سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۱۳۳

زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

عبدالله بن علیعبدالله بن علی
عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع) و ام البنین بوده اند که در دشت کربلا به شهادت رسیدند. وی برادر حضرت عباس است که برخی او را اولین شهید از میان برادرانش عنوان کرده‌اند. در ادامه این مقاله سرپوش به زندگینامه ایشان بیشتر اشاره می شود.

چکیده ای زندگینامه عبدالله بن علی:

نام کامل: عبدالله بن علی بن ابی طالب

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

زندگینامه عبدالله بن علیبیوگرافی عبدالله بن علی

زندگینامه عبدالله بن علی:

عبدالله بن علی بن ابی طالب در سال ۳۵ هجری قمری به دنیا آمد. وی از فرزندان امام علی (ع) و ام البنین است. ایشان یکی از شهدای واقعه کربلا محسوب می شوند. برادر بزرگ تر ایشان عباس (ع) می باشد که اختلاف سنی آنها هشت سال است البته ایشان از دیگر برادرانش بزرگ تر بوده است. برخی افراد عبدالله بن علی را اولین شهید از میان برادرانش می دانند. 

در کتب تاریخی از ایشان تحت عنوان عبدالله اکبر و عبدالله اصغر نیز نام می برند، کنیه اش ابومحمد بوده و نام مادرش ام البنین دختر حزام می باشد. 

براساس آنچه ابوالفرج عبدالله عنوان می کند در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسیده است. برخی می گویند او از برادرش عباس هشت سال کوچک تر است. او شش سال با پدرش زندگی کرد و بیش از این از زندگی وی تا قبل از واقعه کربلا اطلاعاتی نیست.

عبدالله بن علی کیستزندگینامه عبدالله بن علی

شهادت عبدالله بن علی:

درباره حضور عبدالله بن علی در کربلا و شهادت ایشان شکی وجود ندارد زیرا ابن سعد، ابن قتیبه، طبری، ابوالفرج، خوارزمی، شیخ طوسی و افراد دیگری او را از شهدای کربلا برمی شمارند. برخی اعتقاد دارند وی اولین شهید از میان برادران خود بوده است. اخباری نیز حکایت از آن دارد که وی پس از برادرش جعفر به شهادت رسیده است.

درخصوص نحوه شهادت عبدالله بن علی آمده است زمانی که اصحاب امام حسین(ع) و عده‌ای از اهل بیت او کشته شدند، حضرت عباس او را خواست و سپس فرمود: 

پا به میدان بگذار تا شهامت و شجاعت تو را ببینم و داغ تو را مایه اجر خویش بشمارم، زیرا تو را فرزندی نیست. عبدالله اجابت کرد و در حالی که این رجز را می‌خواند، به دشمن حمله ور شد:

انا ابن ذی النجدة و الفضال        ذاک علیّ الخیر ذوالفعال

سیف رسول الله ذوالنکال        فی کل یوم ظاهر الاهوال

من فرزند کسی هستم که دلیر و بخشنده است        و آن علی برتر است که دارای روش نیکو می‌باشد

او شمشیر فرستاده خداست که انتقام می‌گیرد        و هیبتش در هر عصر و روزگاری آشکار است

در زمان پیکار عبدالله با لشکریان عمربن سعد تعدادی از افراد به قتل رسیدند و درنهایت ایشان را نیز به شهادت رساندند. 

شهادت عبدالله بن علیماجرای شهادت عبدالله بن علی

برخی اعتقاد دارند قاتل ایشان هانی بن ثبیت حضرمی است که با ضربتی به سر عبدالله وی را به شهادت رساند. اما برخی دیگر می گویند قاتل ایشان خولی بن یزید بوده است که با تیری عبدالله بن علی را نشانه گرفت و سپس مردی از بنی تمیم از آبان بن درام وی را به قتل رساند. 

سن ایشان را زمان شهادت ۲۵ سال ذکر کرده اند، براساس آنچه ابوالفرج می گوید وی از خود فرزندی به یادگار نگذاشت اما طبری از شخصی به نام عباس بن حسن بن عبدالله بن علی(ع) یاد می‌کند که درحقیقت نوه عبدالله بن علی محسوب می شود. 

عبدالله بن علی در زیارت مقدسهعبدالله بن علی در زیارت مقدسه

در زیارت ناحیه مقدسه آمده است:

«السّلام علی عبدالله بن امیرالمؤمنین(ع) مبلی البلاء و المنادی بالولاء فی عرصة کربلاء المضروب مقبلاً و مدبرا؛ لعن الله قاتله هانی بن ثبیت الحضرمی.»

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش