دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۹۰۰۱۰

بیوگرافی استفان وزنیاک همکار و شریک استیو جابز

استفان وزنیاکاستفان وزنیاک
در این مقاله از سرپوش، به بررسی زندگی و آثار هنری استفان وزنیاک، مخترع و کارآفرین موفق آمریکایی اشاره می شود. وی به عنوان یکی از شخصیت‌های برجستهٔ در دنیا علم و فناوری شناخته می‌شود و افکار و نظریات وی در زمینه‌های مختلف تأثیرگذار بوده‌اند. مقاله حاضر به جزئیات زندگی و مسیر علمی و تفکری وی خواهد پرداخت.

چکیده بیوگرافی استفان وزنیاک

نام کامل: استیون گَری وازنیَاک

تاریخ تولد: ۱۱ اوت ۱۹۵۰

محل تولد: سن خوزه، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: مهندس کامپیوتر، برنامه‌نویس کامپیوتر

دلیل شهرت: از بنیانگذاران شرکت اپل، بشر دوست

تحصیلات: دکترای مهندسی کامپیوتر

استفان وزنیاکبیوگرافی استفان وزنیاک

بیوگرافی استفان وزنیاک

استیو وزنیاک در ۱۱ آگوست ۱۹۵۰ در سن خوزه کالیفرنیا به دنیا آمد. پدر او یک لهستانی-آلمانی تبار و مادر او از نژاد آلمان، ایرلند و انگلستان می‌باشد استفان وزنیاک از کودکی به الکترونیک علاقه داشت و در دوران دبیرستان در ساختن دستگاه های مختلف از جمله تلویزیون و کامپیوتر تجربه کسب کرد. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، وارد دانشگاه برکلی کالیفرنیا شد، اما پس از دو سال تحصیل به دلیل هک کردن سیستم تلفن دانشگاه اخراج شد.

استفان گری وزنیاک، که بیشتر با نام استیو وزنیاک شناخته می شود، یکی از بنیانگذاران شرکت اپل و یکی از چهره های برجسته در صنعت کامپیوتر است. او به عنوان یک مهندس الکترونیک و مخترع، نقش بسزایی در توسعه کامپیوترهای شخصی داشته است و طراحی های او به طور انقلابی نحوه استفاده مردم از کامپیوتر را تغییر داده است.

آشنایی با استیو جابز

در سال ۱۹۷۱، استیو وزنیاک در یک باشگاه کامپیوتری با استیو جابز آشنا شد و این دو نفر به سرعت با هم دوست شدند. جابز که یک کارآفرین باهوش و جاه طلب بود، از توانایی های مهندسی وزنیاک تحت تأثیر قرار گرفت و از او برای همکاری در پروژه ای جدید دعوت کرد.

جوانی های استفان وزنیاکعکس قدیمی استفان وزنیاک

تولد اپل

در سال ۱۹۷۶، جابز و وزنیاک شرکت اپل را تاسیس کردند. اولین محصول آنها، کامپیوتر اپل ۱، یک کامپیوتر شخصی بود که توسط وزنیاک طراحی شده بود. این کامپیوتر به رغم سادگی خود، از نظر فنی بسیار پیشرفته بود و به سرعت مورد توجه علاقه مندان به کامپیوتر قرار گرفت.

اپل ۲: کامپیوتر شخصی برای همه

موفقیت اپل ۱، جابز و وزنیاک را تشویق کرد تا کامپیوتر شخصی پیشرفته تری طراحی کنند. آنها در سال ۱۹۷۷، کامپیوتر اپل ۲ را معرفی کردند که از نظر طراحی و کاربری بسیار پیشرفته تر از اپل ۱ بود. اپل ۲ به دلیل قیمت مناسب و کاربری آسان، به سرعت به موفقیت تجاری دست یافت و به یکی از محبوب ترین کامپیوترهای شخصی در جهان تبدیل شد.

نقش استیو وزنیاک در توسعه اپل

استیو وزنیاک نقش کلیدی در موفقیت اپل داشت. او نه تنها مهندس اصلی بسیاری از محصولات اولیه اپل بود، بلکه به دلیل اخلاق کاری قوی و روحیه نوآورانه اش، الگوی بسیاری از مهندسان و کارآفرینان جوان شد.

استفان وزنیاک بعد از ترک اپل

استفان وزنیاک تصمیم گرفت تا در سال ۱۹۸۵ کمپانی سی ال ۹ را تاسیس کند، بعد از گذشت ۲ سال سی ال ۹ نخستین دستگاه کنترل از راه دور عمومی شد که می توانست برنامه ریزی نیز شود. استفان وزنیاک به دانش آموزان سال پنجمی نیز آموزش هایی ارائه می کرد. 

استفان وزنیاک در سال ۲۰۱۱ شرکت چرخ های زئوس را راه اندازی کرد تا تکنولوژی جی پی اس بی سیم را ایجاد کند. 

این کارآفرین موفق در سال ۲۰۰۲ وارد هیئت مدیره کمپانی ریپکورد نتورکز شد تا به  الن هنکاک، گیل املیو، مایک کانر و سایر پایه گذاران کمپانی چرخ های زئوس که در شرکت اپل حضور داشتند، کمک کند و برای ساخت دستگاه های ارتباط دور جدید اقدام کنند. 

در همان سال وی به جمع هیئت مدیره شرکت دنجر اضافه شد تا به جمع سازنده تلفن هوشمند هیپ تاپ هم ملحق شود.

بعد از اینکه شرکت کمپانی چرخ های زئوس در سال ۲۰۰۶ بسته شد، وزنیاک همراه با دو نفر دیگر از فراغ التحصیلان اپل به نام های الن هنکاک و گیل آمِلیو، شرکت فناوری اکویی کور را به عنوان یک شرکت مرکزی با هدف سهیم شدن در سهام های دیگر کمپانی ها و توسعه دادن آنها پایه گذاری کرد. 

استفان وزنیاک در سال ۲۰۰۶ کتابی با موضوع زندگی خود به نام آی واز:  چگونه توانستم یک کامپیوتر شخصی اختراع کنم، کمپانی اپل را تأسیس کنم، و از این کار لذت ببرم، را نوشت. 

وزنیاک در سال ۲۰۰۶ در یک مسابقه ملی شهر اتلانیا برای پشتیبانی و برگزاری شرکت فرست جهت نمایش ربات های کمپانی لگو حاضر شد. 

در ژوئن سال ۲۰۱۱ وزنیاک وارد تیم مدیریتی شرکت فیوژن ایو شد و برای اولین روز تجارت کمپانی در بورس اوراق بهادار NYSE زمانی که زنگ افتتاح به صدا در آمد به تیم ملحق شد. 

در چهاردهم ماه نُوامبر سال ۲۰۱۱ در «روز کار آفرینی» دانشگاه راتگرز واقع در شهر نیو برانزویک ایالت نیو جرسی، استیو وازنیک به منظور سخنرانی برای دانشجویان نیز به آنجا رفت.

درباره استفان وزنیاکعکس های استفان وزنیاک

اقدامات عام‌المنفعه استفان وزنیاک

زمانی که استفان وزنیاک شرکت اپل را ترک کرد، مقدار زیادی از پول های کسب شده اش را برنامه های مربوط به فناوری مدرسه محلی خود صرف کرد. 

ایشان سازمانی تحت عنوان «ما را هم آهنگ کن» جهت پشتیبانی از پروژه های آموزشی و عام المنفعه صورت داد. وزنیان تندیسی از خود را به ۶ نفر از دانش آموزان دبیرستان و دانشجویان کالج منطقه خلیج سانفرانسیسکو به جهت استفاده خلاقانه از کامپیوترها در عرصه کسب و کار، هنر و موسیقی ارائه کرد. 

یکی از دانشجویان در سال ۲۰۰۹ همراه با دوست وزنیاک به نام جو پاتان، برای حمایت از بنیاد کمپ رویاها، فیلمی درباره استیو وزنیاک با نام کمپ واز؛ جنونی تحسین‌برانگیز در بشر دوستی ساخت. 

افتخارات و جوایز استفان وزنیاک

- استفان وزنیاک در سال ۱۹۷۹ برنده جایزه گریس موری هاپر شد.

- استفان وزنیاک همراه با استیو جابز در سال ۱۹۸۵ توانستند مدال ملی تکنولوژی را از طرف رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دریافت کنند.

- استفان وزنیاک از طرف دانشگاه کلرادو در بولدر که در اواخبر دهه ۶۰ میلادی در آن تحصیل کرده بود، توانست مدرک دکتری افتخاری مهندسی کامپیوتر را دریافت کند. پس از آن، او بودجهای برای ساخت آزمایشگاهی در همان دانشگاه به نام «آزمایشگاه واز» نیز به آن دانشگاه اهدا کرد.

- در سال ۱۹۹۷ نام استفان وزنیاک در موزه های تاریخی کامپیوتر به ثبت رسید. 

- استفان وزنیاک مهم ترین حامی مالی موزه اکتشافات کودکان سن خوزه بوده است و به افتخار ایشان خیابان رو به رویی این موزه هم به اسیم ایشان نامگذاری شده است. 

- استفان وزنیاک در سال ۲۰۰۰ به تالار بزرگ مخترعین ملی آمریکا دعوت شد.

- هفتمین جایزه سالیانه هنز در سال ۲۰۰۱ به دنبال نقش مهم ایشان در فناوری و اقتصاد به استفان وزنیاک تقدیم شد. 

- مدرک دکتری مهندسی کامپیوتر در سال ۲۰۰۵ از طرف دانشگاه کترینگ به عنوان جایزه افتخاری به استفان وزنیاک تقدیم شد. 

- در سال ۲۰۱۱ انجمن انسانیت آمریکایی به او جایزه اسحاق اسیموو[واژه‌نامه ۷۲] را نیز اهدا کرد.

- به دلیل نقش برجسته استفان وزنیاک در فناوری اطلاعات جایزه کروی فناوری در سال ۲۰۰۱ از طرف رئیس جمهور ارمنستان به ایشان تقدیم شد. 

- استیو وازنیک از طرف دانشگاه سانتا کلارا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ به مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر دست پیدا کرد. 

- استفان وزنیاک در ماه فوریه سال ۲۰۱۴ در شهر لس آنجلس، شصت و ششمین مدال هوور را از طرف رئیس مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک و آقای روبرتو دی مارکا از آن خود کرد. 

استفان وزنیاک در کنار استیو جابز و کامپیوتر ابتدایی اپلاستفان وزنیاک در کنار استیو جابز

زندگی شخصی و فعالیت های دیگر

استیو وزنیاک در سال ۱۹۸۷ از اپل بازنشسته شد و به فعالیت های خیریه و آموزشی خود ادامه داد. او همچنین چندین شرکت دیگر را تاسیس کرد و در زمینه طراحی و تولید کامپیوتر فعالیت کرد. وزنیاک در حال حاضر استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه سانتا کلارا است و همچنان به عنوان یک چهره برجسته در صنعت کامپیوتر شناخته می شود.

ازدواج استفان وزنیاک

استفان وزنیاک بین سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۷ با همسر قبلی خود کندیس کلارک زندگی می کرد، این زوج دارای سه فرزند شدند که جوانترین آنها زمانی که طلاق این زوج به مراحل آخر رسیده بود به دنیا آمد. 

پس از به اتمام رسیدن ارتباطش با بازیگر کمدین زنی به نام کتی گریفین، او با زنی به نام جانت هیل که همسر فعلی او می‌باشد نیز ازدواج کرد.

استفان وزنیاک در کنار همسرشاستفان وزنیاک و همسرش

سخن پایانی درباره استفان وزنیاک

استیو وزنیاک یکی از پیشگامان انقلاب کامپیوتری و یکی از چهره های برجسته در صنعت فناوری است. او به دلیل اختراعات و نوآوری های خود، نقش بی بدیلی در توسعه کامپیوترهای شخصی داشته است و به الهام بخش میلیون ها نفر در سراسر جهان تبدیل شده است.

گردٖآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش