چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۴۴ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۸۷۰
تجارت و بازرگانی

صادرات فرش دستباف یک دهم شد/ کوتاهی وزارت صمت در برگزاری بزرگترین نمایشگاه فرش جهان

صادرات فرش دستباف , تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با اشاره به مشکلات بخش فرش گفت: صادرات فرش دستباف از ۵۰۰ میلیون دلار در سال طی ۱۰سال گذشته به ۵۰میلیون دلار در سال رسیده است.

عبدالله بهرامی ،مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌بااشاره به مشکلات در بخش فرش گفت: متأسفانه قشر فرش مستضعف هستند و نیازمند بخش حمایت در بخش تأمین اجتماعی هستند. بیمه روستاییان و عشایر بحث درمان را ندارد و همین باعث ناراضیتی آنها است. 

وی با بیان این که بیمه قالیبافان یکی از ابتدایی‌ترین خواسته و نیاز حوزه فرش است، گفت: سال ۸۸مصوب و مقرر شد حداکثر در مدت ۱۰سال، حداقل یک میلیون بافنده فرش، بیمه شوند در مدت ۵سال تا سال ۱۳۹۲, چهارصد و شصت هزار بافنده بیمه شدند، اما از سال ۹۲به این طرف به علت تامین نکردن بودجه لازم، این روند ادامه نیافت و اکنون از ۲میلیون بافنده فقط حدود ۲۳۰تا ۲۴۰هزار قالیباف بیمه شده داریم. تنها ابزار فعلی ما بیمه روستایی و عشایر است.

 وی با اشاره به مشکلات پیمان ارزی در بحث صادرات فرش افزود: مسئله پیمان ارزی همچنان به قوت خود باقی است و این موضوع باعث شده است که طی چندساله گذشته بحث صادرات به طور چشمگیری کاهش یابد.

بهرامی با تأکید بر اینکه تنها ۱۰درصد بحث فرش دستباف بازار داخلی دارد اظهارداشت:۹۰درصد بحث فرش دستباف صادراتی است.با بی توجهی و عدم حمایت دولت, صادرات فرش دستباف از ۵۰۰میلیون دلار در سال طی ۱۰سال گذشته به ۵۰میلیون دلار در سال رسیده است. صادرات فرش دستبافت  در بدترین شرایط تحریم، کمتر از ۵۰۰میلیون دلار نبود و حتی به یک میلیارد تا یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار هم می‌رسید.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه طی چند سال اخیر به شدت بالارفته است بیان کرد:درصنعت فرش در رقابت با کشورهای دیگر هستیم, کشورهای دیگر اگر ۱۰سال گذشته فرشی را با مبلغی مشخص تولید می کردند,‌اکنون نیز با همان قیمت تولید می کنند, اما در کشور ما به دلیل تورم و گرانی هزینه تولید برای تولید کننده ها بسیار افزایش یافته است. 

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با بیان اینکه گلوگاه مشکل صادرات فرش ما، ناشی از خودتحریمی داخلی است، گفت: محدودیت بانک مرکزی برای صادرکنندگان فرش باید برداشته شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف، علاوه بر تحریم های بیرونی، تحریم های داخلی از جمله مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی و عدم حمایت از قالیبافان و صادرکنندگان باعث شد تا تولید فرش دستباف به یک سوم و صادرات آن به شدت کاهش یابد در حالی که هنر صنعت فرش دستباف علاوه بر ارزآوری برای کشور، اشتغالزایی و درآمدزایی برای قالیبافان به دنبال دارد.

 مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران با اشاره به عدم فراوری مواد اولیه فرش گفت: هنوز یک سرمایه گذار چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی وجود ندارد که این همه پشم عالی و درجه یک را فرآوری و استفاده کند. ایران وارد کننده پشم و ابریشمی شده است که زمانی تولید کننده و صادرکننده پشم و ابریشم بوده است. در حال حاضر سالیانه ۷۰۰تن ابریشم وارد می کنیم.

وی با بیان اینکه اکثر تولید کنندگان کارگاه خود را تعطیل کرده اند گفت: فرش ها را بافته اند اما نتوانسته اند به فروش برسانند و این باعث شده تا در انبارهای آنها فرش های زیادی مانده است. 

بهرامی با اشاره به نمایشگاه فرش دستباف گفت: مبلغ نمایشگاه بسیار افزایش پیدا کرده است و این باعث کاهش مشارکت شده است. نمایشگاهی که در حوزه فرش در شهریور ماه برگزار می شود, بزرگترین نمایشگاه فرش جهان است،‌در چنین شرایطی موفق نشدیم که حتی یک تاجر در حوزه فرش را دعوت کنیم. تاجر باید ۶ماه قبل دعوت شود. بحث امور نمایشگاهی و وزارت صمت در این حوزه بسیار کوتاهی کردند و این باعث شد که فرصت را برای رونق فرش از دست بدهیم. 

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش