سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
۰۷:۵۲ - ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۱۰۲۸۰۵
موسیقی

نگاهی به اتهامات حمید هیراد

حمید هیراد,,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

حمید هیراد از مردم عذرخواهی کرد

حمید هیراد بالاخره اتهاماتش مبنی بر استفاده از ترانه‌ شعرا بدون رضایت و اجازه از آنها و دخل و تصرف در اشعار را پذیرفت. حمید هیراد، یکی از خواننده‌های نوظهور موسیقی پاپ است که به ناگاه در میان مردم محبوب شد. در چشم به هم‌زدنی، بزرگ و کوچک ترانه‌هایش را زمزمه‌ کردند و در خیابان از کنار خودرو‌ها که عبور می‌کردی می‌شنیدی: «شوخیه مگه بذاری بری نمونی، تو یار منی نشون به اون نشونی.»

 

حمید هیراد اما در آغاز راه دچار حواشی فراوانی شد. ماجرا از آن‌جا آغاز شد که برخی از شاعران و کارشناسان موسیقی ادعا کردند اشعاری که حمید هیراد به نام خودش با عنوان شاعر خوانده، جعلی‌ است. برخی از این اشعار متعلق به شاعران دیگری‌ است که هیراد با کم و اضافه کردن واژگانی‌، آن اشعار را به نام خود ثبت کرده است. در برخی از موارد هم اشعار برخی از شاعران کمتر شناخته شده را با اشعار مولانا میکس کرده و به خورد مخاطب داده است.

 

البته اتهامات حمید هیراد موارد دیگری هم داشت ازجمله سرقت ملودی از دی‌جی معروف هلندی تیستو در قطعه دیوانه شهر که هیراد آن را برای سریال گلشیفته خوانده و اتهام پرداخت صد میلیونی برای رفتن به برنامه دورهمی.

معروفیت آقای خواننده در این مورد برایش دردسرساز شد. در چشم‌ به هم زدنی این خبر در فضای موسیقی پیچید. البته که هیراد در ابتدا موضوع را تکذیب کرد اما سرانجام اتهاماتش را پذیرفت و عذرخواهی کرد.

 

آغاز یک ماجرا

داستان عذرخواهی دو شب پیش تیم تولید و توزیع آثار حمید هیراد البته در آغاز مثل بسیاری از موارد باز هم به فضای مجازی ارتباط دارد. پیش از این در فضای مجازی زمزمه‌هایی آغاز شد که نشان می‌داد برخی از اشعار خوانده شده توسط هیراد، کپی است. در برخی از گروه‌ها و کانال‌ها اشعار خوانده شده توسط او و ابیات مشابه و سروده شده توسط برخی از شاعران مثال زده شد. این ماجرا به همین جا ختم نشد و درست زمانی که او به میهمانی در یک برنامه پر بیننده تلویزیونی دعوت شد، فاز بعدی ماجرا آغاز شد. هیراد در برنامه دورهمی ادعا کرد اشعاری که می‌خواند عموما توسط خودش سروده شده است. همین موضوع کافی بود تا ماجرا به مرحله بعدی ارتقای سطح بدهد و یک مجری در برنامه دیگر تلویزیونی، آب پاکی را روی دست او بریزد و عملا تیر خلاص را به او شلیک کند.

 

در آن برنامه زنده ادبی (چشم شب روشن شبکه ٤)، علیرضا بدیع که خود شاعر و ترانه‌سرا نیز هست و در این زمینه جوایزی را هم به خود اختصاص داده است، عملا اقدامی افشاگرانه انجام داد و هر چند برخی از مخاطبان کم و بیش زمزمه‌هایی را در این زمینه شنیده بودند اما او به وضوح و خیلی شفاف خطاب به هیراد گفت: شما شعرهایت را سرقت می‌کنی!

 

ما را که از بچگی با شعرهای مولانا بزرگ شده‌ایم، نمی‌توانی گول بزنی! او بر این موضوع تأکید داشت که آقای حمید هیراد در یک برنامه تلویزیونی رفت و گفت که من کتاب نمی‌خوانم اما آقای هیراد، کسانی هستند که کتاب می‌خوانند و فرق اشعار مولانا و اشعار شما را می‌فهمند. شما شعرهایت میکس شده است و ادعا می‌کنی که این شعر را خودت نوشتی. اگر روزی خواننده مطرحی هم شدی باید این را بدانی دست به سرقت ادبی نزنی و البته کتاب هم بخوانی.

 

این صحبت‌ها دوباره موتور موضوع را در فضای مجازی روشن کرد و میان اهالی فضای مجازی فیلمی کوتاه با عنوان«اتهام جنجالی به حمید هیراد» منتشر و دست به دست شد. از آن به بعد بود که این خواننده که به تازگی میان جوانان محبوبیت پیدا کرده بود رسما متهم به سرقت اشعار و سرقت ادبی شد.

 

ادامه اتهامات

فضای مجازی یکی از ویژگی‌هایش این است که اخبار در آن با سرعت زیادی بازتاب پیدا می‌کند. ماجرای سرقت ادبی حمید هیراد هم همین وضع را داشت. به محض این‌که آن زمزمه‌های ابتدایی به اتهامی رسمی در یک برنامه تلویزیونی تبدیل شد، تقریبا انتشار خبر سرعت بسیار زیادی  به خود گرفت. از آن پس بود که این خواننده نسبتا محبوب نزد جوانان با حملات بسیار تندی مواجه شد و تعابیر گاه زننده درباره او طرح می‌شد. با این حال برخی از اهالی فرهنگ و هنر هشتگی هم به همین موضوع اختصاص دادند. هشتگی که سرقت ادبی را محکوم می‌کرد و از همه می‌خواست با رعایت اخلاق، نسبت به استفاده از آثار ادبی دیگران حساس باشند.

 

کمپین نه به سرقت ادبی، خیلی زود بازتاب یافت و در ایام تعطیلات عید هم حرف و حدیث‌های زیادی را به وجود آورد. حتی در ذیل این کمپین اشاراتی به سرقت ادبی در دیگر حوزه‌ها شد. با این حال به گمان وسعت اتهامات مطرح شده در فضای مجازی و میزان محکومیت این حرکت که ذیل کمپین نه به سرقت ادبی از سوی حاضران در فضای مجازی طرح شده بود، این الزام را برای دست‌اندرکاران تولیدات آثارهیراد به وجود آورد که آنها رسما و به صورت مکتوب از مردم عذرخواهی کنند.

 

مطابق اخبار منتشره بر این موضوع تأکید شده که شدت اعتراضات اهالی شعر و ادبیات به دلیل استفاده بدون اجازه از آثار برخی شاعران توسط حمید هیراد، چنان بود که مسئولان موسسه «آوازی نو» مجبور شدند با تعدادی از شاعران جلسه‌ای برگزار کنند و در واقع عذرخواهی کتبی، خروجی این جلسه است. این جلسه درنهایت به متن عذرخواهی از شاعران و ترانه‌سرایان منتهی شده که در آن، این موسسه و حمید هیراد تعهد دادند تا همه حقوق مادی و معنوی شاعران را بپردازند. در این اوضاع  و احوال، مدیر برنامه حمید هیراد که توهین‌های زشت و ناپسندی به شاعران کرده بود نیز از کار خود اخراج شد.

 

اشعاری که گفته می‌شود کپی است

قطعه خدا: حمید هیراد

 

یارم ‌ای دل عشق تو صبر و ثباتم می‌دهد

عطر تو وقت سحر از غصه نجاتم می‌دهد

 

یارب امشب برایم نم باران بنویس

دو سه شب پرسه زدن توی خیابان بنویس

 

شعر مهتاب یغما

آه دکتر،‌ لب او صبر و ثباتم می‌داد

دوش، وقت سحر از غصه نجاتم می‌داد

 

دکتر این بار برایم نم باران بنویس

دو سه شب پرسه زدن توی خیابان بنویس

 

قطعه یار حمید هیراد

می‌رقصیدم، می‌چرخیدم،‌ نگاه گیرای تو را می‌دزدیدم

می‌چرخیدم هی،‌ می‌رقصیدم، نفس نفس به دور تو می‌پیچیدم

 

شعر اکبر قنبرزاده

می‌رقصیدم، می‌‌‌چرخیدم، هوای گیرای تو را می‌دزدیدم

می‌رقصیدی،‌ می‌چرخیدی، نفس نفس به بغض تو می‌پیچیدم

 

١ـ مهتاب یغما

 

٢ـ سحر رنجبر

 

٣ـ شهرام سببی

 

٤ـ اکبر قنبرزاده

 

٥ـ آریا صلاحی

 

 

مریم دوباره

 

 

 

shahrvand-newspa​per.‎​ir
  • 31
  • 192
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۶
جدیدترین
قدیمی ترین
به نظر من حمید چون می خواد زیاد وارد این جور موضوع ها و حواشی نشه برای همین با خودش گفته می تونم با یه عذرخواهی تمومش کنم تا اینکه بخوام تا آخر عمرم اینو به بقیه بفهمونم که من این کارو نکردم حمید انسان مهربون ومومنیه و هیچ وقت دروغ نمیگه لطفا آدم با جنبه ای باشیم و طرفداری رو به معنای واقعی نشان بدهیم
به نظرم حمید هیراد خواننده خوبی هست و صدای عالی هم داره ، اشتباه سوتی سر کنسرتشو قبول دارم ولی اینکه بگین از این نگیر از اون شعر نگیر ک دیگه اهنگ قشنگ نمیشه ساخت ۹۹ درصد خواننده یا بازخوانی میکنن یا شعر و ور تحویل میدن اکثر خواننده ها هر چی دارن از شعر های قدیم و مولانا و حافظ دارن اونا ک اپدیت نمیشن خودشون خلاصه باید از تجربه های دیگران هم استفاده شه حمید اینکارو کرده دمش گرم اهنگاشم توپه حسود زیاد داره ولی نمیتونه کاری کنه خیلی هم مشکل دارین گوش ندین لطفا راجب کسی هم اطلاعات ندارین بحث نکنین :-)
  • 0
  • 2
کسانی که الکی طرفداری این شخص به اصطلاح خواننده میکنن یخورده به این فکر کنن که ایشان با این کارشان به شعور مخاطب توهین کرده. بعد باز بیاین طرفداریش کنین. با کمال پررویی هم میگه فراموشش کنین. واله حیف پول دزدی که واسه کنسرت این جور خواننده های فریبکار بخواد خرج شه.خواننده ای که نتونه زنده اجرا کنه بهش میگن خواننده؟ لب خونی رو که همه مردم بلدن حتی با تسلط بیشتر . ایشان تسلط رو لب خونی آهنگ خودشم نداره. واقعا خجالت آوره . ما داریم با چشم بسته چه کسایی رو الکی بزرگ میکنیم.
  • 5
  • 2
صدا دورگه و خشک کلا فالش خونه کنترل نداره رو کلا خارج مقامات میخونه یه ویبراتور درست نمیتونه بزنه اصلا کاملا مشخصه ناشیه خواهشا کمی علمتون رو ببرید هرکسی با یه مقدار تمرین میتونه خواننده بشه که ماشاا.. کمم نداریم اما خواننده واقعی دست کم ده سال تجربه حرفه ایی میخواد کنترل صدا نگه داشتن در قالب مقامات و کشش و قوس های به اندازه تحریر های شمرده ریز عدم پرتاب صدا و غیره دقت کنیید ک چی گوش میدید
  • 6
  • 4
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش