پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۱۰۴

لاندری روم چیست و چه کاربردی دارد؟

لاندری روم,لاندری روم چیست,لاندری روم در آپارتمانلاندری روم یک عبارت انگلیسی و به معنای اتاق لباسشویی است
امروزه خانه های ایرانی به سبک خانه های غربی ساخته میشود. برای مدرن تر کردن و افزایش سطح رفاه، با گذر زمان به خانه ها گزینه های زیادی اضافه می شود که به یکی از این گزینه ها لاندری روم یا اتاق لباسشویی می گویند.

لاندری روم چیست؟

به عبارت انگلیسی اتاق لباسشویی( یا رختشوی خانه)، لاندری روم می گویند. درون این اتاق، وسایلی همچون دستگاه ماشین لباسشویی، تجهیزات مربوط به شست و شو و خشک کردن لباس قرار گرفته که به خانه های لوکس اضافه شده است. از کارهایی که در لاندری روم انجام میشود می توان به شستن، خشک کردن و اتوی لباس ها اشاره کرد. طراحی لاندری روم با اینکه یک فضای خدماتی است ولی میتواند بسیار زیبا باشد.

دیوارهای لاندری روم، معمولاً به منظور آویزان کردن لباس ها بعد از شستشو قفسه بندی می شوند. برای لاندری روم، اصولا یک اتاق جداگانه در نظر می گیرند. در گذشته هم، لاندری روم کاربرد داشته ولی به شکل امروزی نبوده است. خانه های قدیمی دارای زیرزمین یا انباری بوده، به همین خاطر قسمتی از خانه را برای شستن و خشک کردن لباس اختصاص میدادند و ماشین لباسشویی را در آن قسمت قرار می دادند ولی این اتاقها از قابلیت دکوراسیون و طراحی مدرن امروزی برخوردار نبود. امروزه نیز این بخش در هتل های لوکس به حالت مدرن، طراحی شده است. درواقع لاندری روم در خانه های مدرن بعنوان یک بخش جدید محسوب میشود.

محل قرار گرفتن لاندری روم

در حال حاضر جایگاه ماشین های لباسشویی در آشپزخانه های منازل میباشد ، به همین خاطر گاهی وقت ها به دلیل استفاده از آب، رطوبتی که ایجاد میشود به کابینت های آشپزخانه می رسد و موجب آسیب رساندن به آنها میشود. از این رو برای اینکه چنین مشکلاتی بوجود نیاید، بهتر است برای شستن لباس ها و همچنین خشک کردن آنها فضای جداگانه ای در نظر گرفته شود. بهترین کار برای چنین امری، استفاده از بخش هایی از فضای خانه است که کاربرد ندارد و از این مکان ها بعد از این که تغییرات کوچکی را اعمال کردید و یک طراحی و دکوراسیون مناسب را طبق سلیقه خود انجام دادید، بعنوان اتاق رخت شور خانه استفاده کنید. به عنوان نمونه لاندری روم را می توانید در بخش هایی از خانه مانند فضای زیر پله ها طراحی کنید و یا یکی از اتاق کوچک خانه بزرگتان را به لاندری روم اختصاص دهید. رختکن حمام برای دایر کردن لاندری روم، مکان مناسبی به شمار می رود. حتی با طراحی جذاب زیر زمین یک خانه می توان از آن برای شستن و جمع آوری لباس ها استفاده کرد.

لاندری روم در خانه,لاندری روم یعنی چی,محل قرار گرفتن لاندری رومکارهای مربوط به شستن، خشک کردن و اتوی لباس‌ها در لاندری روم انجام می‌شود

البته این نکته را در نظر بگیرید که اتاق نزدیک به اتاق خواب برای لاندری روم به عنوان بهترین محل محسوب میشود ، بدین دلیل که اتاق خواب به محلی گفته میشود که در آن لباس‌های کثیف را جمع آوری می کنند و لباس‌های تمیز را قرار می دهند. البته مکان لاندری روم در بعضی از خانه ها ، نزدیک به بالکن یا تراس میباشد که می توان لباسها را در آن جا آویزان و خشک کرد. مساحت بعضی از آپارتمان ها کم است، به همین خاطر میتوان انباری را برای لاندری روم در نظر گرفت. بنابراین در خانه ی شما، انتخاب محل لاندری روم وابسته به عواملی میباشد که از آن ها می توان به سهولت دسترسی، اولویت ها و سلیقه اشاره کرد. اگر یکی از اولین اولویت های شما اینست که به لاندری روم، دسترسی سریع و آسان داشته باشید، باید در جایی که به راحتی قابل استفاده باشد آنرا قرار دهید. ولی درصورتی که خواهان آسایش و سروصدای کم تر هستید، باید اتاق لباسشویی را در جایی قرار دهید که دورتر از اتاق های خواب و مطالعه است.

لوازم مورد استفاده در لاندری روم

در یک اتاق لباسشویی، باید به غیر از ماشین لباسشویی، از یک ماشین خشک کن مجزا استفاده شود. در لاندری روم به لوازمی نیاز دارید که از آن ها می توان به اتو، میز اتو، بند رخت، جالباسی ها، مایعات و پودرهای رخت شویی، قفسه هایی برای قرار دادن آنها و لباس ها، سبدهایی برای تفکیک لباس ها از نظر رنگ یا جنس و لباس‌های کثیف یا اشاره کرد. عوامل مؤثر بر نوع تجهیزات از نظر کیفیت و کمیت باتوجه به هزینه ای که برای لاندری روم و خرید تجهیزات قابل سفارش آن اختصاص داده شده، تعیین میشود.

لاندری روم در آپارتمان,ویژگی های لاندری روم,لاندری روم چیستلاندری روم با این که فضایی خدماتی به شمار می‌رود اما می‌تواند به طرز زیبایی طراحی شود

استفاده از لاندری روم در خانه ها و هتل ها

لاندری روم در اماکنی همچون خانه ها و هتل ها و اماکن دیگر کاربرد دارد، تنها تفاوتشان در اینست که معمولاً یک اتاق بزرگ و وسیع را در هتل ها برای ماشین های لباسشویی و خشک کن های زیاد و سینک های مختلف بسیار بزرگ قرار می دهند و برای شستن لباس‌های پرسنل کاری و انواع روتختی ها و سایر لباس‌های دیگر استفاده می کنند ولی لاندری رومی که در خانه های مسکونی قرار میگیرد به خاطر این که فضایش کوچک تر است تنها از یک ماشین لباسشویی و ظرفشویی استفاده می شود که میتوان آنها را با چارچوب بندی زیبایی به شکل مرتب به وجود آورد تا علاوه بر استفاده از فضای مورد استفاده، به دیزاین منزل و دکوراسیون داخلی منزل شکل زیبایی ببخشد. به این ترتیب در هر مکانی میتوان از لاندری روم بهره گرفت؛ استفاده از لاندری روم در هر جایی یعنی در داخل منازل مسکونی امروزی، خوابگاه ها و هتل ها و مکان های دیگر، در زیبا جلوه دادن محیط اطراف تأثير به سزایی دارد.

ویژگی های لاندری روم مناسب

* ابعاد کافی:

ابعاد لاندری روم را می توان باتوجه به فضای کافی برای ماشین های لباسشویی و خشک کن تعیین کرد ولی اگر آن فضا بزرگ تر باشد می توان امکانات و تجهیزات بیشتری را در آن قرار داد؛ ولی اگر این فضا کوچک باشد، با استفاده از راهکار های پیشنهادی میتوانید برای لاندری روم، بهترین طراحی دکوراسیون را داشته باشید.

لاندری روم,لاندری روم در خانه,لوازم مورد استفاده در لاندری روملاندری روم هم در خانه ها و هم در هتل ها و مکان های دیگر مورد استفاده قرار می دهند

* مکان مناسب برای ماشین لباسشویی:

اصلی ترین عنصر در لاندری روم، درنظر گرفتن محل نصب ماشین لباسشویی می باشد. به همین خاطر از اهمیت بشزایی برخوردار است. لذا یکی از اموری که قبل از طراحی لاندری روم باید مورد توجه قرار گیرد برنامه ریزی برای محل ماشین لباسشویی میباشد ، یعنی نصب ماشین لباسشویی باید بگونه ای باشد که به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال باید به اندازه کافی مقابل درب ماشین لباسشویی فضای خالی وجود داشته باشد. همچنین، باید آن را بگونه ای نصب کرد که دسترسی به پشت ماشین لباسشویی در صورت نیاز، به راحتی مهیا شود و نیازی به جابجایی های زیاد برای انجام تعمیرات احتمالی در اتاق نباشد.

* کاهش صدا:

اگر سروصدای کم ماشین های لباسشویی و خشکشویی در فضای خانه برای شما مهم است، توصیه میشود که یک برای لاندری روم، درب عایق صدا بخرید. همچنین، عوامل دیگری که در به حداقل رساندن صدا بسیار مؤثر است مثل ریگلاژ کردن ماشین لباسشویی و خشکشویی و استفاده از صفحات ضد لرزش می باشد.

* کمد:

در فضای لاندری روم، کمدهایی به منظور نظم بیشتر در فضا قرار داده میشود و وسایل زیادی را در خود جای می دهد، به همین خاطر موجب خلوت و مرتب شدن فضا میشود. همچنین می توانید از تجهیزاتی استفاده کنید که در کمدها پنهان شود، به طور مثال میزهای اتو تاشو و شوینده ها فضای کمتری را اشغال می کنند و مانع بی‌نظمی لاندری روم میشود. مواردی که باعث زیباتر شدن لاندری روم میشود نظیر قرار دادن ماشین لباسشویی و ماشین خشک کن در فضاییست که با کمد ها احاطه شده باشد یا قرار گرفتن درون آنها می باشد.

* کفپوش مناسب:

استفاده از کفپوش باتوجه به ارتباط لاندری روم با آب و رطوبت، اهمیت به سزایی دارد. بهتر است کفپوش ضدآب و ضدرطوبت را بدون توجه به هزینه نصب کنید تا در آینده، مانع از هزینه های تعمیر خرابی های ایجادشده در اثر رطوبت شود. بطور کلی استفاده از کاشی یا سرامیک و کفپوش های پی وی سی برای کف لاندری روم بخاطر شستشوی راحت، بسیار مناسب است. همچنین باید یک راه آب در لاندری روم به منظور خارج کردن آب در صورت شست و شو و یا نشت آب وجود داشته باشد.

* دیوار پوش لاندری روم:

با توجه به مرطوب بودن فضای لاندری روم بهتر است از دیوارپوش های ضد آب برای پوشش دیوارهای آن استفاده کنید که از آن ها می توان به کاغذ دیواری پی وی سی، سرامیک، کاشی و سنگ اشاره کرد. البته بهتر است بدانید که در اطراف سینک لباسشویی که در لاندری روم قرار گرفته، اجرای این دیوار پوش ها کافیست و به روش های معمول میتوان بقیه دیوارها را پوشش داد که این روش ها شامل رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری ساده می باشد.

لوازم مورد استفاده در لاندری روم,اتاق لباسشویی,ویژگیهای اتاق لباسشوییتوجه به محل نصب ماشین لباسشویی اصلی‌ترین عنصر در لاندری روم میباشد

* نورپردازی مناسب:

لاندری روم به عنوان یک اتاق کار در نظر گرفته شده است، به همین منظور باید برای لاندری روم، نور کافی فراهم کنید تا شستشوی لباس در منزل، خسته کننده نباشد. قرار دادن پنجره در این فضا برای استفاده از نور طبیعی به عنوان بهترین گزینه برای تامین نورمحسوب میشود ولی اگر از پنجره استفاده نمی کنید، چون فضای لاندری روم کوچک است، باید از لامپ هایی استفاده کنید که تا حد امکان کم مصرف باشد و حرارت کم تری تولید می کنند. از عواملی که به زیبایی و راحتی کار در چنین فضایی کمک می کند استفاده از نورهایی با منبع مخفی می باشد.

* رنگ مناسب:

با توجه به این که می توانید رنگ لوازم، در و دیوار و کمدهای لاندری روم را طبق سلیقه ی خود انتخاب کنید، ولی به خاطر کوچک بودن این اتاق ها، بهتر است که از رنگ های روشن در طراحی آنها به منظور بزرگتر بنظر رسیدن فضا استفاده کنید. همچنین، رنگ های روشن باعث میشود که در لاندری روم، انعکاس روشنایی بیشتر شود.

* استفاده کافی از دیوار:

از فضای خالی دیوارها در لاندری روم غافل نشوید. درصورت کوچک بودن این اتاق، می توانید بر روی دیوارها، قفسه یا آویز نصب کنید و وسایل مختلف، حوله ها و دستمال ها، شوینده ها و حتی وسایل تزئینی را روی دیوار قرار دهید و به بهترین روش از فضا استفاده کنید. استفاده از قفسه ها علاوه بر زیبایی و نظم بخشیدن به محیط، بسیار کاربردی هستند. شما حتی میتوانید روی این قفسه ها از وسایل دکوری استفاده کنید. علاوه برآن با نصب انواع آویزهای دیواری میتوانید بر روی آن ها حوله ها و لباس ها را به منظور فضای کمتری آویزان کنید. درصورت محکم بودن آویزتان میتوانید شوینده ها را در یک پلاستیک قرار دهید و آن را آویزان کنید. همچنین، برای قرار دادن وسایلی نظیر صابون ها یا حتی لوازم تزئینی می توانید بر روی این دیوار ها، شلف نصب کنید.

* سینک ظرفشویی:

سینک های ظرفشویی را در بعضی از لاندری روم ها قرار می‌دهند ، چون نمیتوان بعضی از پارچه های حساس را در ماشین لباسشویی شست؛ به همین منظور برای رفع این مشکل، باید این لباس ها را در سینک ظرفشویی با دست شست.

* وسایل تاشو برای لاندری روم در آپارتمان:

مهمترین المان ها برای طراحی لاندری روم کوچک، وسایل تاشو می باشد. میز اتوی تاشو یکی از این وسایل میباشد که علاوه بر کاربرد موثرش، به صرفه جویی در فضا نیز کمک می کند. استفاده از سبد های تاشو در لاندری روم موجب اشغال کردن فضای کم تری می شود و این سبدها برای شوینده ها و حوله ها کاربرد دارد.

* نظافت لاندری روم:

با توجه به این که لباس‌های کثیف و چرک در لاندری روم جمع آوری می شود، بهتر است دقت بیشتری در پاکیزگی و نظافت آن داشته باشید. لاندری روم را بعد از هر شستشوی لباس، باید با مواد تمیز کننده بشویید و اگر کف اتاق خیس شد باید حتماً نسبت به خشک کردن آن اقدام کنید. در این اتاق نباید لباس‌های کثیف را در طولانی مدت، نگهداری کنید و با برنامه ریزی، آن ها را در اسرع وقت بشویید تا مانع از انتشار آلودگی و ایجاد بوی نامطبوع در منزل شود. همچنین به منظور رفع بوی نامطبوع و زیباسازی فضا میتوانید از خوشبوکننده های فانتزی و تزیینی استفاده کنید.

محل قرار گرفتن لاندری روم,لاندری روم یعنی چی,اتاق لباسشوییدر برخی از لاندری روم‌ها سینک های ظرفشویی قرار داده می‌شود

* تهویه مناسب برای لاندری روم:

با توجه به امکان مرطوب بودن لاندری روم که لباس‌های کثیف در آن جمع آوری میشود، لذا برای رشد باکتری ها محل مناسبی محسوب میشود و بوی نامطبوع بوجود می آید. همچنین، گاهی وقت ها بوی مواد شوینده مورد استفاده در شستشوی لباس، آزاردهنده است. در این اتاق با ایجاد تهویه مناسب میتوانید مانع از انتشار بوی نامطلوب در فضای خانه شوید.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش