سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
۱۳:۰۵ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۰۳۷
حوادث کار

سرپناهی از جنس نایلون و یونولیت برای کارگران

۹ کارگر در اتاقک‌های کارگری ظرف کمتر از یک ماه سوختند

سکونت‌گاه‌های موقت کارگری, نظام مهندسی و تامین اجتماعی
سکونت‌گاه‌های موقت کارگری، فضایی‌ست کاملاً خارج از حیطه بازرسی و قانون. همه توجه نهادهای متولی از شهرداری گرفته تا نظام مهندسی و تامین اجتماعی، به سازه‌های در حال ساخت معطوف است

روزنامه توسعه ایرانی: کارگران در حاشیه‌ها جان می‌بازند، حاشیه‌های کم‌رنگ و تقریباً که محصول نامرئی سودجویی سرمایه‌داران است. وقتی هیچ نورافکنی روی زندگی ساده و حقیرانه آنها نور نمی‌تاباند، و کسی نمی‌پرسد چرا چندین عضو یک خانواده بی‌پناه کارگری در آلونک‌هایی شب را به صبح می‌رسانند که از کمترین امکانات برای یک زندگی ایمن محروم است، البته موضوع چندان عجیب نخواهد بود.

خانواده کارگری مهاجری را تصور کنید که از حاشیه‌های دور و از فرط استیصال به پایتخت یا نواحی مجاور آن می‌آیند. صعوبت زندگی این خانواده، قابل تصور نیست. در سالیان نه چندان دور، کوره‌های آجرپزی ورامین و شهرری مقصد نهایی این خانواده‌های مهاجر و درمانده بود. ایرانی و اتباع به خانه‌های خشت و گلی در مجاورت کوره‌های سر به آسمان ساییده کوچ می‌کردند و فرزندان خردسال‌شان در کنار هُرم داغ آتش، بدون حمام، بدون فضای مناسب برای زندگی و بازی، بزرگ می‌شدند. حالا مقصد، تغییر کرده و آلونک‌های مجاور پروژه‌های ساختمانی غول‌پیکر، مقصد اول و آخر این خانواده‌های بی‌بضاعت است. هرجا برجی سر به آسمان می‌ساید، همان جا چند خانواده کارگری در خاموشی و سکوت در کانکس و حلبی زندگی می‌کنند؛ زندگی‌ای بسیار ناایمن که هر روز و هر لحظه به خصوص در ایام سرد سال در معرض خطر است.

«سکونت‌گاه‌های موقت کارگری» فضایی‌ست کاملاً خارج از حیطه بازرسی و قانون. همه توجه نهادهای متولی از شهرداری گرفته تا نظام مهندسی و تامین اجتماعی، به سازه‌های در حال ساخت معطوف است. عوارض، ایمنی و بیمه، فقط در محدوده پروژه در حال ساخت معنادار است و زیستگاه کارگران ساده‌‌ای که روزها آجر روی آجر می‌گذارند یا کارهای ساخت را انجام می‌دهند و شب‌ها در نقش نگهبان پروژه ظاهر می‌شوند، حاشیه‌ای‌ست که دیده نمی‌شود، نه به چشم قانون و قانون‌گذار می‌آید نه برای سازنده و مهندس اهمیتی دارد.

در همین حاشیه‌های بی‌نور است که جان عزیز انسان‌ها به سادگی قربانی می‌شود، بدون اینکه در متن، به فقدان این جان‌های عزیز اشاره‌ای هم شود. رسانه‌ها در اخبار کوتاه چند خطی از مرگ خبر می‌دهند، مرگی تلخ در محل اسکان کارگران و کسی پیگیر نمی‌شود که مقصر این مرگ‌های حاشیه‌ای کیست و این دقیقاً همان اتفاقی‌ست که در نیمه دوم زمستان امسال و در کمتر از یک ماه، در دو حادثه متفاوت اما بسیار مشابه، جان ۹ نفر از کودک تا بزرگسال را گرفته است.

دو حادثه مشابه با نتایج غمبار یکسان

اولین حادثه مربوط به نقطه‌ای در قلب تهران بود؛ چهارراه پارک‌وی. در این حادثه که ۲۵ بهمن ماه رخ داد، آتش‌سوزی در اتاقک کارگری یک ساختمان در حال ساخت در محدوده چهارراه پارک وی، جان ۴ کارگر را گرفت که گویا کارگران در فضایی از یونولیت و نایلون (کاملاً قابل اشتعال) محصور بوده‌اند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه کف و سقف این اتاقک‌های کارگری با یونولیت و نایلون پوشیده شده و در اطراف آنها نیز سیلندرهای گاز و... قرار داشت، گفت: اینها مواد قابل اشتعال بسیار خطرناکی هستند که متاسفانه همگی در این محل قرار داشت.

وی با بیان اینکه برابر اطلاعات اولیه حدود ۱۰ کارگر در این محل حضور داشتند، گفت: در همان لحظات اولیه چند نفر از کارگران با سوختگی شدید خود را نجات داده و از ساختمان خارج شدند. با توجه به اینکه احتمال حضور افراد دیگر در این اتاقک‌ها که هرکدام حدود ۱۵ مترمربع مساحت داشتند، وجود داشت، تیم‌های آتش‌نشانی همزمان با اطفای حریق عملیات جست‌وجو را نیز در دستورکار خود قرار داده و دقایقی بعد با پیکر سوخته و بی‌جان چهار نفر که در اتاق‌ها محبوس شده بودند، مواجه شدند.

در حادثه چهارراه پارک‌وی فقط کارگران بزرگ‌سال قربانی شدند؛ چهار مرد جوان جویای نان که به اتاقک‌های یونولیتی یک غول بتنی پناه برده بودند اما در میان ۵ قربانی حادثه مشابه بعدی، کودکان خردسال هم حضور داشتند.

شامگاه پنجشنبه هجدهم اسفندماه، وقوع حادثه انفجار در شهرک علائین شهرری به سامانه ۱۲۵ اعلام شد و آتش‌نشانان به محل حادثه اعزام شدند. در قطعه زمین بزرگ کشاورزی، تعدادی اتاق‌های کوچک کارگری با لوازم اولیه و قابل اشتعال ساخته شده بود که دچار حریق شد و آتش‌نشانان در دقایق اولیه هفت نفر را با علائم سوختگی از این حادثه خارج کردند. باز هم سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت که در این حادثه، چندین سیلندر گاز ترکیده و آتش کاملاً شعله‌ور بود و در حین عملیات، پنج نفر که کودک و نوجوان نیز در میان آنها بود، فوت کردند. این حادثه ۷ مصدوم نیز داشت که همان روز به مرکز درمانی منتقل شدند اما وضعیت جسمی مناسبی ندارند. این مصدومان با درجه سوختگی بالا، میان مرگ و زندگی دست و پا می‌زنند که باز هم در میان‌شان زن و کودک هست.

مرگ ۹ کارگر (بزرگ‌سال و کودک) در عرض ۲۳ روز در اتاقک‌های کارگری، نشان از بی‌توجهی آشکار به جان‌های عزیز زحمتکشانی‌ دارد که برای سرمایه‌داران برج‌ها به آسمان می‌رسانند و پول روی پول می‌گذارند اما گویا نهادی متولی سکونت‌گاه‌های موقت فرودستان نیست.

سهرابی: وقتی کارگر چاره دیگری ندارد، خود و خانواده‌اش را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهد. او مقصر نیست، مقصر دیگران‌‌اند که کارگران بی‌هویت رسمی یا کم‌هویت و فرودست را هیچ می‌انگارند

در هر دو حادثه زمستان امسال، محل اسکان کارگران از مواد بی‌کیفیت و قابل اشتعال ساخته شده بود و با کوچک‌ترین جرقه‌ای آتش به سرعت زبانه کشید در حالی‌که سازه‌های باکیفیت چند ده یا چند صد میلیاردی با دستان پینه‌بسته این زحمتکشان ساخته می‌شود، جان‌شان قربانی یونولیت و نایلون است و هیچ دردی از این بزرگ‌تر نیست.

کسی نظارت نمی‌کند

«احسان سهرابی» عضو اسبق شورای عالی حفاظت فنی وزارت کار در ارتباط با مرگ کارگران در سکونت‌گاه‌های موقت یا همان اتاقک‌های ناایمن کارگری می‌گوید: برای اسکان کارگران در تمام پروژه‌ها از ابرسازه‌های ساختمانی گرفته تا پروژه‌های کشاورزی، استاندارهای مشخص داخلی و بین‌المللی وجود دارد. کارگران باید سرپناه ایمن داشته باشند.

سهرابی در ادامه می‌گوید: متاسفانه نهادی بر کیفیت اسکان موقت کارگران نظارت نمی‌کند. تا زمانی‌که پایان کار یک ساختمان در حال ساخت نیامده، نهادها از شهرداری گرفته تا آتش‌نشانی برای نظارت نمی‌آیند. پای بازرس کار نیز هیچ‌زمان به چنین پروژه‌هایی باز نمی‌شود و اینکه آیا محل زیست کارگران همراه خانواده، ایمن هست یا نه، مورد بررسی و نظارت قرار نمی‌گیرد. مکان‌های بسیار ناایمن در اختیار دهک‌های پایین قرار می‌گرد که همراه خانواده زندگی کنند؛ مکان‌هایی که در بهترین حالت کانکس فلزی است و در اکثر مواقع اتاقک‌های نایلونی و یونولیتی.

به گفته این کارشناس ایمنی، «شهرداری فقط نسبت به عوارض شهری و پروانه ساخت ورود می‌کند. اعضای نظام مهندسی از مهندس ناظر گرفته تا مهندس مقیم هم فقط به سازه‌های در حال ساخت توجه می‌کنند و وضعیت نیروی انسانی مستقر در اسکان ناایمن، نادیده گرفته می‌شود گویا هیچ اهمیتی ندارد».

«همه از سر نیاز است که فرد زن و بچه‌اش را به اتاقک نایلونی می‌آورد». سهرابی با بیان این جمله ادامه می‌دهد: وقتی یک کارگر هیچ چاره دیگری ندارد، خود و خانواده‌اش را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهد. این در حالی‌ست که او مقصر نیست، مقصر دیگران‌‌اند که کارگران بی‌هویت رسمی یا کم‌هویت و فرودست را هیچ می‌انگارند. جان هیچ کارگری نباید این‌چنین ساده قربانی شود.

زندگی در دایره خطر

فضای زندگی و کار آدم‌های حاشیه‌ای، در دایره سرخ خطر جریان دارد. خطر همیشه جدی‌ست اما این خطرات مدام برای نهادهای متولی، در هیچ رده‌ای از اهمیت تعریف نشده است. غالباً دیده شده به کارگر ساختمانی بی‌بضاعت می‌گویند شب باید بایستی و نگهبانی بدهی اما خودت با نخاله‌ها و نایلون برای خودت سرپناه فراهم کن. این کارگر چون هیچ چاره‌ای ندارد، می‌پذیرد و می‌ماند. مساله اینجاست که وقتی آتش سهمگین مرگ از راه می‌رسد، خیلی ساده هم از راه می‌رسد، مقصریابی و بررسی علل مرگ ابداً در کار نیست. خود کارگر خسته و سرمازده، مقصر اصلی قلمداد می‌شود: گاز پیک‌نیکی روشن کرد و خوابش برد و همه جا را آتش گرفت...

نسرین هزاره مقدم

  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش