سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۱۷

هر آنچه که باید در مورد واژن (مهبل) بدانید

واژن,درمان عفونت قارچی واژن,انواع واژناحساس سوزش در ناحیه تناسلی یکی از مشکلات رایج واژن در زنان است
واژن (مهبل)، رحم را به سرویکس متصل می کند که این کانال راه ارتباطی رحم به محیط بیرون است. توجه کنید که شکل، بافت، اندازه، رنگ و ظاهر کلی واژن و اندام تناسلی زن می تواند با زنان دیگر، متفاوت باشد.

واژن چیست؟

 واژن یک لوله عضلانی و الاستیسیته است که از قسمت بیرون بدن تا رحم در درون بدن ادامه دارد. مَهبَل، واژن، زِهراه، زهدان راه یا نیامه، مجرایی به طول چند سانتی متر در بخش درونی در دستگاه تناسلی زنانه است که مدخلی به بخش بیرونی دستگاه تناسلی (فَرْج) دارد. واژن یا مبهل در طول فعالیت جنسی دچار انعطاف پذیری و اصطحکاک می شود. پوشش داخلی لگن تشکیل شده از بافت شکمیست و به همین علت این بافت از لایه های زیرین واژن مراقبت می کند. واژن در قسمت حفره لگن خلفی مثانه (پیشابدان) و در بخش قدامی راست روده قرار گرفته است. بطور رایج واژن تا رحم دارای طول ۸ تا ۲۲ سانتیمتر می باشد. البته به هنگام زایمان یا در طول رابطه جنسی طول واژن افزایش پیدا می کند. 

عفونت قارچی واژن,واژن,واژن عکسپزشک با معاینه زنان انواع عفونتها و بیماریهای واژن را تشخیص میدهد

واژن در آمیزش جنسی و زایمان کاربرد دارد. در طی زایمان، واژن بعنوان کانال تولد جنین از رحم و خارج از بدن مادر عمل می کند. یک بار دیگر، کشش مهبل( واژن) اجازه می دهد تا به مقدار قابل توجهی باز شده و جنین از آن خارج شود.

انواع واژن

لابیا قسمتی از دستگاه تناسلی زنان است و بخش اصلی قابل مشاهده دهانه واژن است.  لابیا در بردارنده و مسئول محافظت از کلیتوریس و دهانه واژن و مجرای پیشاب است. لابیا برگرفته از واژه ای لاتین به معنای لب است. 

۱. زائده داخلی لابیا:

 لابیا مینور یا لابیا داخلی، دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین اشخاص متفاوت، گوناگون است. لابیا مینور از کلیتوریس به طرف پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

۲. زائده خارجی لابیا:

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. وظیفه آن ها پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مثل دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس است.

انواع شکل واژن طبیعی زنان از نظر ظاهری

شکل واژن طبیعی زنان از نظر ظاهری عبارت است از: 

اندازه واژن,معاینه واژن,واژنواژن و ساختار بیرونی آن دارای انواع مختلفی از نظر رنگ، سایز و شکل است

واژن نعل اسب:

در این حالت فاصله لب های بزرگ واژن در قسمت بالایی از هم بیشتر است که منجر به دیده شدن لب های کوچک می شود. لابیای بزرگ در انتها و پایین به هم می رسند و در پایین لابیای کوچک مخفی می شود.

واژن پف دار: 

این نوع واژن دارای شکلی با لب های بیرونی و درونی بوده و در قسمت پایین تر از استخوان لگن قرار دارد. نوع دیگری از واژن موجود است که قسمت بالایی آن گستردگی بیشتری داشته و لب ها داخلی هستند و به طرف پایین تمایل دارند.

واژن باربی:

با وجودیکه این حالت واژن کم تر رایج است ولی اکثر مردم تصور می کنند آلت تناسلی باید به این شکل باشد. در این حالت لابیایی کوچک کاملا در درون لابیای بزرگ پنهان است و لب ها نزدیک به استخوان لگن هستند.

واژن لاله شکل:

ظاهر این نوع واژن مثل گل در حال شکفته شدن است. اندکی از بالای بخش لابیای کوچک از لابیای بزرگ بیرون زده است و بر خلاف حالت برجسته تمام لابیای کوچک بیرون نزده است.

واژن لب های بیرونی منحنی:

انحنای لب های بیرونی در بالا سبب نمایان شدن لب های داخلی واژن می شوند.

واژن نامتقارن:

در صورتیکه یکی از لب های داخلی بلندتر، ضخیم تر یا بزرگ تر از دیگری باشد بعنوان نامتقارن در نظر گرفته می شود. نامساوی بودن لب های کوچک واژن کاملاً طبیعی است.

اندازه واژن

اندازه های واژن در اشخاص مختلف بسیار متفاوت است و هر شخصی امکان دارد اندازه های گوناگونی داشته باشد ولی بطور متوسط به ترتیب به صورت زیر است: 

واژن,عکس واژن زن,درمان عفونت واژن طول انواع واژن متنوع است

 اندازه طول واژن:

 طول انواع واژن متنوع است، ولی طول متوسط آن، زمانی که شخص از لحاظ جنسی تحریک نشده است، کم تر از ۱۰ سانتیمتر است. با این حال، طول واژن در هر شخص متفاوت و ۶ تا ۱۲ سانتیمتر است.

اندازه قطر واژن:

معمولاً در حالت عادی میانگین اندازه قطر واژن ۲.۴ تا ۶.۵ سانتیمتر ( ۰.۹۴ الی ۲.۵۶ اینچ) است. 

واژن,ترشح واژن,خشکی واژناندازه و عمق واژن در شرایط مختلف تغییر می کند

رنگ واژن

رنگ پوست های طبیعی، متفاوتی داریم و پوست واژن هم شامل همین تنوع میشود. به گفته طبیبان واژن ها به رنگ های زیر هستند: سرخ و سفید، صورتی، قرمز و  شرابی.

رنگ انواع واژن هم بسته به نوع جریان خون متنوع است. در حین تحریک جنسی، جریان خون فزونی یافته و امکان دارد واژن بنفش رنگ دیده شود. در بعضی اشخاص زمان استفاده از بعضی داروها، رنگ واژن تغییر میکند.

موهای زائد واژن

موهای زائد واژن می­توانند به محافظت از ناحیه تناسلی در برابر بیماری­های باکتریایی کمک کنند. هم­چنین موهای زائد می­توانند نشانه ­ای طبیعی از بلوغ جنسی شخص باشند. مقدار، رنگ و حالت موهای زائد می­تواند در هر شخص متفاوت باشد. موهای زائدی که قبل از موعد رشد می­کنند – قبل از ۸ سالگی – و حجم بالای این موها می­تواند نشانه­ ای بر احتمال ابتلای شخص به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. با بالا رفتن سن، به علت تغییرات هورمونی موهای زائد نازک­تر می­شوند.

خونریزی واژن

واژن راه خروج خون قائدگی است. مقدار خون قاعدگی که شخص از دست می­دهد، در هر قاعدگی متفاوت است. بعضی افراد تنها لکه بینی خفیف دارند در حالی که دیگران خونریزی شدید دارند.

ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن در طول چرخه قاعدگی شما بارها تغییر می کنند و امکان دارد گاهی رقیق و بی رنگ و گاهی غلیظ و سفید رنگ و در ابتدای قاعدگی صورتی ملایم و بعد از آن قهوه ای تیره باشند. تنها زمانی باید نگران ترشحات مهبل بود که آنها دارای رنگ های زرد و سبز، بوی نامطبوع، خارش و سوزش باشند.

علت خارش واژن,واژن,ترشحات واژنعکس واژن زن

علل سوزش واژن

۱- عفونت مجاری ادراری:

 قسمت های گوناگون دستگاه ادراری (دستگاه میزش)، از جمله مثانه (پیشابدان)، مجرای ادراری و کلیه ممکن است دچار عفونت شوند. دفع ادرار در زنان مبتلا به عفونت مجاری ادراری (UTI) احتمالاً با حس سوزش واژن همراه است. دیگر علائم عفونت واژن عبارتند از: نیاز ناگهانی به دفع ادرار یا تکرار ادرار، درد درهنگام دفع ادرار، ادرار بدبو یا کدر، خون در ادرار (هماتوری)، درد زیر شکم، حس خستگی یا ضعف. پزشکان معمولاً برای درمان عفونت های دستگاه ادراری آنتی بیوتیک تجویز می کنند. معمولاً پس از گذشت پنج روز از شروع استفاده آنتی بیوتیک ها، علائم عفونت واژن آرام آرام التیام می یابند. 

۲- کم آبی:

 اگر روزانه به میزان کافی آب استفاده نکنید، احتمالا با سوزش در واژن خویش رو به رو خواهید شد. وجود آب کافی در بدن، عامل مهمی است که به حفظ سلامتی بدن کمک می کند. درهنگام دفع ادرار، سموم و باکتری های بد از بدن خارج می شوند. چنانچه به میزان کافی آب ننوشید، این باکتری ها و سم ها در بدن شما باقی می مانند و احساس سوزش مهبل را تجربه خواهید کرد.

۳- عفونت قارچی واژن:

عفونت واژینال یک عفونت قارچی است که سبب سوزش، ترشحات و خارش شدید واژن و لابیا، بافت هایی که در دهانه واژن قرار دارند، می شود. قارچها علاوه بر ایجاد سوزش و خارش باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ و بدون بو از مهبل شده و ممکن است در هنگام انجام رابطه جنسی و یا دفع ادرار درد و سوزش زیادی ایجاد کنند ولی باکتری ها برعکس قارچها، سبب ایجاد ترشحات چرکی بدبو با بویی مانند ماهی، آبکی و خاکستری رنگ می شوند. عفونت قارچی واژن، کاندیدیازیس واژینال نیز نامیده می شود. عفونت قارچی واژینال در بعضی از دوره های زندگی از هر ۴ زن ۳ نفر را تحت‌تأثیر قرار می دهد و خیلی از خانم ها لااقل دو بار این مشکل را تجربه می کنند. عفونت قارچی واژینال عفونت منتقله ی آمیزشی تلقی نمی شود، ولی بطور معمول خطر ابتلا به عفونت قارچی در نخستین فعالیت جنسی وجود دارد. داروها میتوانند بطور مؤثر عفونت های قارچی واژن را درمان کنند. 

خارش واژن,عفونت واژن,واژنعفونت قارچی واژن، یک بیماری شایع در ناحیه تناسلی است

۴- بیماریهای پوستی:

 خارش واژن در زنان بسیار آزاردهنده است و اگر این خارش با التهاب و خراش های پوستی همراه باشد، میتوان گفت که شخص به بیماری پوستی مبتلا شده است. 

۵- تحریکات و تورم خارجی:

دوش نگرفتن پس ار تمرینات ورزشی و یا عدم تعویض لباس ورزشی و لباس زیر آکنده از عرق به مدت زیاد، اکثراً از عوامل اصلی تحریکات خارجی اندامهای تناسلی زنان هستند و بانوان هیچوقت نباید پس از تمرینات ورزشی و تعرق زیاد، استفاده از پاک کننده ها، خشک کننده ها و یا اسپری های تمیز کننده واژن را جایگزین حمام کردن کنند، برای اینکه استفاده از این مواد محیط اسیدی واژن را تغییر داده و سبب ایجاد سوزش در مهبل خواهد گردید.

۶- ولوودینیا:

عبارت است درد مزمن در اطراف واژن که برای آن علت قابل تشخیصی وجود ندارد. درد سوزش و تحریک پذیری ناشی از ولوودینیا آن قدر ناراحت کننده است که نشستن و برقراری رابطه جنسی را تا مدت های زیادی برای شخص سخت می کند. این وضعیت امکان دارد ماه ها یا حتی سالها طول بکشد.

خشکی واژن چیست؟

یکی از معضلات رایج در میان خانم ها که معمولاً رابطه جنسی را هم تحت‌تأثیر خود قرار می دهد، خشکی واژن است. یک باور اشتباه وجود دارد که این مشکل تنها در دوران یائسگی اتفاق می افتد. مرطوب بودن واژن در زمان نزدیکی برای لذت بردن از یک رابطه جنسی امری ضروریست. رطوبت واژن بدین دلیل است که بطور طبیعی یک لایه نازک از یک ماده شفاف دیواره واژن را پوشانده است و سبب لغزندگی آن می شود. در زمان یک رابطه جنسی جریان خون در دستگاه تناسلی فزونی پیدا می کند و این امر سبب افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می شود. عامل اصلی در سلامتی این لایه لوبریکانت، هورمون استروژن میباشد که سبب می شود ضخامت و خاصیت ارتجاعی این لایه حفظ شود.

روش های درمانی مبتنی بر انرژی برای واژن چه روش هایی هستند؟

روش های مبتنی بر انرژی فرایندهایی هستند که از گرما استفاده می کنند. این روش های درمانی با دستگاهی انجام می شود که انرژی را متمرکز کرده و بافت را گرم می کنند. این نوع دستگاه ها برای درمان پوست و اخیرا، برای جوانسازی واژن استفاده می شوند. هدف استفاده از دستگاه های مبتنی بر انرژی برای واژن عبارتند از بهبود میزان کلاژن، بهبود رگ های خونی، سفتی بافت ها و روانسازی واژن.

دلایل تغییر شکل ظاهری ناحیه واژن

  • ژنتیک
  • تغییرات هورمونی
  • افزایش سن و حاملگی

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 20
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش