شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۰۳ - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۷۱۲
مسکن، راه، عمران

 وعده‌های خوش آب و رنگ در سال پایانی دولت رئیسی

موضوع افزایش شدید قیمت مسکن و به تبع آن اجاره‌بها، ازجمله مسائل و مشکلات اصلی جامعه کارگری کشور به حساب می‌آید.

به گزارش «توسعه ایرانی»، سرکوب مزدی در سال‌های گذشته و افزایش شدید قیمت مسکن به خصوص پس از شوک تحریم‌های ترامپ در سال ۱۳۹۷، معادله زندگی را برای قشر کارگر کشور به موضوعی پیچیده و غامض بدل کرده به گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان معتقدند که در سال‌های گذشته، کارگران مجبور به کوچ اجباری به سمت حاشیه شهرهای بزرگ شده‌اند و اگر وضعیت فعلی ادامه یابد، حتی اقامت در حاشیه نیز برای آنها غیرممکن خواهد شد.

سه سال پیش، ابراهیم رئیسی با شعار و وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، برنده انتخابات ریاست جمهوری شد و با وجود اینکه ادعا شده در تمام این سال‌ها، دولت وی پیگیر تحقق این وعده بوده، اما وضعیت نه تنها بهبود نیافته بلکه آمار سال ۱۴۰۲ از تورم متوسط جامعه و تورم وارده بر اجاره‌بها نشان داد که افزایش ارقام اجاره‌بها از تورم متوسط جامعه بالاتر بوده که نشان می‌دهد وعده دولت، فعلا هیچ تاثیری بر زندگی اقشار ضعیف جامعه نداشته است.

سقف در نظر گرفته شده به اندازه تعداد متقاضیان است و تا تمام کارگران متقاضی مسکن را خانه‌دار نکنیم، آرام نمی‌نشینیم و تمام اقدامات لازم برای این فعالیت و این پروسه را   انجام می‌دهیم

حال در شرایطی که وعده‌های قبلی دولت به تمامی بر زمین مانده، یک مقام رسمی دولت مدعی می‌شود که قرار است دولت، تمامی کارگران متقاضی مسکن را صاحب خانه کند.

آرام نمی‌نشینیم

روز گذشته مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه تا تمام کارگران متقاضی مسکن را خانه‌دار نکنیم، آرام نمی‌نشینیم، گفت: تاکنون برای ساخت ١۴٠هزار واحد مسکن کارگران، زمین تامین و به مدیران صنایع ارائه شده‌ است.

ارسلان مالکی در گفت‌وگو با ایلنا درباره آخرین وضعیت مسکن کارگران و اینکه کدام پیمانکاران می‌توانند از این ظرفیت برای کارگران مجموعه استفاده کنند، اظهار داشت: تاکنون برای ١۴٠هزار واحد مسکن کارگری زمین تامین شده و هر منطقه‌ای که بتوانیم زمین را تامین کنیم، نسبت به ارائه زمین برای مسکن کارگران اقدام می‌کنیم. اما این اراضی به پیمانکاران تعلق نمی‌گیرد بلکه اگر مدیران صنایع بتوانند در مناطقی که اراضی تامین شده برای کارگران مسکن بسازند، با آنها نهایت همکاری را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: البته اگر مدیران صنایع پای کار نیایند باز هم از روش‌هایی دیگری برای خانه‌دار کردن کارگران اقدام می‌کنیم.

صنایع بزرگ پای کار بیایند

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به این سوال که با توجه به درآمد پایین کارگران، دولت چه روش ویژه‌ای برای خانه‌دار کارگران به کار گرفته است، گفت: اعتقاد داریم اگر صنایع پای کار بیایند بهترین روش برای خانه‌دار کردن کارگران است چراکه صنایع هم می‌توانند کارگران را از تسهیلاتی برخوردار کنند و هم اینکه مسئولیت اجتماعی در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها دارند و می‌توانند در زیرساخت‌‌سازی کمک کنند.

در شرایطی که وعده‌های قبلی دولت در زمینه ساخت مسکن به تمامی بر زمین مانده، یک مقام رسمی دولت مدعی می‌شود که قرار است دولت، تمامی کارگران متقاضی مسکن را صاحب خانه کند

معاون وزیر راه و شهرسازی بدون اشاره به اینکه بخش اعظم کارگران کشور در بنگاه‌های خرد و کوچم مشغول کار و فعالیت هستند و قطعا این بنگاه‌ها، توان همکاری با کارگران برای ساخت خانه را نخواهند داشت، افزود: همچنین صنایع و کارفرمایان می‌توانند پروژه‌ها را مدیریت کنند که این نکته بسیار مهمی محسوب می‌شود چراکه شاید تمام کارگران نتوانند این پروژه را مدیریت کنند اما مدیران صنایع می‌توانند این اقدام را انجام دهند و در این صورت با وجود مدیریت مدیران صنایع در کنار ارائه تسهیلات، کارگران سریع‌تر صاحب خانه می‌شوند. وی تاکید کرد: این اراضی به صورت رایگان و ٩٩ ساله در اختیار کارگران قرار می‌گیرد.

طرح‌ها را به خود کارگران می‌سپاریم

مالکی با اشاره به نگرانی‌ها درباره خوابگاهی شدن واحد‌های مسکونی اختصاص داده شده به کارگران و فضای نامساعد زندگی در این محدوده‌ها به دلیل مجاورت آن با کارخانه‌ها و صنایع تاکید کرد: این تفکر کاملا اشتباه است. کسانی که این گونه درباره مسکن کارگران اظهارنظر می‌کنند، اشرافی به طرح‌های در نظر گرفته شده دولت ندارند. وقتی از مسکن کارگران صحبت می‌شود شاید تجربه ساخت مسکن برای کارگران در دوره انقلاب صنعتی تداعی شود اما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم برای کارگران آن طرح منسوخ شده به اجرا برسد و در طرح‌هایی که تعریف کرده‌ایم تمام الزامات شهری در آن دیده شده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: نقطه قوت این اقدام این است که طرح‌ها را به خود کارگران سپرده‌ایم و تمام طرح‌ها با در نظر گرفتن پیشنهادات و نکات ارائه شده از سوی مدیران صنایع به اجرا می‌رسد.

وی گفت: در برخی از پروژه‌ها شهرک‌سازی خواهد شد و قرار بر است که در الحاق محدوده‌ها، بخشی را برای ساخت مسکن کارگران تفکیک کنیم و قرار نیست در بیابان برای کارگران خانه بسازیم.

خانه‌های کارگری را در بیابان نمی‌سازیم

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که با توجه به منابع اراضی چه سقفی برای واحد‌های مسکن کارگران در نظر گرفته شده، اظهار داشت: سقف در نظر گرفته شده به اندازه تعداد متقاضیان است و تا تمام کارگران متقاضی مسکن را خانه‌دار نکنیم، آرام نمی‌نشینیم و تمام اقدامات لازم برای این فعالیت و این پروسه را انجام می‌دهیم.

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش