یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۳۴

زندگینامه ارسطو یکی دانشمندان یونان باستان (+ تصاویر)

ارسطو,عکس های ارسطو,شاگرد ارسطوعکس ارسطو فیلسوف یونانی و معلم اسکندر مقدونی
ارسطو یکی از مهم ترین فیلسوفان غربی و از بزرگ ترين متفکران جهان است. در سرتاسر تاریخ فلسفه، گذشته از افلاطون و کانت، شاید هیچ شخصی ژرفا و پهنای اندیشه او را نداشته باشد.

چکیده ای از بیوگرافی ارسطو

نام کامل: ارسطاطالیس

لقب: معلم اول

زادروز: ۳۸۴ ق.م

زادگاه: استاگیرا، یونان

استادان: افلاطون

تاریخ مرگ: ۳۲۳ ق.م

محل مرگ: خالکیس، یونان

بیوگرافی ارسطو

ارسطو در سال ۳۸۴ قبل از میلاد در شهر استاگیرا واقع در مقدونیه که در ۳۰۰ کیلومتری شمال آتن قرار دارد، به دنیا آمد. پدر او دوست و پزشک پادشاه مقدونیه، جد اسکندر مقدونی بود. پدرش نیکو ماخوس (Nicomachus) پزشک بود و عضو صنف آسکله پیادای (asclepiadae) و طبیب دربار آمونتاس دوم (پادشاه مقدونیه Amyntas) بود. امکان دارد ارسطو از خردسالی و در نتیجه شغل پدر، به زیست شناسی دلبسته شده باشد، ولی هیچ علتی در دست نیست که ار آن زمان شروع به تحقیق کرده باشد. پزشکان صنف اسکله پیاد به فرزندان خویش کالبد شکافی یاد می دادند؛ ولی ارسطو هنوز بسیار کوچک بود که پدر و مادرش هر دو در گذشتند و بدین ترتیب، بعید است که وی از این آموزش برخوردار شده باشد.

نوشته های ارسطو در زمینه ها و رشته های مختلف من جمله فیزیک، متافیزیک، شعر، ادبیات، زیست شناسی، منطق، علم بیان، سیاست، دولت و اخلاق بوده اند. ارسطو بهمراه سقراط و افلاطون از تأثیر گذارترین و بزرگ ترين فیلسوفان یونان باستان بوده است، ازاین رو ارسطو لقب معلم اول را داراست. ارسطو فلسفه را با عنوان «دانش هستی» تعریف می کرد.

ارسطو در سال ۴۰۲ قبل از میلاد یعنی در سن ۱۸ سالگی برای تحصیل در آکادمی افلاطون، راهی آتن شد و توسط  او، عقل مجسم آکادمی نام گرفت و ۲۰ سال در آن جا درس خواند. وی بعد از مرگ افلاطون در سال ۳۴۷، آکادمی را به علت ناکامی از به اختیار گرفتن مدیریت فرهنگستان ترک کرده، به اسوس در آسیای صغیر رفت و در آن جا با دختر یک خانواده ثروتمند و پر نفوذ (پایتیاس خواهرزادهٔ فرمانروای وقت) ازدواج کرد.

آثار ارسطو,ارسطو,ارسطاطالیسارسطو بهمراه سقراط و افلاطون از تأثیر گذارترین و بزرگ ترين فیلسوفان یونان باستان بوده است

بعد از مدت نه چندان طولانی، فیلیپ پادشاه مقدونیه، ارسطو را برای آموزش فرزندش اسکندر به دربار خویش دعوت نمود. وی به مدت ۴ سال، معلم اسکندر مقدونی بود. هنگامی که ارسطو شروع به تربیت اسکندر کرد اسکندر ۱۳ سال داشت. بعد از پایان دوره تربیت اسکندر، ارسطو به استاگیرا برگشت و چند سال آن جا بود و بعد باز به آتن رفت و به تعلیم فلسفه پرداخت. ارسطو در آتن از بیگانگان مقیم بود، به این ترتیب، نمی توانست مالک ملکی در آن شهر باشد. پس خارج شهر چند ساختمان اجاره کرد و در این جا که لوکیون (lykeion) نام گرفت مدرسه ای از خود بنیان نهاد. (متصل به ساختمان اصلی ایوانی ستون دار "پری پاتوس Peripatos" بود و همین باعث شد که بعدها پیروان ارسطو را "پری پاتیک" بنامند). او برخی سخنرانیها برای عامه میکرد، ولی بیشتر اوقاتش به نوشتن یا به درس گفتن برای گروهی کوچکتر از شاگردان جدی می گذشت.

اکثر آثار موجود ارسطو متن درسهایی است که به این گروه داده شده و به نگارش در آمده است. در این گروه چند متفکر هم مثل تئوفراستوس (Theophrastus) و ائودموس (eudemus) عضویت داشتند که بعدها خود از دانشمندان معتبر شدند. گفته می شود در این موقع او از حمایتهای همه جانبه و فراوان اسکندر بهره مند بوده است به طوری که با کمکهای او موفق به تأسیس نخستین باغ وحش تاریخ می شود.

پس از مرگ اسکندر در سال ۳۲۳ پ م آتنیها بر علیه حکومت مقدونی شورش کردند. ارسطو هم از اثرات این شورش در امان نماند. در این هنگام یکی از روحانیون آتن بر علیه ارسطو شکایت کرد که او منکر تأثير صدقه و قربانی است. ارسطو به این ترتیب ناگزیر به فرار از آتن و مخفی شدن شد تا مانع جنایت دوم آتنیان برضد فلسفه شود. یک سال پس از این اتفاق او در سن ۶۳ سالگی به دلیل بیماری درگذشت. اکثر آثار بجامانده از ارسطو کتب مدونی که خود او تهیه کرده باشند نیستند بلکه اغلب شبیه به جزوات درسی هستند که شاگردان او تهیه نموده اند. سبک نوشتن ارسطو بر خلاف افلاطون فاقد آراستگی های ادبی است. اثرهای ارسطو تمام علوم یونان باستان به جز ریاضیات را شامل می شود. برخی از شاخه های علوم که ارسطو به آن ها پرداخت تقریباً نخستین بار بود که در تاریخ بشر کسی به شکلی جدی و مدون به آن ها می پرداخت.

آثار ارسطو

آثار ارسطو متنوع و شامل جمیع معارف و علوم یونانی (جز ریاضی) است و اصولاً شامل منطق، طبیعی، الهیات و اخلاقیات است که از آن جمله باید از فن شعر، فن خطابه، کتاب اخلاق، سیاست و ما بعد الطبیعه نام برد.

۱. منطقیات ارسطو:

مقولات، جدلیات، آنالوطیقای اول و دوم، قضایا، ابطال مغالطات که در کل در کتاب ارغنون (ارگانون به معنی ابزار) جمع شده اند از آثار منطقیات ارسطو هستند.

۲. کتب علمی ارسطو:

طبیعیات، درباره آسمان، در کون و فساد، علم کائنات جو، تاریخ طبیعی، De anima ،Historia animalium ،De generatione animalium و De partibus animalium از کتب علی ارسطو هستند.

۳. کتب فلسفی ارسطو:

از کتب فلسفی ارسطو  میتوان به اخلاق نیکوماخوس، سیاست، مابعدالطبیعه اشاره نمود.

۴. کتاب ادبی ارسطو:

کتاب ادبی ارسطو بوطیقا (فن شعر) است.

تعریف ارسطو,شاگرد سقراط و استاد ارسطو,ارسطوارسطو در وصیّت نامه خویش از هرپولیس به علت وفاداری و مهربانی‌اش به نیکی یاد می‌کند

ازدواج ارسطو

ارسطو در سال ۳۴۷ باپوتیاس (Pythias)، دختری که هرمیاس او را به فرزندی قبول کرده بود، ازدواج کرد. پوتیاس، همسر ارسطو هنوز دیری از این دوره زندگی نگذشته درگذشت و او بقیه عمر را با زنی برده به نام هرپولیس (herpyllis) به سربرد و از او پسری موسوم به نام نیکو ماخوس پیدا کرد که کتاب اخلاق نیكوماخوس را به اسم او کرده است. ارسطو در وصیّت نامه خود از هرپولیس به دلیل وفاداری و مهربانی اش به نیکی یاد می کند، اگرچه تا قبل از مرگ خودش او را رسماً از بند بردگی آزاد نکرد. 

نظریات ارسطو

مهمترین مبحثی که زمان مطالعه ارسطو با آن روبرو می شویم، نه فقط  مشاهدات او، بلکه روش تفسیر و استنتاجی است که او برای این مشاهدات و در مجموع، برای تفکر وضع کرده است. در واقع، در بین مطالب مطروحه از طرف ارسطو، مطلبی که کم تر از همه مورد دستبرد زمان واقع شده، همان منطق ارسطو است. مهمترین اثر ارسطو در منطق، ارغنون است که شامل پنج بخش مقولات، تعبیرات، تحلیل (Analytics)- که خود شامل دو بخش است- می باشد.

فلسفه ارسطو 

ارسطو را میتوان از نخستین فیلسوفان تحلیلی دانست. او همچنین واضع منطق هست. او با در نظر گرفتن زمین در مرکز گیتی و قرار دادن فلکهای گوناگون برای اجرام آسمانی (به طور مثال فلک خورشید، فلک ثوابت و…) الگویی از جهان را برای هم روزگاران خود ترسیم کرد. ارسطو چهار عنصر بنیادی کیهان را آب، آتش، خاک و هوا می دانست به علاوهٔ عنصر پنجمی به نام اثیر که معتقد بود اجرام آسمانی از آن ساخته شده اند. 

ارسطو,ارسطو ازدواج,سخنان ارسطوارسطو بر این باور است که هدف هر دولتی بایستی خوشبختی و شادکامی شهروندان باشد

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید