دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۶۵

بابک کریمی بازیگر حرفه ای ایرانی

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,تصاویر بابک کریمیبابک کریمی
یکی از بازیگران و کارگردانان خوب ایرانی بابک کریمی است که در پراگ به دنیا آمد و مدتی را در دانشگاه روم به تدریس سینما پرداخته است. ایشان جایزه‌ی خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد برای فیلم جدایی نادر از سیمین را در کارنامه خود دارد.

چکیده ای از بیوگرافی بابک کریمی:

نام کامل: بابک کریمی

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ۱۳۳۹

محل تولد: پراگ، جمهوری چک

حرفه: بازیگر، کارگردان، نویسنده، استاد دانشگاه

شروع فعالیت: ۱۳۵۰ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته هنر از انستیتو روسلینی رم

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,زندگینامه بابک کریمیبیوگرافی بابک کریمی

بیوگرافی بابک کریمی:

بابک کریمی در ۲۰ آبان ۱۳۳۹ در پراگ جمهوری چک به دنیا آمد. وی اصالتا ایرانی است و توانست تحصیلات خود را در رشته هنر از انستیتو روسلینی رم در ایتالیا به پایان برساند. او تنها پسر نصرت کریمی نخستین فیلمساز ایرانی می باشد که زمان حضور والدینش در پراگ که جهت تحصیل به این کشور رفته بودند، به دنیا آمد. زمانی که ۶ ساله بود همراه با خانواده خود به ایران آمد و برای تحصیل در مقطع ابتدایی مشغول شد.  

ایشان در عرصه بازیگری و تدوین گری نیز فعالیت دارد و سال ها به عنوان مستندساز همراه با اصغر فرهادی فعالیت داشته است. 

آغاز فعالیت هنری بابک کریمی:

در سال ۱۳۵۰ زمانی که ۱۰ ساله بود اولین فیلم خود را بازی کرد. این فیلم به کارگردانی پدرش تحت عنوان درشکه شناخته می شود که نخستین تجربه بازیگری وی در جلوی دوربین محسوب می شود. خودش از آن فیلم نه بعنوان بازیگری بلکه بعنوان بازیگوشی یاد می کند.

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,کودکی بابک کریمیکودکی بابک کریمی

تحصیلات بابک کریمی در ایتالیا:

ایشان دبیرستان برای ادامه تحصیلات خود به ایتالیا رفت سپس مدرسه سینما و رشته فیلمبرداری را خواند تا زمانی که ۱۷ ساله شد و به عنوان کارآموز وارد یک شبکه محلی ایتالیا مشغول به کار شد. 

بعد از اینکه تحصیلات خود را به اتمام رساند همراه با یکی از دوستان خود در ایتالیا استودیوی فیلمبرداری تاسیس کرد و برای بسیاری از برنامه ها کار تصویر برداری و مستندسازی انجام داد. بعد از آن به مدت ۲۵ سال به صورت حرفه در ایتالیا مشغول به تدوینگری شد. 

آشنایی با کارگرانی ها ایرانی:

بعد از اینکه با کارگردان های ایرانی مانند مخملباف ، کیارستمی و ابوالفضل جدیدی آشنا شد به تدریج وارد سینمای ایران شد و بعد از آن در دوبله و زیرنویس تمام فیلم های ایرانی و هماهنگی آنها در جشنواره های خارجی نقش اصلی داشت.

همکاری بابک کریمی با کیارستمی:

در سال ۱۳۸۴ یعنی زمانی که ۴۵ ساله بود در فیلم بلیت ها به کارگردانی عباس کیارستمی ایفای نقش کرد اما از سرنوشت خود در ۴ سال آینده هیچ اطلاعی نداشت. 

جدایی نادر از سیمین و شهرت کریمی:

در سال ۱۳۸۹ اصغر فرهادی بعد از دیدن بلیت های بابک کریمی به وی برای بازی در جدایی نادر از سمین در نقش بازپرس دعوت کرد. این فیلم توانست جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی اسکار را برای تمام بازیگران این فیلم به ارمغان بیاورد و موجب شهرت جهانی آنها شد. 

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,عکس های بابک کریمیشهرت بابک کریمی با جدایی نادر از سیمین

ورود بابک کریمی به تلویزیون:

بعد از اینکه در جدایی نادر از سیمین بازی کرد ۱۴ فیلم سینمایی دیگر هم به وی پیشنهاد شد و درنهایت توانست در سال ۱۳۹۹ سریال پرگار را بازی کند و برای نخستین بار وارد قاب تلویزیون شد. در سال ۱۳۹۷ توانست کاندیدای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم سینمایی شهرقصه شود. 

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,ورود بابک کریمی به تلویزیونورود بابک کریمی به تلویزیون با شهرقصه

زندگی شخصی بابک کریمی:

شهرت در میان مردم:

براساس مصاحبه ای که با ایشان انجام شد عنوان می کند اولین مرتبه ای که بعد از فیلم جدایی نادر از سیمین در خیابان وی را شناختند، عکس العمل ایجاد شده از طرف مخاطبان برایم بسیار لذت بخش بود. در همین روزها خانمی به من گفت که شبیه به قاضی بودم که در روز دادگاه طلاقش با وی روبرو شده بود. بعد از لطف مردم فهمیدم که دارد اتفاق هایی می افتد و باید برنامه ریزی جدید برای زنگی ام انجام دهم.

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,فعالیت های هنری بابک کریمیشهرت بابک کریمی در بین مردم

لذت کودکی:

یکی از لذتبخش ترین لذت های زندگی من زنده نگه داشتن کودک درون است، کودکی معمولا در سال های میانسالی و در تصمیم های حسابگرانه زندگی روزمره دیگر جایی به خود اختصاص نمی دهد. 

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,عکس های شخصی بابک کریمیعکس های شخصی بابک کریمی

علاقه به موتورسواری:

موتورسواری حرفه ای را از ۱۷ سالگی ام زمانی که در ایتالیا بودن آغاز کردم، البته چند روز بعد تصادف جانانه ای با همان موتور داشتم اما اکنون دیگر حرفه ای شدم. در تهران که بودم ابتدا با مترو یا ‌ BRT بیرون می رفتم اما الان یک موتور بزرگ داردک که حتی سفر هم با آن می روم. 

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,تصاویر جدید بابک کریمیعکس های تولد بابک کریمی

فعالیت موسیقی:

در کامپیوتر خانه ام تنها موسیقی نگه می دارم همه سبک ها را گوش می دهم، از موسیقی های روز مصرف گرفته تا جازهایی که تنها در سفرهایم آنها را گوش می دهم. در سفر به به مغازه های فروش موسیقی می روم و معمولا آهنگ های محلی شان را می خرم ، موسیقی حس خالص است.

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,فعالیت های موسیقی بابک کریمیفعالیت های موسیقی بابک کریمی

بابک کریمی و سوفیا لورن:

سوفیا لورن یکی از بازیگران معروف ایتالیایی است که بعد از نزدیک به یک دهه دوری از بازیگری در فیلمی به نام زندگی پیش رو بازی کرد که همبازی بابک کریمی بوده است. این فیلم به کارگردانی ادواردو پونتی پسر سوفیا لورن بوده است که شرکت نتفلیکس امتیاز پخش جهانی این فیلم را در سال ۱۳۹۸ از این کارگردان خریداری کرد. 

بابک کریمی,بیوگرافی بابک کریمی,همکاری بابک کریمی با سوفیا لورنهمکاری بابک کریمی با سوفیا لورن

فیلم شناسی بابک کریمی:

سینمایی:

تنگه۱۴۰۱
فسیل۱۴۰۱
بخارست۱۴۰۱
شهر خاموش۱۴۰۱
مرد بازنده۱۴۰۰
احمد به تنهایی۱۴۰۰
تا فردا۱۴۰۰
زندگی پیش‌رو۱۳۹۹
بی‌همه‌چیز۱۳۹۹
جنایت بی‌دقت۱۳۹۸
سینما شهر قصه۱۳۹۸
مجبوریم۱۳۹۸
یلدا۱۳۹۷
آخرین پروسکو۱۳۹۶
هجوم۱۳۹۶
فروشنده۱۳۹۴
۳۶۰ درجه۱۳۹۳
خانهٔ دختر۱۳۹۳
داره صبح می‌شه۱۳۹۳
مرگ ماهی۱۳۹۳
موقت۱۳۹۳
چند روز بیشتر۱۳۹۲
سه ماهی۱۳۹۲
ماهی و گربه۱۳۹۱
گذشته۱۳۹۱
هیچ‌کجا هیچ‌کس۱۳۹۱
من از سپیده صبح بیزارم۱۳۹۱
جدایی نادر از سیمین۱۳۸۹
بلیت‌ها۱۳۸۴
درشکه‌چی۱۳۵۰

تلویزیون:

پرگار۱۳۹۹

نمایش خانگی:

رهایم کن۱۴۰۱
پوست شیر۱۴۰۱
بخاتون۱۴۰۰
می‌خواهم زنده بمان۱۳۹۹

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش