادی برخوردار است.

- پرده بکارت نوعی غشای ظریف محسوب می شود که در ورودی واژن دوشیزگان قرار دارد که می تواند از بروز عفونت پیشگیری کند. 

- برخی از اقدامات و فعالیت ها می توانند منجر به پارگی و آسیب به پرده شود. در این صورت، فرد می‌تواند با مراجعه به متخصص زنان و زایمان، جراحی ترمیم پرده بکارت را انجام دهد.

پرده بکارت دندانه دار,خونریزی بعد از پارگی پرده بکارت دندانه دارخونریزی بعد از پارگی پرده بکارت دندانه دار

ترمیم پرده بکارت:

درصورتی که آسیبی به پرده بکارت وارد شود به دو روش می توان آن را ترمیم کرد که عبارتند از: 

-  Alloplant :در این روش ترمیم پرده بکارت بصورت موقتی و یک هفته پیش از ازدواج انجام می‌گیرد.

- STID: روش جدیدتری است که توسط بخیه سه لایه‌ای که روی لبه‌های بکارت زده می‌شود، صورت می‌پذیرد.

پرده بکارت دندانه دار,پرده بکارت شرابی,ترمیم پرده بکارت دندانه دارترمیم پرده بکارت دندانه دار

ترمیم خود به خود پرده بکارت:

شایعاتی در این خصوص وجود دارد که پرده بکارت به صورت خودبه خودی ترمیم می شود که صحت ندارد، در صورتی که پرده بکارت ببیند چه در زمان کودکی و چه بزرگسالی به صورت خود به خودی قابلیت ترمیم ندارد و نیاز به مراجعه به پزشک وجود خواهد داشت. 

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش