پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۱۰۰۶۹

بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

جیمی ولزجیمی ولز
جیمز ولز (Jimmy Wales) نامی پرآوازه در دنیای فناوری و اینترنت است. در این مقاله از سرپوش به معرفی جیمز ولز و تاثیر شگرف او بر دسترسی به اطلاعات می پردازیم. با ما همراه باشید تا با این شخصیت برجسته و خلق بی نظیرش، یعنی ویکی پدیا، آشنا شوید.

چکیده بیوگرافی جیمی ولز

نام کامل: جیمی دُنال وِیلْز

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

عکس جیمی ولزبیوگرافی جیمی ولز

بیوگرافی جیمی ولز

جیمی دُنال وِیلْز در ۸ اوت ۱۹۶۶ در هانتسویل، آلاباما ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد. مادربزگ جیمی یک مدرسه خصوصی ساخت که در آن سه خواهر و برادرش تحصیلات اولیه خود را به اتمام رساندند. جیمی ولز از همان دوران کودکی خواندن را دوست داشت و به کتاب دایره المعارفی که مادرش خریده بود بسیار توجه می کرد به طوریکه خیلی زود متوجه کم و کاستی های آن شد. همین موضوع نقطه ای برای شروع طوفانی آنجه در آینده رخ داد، بود.

از آنجایی که کلاس درسی ولز تنها شامل چهار کودک دیگر بود، مدرسه تصمیم گرفت پایه اول تا چهارم و پنجم تا هشتم را ترکیب کند. ولز به عنوان یک بزرگسال همیشه از رفتار دولت با مدرسه انتقاد می کرد و رفتار بازرسان با کارکنان بد بود که همین موضوع تاثیری سازنده بر فلسفه سیاسی وی داشت. 

عکس قدیمی جیمی ولز و خانواده اشعکس قدیمی جیمی ولز

تحصیلات جیمی ولز

بعد از کلاس هشتم، جیمی ولز به مدرسه راندولف رفت که مقدمات وروردش را به دانشگاه هانتسویل در ۱۶ سالگی فراهم کرد. مدرسه رفتن برای خانواده او گران بود، اما ادامه تحصیل برایشان یک علاقه محسوب می شد و آنها معتقد بودند که دانش و یادگیری پایگاهی برای یک زندگی خوب خواهد بود. 

جیمی ویلز لیسانس خود را در رشته مالی از دانشگاه آبرن در سال ۱۹۸۶ گرفت، سپس مدرک کارشناسی ارشد مالی خود را در دانشگاه آلاباما دریافت کرد و برای ادامه تحصیل خود در دوره دکتری مالی وارد دانشگاه ایندیانا شد. 

زمانی که در دانشگاه آلاباما بود با بازی های فانتزی اینترنتی انجام داد و علاقه خود را به وب توسعه داد. او در دوران تحصیلات تکمیلی خود در هر دو دانشگاه تدریس کرد، اما پایان نامه دکتری مورد نیاز برای دکترا را ننوشت، چیزی که او آن را به کسالت نسبت داد.

جدیدتری تصاویر جیمی ولزجدیدترین عکس های جیمی ولز

از کارگزاری بورس تا امپراتوری دانش آزاد

جیمی ولز (Jimmy Wales) نامی پرآوازه در دنیای وب است. او کارآفرین اینترنتی، بشردوست و یکی از بنیانگذاران ویکی پدیا (Wikipedia)، دانشنامه برخط و رایگان جهان به شمار می رود. جیمی ولز با ایده درخشان خود انقلابی در عرصه دسترسی به دانش ایجاد کرد و اینترنت را به محلی برای گردآوری و به اشتراک گذاری دانش تبدیل نمود.

مسیر جیمی ولز به سوی تاسیس ویکی پدیا از عرصه ای کاملا متفاوت آغاز شد. او پس از فارغ التحصیلی در رشته مالی، به عنوان کارگزار بورس مشغول به کار شد. با این حال، روحیه نوآورانه او را به سمت فضاهای جدید کشاند. در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، اینترنت به سرعت در حال رشد بود و جیمی ولز نیز تصمیم گرفت شانس خود را در این عرصه امتحان کند. او به همراه شریک تجاری خود، بميس (Bomis) را راه اندازی کرد که یک پورتال اینترنتی با محتوای سرگرمی بود.

در جریان فعالیت بميس، جیمی ولز با محدودیت های دنیای دانشنامه های آنلاین آشنا شد. در آن زمان، دانشنامه های معتبر هزینه بر بودند و دسترسی به آنها برای عموم مردم سخت بود. این موضوع جرقه ای در ذهن جیمی ولز ایجاد کرد. او تصمیم گرفت دانشنامه ای آنلاین و رایگان ایجاد کند که توسط خود مردم قابل ویرایش باشد. این چنین بود که ایده ویکی پدیا در سال ۲۰۰۱ متولد شد.

سخنرانی جیمی ولزعکس های جیمی ولز

ویکی پدیا رویایی جیمی ولز

ویکی پدیا با استقبال بی نظیر کاربران اینترنت مواجه شد. این دانشنامه برخط به سرعت محتوای خود را گسترش داد و به منبعی مهم برای دسترسی به اطلاعات تبدیل گردید. مهم ترین ویژگی ویکی پدیا این است که توسط خود کاربران تغذیه می شود. هر فردی می تواند صفحات جدید ایجاد کند و یا اطلاعات صفحات موجود را ویرایش نماید. البته این فرآیند با مراقبت و نظارت مدیران ویکی پدیا صورت می گیرد تا از دقت و اعتبار محتوا اطمینان حاصل شود.

جیمی ولز با ایجاد ویکی پدیا انقلابی در عرصه دانش ایجاد کرد. او دیوارهای حصار دانش را فرو ریخت و دسترسی به اطلاعات را برای همه مردم جهان ممکن ساخت. ویکی پدیا امروزه به یکی از پربازدیدترین وب سایت های دنیا تبدیل شده است و نقش مهمی در آموزش و اطلاع رسانی ایفا می کند.

اصول و رویه های ویکی پدیا

مدل تولید متنی در ویکی پدیا، براساس اصل برابری است و کاربران را در محیط مجازی درگیر می کند. یکی از اصول دیگر ویکی پدیا بی طرفی است بدین صورت که افراد می توانند به صورت صادقانه و آگاهانه مشارکت کرده و اگر موضوعی را را اشتباه می دانند تصحیح کنند. همین موضوع باعث می شود که از سوگیری های احتمالی با مشارکت افراد جلوگیری شود. 

از جمله اصول راهنمای دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- حفظ پارامترهای تعریف شده یک دانشنامه

- احترام به قوانین کپی رایت

- انعطاف پذیری در نظر گرفتن هر قانون دیگری

اصل آخر پروژه را تقویت می کند که فرآیند منبع باز ویکی پدیا با توجه به کاربرانش به بهترین محصول موجود تبدیل می شود. حداقل یک محصول جانبی این فرآیند این است که دایره المعارف حاوی تعدادی صفحه در دسترس عموم است که لزوماً به عنوان مقاله قابل طبقه بندی نیستند. اینها شامل مقالات خرد (مقالات بسیار کوتاهی است که قرار است بسط داده شوند) و صفحات بحث (که شامل بحث‌های بین مشارکت‌کنندگان است) می شود.

میراث جیمی ولز

جیمی ولز با ایده درخشان خود و تلاش های بی وقفه اش، جهان را تغییر داد. او دسترسی به دانش را برای همه مردم جهان ممکن ساخت و به گسترش آگاهی و دانش در سراسر سیاره کمک کرد. جیمی ولز الگویی برای کارآفرینان و نوآوران در سراسر جهان است و نشان داد که با ایده های خلاقانه و تلاش می توان به اهداف بزرگ دست یافت.

ویکی پدیا تنها میراث جیمی ولز نیست. او فعالیت های بسیاری در زمینه های مختلف انجام داده و همواره در تلاش برای بهبود جهان بوده است. جیمی ولز نشان داد که می توان همزمان یک کارآفرین موفق، بشردوست و یک فرد با اخلاق باشد.

جیمی ولز در سال ۲۰۱۹ از سمت خود به عنوان رئیس هیئت مدیره بنیاد ویکی پدیا کناره گیری کرد. با این حال، او همچنان به عنوان یکی از مهم ترین حامیان این دانشنامه برخط فعالیت می کند. جیمی ولز الهام بخش میلیون ها انسان در سراسر جهان است و میراث او برای سال های آینده برجا خواهد ماند.

جیمی ولزمصاحبه با جیمی ولز

زندگی شخصی جیمی ولز

جیمی ولز سه بار ازدواج کرده است که اولین بار در سن ۲۰ سالگی، با پاملا گرین؛ همکار در یک فروشگاه مواد غذایی در آلاباما بود. آنها در سال ۱۹۹۳ طلاق گرفتند.

او با همسر دومش، کریستین روهان، از طریق یکی از دوستانش در شیکاگو ملاقات کرد، زمانی که او به عنوان تاجر فولاد برای میتسوبیشی کار می کرد. آنها در مارس ۱۹۹۷ در شهرستان مونرو، فلوریدا ازدواج کردند و قبل از جدایی در سال ۲۰۰۸ صاحب یک دختر شدند. ولز در سال ۱۹۹۸ به سن دیگو نقل مکان کرد، و پس از ناامید شدن از بازار مسکن در آنجا، در سال ۲۰۰۲ به سنت پترزبورگ، فلوریدا نقل مکان کرد.

او در سال ۲۰۰۸ رابطه کوتاهی با راشل مارسدن، مقاله‌نویس محافظه‌کار کانادایی داشت که پس از تماس مارسدن با ولز درباره زندگی‌نامه ویکی‌پدیا آغاز شد. ولز در ۶ اکتبر ۲۰۱۲ با کیت گاروی در کلیسای وسلی لندن ازدواج کرد. این زوج در داووس سوئیس ملاقات کردند. ولز سه دختر دارد که یکی از آنها با روهان و دو دختر دیگر از گاروی است.

ولز یک آتئیست است. او در مصاحبه ای با Big Think گفت که فلسفه او ریشه محکمی در عقل دارد و او یک کافر کامل است. ولز از سال ۲۰۱۲ در لندن، انگلستان زندگی می کند.

جیمی ولز و همسرش جیمی ولز و همسرش

سخن پایانی درباره جیمی ولز

جیمی ولز نامی آشنا در دنیای وب است. او کارآفرین اینترنتی، بشردوست و بنیانگذار ویکی پدیا، دانشنامه برخط و رایگان جهان به شمار می رود. جیمی ولز با ایده درخشان خود انقلابی در عرصه دسترسی به دانش ایجاد کرد و اینترنت را به محلی برای گردآوری و به اشتراک گذاری دانش تبدیل نمود. او الگویی برای کارآفرینان و نوآوران در سراسر جهان است و نشان داد که با ایده های خلاقانه و تلاش می توان به اهداف بزرگ دست یافت.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش