سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
۱۵:۳۴ - ۱۲ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۳۱۵۵
میراث فرهنگی و صنایع دستی

چرا جهان به دنبال احیا دوباره به شاهراه آسیا است؟

جاده ابریشم,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

در سال‌های اخیر موج بازگشت به گذشته، توجه و احیای میراث تاریخی در میان مسئولان و دولتمردان جهان و حتی ایران بسیار دیده می‌شود. از جاده ابریشم جدید یا طرح یک کمربند و یک جاده که دولت چین در سال ۲۰۱۳ ارائه کرد تا احیای جاده ابریشم از مسیر شمال به پیشنهاد چین و استقبال ایران از آن برای توسعه اقتصاد ترانزیتی ایران. میراثی که حالا مورد توجه سازمان میراث کشور قرار گرفته و درصدد برآمده تا آن را در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دهد. 

 

«جاده ابریشم»، این شاهراه مهم بازرگانی در قاره آسیا که ملل و تمدن‌های مختلف سر راه خود را به هم پیوند می‌داد، گرچه حالا شکوه و رونق افسانه‌ای گذشته‌اش را ندارد اما همچنان مورد توجه کشورهای آسیایی است. چین در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین کشورهایی است که توجه بی‌شائبه‌ای را به این جاده افسانه‌ای نشان داده و با طرح راه ابریشمی جدید ۶۰ کشور جهان را نیز با خود همراه کرده است. گرچه هدف اصلی از طرح این راه برای چین اقتصادی است اما از راه ابریشم کهن وام ‌گرفته و هویتی کسب کرده است.

 

ایران اما چه در جاده ابریشمی که تا سده پانزدهم میلادی عمر کرد و چه در جاده ابریشم جدیدی که قرار است در سال‌های آینده شکل بگیرد نقش مهمی دارد. مالکوم کالج، مورخ و تاریخ‌نگار معروف انگلیسی، به وجود آمدن جاده ابریشم را به اوایل دوران مهرداد دوم، یکی از شاهان سلسله اشکانیان مرتبط دانسته است.

 

گرچه این نظریه مخالفانی دارد که می‌گویند شواهدی در مکان‌هایی پیش از تاریخ در ایران همچون تپه چخماق شاهرود، تپه حصار دامغان، چشمه علی ‌ری و یا تپه‌های سراب و سرآسیاب کرمانشاه وجود دارد که بر صحت این ادعا شک و شبه وارد می‌کند. با این حال ایران یکی از کشورهای کلیدی در مسیر راه ابریشم باستان بوده است. کشوری که نفوذ فراوانی داشته و حتی در حدود سال ۵۳۱ میلادی که یوستی نیانوس یکم، امپراتور روم شرقی کوشید تا از راه اقیانوس هند و به وسیله ملوانان حبشی ابریشم را مستقیم به دست آورد، ایرانیان به خاطر نفوذ فراوان در بندرهای هند مانع آن شدند. ایران در مسیر جاده ابریشم جدید نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. اگرچه خبرهای تازه‌ای به گوش می‌رسد که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران منجر به آن شده تا پکن برای مصون ماندن از تبعات نقض این تحریم‌ها به‌دنبال راه‌های جایگزین بدون حضور ایران باشد. با این حال اما این نقش کلیدی چه در حال و چه آینده سبب شده تا مسئولان و متولیان گردشگری سعی دارند تا اهمیت ایران در این مسیر بازرگانی را به جهانیان بفهمانند. در این راستا سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده که آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران است. اقدامی که سبب می‌شود تا هم این میراث را حفظ کند و هم به توسعه گردشگری ایران کمک کند. 

 

ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در نشست خبری تشریح برنامه‌های شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم گفت: در صورت همکاری اساتید و پژوهشگران و نهادهایی مثل شهرداری مشهد، آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم. او گفت: به دنبال ثبت جهانی گذرگاه جاده ابریشم در ایران با استناد به شاهنامه هستیم اقدامی که در صورت همکاری شهرداری و اساتید دانشگاه فردوسی می‌توان پرونده‌اش را به جریان انداخت.

 

وی ادامه داد: باید قدردان شهرداری و شورای شهر بود که دست به برگزاری این رویداد مهم زدند و برای احیای توس و فرهنگ شاهنامه گام‌های بلندی برداشته‌اند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تصریح کرد: جاده ابریشم از ایران شروع می‌شود و ابریشمی که در ایران تولید می‌شده است به چین می‌رفته است و حتی ملکه چین لباس خود را از این ابریشم تهیه می‌کرده است. مکرمی‌فر گفت: یکی از مباحثی که در این خصوص وجود دارد این است که نه تنها در جاده ابریشم بلکه در خود ایران برخی از داستان‌های شاهنامه به مناطق خاصی برمی‌گردد. مثل نبرد دوازده رخ که به یکی از روستاهای گناباد برمی‌گردد. وی اضافه کرد: ما از شاهنامه کم بهره برده‌ایم و کم کار کرده‌ایم در حالی که برای مولوی در قونیه کارهای بزرگی انجام می‌شود و من فکر می‌کنم ما هنوز می‌توانیم کارهای خوبی را انجام دهیم و از این میراث گران‌بها بهره ببریم.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه از اداره ارشاد کمک می‌خواهیم، گفت: می‌توان با کمک انجمن هنرهای نمایشی کار بزرگی را برای فردوسی با عنایت به گذرگاه جاده ابریشم در مشهد تهیه کنیم تا بتوانیم حرکت خوبی را آغاز کرده و ادامه بدهیم.

 

در ادامه این نشست، مسعود ریاضی عضو شورای شهر اظهار کرد: اولین بار که نام این همایش را شنیدم از خودم پرسیدم که فردوسی و شاهنامه چگونه به جاده ابریشم مربوط می‌شود و به همین دلیل کنجکاوی من برانگیخته شد و فکر می‌کنم امروز این گذرگاه از یک مسیر تجاری به یک فرهنگ و گذرگاه فرهنگی تبدیل شده است. 

وی ادامه داد: مدیریت شهری در خصوص فردوسی و توس مشغول فعالیت است و نگاه‌ها را معطوف به این قسمت کرده است و ما در همین راستا مسابقه‌ای را برگزار می‌کنیم که شرکت‌کنندگان آن رو به افزایش است.

 

ریاضی تصریح کرد: شهرداری تصمیم گرفته تا یکی از فضاهای اصلی فضاآرایی شهری مشهد در نوروز سال آینده فضای شاهنامه و فردوسی باشد که کم‌سابقه است.

 

عضو شورای شهر مشهد گفت: فضای جلوخان آرامگاه فردوسی در حال احیا است و دسترسی جلوخان به کهن‌دژ نیز در حال اجراست و در پل کشف رود نیز مشاور در حال برنامه‌ریزی برای طرح یک رود پارک است که طراحی اولیه آن اجرا شده و ما اسم آن را رودباره گذاشته‌ایم. وی افزود: در بولوار شاهنامه طراحی‌های خوبی صورت گرفته است و برای ورودی سه راه فردوسی یک دروازه معاصر طراحی خواهد شد و ما امیدواریم که بتوانیم بخش عمده این طرح‌ها را تا پیش از پایان دوره شورا اجرایی کنیم.

 

 

 

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه

مرد پياده شد. به ياد چمدان افتاد. بر خود لرزيد. چمدان در صندوق عقب ماشين بود. ماشين وسط جاده خراب شده بود. جاده‌اي كوهستاني و باريك، يك طرفه. مي‌ترسيد. تا هتلي كه رزرو كرده بود ۱۰ كيلومتر مانده بود. رد خون را گرفت. به جايي نرسيد. ترسيده بود. هتل چطور جايي بود؟ جاده را درست مي‌آمد؟ فضا مه‌آلود بود.

...[ادامه]
ویژه سرپوش