پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۲۲

خارش واژن و انواع روش های درمان آن

خارش واژن,دلیل خارش واژن,پماد برای خارش واژنزنان در تمام سنین هر از گاهی از خارش واژن رنج می برند
سوزش و خارش واژن شایع هستند و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. خارش واژن ممکن است علائم عفونت یا بیماری زمینه ای دیگری باشد. سوزش و خارش واژن میتواند بطور اتفاقی شروع و یا با گذشت زمان شدیدتر شود.

خارش واژن

کاهش تولید استروژن در سال های انتهایی باروری خانم باعث نازک شدن دیواره های واژن و خشک شدن آن ها میشود این مسئله باعث خارش واژن میشود. خارش در هر جای بدن باعث ناراحتی میشود ولی هنگامی که خارش در نقاط حساس مانند واژن اتفاق می افتد باعث ناراحتی بیشتری میشود. حتی خاراندن ساده ی این ناحیه، کار آسانی نیست ولی ناراحت کننده تر از خاراندن این ناحیه در محیط عمومی، ندانستن علت آن است. این مشکل فکر شما را مشغول می کند و مدام در پی یافتن دلیل آن هستید. بیش تر خارش های ناحیه تناسلی نگران کننده نیستند ولی به دلیل این که احتمال عفونت وجود دارد، بهتر است با پزشک خویش ملاقات کنید. 

علل خارش واژن و درمانهای دارویی آن

در ادامه ی این متن، دلایل خارش واژن و راههای درمان آنرا بررسی کرده ایم:

۱- واژینوز باکتریایی:

واژینوز باکتریایی (BV)، رایج ترین عفونت و خارش واژن در زنان سالمند است که ممکن است وقتی بیش از حد یک باکتری خاص در واژن رشد کند، ایجاد شود. در برخی موارد، واژینوز باکتریایی بدون درمان رفع می شود. با این حال، در بعضی مواقع امکان دارد لازم باشد برای درمان و تجویز آنتی بیوتیک ها به پزشک مراجعه گردد. بیماران باید داروی تجویز شده را مصرف نموده تا از بازگشت عفونت جلوگیری کنند.

۲- عفونت قارچی:

عفونت قارچی از دلایل دیگر سوزش و خارش واژن می باشد. حدود سه چهارم زنان در زمان زندگی دچار عفونت قارچی می شوند. عفونت قارچی زمانی اتفاق می افتد که قارچ در مهبل رشد میکند. بارداری، مقاربت جنسی، آنتی بیوتیک و سیستم ایمنی ضعیف در خانم ها باعث عفونت قارچی می شوند. علاوه بر خارش واژن، در عفونت قارچی شاهد ترشحات سفید رنگ، غلیظ و پنیری هستیم. اگر دلیل خارش واژن عفونت های قارچی باشند با استفاده از قرص های ضد قارچ درمان میشود. این داروها بصورت کرم یا روغن به داخل واژن تزریق میشوند یا بصورت خوراکی استفاده میشوند. درصورتی که سابقاً به خاطر عفونت قارچی به پزشک مراجعه نکرده اید حتماً پیش از استفاده قرص به پزشک مراجعه کنید.

سوزش و خارش واژن,خارش واژن,خارش واژن درمانخارش واژن به صورت خود به خود بهبود می یابد اما اگر درمان نشد باید به پزشک مراجعه کنید

۳- برفک واژن:

در صورتیکه حس درد، ناراحتی و خارش واژن دارید، ممکن است به برفک واژن مبتلا شده باشید. برفک واژن یک نوع عفونت مخمری است که هم در زنان و هم در مردان دیده شده است. برفک، یک وضعیت معمول است که توسط یک مخمر در اطراف ناحیه تناسلی رخ می دهد.

۴- درماتیت تماسی:

دستگاه ایمنی بدن در برخی از زنان میتواند نسبت به مواد خاص حساس شود. این مواد میتوانند موقع تماس با واژن سبب تحریک پوستی گردند. این شرایط به درماتیت تماسی معروف می باشد. هرگونه مواد، لوازم و لباس هایی را که فکر می کنید به آن حساسیت دارید، کنار بگذارید. حمام با نمک اپسوم برای خارش واژن توصیه می شود. نمک اپسوم یا نمک حمام، نام رایج سولفات منیزیم است. مصرف موضعی کرم هیدروکورتیزون در درمان خارش واژن نیز مؤثر است. کرم هیدروکورتیزون را میتوانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. چنانچه پس از چند روز خارش واژن تسکین نیافت، نزد پزشک بروید.

۵- بیماری های مقاربتی (STD):

کلامیدیا، سوزاک، تریکومونا، زگیل ناحیه تناسلی و تبخال تناسلی سبب خارش واژن و علائم دیگر میشود. در صورتیکه خارش واژن به دلیل بیماری های آمیزشی ایجاد شده باشد با استفاده از آنتی بیوتیک درمان میشود.

۶- شپش ناحیه ی تناسلی:

وجود حشره و انگل در هر یک از قسمت های بدن ناخوشایند است، بخصوص ناحیه ی تناسلی. شپش تناسلی یا شپش عانه، نام نوعی حشره از راسته ی شپش است که در ناحیه ی تناسلی زندگی می کند. شپش تناسلی صرفا در بدن انسان زنده می ماند. شپش عانه انگل خارجی به حساب می آید و در خارج از بدن انسان زندگی می کند. تنها منبع تغذیه ی شپش تناسلی خون انسان است. آلودگی های انگلی ناشی از شپش عانه در ناحیه ی تناسلی به آسودگی قابل انتقال است و میتواند علل خارش واژن شدید باشد. شپش های تناسلی برای تغذیه شما را گاز می گیرند. گزش شپش و تخم شپش روی پوست، دو دلیل ایجاد خارش و سوزش در ناحیه ی تناسلی است. رابطه ی جنسی تنها راه انتقال شپش تناسلی نیست بلکه تماس پوستی هم امکان دارد شپش عانه را انتقال دهد. شپش ناحیه ی تناسلی با داروهای بدون نسخه ای مثل کرم پرمترین قابل درمان است.

۷- لیکن اسکلروزیس:

لیکن اسکلروز یک بیماری نادر پوستی است که سبب ایجاد لکه های نازک و سفید بر روی پوست واژن می شود. این لکه ها به ویژه در اطراف فرج وجود دارند و میتوانند سبب زخم دائمی شوند. زنان یائسه اغلب در معرض ابتلا به اسکلروز هستند، ولی این بیماری در هر سنی امکان دارد ایجاد شود. چنانچه زنان، به ابتلا اسکلروز گلسنگ شک دارند، به پزشک مراجعه کنند. احیانا پزشک پماد استروئیدی قوی را برای کمک به کاهش علائم مریض تجویز می کنند. ولی آنها باید مواظب عوارض دائمی استروئید ها مثل نازک شدن پوست و زخم ها باشند.

علت خارش واژن و درمان آن,خارش واژن نشانه چیست,خارش واژندرمان های دارویی متنوعی برای مشکل خارش واژن وجود دارد

۸-  یائسگی:

کاهش تولید استروژن در سال های انتهایی باروری خانم باعث نازک شدن دیواره های واژن و خشک شدن آن ها میشود این مسئله باعث خارش واژن میشود. نازک شدن دیواره مهبل در خانم های شیرده هم اتفاق می افتد. خارش واژن مربوط به یائسگی با استفاده از کرم استروژن یا قرص های آن درمان میشود.

۹- عفونت دستگاه ادراری:

علت خارش واژن و تکرر ادرار امکان دارد عفونت دستگاه ادراری (دستگاه امیزش) باشد که به اختصار (UTI) نامیده می شود. عفونت ادراری میتواند در کلیه ها، مجرای ادراری، حالب (لوله انتقال ادرار از کلیه ها به مثانه) و مثانه (پیشابدان) رخ دهد. از علائم تائید شده ی عفونت دستگاه ادراری، ایجاد خارش به شکل سوزن سوزن شدن و احساس گزگز است. درصورتی که عفونت نزدیک مجرای ادراری رخ دهد، احتمال بروز این علائم بیشتر می شود. در صورت مشاهده ی این علائم باید نزد پزشک بروید. پزشک با آزمایش ادرار، وجود باکتری در دستگاه ادراری را بررسی می کند. با مصرف آنتی بیوتیک، باکتری ها از بین میروند و عفونت درمان می شود.

۱۰- درمانهای زیبایی:

در دهه های گذشته، اهمیت ظاهر آلت تناسلی نزد زنان بسیار بیشتر شده است. مهم شدن ظاهر آلت تناسلی را میتوان به رواج از بین بردن موهای زائد در ناحیه ی تناسلی نسبت داد. در نتیجه، خیلی از زنان برای بهبود ظاهر آلت تناسلی خود از درمانهای زیبایی غیرمتعارف کمک گرفته اند. ماسک زغال فعال واژن (استفاده از ماسک زغال فعال صورت در ناحیه ی تناسلی) و بخور واژینال دو نمونه از درمان های زیبایی غیرمتعارف است. هیچوقت این درمانهای غیرمتعارف زیبایی را بکار نبرید. نه فقط بدین دلیل که این روشها غیر ضروری است، بلکه به این دلیل که درمانهای غیر متعارف زیبایی واژن، امکان دارد باعث حساسیت و واکنش پوستی شوند و در نتیجه، باعث خارش واژن شود.

خارش واژن,دلایل خارش واژن,علایم خارش واژنخارش واژن ممکن است مداوم باشد، یا در حین ادرار کردن یا مقاربت جنسی بدتر شود

۱۱- ولوودینیا:

حدود ۶/۲ میلیون زن، این درد مزمن را در ناحیه واژن خود تجربه می کنند، بدون این که در مورد آن صحبت کنند. ولوودینیا باعث سوزش، خارش واژن، درد، مور مور شدن، تپش و نزدیکی دردناک میشود. این یک بیماری پیچیده است، به این ترتیب بهتر است در مورد این علائم با متخصص زنان حرف بزنید.

۱۲- خارش و سوزش ناشی از وکس کردن و اصلاح کردن:

پوست ناحیه ی تناسلی به اندازه ی تمام قسمت های دیگر بدن (حتی بیشتر) نسبت به سوزش ناشی از تیغ اصلاح، وکس کردن و اصلاح کردن حساس است. زمانی که هرجایی از پوست بدن خود را اصلاح یا وکس می کنید، یکپارچگی پوست را بر هم می زنید. چنانچه به وکس کردن و اصلاح کردن آلرژی داشته باشید، امکان قرمزی، سوختگی پوستتان و خارش واژن وجود دارد.

۱۳- آتروفی واژینال:

آتروفی واژینال معمولاً در زمان یائسگی و پس از آن رخ می دهد. هر قدر، از زمان یائسگی بیشتر گذشته باشد، احتمال بروز آتروفی واژینال بیشتر است. روش های درمانی سرطان سینه مثل کیموتراپی هم، امکان دارد اثر مشابهی در بروز آتروفی واژینال داشته باشد. به علت بالا رفتن سن، بطور طبیعی تولید استروژن در بدن تقلیل می یابد. در نتیجه، بافت واژن نازک می شود. نازکی بافت واژینال منجر به آتروفی واژینال می شود. آتروفی واژینال اصطلاحی عمومی برای تمام علائم و مشکلات پس از یائسگی مثل خشکی، درد، خارش واژن و اختلال های ادراری است. برای کاهش علائم و ناراحتی های ناشی از آتروفی واژینال، میتوانید مرطوب کننده های واژن را که به آسانی در دسترس هستند، بکار ببرید.

رفع خارش واژن,خارش واژن,درمان سوزش و خارش واژنخارش واژن را به روش های مختلف می توان درمان کرد

۱۴- مواد شیمیایی تحریک کننده:

برخی از محصولات شیمیایی مثل کرم ها، دوش واژینال، کاندوم ها، فوم های ضدبارداری، مواد شوینده لباس ها، صابون ها، دستمال کاغذی های معطّر توالت و نرم کننده های لباس، امکان دارد باعث ایجاد آلرژی، سوزش و خارش  واژن شوند.

روشهای درمان خانگی برای خارش واژن

- درمان خارش واژن با سیر:

استفاده از سیر بطور منظم فاکتورهای ایجاد میکروب و عفونت را در بدن نابود می کند و به طبع از بروز بیماری های عفونی جلوگیری میشود. برای درمان عفونت و خارش واژن می توانید حبه ای از سیر را درون یک گاز تمیز بپیچید و مثل یک تامپون در دهانه حفره واژن قرار دهید تا با نابود کردن عفونت واژن، خارش واژن نیز درمان شود.

علت خارش واژن در زنان,درمان خارش واژن,خارش واژن براي درمان عفونت و خارش واژن میتوانید از سیر استفاده کنید

- درمان خارش واژن با آلوئه ورا:

یکی از راه های درمان خارش واژن، آلوئه ورا میباشد. آلوئه ورا غنی از ویتامین C و اسید آمینه و دیگر مواد معدنی ضروری برای بدن است. ژل آلوئه ورا سلول های آلوده را نابود می کند و همینطور نوشیدن منظم آب آلوئه ورا دستگاه ایمنی بدن را تقویت و کاندیدای رشد میکروب و عفونت را در بدن شما را تقلیل می دهد.

- روغن پونه کوهی نسخه درمان خارش واژن در طب سنتی:

یکی از نسخه های گیاهی قدیمی برای درمان مشکلات عفونی واژن و درمان خارش واژن استفاده از شاخ و برگ پونه کوهی است که به صورت های متنوع میتوان استفاده کرد. میتوانید شاخ و برگ پونه را درون آب بجوشانید و بعد آنرا از صافی رد کرده و مایع حاصل شده را داخل وان حمام ریخته و به بازه زمانی ۲۰ دقیقه درون آن بنشینید تا با تماس واژن با این محلول بتوانید خارش واژن و عفونت های ناحیه تناسلی زنان را درمان کنید.

- تأثير عسل در بهبود خارش واژن:

چنانچه قصد دارید برای درمان خارش واژن از عسل استفاده کنید بهتر است اندکی از آنرا به بازه زمانی ۱۵ دقیقه به واژن خود بمالید. بعد از گذشت زمان کافی، آنرا با آب گرم بشویید. همچنین میتوانید گل بابونه را به بازه زمانی ۱۰ دقیقه دم کنید، به آن عسل اضافه کنید و اجازه دهید کاملاً به دمای محیط برسد. بعد آنرا در ناحیه ای که خارش دارد بریزید.

- تاثیر روغن سیر و روغن درخت چای در درمان خارش واژن:

این دو روغن را به احتمال زیادی میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید. خاصیت ضد باکتریایی قوی دارند و به درمان سریع کمک می کنند. روزانه یک بار و به میزان ۴ الی ۵ قطره از این روغن را بر روی ناحیه ای که خارش دارد بریزید و بعد از ۸ دقیقه آنرا بشویید. تنها استفاده از یکی از این روغن ها به درمان التهاب و خارش واژن کمک می کند.

- کاربرد ماست در درمان خارش واژن:

یک تامبون آغشته به ماست را داخل واژن بگذارید تا خارش وازن را متوقف کند. همچنین خوردن یک فنجان ماست در طول روز به درمان خارش واژن کمک می کند.

- روش استفاده از برگ های گیاه چریش برای درمان خارش واژن:

برگ های گیاه چریش را در دو تا سه فنجان آب تصفیه شده بجوشانید. آن را صاف کنید و اجازه دهید تا سرد شود. از این محلول برای شست شوی ناحیه مهبل یک بار در روز برای چند هفته استفاده کنید یا این که، چند قطره روغن گیاه چریش را به یک کاسه ولرم اضافه کنید و دو بار در روز برای چند هفته از آن برای شست و شوی واژن خود استفاده کنید تا خارش واژن شما رفع شود. شما همچنین میتوانید چای گیاه چریش را چند مرتبه در روز مصرف کنید یا بعد از مشاوره با پزشک، کپسول گیاه چریش را مصرف کنید.

خارش واژن,علت خارش واژن,درمان خانگی خارش واژنبرگ های گیاه چریش یکی از درمان های خانگی خارش واژن است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 20
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی آرمان درویش کارگردان و بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد:ملایر

حوزه فعالیت:کارگردانی و بازیگری

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
گابریل پین,گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی,بیوگرافی گابریل پین زندگینامه گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژانویه ۱۹۶۲

زادگاه:ویتوریو ونتو، ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱.۷۴ m

پست:هافبک

ادامه
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
ویژه سرپوش