شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۷۱

معروف ترین صنایع دستی قزوین چیست؟ (+ تصاویر)

صنایع دستی قزوین,صنایع دستی قزوین چیست,صنایع دستی استان قزوینصنایع دستی قزوين قدمتی طولانی دارد
شهر قزوین به خاطرموقعیت جغرافیایی اش به عنوان پایتخت خوش نویسی ایران و از مهم ترین شهرهای ایران محسوب می شود و دارای صنایع دستی و سوغاتی های بسیاری می باشد. در این مطلب از سرپوش با صنایع دستی قزوین آشنا می شوید.

صنایع دستی قزوین

پادشاهان زمان ساسانی بر طبق اسناد تاریخی ایرانی، نام ایالت« کشوین» را برای شهر زیبایی قزوین انتخاب کردند. در واقع یکی از شهرهای کاملاً تاریخی و فرهنگی، قزوین نام دارد که پیش از اسلام به وجود آمده است و دربرگیرنده ی ۱۱ درصد از آثار تاریخی ملی کشور مان می باشد. استقرار طولانی مدت اقوام مختلف در قزوین و الهام گرفتن ازطبیعت این منطقه، از دوعامل مؤثر در ایجاد صنایع دستی شهرقزوین به شمار می رود ولی امروزه صنایع دستی قزوین، رونق زیادی ندارد و در کنار کشاورزی و دامپروی به عنوان یک سرگرمی انجام میشود. صنایع این شهر، شامل خوش نویسی، آیینه کاری، گلیم بافی، نقاشی وتذهیب، جاجیم بافی ونم نم است.

> جاجیم بافی از صنایع دستی قزوین:

جاجیم بافی از صنایع دستی قزوین می باشد و قدمت آن در قزوین، نسبتاً طولانی است. این هنر در اكثر روستاهای این استان، رواج داشته ولی متأسفانه اكثر كارگاههای آن از چرخه تولید خارج شده است. پشم به عنوان مواد اولیه بافت جاجیم محسوب میشود كه زنان روستا، آن را تهیه میکنند. زنان در مواقع بیكاری، وقتی که پشم چینی کردند؛ با استفاده از مواد محلی و گیاهی، آن ها را رنگ می كنند. امروزه در جاجیم بافی، استفاده از كامواهای رنگی کاربرد دارد. روستائیان، كارگاه جاجیم را در فصول پائیز و زمستان در داخل اتاق بر پا می کنند و عشایر، عمل جاجیم بافی را از اوایل بهار و اواخر زمستان در فضای باز انجام می دهند.

صنایع دستی قزوین,عکس صنایع دستی قزوین,جاجيم بافي قزوینجاجيم بافي یکی از صنایع دستی قزوین است که سابقه نسبتاً طولانی دارد

> نقاشی پشت شیشه از صنایع دستی قزوین:

در دوران قاجاریـه،  نقاشی پشت شیشه ی قزوین با مـایه گرفتن از هنر روزگار صفویـه درخشیده است تا جایی که به یکی از مراکز تولید آن تبدیل شده و در این سبک، آثار زیادی آفریده شده است ولی متأسفانه درگنجینه ها ی خصوصی و موزه های بزرگ می توان به قسمت اعظم آن ها دسترسی پیدا کرد.

> پن بافی( نوار بافی):

با استفاده از نخهای ابریشمی در زمان گذشته ، پن را می بافتند ولی امروزه برای پن بافی از نخهای نایلونی نیز استفاده می كنند. از نقوش مورد استفاده بر روی پن می توان به چهل چپر، چشم بلبل یا بیست و نه چپر، چشم خروس یا بیست و هشت چپر، هشت چپر یا مار پیچ یا نیم مداخل اشاره کرد. در زمان گذشته در منطقه رودبار شهرستان و الموت، بافت پن یا نوارهای تزئینی لباس، رواج داشته است.

> موج بافی:

به یک نوع دست بافته سنتی، موج میگویند که هم چنان بافت آن در برخی از مناطق، مرسوم است. پس از رواج استفاده از مصنوعات کارخانه ای، رونق این هنر، کمرنگ تر شده است. برای بافت پارچه های ظریف جهت تهیه البسه و تولید پارچه های ضخیم تر بعنوان پتو، روکرسی، روفرشی، پرده، ملحفه و جا نماز، از دستگاه موج بافی استفاده میشود.

> آینه کاری قزوین:

آینه کاری درواقع شکلی ازتزیین فضای داخلی ساختمان به وسیله ی قطعات کوچک آینه به شکل گل وبته واشکال هندسی مختلف است .هنرآینه کاری درایران قدمت بالایی دارد، درواقع می توان گفت نخستین باراز آینه جهت تزیین ساختمان دیوان خانه شاه طهماسب صفوی درشهرقزوین استفاده شده است. یکی ازبهترین نمونه های آینه کاری کاخ گلستان است.

آینه کاری قزوین,عکس صنایع دستی قزوین,ینه کاریآینه کاری یکی از صنایع دستی قزوین است که جزء آثار ملی کشور محسوب میشود

هنرمند آینه کار در هنر میناکاری، اشکال مختلف فضایی زیبا و درخشانی را با استفاده از شیشه و برش دادن آن در ساختمان می آفریند. پس از کنارهم قرار گرفتن قطعات آینه، درخشش و زیبایی چشم گیری در اثر بازتاب نور در تزئینات بناها ایجاد میشود. درواقع هنرمندان قزوینی در این شاخه ی هنرهای تزیینی ازذوق و هنر بسیاری برخوردارند. نگهداری از این هنر به عنوان یکی از آثارملی کشور، ضرورت دارد.

> سرمه دوزی قزوین:

به نوعی از دوخت تزیینی، سرمه دوزی می گویند که قدمت آن به ۲۵۰۰ تا۳۰۰۰سال برمی گردد. تاریخ مشخصی از تاریخچه سرمه دوزی در دوران كهن، بیان نشده ولی نوع توجه ایرانیان به آرایش لباس و سمبوسه های لشگری و درباری و تزیین درفشها باعث شده تا این نوع نخهای تزئینی مرا تولید کنند. تمام مواد هنر سرمه دوزی در ابتدا از جنس طلا ونقره و دست ساز بوده است.

کاربرد سرمه دوزی در زمان گذشته برای مواردی همچون تزئین یقه، لباس، پرده های مجلل تالارها، سر آستین ها، حاشیه لباس، روتختخوابی وروسری بود. امروزه هنر سرمه دوزی نسبت به زمان گذشته رواج بیشتری داشته است و از آن به منظور جنبه های تزیینی و دکوراتیو آن استفاده میشود.

> گلیم بافی از صنایع دستی قزوین:

از کف پوش های محبوب ایرانی می توان به گلیم اشاره کرد. گلیم ها در قزوین در شهرستان های الموت و بویین زهرا و آبیک بافته میشوند و نقوش و طرح های تولیدات هر شهر، متفاوت ست. این طرح ها انواع متنوعی ازجمله زلف عروسک، بشکن، نقش مارپیچ و زیگزاگ دارد که باعث ایجاد یک گلیم زیبا و خوش چشم میشوند. تکنیک هایی که هنر مندان گلیم باف قزوین برای ایجاد یک محصول باکیفیت استفاده می کنند، شامل دورو بافی، بافت پیوندی و چاکدار است.

صنایع دستی استان قزوین,گلیم بافی قزوین,گلیم بافی استان قزوینگلیم بافی یکی از صنایع دستی قزوین است که گونه‌ی پرکاربرد از کف‌پوش‌های ایرانی است

> قالی بافی:

از بهترین نمونه های فرش های ایرانی می توان به فرش های تولید شده ی هنرمندان قزوینی اشاره نمود. متریال اولیه ی طبیعی در این نوع فرش ها، علاوه بر نقش ها و طرح های ایرانی اسلامی بکار رفته و بر محبوبیت آن ها افزوده است. این نوع فرش بافی به صورت دستی در مقایسه با گذشته رواج کمتری داشته ولی برخی از کارخانه های فرش به صورت ماشینی به تولید و بافت فرش می پردازند.

> گلابتون دوزی قزوین:

شهر قزوین، صنایع دستی اصیل دیگری دارد که به آن هنر گلابتون دوزی می گویند. طبق آداب ورسوم زمان های گذشته، با استفاده از گلابتون دوزی، بخشی از جهیزیه دختران تزئین می شده است که شامل کیف پول، جای شانه، لوازم آرایش، جای مهر است. برای آراستن زمینه ی پارچه در صنعت گلابتون دوزی، از مفتول های بسیارنازک برنجی و یا طلایی به جای نخ استفاده می کنند.

گلابتون دوزی، شباهت بسیاری به سوزن دوزی دارد. تنها تفاوت گلابتون دوزی با سوزن دوزی در اینست که برای آراستن پارچه در سوزن دوزی از نخ استفاده می شود. زر دوزی برای نخستین بار در ۱۰۵سال قبل ازمیلاد مسیح، از طریق چین به ایران راه یافت اما براساس کاوش های باستان شناسی ، تولید پارچه های زریبافت و زری دوزی شده روسیه در سده ی سوم قبل از میلاد مسیح در ایران رواج داشته است. ایرانیان بر روی پارچه های پشمی با نوعی ظرافت خاص، تصاویری ازبرگ مو و پیچک را می دوختند.

> چادرشب بافی قزوین:

چادر شب بافی در بسیاری از روستاها رواج دارد. اقلام گوناگونی برای حفظ این دستبافته ی زیبا در استان قزوین، طراحی میشود که از آن ها می توان به پرده، روکش مبل، رو تختی، کلاهک آباژور، رومیزی، کوسن، و...اشاره کرد و از سوغات معروف قزوین محسوب میشود.

چادر شب,صنایع دستی قزوینیکی از صنایع دستی قزوین، چادرشب بافی میباشد که درروستاها رواج دارد

طرح و نقش بافته شده بر روی  چادر شب، براساس کاربردهای مختلف، متفاوت است؛ یعنی رنگ بعضی از چادرشب ها با دیگری فرق دارد و براساس نوع سلیقه و ذوق بافنده به صورت هندسی با خانه های ریز و درشت تولید می شوند. برخی دیگر از این چادرشب ها بارنگ های آبی وسفید به صورت راه راه هستند و کاربردشان برای سفره است درحالیکه برخی دیگر، تک رنگ و ساده اند. کاربرد رنگ کرم آن برای پرده و کاربرد رنگ سورمه ای آن برای بافت لباس است.

> نم نم دوزی از صنایع دستی قزوین:

یکی دیگر از انواع دوخت های قزوین، نم نم دوزی میباشد که با نام ملیله دوزی نیز معروف است. جنس نخ هایی که در آن استفاده می شود؛ از فلز است.

 > گیوه دوزی( گیوه كشی):

گیوه دوزی در شهرهای قزوین و تاكستان، رواج دارد. در حال حاضر گیوه های تولیدی قزوین، متفاوت از گیوه های تولیدی شهرهای یزد، آباده و کرمانشاه است و جنس کف گیوه ها در قزوین، از پلاستیک یا چرم میباشد ( شیوه ای که از پارچه های کهنه و نوارهای چرمی ساخته می شود).

> منبت کاری قزوین:

در اکثر شهرهای ایران، هنر منبت کاری مرسوم شده است. بهترین نمونه این هنر در قزوین در حرم شاهزاده حسین وجود دارد و نمونه دیگرش را می توان در ارسی های برخی از منازل خصوصی به ویژه ارسی های(( حسینیه امینی)) دید.

منبت کاری قزوین,عکس منبت کاری,صنایع دستی قزوینیکی از صنایع دستی قزوین، منبت کاری میباشد که نمونه آن در حرم شاهزاده حسین است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش