دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۲۸ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۰۰۶
اشتغال و تعاون

 مشاغل عمومی در کشور زنانه‌تر شده است

اشتغال زنان, سهم اشتغال بانوان در بازار کار

گروهی از مزد و حقوق‌بگیران وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی که از طریق دولت حقوق و دستمزد دریافت کرده‌اند، طبق تعریف، کارکن بخش دولتی نام می‌گیرند. شواهد آماری نشان می‌دهد که در زمستان ۱۴۰۲، سهم اشتغال زنان در بخش دولتی، تقریبا دو برابر این سهم نسبت به گروه مردان اعلام شده است.

در استان کهگیلویه و بویراحمد از هر ۱۰ بانوی در حال کار، بالغ بر ۶ نفر در بخش عمومی فعالیت داشته‌اند. بدین ترتیب این استان بیشترین سهم از اشتغال بانوان در بازار کار را به خود اختصاص داده است

به گزارش اکوایران، مشاهدات نشان می‌دهد که زنان، در استان‌های مختلف سهم یکسانی از جذب در بخش دولتی نداشته‌اند. «کهگیلویه و بویراحمد» با کسب سهم ۶۱درصدی بیشترین و «آذربایجان غربی» با سهم ۱۸.۲درصدی کمترین سهم از اشتغال بانوان در بخش عمومی را به خود اختصاص داده‌اند.

پیشی گرفتن اشتغال زنان در بخش دولتی از مردان

همچنین گروهی از مزد و حقوق‌بگیران که از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و دیگر موسسات عمومی مانند شهرداری‌ها دستمزد و حقوق دریافت می‌کند، طبق تعریف، کارکن بخش عمومی خطاب می‌شوند. شواهد آماری حاکی از آن است که در زمستان ۱۴۰۲ از مجموع ۲۴.۱ میلیون نفر جمعیت ۱۵ساله و بیشتر شاغل در کشور، ۱۴.۶درصد مشغول فعالیت در بخش عمومی بوده و سایر افراد بخش خصوصی را برای فعالیت برگزیده‌اند. بررسی‌های بیشتر گویای آن است که سهم مردان و زنان شاغل در بخش دولتی با یکدیگر یکسان نبوده است. به بیان دقیق‌تر در زمستان ۱۴۰۲، از مجموع زنان شاغل در بازار کار ۲۵درصد جذب بخش دولتی شده‌اند. این بدان معناست که در این برهه، یک چهارم زنان شاغل در کل کشور، کارمند دولت بوده‌اند. شمار زنان شاغل در بخش دولتی در زمستان سال گذشته نسبت به فصل مشابه در سال ۱۴۰۱ افزایش ۰.۴درصدی را تجربه کرده است. در مقابل سهم مردان شاغل در بازار کار در این دوران کمتر شده و در سطح ۱۲.۷درصدی قرار گرفته است. بنابراین زنان شاغل برای ورود به بخش دولتی تمایل و موفقیت بیشتری از خود برجای گذاشته‌اند.

آنچه تاکنون مطرح شده، مربوط به اشتغال بانوان کل کشور بوده است. همچنین شواهد آماری نشان می‌دهد که در ۱۸ استان، نسبت زنان شاغل در بخش عمومی به کل جمعیت شاغل در سن کار، بیشتر از میانگین کشوری آن بوده است.

«کهگیلویه و بویراحمد» رکوردار سهم اشتغال زنان در بخش عمومی

در زمستان ۱۴۰۲، سهم اشتغال بانوان در بخش عمومی در بازه ۱۸.۲ تا ۶۱درصدی نوسان داشته است. در استان «کهگیلویه و بویراحمد» از هر ۱۰ بانوی در حال کار، بالغ بر ۶ نفر در بخش عمومی فعالیت داشته‌اند. بدین ترتیب این استان بیشترین سهم از اشتغال بانوان در بازار کار را به خود اختصاص داده است. در جایگاه دوم این رتبه‌بندی «خراسان جنوبی» با کسب سهم ۴۲.۲درصدی قرار گرفته و ایلام نیز با سهم ۴۱.۴درصدی، پله سوم را از آن خود کرده است. در سایر استان‌ها سهم اشتغال زنان در بخش عمومی کمتر از ۴۰درصد برآورد شده است.

ر زمستان ۱۴۰۲، از مجموع زنان شاغل در بازار کار ۲۵درصد جذب بخش دولتی شده‌اند. این بدان معناست که در این برهه، یک چهارم زنان شاغل در کل کشور، کارمند دولت بوده‌اند

سهم کمتر از ۲۰درصدی زنان از جذب دولت در ۴ استان

در استان «آذربایجان غربی» در زمستان ۱۴۰۲ از هر ۱۰۰ بانوی شاغل در بازار کار، نزدیک به ۱۸ نفر در بخش عمومی فعالیت داشته‌اند. بدین ترتیب این استان کمترین سهم از اشتغال بانوان در بخش دولتی را در کل کشور به خود اختصاص داده است.

بانوان «کرمانی» هم با ثبت سهم ۱۸.۶درصدی و «گیلانی‌ها» نیز با کسب سهم ۱۹.۶درصدی به ترتیب دومین و سومین استان‌هایی بوده‌اند که کمترین سهم از جذب زنان شاغل را به بازار کار را داشته‌اند. در اردبیل نیز این رقم کمتر از ۲۰درصد گزارش شده است. در سایر استان‌ها از هر ۱۰۰ بانوی شاغل در بازار کار در زمستان ۱۴۰۲ حداقل ۲۰ نفر کارکن بخش عمومی بوده‌اند.

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش