پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۲۳:۱۰ - ۰۷ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۶۱۷
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف مرغ نسبت به ۱۴۰۰ | مصرف گوشت قرمز بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است

گوشت قرمز,کاهش مصرف گوشت و مرغ در کشور
در شرایطی که صنعت مرغداری درگیر بحران است رسولی دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور از کاهش فروش ۵۰درصدی در این بخش خبر می دهد و می گوید: مصرف مرغ ۳۰تا ۴۰درصد کم شده است.

به گزارش بازار، صنعت مرغداری کشور از یکسو به دلیل گرانی نهاده و از سوی دیگر به دلیل ناتوانی دولت در خرید مرغ مازاد در بازار و همچنین به واسطه توان پایین جامعه در شرایط خوبی به سر نمی برد و به این ترتیب نه مرغداران از وضعیت فعلی و قیمتها راضی هستند و نه مردم. با این وجود شرایط بحرانی حاکم بر صنعت مرغداری کشور تنها دامنگیر فعالان این بخش نیست و برخی بخشهای دیگر نیز به طور غیر مستقیم درگیر مشکلات این صنف هستند. به عبارت دیگر از یکسو قارچ کاران کشور به دلیل اینکه تولیدشان وابستگی مستقیم به کود مرغی به عنوان پایه تولید دارد نیز با بحران های این صنعت دست و پنجه نرم می کنند. از دیگر صنف هایی که فعالیت شان تحت تاثیر مشکلات و شرایط مرغداران کشور است، صنف بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی است. به طوری که مسعود رسولی دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور معتقد است الان بازار به نحوی است که حتی نمی توان تحلیل درستی از قیمتها و روندهای پیش رو داشت.

تولید برای مرغداران دیگر صرفه ندارد جوجه ریزی را کاهش می دهند

رسولی با بیان اینکه وضعیت صنعت مرغداری به هم ریخته است در گفتگو با بازار گفت: در حالی که نرخ مصوب مرغ ۶۳هزار تومان است الان در بازار قیمت مرغ ۵۰هزار تومان شده است. بنابراین برای تولید کننده صرفه اقتصادی ندارد و در ادامه قطعا جوجه ریزی نمی کند و بازار به طریق دیگری به هم می ریزد.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در حال حاضر اوضاع صنف بسته بندی نیز خوب نیست چون در حالی که شرکتها و مجموعه های فعال در این حوزه هزینه هایی بالا دارند مصرف این محصولات در جامعه کم شده است و لذا دخل و خرج ها با هم همخوانی ندارد.

مصرف گوشت قرمز بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است

دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور در پاسخ به این سوال که میزان مصرف گوشت در جامعه چقدر کاهش یافته گفت: به طور کلی مصرف مرغ نسبت به سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد کم شده و مصرف گوشت قرمز نیز حداقل ۵۰ درصد کم شده است.

علیرغم اینکه در بحث صادرات گوشت و مواد پروتئینی بسته بندی شده قابلیت بالایی داریم الان صادرات ما صفر است چون صادرات برنامه مشخص و نظم می خواهد که ما نداریم

وی همچنین در خصوص میزان نوسان قیمتی مواد پروتئینی بسته بندی شده گفت: همانطور که می دانید الان قیمت پایه مرغ پایین است و لذا قیمتهای ما نیز پایین است. با این وجود نمی توانیم قیمت ها را نیز بالا ببریم چون صنعت بسته بندی با مغازه های فله ای فروش، در رقابت است و لذا جای مانور ندارد. این در حالی است که هزینه های کارخانجات ما بالاتر از هزینه های مغازه داران است اما قیمتها را چندان نمی توان بالا برد.

رسولی ادامه داد: برای بهبود شرایط تولیدکننده ها عمده کاری که باید کرد این است که وضعیت معیشتی مردم خوب شود تا مصرف تا به این حد پایین نیاید. چرا که الان سرانه مصرف گوشت قرمز کشور به ۳کیلوگرم رسیده در حالی که در ضعیف ترین کشورها حداقل ۵۰کیلوگرم است.

نسبت به سال ۱۴۰۰ در بخش بسته بندی حداقل ۵۰درصد کاهش فروش داریم

وی همچنین در خصوص میزان کاهش فروش در این صنعت نیز اظهار داشت: در بخش بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی تمام مجموعه های ما نسبت به سال قبل از نظر حجم حداقل ۵۰درصد کاهش فروش داشته اند و برخی واحدها نیز تعطیل شده است.

دبیر انجمن بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور همچنین در خصوص صادرات این محصولات به دیگر کشورها اظهار داشت: در حال حاضر صادراتی نداریم چون در حقیقت صادرات نظم می خواهد که ما نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این بخش قابلیت صادراتی وجود دارد یا خیر، گفت: قابلیت صادرات داریم اما زمانی می توان صادر کرد که یک برنامه مشخصی در کشور باشد؛ یعنی از یکسو دائما نرخها تغییر نکند و از سوی دیگر یک‌شبه صادرات ممنون نشود.

رسولی در پایان در خصوص تحلیل بازار پیش رو نیز اظهار داشت: وضعیت خوب نیست و هر روز بدتر می شود چون وقتی وضعیت معیشت مردم خوب نیست قائدتا همه صنایع هم تحت تاثیر قرار می گیرند و روند خوبی را نمی توان برای بازار متصور شد.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش