شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۲۲

بیوگرافی زین الدین زیدان اسطوره فوتبال

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,عکس های زین الدین زیدانزین الدین زیدان
یکی از بهترین بازیکنان فوتبال که به عنوان نابغه در این عرصه شناخته می شود زین الدین زیدان است. این بازیکن مدتی است از بازی در زمین کناره گیری کرده و اکنون به عنوان مربی فوتبال شناخته می شود. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی این مربی فوتبال اشاره شده است.

چکیده ای از بیوگرافی زین الدین زیدان:

نام کامل: زین‌الدین یزید زیدان

تاریخ تولد: ۲۳ ژوئن ۱۹۷۲

محل تولد: مارسی، فرانسه

حرفه: فوتبالیست سابق فرانسه و مربی کنونی

پست: هافبک دفاعی

دین: اسلام

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,تصاویر زین الدین زیدانبیوگرافی زین الدین زیدان

بیوگرافی زین الدین زیدان:

زین الدین یزید زیدان در ۲۳ ژوئن ۱۹۷۲ در مارسی فرانسه به دنیا آمد. اصالت این فوتبالیست به الجزایر برمی گردد و پنجمین فرزند خانواده خود محسوب می شود. اسماعیل و ملیکه نام والدین زیدان هستند که نسبت آنها به روستایی در الجزایر برمی گردد. وی از مسلمانان غیرپایبند بود که حزب دست راستی فرانسه و جبهه ملی ادعا می کردند پدر زیدان در جریان جنگ استقلال الجزایر از حرکی ها بوده است. این گروه افرادی بودند که در رکاب ارتش فرانسه بوده و برعلیه الجزایر می جنگیدند، البته زیدان این موضوع را به شدت رد می کند. 

زیدان فردی مسلمان است که یکی از اساطیر و نوابغ تاریخ فوتبال جهان می باشد. از آنجایی که اصالتی الجزایری دارد برای تیم ملی فرانسه شروع به بازی کرد، همین تفاوت از این ورزشکار یک الگوی خوب ساخت همچنین وحدت میان مهاجران الجزایری را نیز تقویت کرد. زیدان در سال ۲۰۰۶ در شرایط نامناسبی از دنیا فوتبال خداحافظی کرد و وارد عرصه مربی گری شد.

زین الدین زیدان فوتبال را از ۱۲ سالگی در زمین های شهر کوچک کاستلان شروه کرد و زمانی که به ۱۶ سالگی رسید اولین قرارداد حرفه ای خود را با تیم کان فرانسه امضا کرد. دوسال بعد از این ماجرا اولین گل لیگ را در باشگاه فرانسه ثبت کرد و بعد از آن برای تمرین با تیم ملی امید الجزایر به کشور مادری اش دعوت شد. 

زیدان با امید به اینکه تیم ملی بزرگسالان الجزایر از وی دعوت می کند به این کشور رفت اما مربی وقت الجزایر به نام عبدالحمید کرمالس او را به دلیل بازی کند دعوت نکرد. 

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,زین الدین زیدان فوتبالیست درباره زندگی زین الدین زیدان

ورود زین الدین زیدان به دنیای فوتبال:

زیدان خیلی زود توانست از خیابان های مارسی به باشگاه یواس سن هنری جذب شود. بعد از اینکه دوره آکادمی المپیک را توسط ژان وارود برای باشگاه کن انتخاب شد. به دلیل استعداد زیادی که این نوجوان در فوتبال داشت در کن ماند و ۶۱ بازی در لیگ فرانسه به ثبت رساند. 

در سال ۱۹۹۲ وارد بوردو شد و دوران موفقیت خود را در این تیم هم شروع کرد، هواداران او در این تیم به او زیزو می گفتند. بعد از ۲ سال به تیم ملی دعوت شد و در ۱۷ آگوست ۱۹۹۴ اولین بازی ملی خود را در برابر جمهوری چک به نمایش گذاشت. در دقیقه ۶۳ زمانی که فراسنه ۲ صفر عقب افتاده بود زیدان وارد میدان شد و ۲ گل را به ثمر رساند و بازی به تساوی کشیده شد.

اولین بازی حرفه ای زیدان با تیم کن در ۱۸ مه ۱۹۸۹ انجام شد در این سال وی ۱۶ ساله بود و در لیگ یک در برابر نانت بازی کرد. وی اولین گل خود را برای باشگاه در تاریخ ۸ فوریه ۱۹۹۱ در برابر نانت به ثمر رساند و نتیجه را ۱ بر ۲ برای تیم خود با پیروزی به اتمام رساند. بعد از اینکه بازی به اتمام رسید یک جشن با حضور تمام بازیکنان کن برپا شد و رئیس باشگاه کن به نام آلن پدرتی یک ماشین به مناسبت اولین گل برای باشگاه او هدیه داد. بازی زیدان برای این باشگاه تا سال ۱۹۹۲ ادامه داشت و سرجمع توانست در ۶۵ بازی لیگ فرانسه بازی کند و ۶ گل را به ثمر رساند. او در سال ۱۹۹۲ زمانی که ۲۰ ساله شد وارد بودرو شد که یکی ازمعروف ترین باشگاه های فرانسه محسوب می شد. 

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,ورود زین الدین زیدان به دنیای فوتبالورود زین الدین زیدان به دنیای فوتبال

در سال ۱۹۹۲ زیدان به بوردو رفت و دوران موفقیت خود را در این تیم شروع کرد، همانطور که اشاره شد هواداران این فوتبالیست در بوردو لقب زیزو به زیدان داده بودند. او از سال ۱۹۹۲تا ۱۹۹۶ در این تیم بازی گرد. در این چهار سال وی ۱۵۷ بازی را برای لیگ فرانسه انجام داد و توانست ۳۲ گل را وارد دروازه کند. 

بعد از چهار سال بازی که زیدان در بوردو انجام داد در سال ۱۹۹۶ با قراردادی سه میلیون دلاری وارد یوونتوس ایتالیا شد. در یووونتوس تحت تاثیر مربی گری مارچلو لیپی قرار گرفت همچنین درکنار افرادی مانند دیدیه دشان، الساندرو دل پیرو، و ادگار داویدز که یکی از اصلی ترین ستاره های این تیم بودند بازی کرد. 

در ۵ سالی که وی با یوونتوس بازی می کرد دو مرتبه قهرمان لیگ ایتالیا شد همچنین در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ دو مرتبه پیاپی در فینال جام باشگاه های اروپا به میدان رفت. زیدان تا سال ۲۰۰۱ به مدت ۵ سال برای یوونتوس بازی کرد و در این مدت ۱۵۱ مرتبه در لیگ ایتالیا به میدان رفت و ۲۴ گل را نیز به ثمر رساند. 

در سال ۲۰۰۱ یکی از جذاب ترین انتقال های فوتبالی انجام شد و زیدان به رئال مادرید پیوست. مبلغ این قرارداد ۷۴ میلیون یورو بود که تا آن زمان در تاریخ فوتبال بی سابقه بود، حتی تا ده سال بعد از هیچ بازیکنی با این رقم به باشگاهی دیگر منتقل نشد. 

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,زین الدین زیدان اسطوره فوتبال جهانیزین الدین زیدان اسطوره فوتبال جهانی

در ۱۷ اوت ۱۹۹۴ زیدان برای اولین بار در تیم ملی فوتبال فرانسه ظاهر شد و در سال ۱۹۹۸ به همراه تیم ملی فرانسه برای جام جهانی این سال میزبان بودند. زدان در یک چهارم نهایی در مقابل ایتالیا به میدان رفت و بعد از ۱۲۰ دقیقه بازی به پنالتی کشیده شد. ضربه پنالتی زیدان به گل تبدیل شد. 

در فینام جام جهانی فرانسه در برابر برزیل قرار گرفت و توانست دو گل را به ثمر برساند. این پیروزی ها با نتیجه ۳ بر ۰ فرانسه را برای اولین بار در تاریخ برنده جام جهانی کرد. دو گل از مجموعه این بازی ها با ضربه سر وارد دروازه شدند که به خودی خود برای هافبکی مانند زیدان بسیار قابل توجه بوده و نقطه عطف محسوب می شدند. 

دو سال بعد زیدان به عنوان یکی از اعضای تیم ملی فرانسه در یورو ۲۰۰۰ بود. وی یکی از بهترین بازیکنان فرانسه در این جام محسوب می شد. 

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,زین الدین زیدان فوتبالیستزین الدین زیدان از بهترین فوبتالیست های جهان

درگیری با مارکو ماتراتزی در دیدار پایانی:

در دقیقه ۱۱۰ بازی زیدان بدون وجود توپ در صحنه با سر به سینه مارکو ماتزاتزی ضربه زد. دلیل این درگیری به کلماتی مربوط بود که ماتراتزی به زیدان گفت. هوراشیو الیزوندو داور بازی این موضوع را متوجه نشد اما لوئیس مدینا کانتالخو، داور چهارم، صحنه را گزارش کرد تا زمانی که زیدان با دریافت کارت قرمز از بازی اخراج شد و بازوبند کاپیتانی خود را به ویلی سانیول اهدا کرد تا وی آن را به بازوی فابین بارتز ببندد و از زمین خارج شد.

علت درگیری:

بعد از اینکه بازی به اتمام رسید لب خوانی های گسترده ای برای مشخص کردن دلیل درگیری انجام شد. بسیاری از افراد ماتراتزی را به توهین های نژاد پرستانه نسبت به زیدان متهم کردند همچنین اتهام تروریست خواندن زیدان به این بازیکن گرفته شد، البته بعدها زیدان و هم ماتراتزی این موضوع را رد کردند. ماتراتزی ادعا داشت توهین وی نسبت به زیدان بسیار عادی بوده به طوری که رد زمین فوتبال کاملا رایج است. 

با گذشت سه روز از این ماجرا زیدان در دو مصاحبه تلویزیونی شرکت کرد و اعلام داشت که ماتراتزی به خواهر و مادر وی توهین کرده است و علاوه بر معذرت خواهی اعلام کرد که از کار انجام شده پشیمان نیست. ضمن این موضوع وی هرگونه توهین‌های نژادپرستانه از سوی ماتراتزی را غیرواقعی و محصول جنجال نشریات و رسانه‌ها دانست.

همسر زیدان زمانی که کتاب خود تحت عنوان «زیدان زندگی اسرار آمیز» را به چاپ دوم رساند عنوان کرد: «اختلاف میان من و زیدان در شب قبل از بازی نهایی جام جهانی ۲۰۰۶، باعث شد تا زیدان با روحیه‌ای خراب پا به میدان این مسابقه گذاشته و آن حرکت خشن را نشان دهد.»

از طرفی همسر زیدان فاش کرد که زیدان در این بازی زیر پیراهنی که پوشیده بوده نام تیم یوونتوس باشگاه سابق خود، رئال مادرید و همه افراد که در این بازی از او حمایت می کردند نوشته و تشکر کرده بود تا بعد از بازی از هم قدردانی داشته باشد اما اخراج او از زمین همه چیز را خراب کرد. 

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,تصاویری جدید زین الدین زیدانحواشی زین الدین زیدان

عملکرد مربیگری زین الدین زیدان:

رئال مادرید:

در ژانویه ۲۰۱۶ رافائل بنیتز بعد از ۷ ماه سرمربی گری رئال مادرید را کنار گذاشت و زین الدین زیدان به عنوان یکی از بازیکنان سابق این تیم وظیفه رهبری تیم را برعهده گرفت. تنها بعد از ۵ ماه از شروع حضور زین الدین زیدان بر روی نیمکت های مربی گری رئال مادرید او توانست برای مادریدی ها یازدهمین عنوان قهرمانی لیگ قهرمانی اروپا را کسب کند. 

با این عملکرد مثبت زیدان به اولین سرمربی تاریخ تبدیل شد که کمک کرد با عنوان بازیکن، کمک مربی و مربی تیمش به قهرمانی دست پیدا کنند. 

در سال بعد هم وی توانست رئال مادرید را در لیگ قهرمانان اروپا به پیروزی برساند و خود را به عنوان یک مربی خوب نشان داد. در آغاز پیش فصل ۲۰۱۷–۲۰۱۸ کهکشانی هارا با بردن دو بازی دو جام را تصاحب کند و به رکود هفت جام دل بوسکه در رئال مادرید برسد.

قهرمانی های زیدان همینگونه ادامه داشتند و او توانست رئال مادرید را در سال ۲۰۱۸ قهرمان لیگ اروپا کند تا برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا بار دیگر شاهد قهرمانی متوالی این تیم باشیم. 

زیدان در انتهای فصل ۲۰۱۷–۲۰۱۸ از سرمربی گری رئال مادرید استعفا داد. 

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,مربیگری زین الدین زیدانعملکرد مربیگری زین الدین زیدان

ازدواج و خانواده زین الدین زیدان:

زین الدین زیدان با ورونیک رقاص اسپانیایی ازدواج کرده است و آنها سال های طولانی است که کنار همدیگر زندگی می کنند. این زوج دارای ۴ فرزند پسر شده اند. 

ماجرای ازدواج این زوج از زبان همسرش اینگونه بیان می شود: زمانی که زیدان از من خوشش آمد یک روز آمد گفت آیا مسیحی هستی در پاسخ به او گفتم بله تا مدتی از او خبری نبود زمانی که دنبال او رفتن و منزلش را پیدا کردم دلیل ناپدید شدنش را پرسیدم او گفت میخواستم با تو ازدواج کنم اما تو مسیحی هستی و من مسلمان. با چندین ملاقات شیفته دین و رفتار او شدم و تصمیم گرفتم هم مسلمان شوم و هم همسر زیدان.

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,عکس های شخصی زین الدین زیدانعکس های شخصی زین الدین زیدان

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,خانواده زین الدین زیدان زین الدین زیدان در کنار خانواده اش

زین الدین زیدان,بیوگرافی زین الدین زیدان,پسر زین الدین زیدانزین الدین زیدان و پسرش

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش