۰۹:۲۲ - ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۱۰۱۶۵۶
اشتغال و تعاون

پیامدهای مسدود سازی کانال تلگرام در عرصه کسب و کار

اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

مروری بر کانال‌های تلگرامی نشان می‌دهد که افراد زیادی توانسته‌اند  از فضای مجازی برای خود کسب و کاری دست و پا کنند. هر چند تعداد آنها مشخص نیست و مسئولان نسبت به میزان گردش مالی  از طریق فروش کالا در تلگرام و سایر فضاهای مجازی اطلاعاتی ندارند، اما شواهد نشان می‌دهد فیلتر شدن تلگرام به جامعه بیکار کشورمان می‌افزاید.

 

خیلی از کانال‌هایی که شکل گرفته‌اند و توانسته‌اند با تبلیغات اعضای زیادی را جذب کنند،کالای ایرانی می‌فروشند.طبق ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین سهم فروش کالا در فضای مجازی به پوشاک اختصاص یافته است.تا قبل از رونق گرفتن فضاهای مجازی،چین بر بازار پوشاک ایران چیره شده بود و تولیدکنندگان به مرور از چرخه تولید و فروش حذف شدند.حتی برخی از تولیدکنندگان،کار تولید را کنار گذاشتند و سراغ واردات رفتند.

 

اما اکنون شرایط تغییر کرده است.تولیدکننده‌ای که چرخ خیاطی‌های خود را در انبار گذاشته بود تا خاک بخورد، این روزها به امید بازگشت به خانواده تولید کنندگان، دست به کار شده است.

 

یکی از تولیدکنندگان پوشاک بچگانه خیابان جمهوری این جمله را تأیید می‌کند و می‌گوید:چند سالی بود که با کاهش فروش مواجه شده بودیم و جای ما را چینی‌ها گرفته بود ولی فضای مجازی فرصتی داد تا بر فروش پوشاک بچگانه بیفزایم.در این میان رقابت بین تولیدکنندگان برقرار شده است تا با ارائه خدمات بهتر،تنوع محصولات و کاهش قیمت، حجم فروش محصولات خود را بیشتر کنیم.

 

وی ادامه داد:خیلی از کسبه با آنکه فضای ثابتی برای فروش محصولات خود داشتند، نمی توانستند محصولات خود را به فروش برسانند و هر ساله با انبوهی از چک‌های برگشتی روبه‌رو می‌شدند اما دو سالی است که این روند تغییر کرده است و فروشندگان کالاهای مرغوب، افزایش فروش دارند.

 

این تولیدکننده ادامه داد:زمانی که تلگرام فیلتر(دیماه ۹۶) شد، اکثر کسبه فعال در فضای مجازی که خود را با شرایط روز هماهنگ کرده بودند، دچار مشکل شدند و اکنون که برخی‌ها صحبت از فیلترینگ می‌کنند، تولیدکنندگان و فروشندگان را مردد به ادامه توسعه فعالیت‌های خود می‌کنند.

 

معیشت ۷۰۰ هزار ایرانی وابسته به تلگرام

طبق آخرین آمارها بیش از ۴۵‌ میلیون ایرانی کاربر تلگرام هستند و معیشت ۷۰۰‌ هزار ایرانی وابسته به تلگرام است. از آنجا که سال۹۷، حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است،سراغ کانال‌هایی رفتیم که عرضه کننده کالاهای ایرانی هستند، البته تعداد این کانال‌ها کم نبود.ادمین یکی از کانال‌ها که بیش از ۱۶ هزار عضو داشت،اینگونه گفت:

 

مانتوهایی که در کانال عرضه می‌کنیم  پارچه و طرح ایرانی دارد و قیمت‌های آن از ۱۲۰ هزار تومان تا ۲۲۰ هزار تومان است و معمولاً روزانه  بین ۱۵ تا ۳۰ مانتو را در سطح کشور به فروش می‌رسانیم.این فروش باعث اشتغال حداقل ۱۲ نفر شده است.اگر فعالیت‌ها توسعه پیدا کند می‌توان اشتغالزایی را هم افزایش داد.

 

گفت‌و‌گویی هم با یکی دیگر از ادمین‌های کانال فروش لوازم خانگی داشتیم.این کانال که لوازم خانگی ایرانی به فروش می‌رساند در روزهای اول ایجادش تنها ۹۰۰ نفر عضوداشت اما با  گذشت یک سال، توانسته ممبر خود را به ۱۰ هزار نفر برساند.مدیر این کانال می‌گوید:در ابتدا مردم به کالای ایرانی اعتمادی نداشتند اما با تبلیغات مستمر و عرضه کالاهای متنوع توانستیم اعضا و فروش خود را بیشتر کنیم.این امر به تولیدکنندگان لوازم خانگی کمک قابل توجهی کرد.افزایش فروش باعث شد که تولیدکنندگان به آینده کاری خود اطمینان پیدا کنند و در پی تنوع محصول باشند.

 

 ۷۵۴ هزار کانال تلگرامی

در این میان  گزارش پژوهشگاه ملی فضای مجازی (وابسته به مرکز ملی فضای مجازی) نشان می‌دهد که تنها در دو هفته پایانی سال گذشته  بیش از ١٠‌هزار کانال تلگرامی جدید ساخته شده است.

 

طبق آمار این پژوهشگاه، به‌طور دقیق ٧٥٤‌هزار و ٥١٦ کانال در تلگرام وجود دارد که روزانه به‌طور میانگین ٢,٥‌میلیارد بار بازدید از این کانال‌ها صورت می‌گیرد. البته آن‌ طور که پیداست، بخش اعظمی از این آمار متعلق به کانال‌های غیر فعال یا کم‌ فعال است؛ چرا که بنا به آمار فوق در این بین، ۲۶۴‌هزار و ۳۴۷ کانال به‌روزرسانی می‌شوند.بررسی‌ها نشان می‌دهد که در طول شبانه‌روز (٢٤ساعت) به‌طور متوسط بیش از ۳‌میلیون و ۷۵هزار و ۲۲۷ مطلب در بین کانال‌های تلگرامی منتشر یا به‌اصطلاح فنی‌تر پست می‌شوند.

 

معیشت ۱۸۰ هزار خانوار ایرانی از تلگرام

بیش از ١٨٠‌هزار خانواده ایرانی از تلگرام کسب درآمد مستقیم با گردش مالی چند ١٠‌میلیارد تومانی دارند. این آماری است که سعید مهدیون فرمانده بسیج وزارت ارتباطات اعلام کرده است اما خیلی‌ها چنین اعداد و ارقامی را قبول ندارند.

 

رمضانعلی صادق‌زاده معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تجارت‌های الکترونیکی که به فضای مجازی کشیده شده است، گفت:در حال حاضر وزارت صنعت به ۳۰ هزار کسب و کار لوگو نماد اعتماد الکترونیکی  داده است.این مجموعه‌ها که تحت نظارت دولت هستند با پشتوانه آن نماد در فضای مجازی محصولات خود را عرضه می‌کنند. وی ادامه داد:کسب و کارهایی که نماد اعتماد گرفته‌اند در تمام مشاغل به مردم خدمات ارائه می‌دهند و بعضاً کالاهای عرضه شده هم ساخت ایران است.تأکید وزارت صنعت نیز این است که سایت‌های دارای مجوز، مبلغ کالای ایرانی باشند تا بتوان از تولیدکننده ایرانی حمایت کرد.

 

در فضای بیکاری کنونی نباید به سمت فیلتر تلگرام رفت

ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی درباره تلگرام و خدماتی که می‌توان از آن گرفت، گفت:ورود تکنولوژی هم مزیت دارد و هم اینکه می‌تواند باعث چالش شود.اما قبل از هر تصمیمی باید دید که نقاط قوت آن بیشتر است یا نقاط ضعف آن.تلگرام اکنون برای برخی از خانواده‌ها جنبه درآمد زایی دارد و اگر چنین فضایی از آنها گرفته شود، معیشت شان به مخاطره می‌افتد.از این‌رو توصیه می‌کنم

 

که تا فراهم نشدن زیر ساخت‌ها دولت به این سمت حرکت نکند چرا که باعث افزایش نارضایتی خواهد شد و این هم در شرایطی است که ما بیکاران چند میلیونی در کشورمان داریم.

 

وی تصریح کرد:خیلی از جوانان از دوران دانشجویی کسب و کار خود را شروع می‌کنند و می‌دانند بر چه اصولی حرکت کنند لذا نباید این نبوغ و اشتغالزایی را از مردم گرفت.

 

 

 

طبق آخرین آمارها بیش از ۴۵‌ میلیون ایرانی کاربر تلگرام هستند و معیشت ۷۰۰‌ هزار ایرانی وابسته به تلگرام است

به‌طور دقیق ٧٥٤‌هزار و ٥١٦ کانال در تلگرام وجود دارد که روزانه به‌طور میانگین ٢,٥‌میلیارد بار بازدید از این کانال‌ها صورت می‌گیرد

 

بیش از ١٨٠‌هزار خانواده ایرانی از تلگرام کسب درآمد مستقیم با گردش مالی چند ١٠‌میلیارد تومانی دارند

 

 

 

ira​n-newspaper.‎​com
  • 9
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید