پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۵۲ - ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۴۹۴
نفت و انرژی

دتکتور گاز چیست و کجاها باید از آن استفاده کرد؟

دتکتور گاز چیست و کجاها باید از آن استفاده کرد؟ | آداک فرایند سپهر

در مناطقی که احتمال انتشار گاز وجود دارد، مخاطرات جدی برای سلامت و دارایی افراد پدید می‌آید. در این محیط ها، گازهای قابل اشتعال مانند گاز طبیعی به راحتی مشتعل می‌شوند و استفاده از گس دتکتور ضرورت دارد. بعلاوه در محیط خانگی، احتمال نشت گاز از پکیج و دستگاه‌های گازسوز خانه وجود دارد. دتکتور گاز برای شناسایی گازهای خطرناک در جوهای بالقوه انفجاری و سمی طراحی شده است. هنگامی که میزان گاز در هوا از حد مجاز تعیین شده در سیستم فراتر می‌رود، دتکتور گاز یا همان هشداردهنده انتشار گاز، سیگنال اعلام خطر را به کنترل پنل مرکزی ارسال می‌کند.

نشت گاز هم در کارخانه ها و هم در ساختمان‌های مسکونی امکان زیادی دارد ختم به یک فاجعه شود. متاسفانه بسیاری از افراد اشتباها فکر می‌کنند که با اعتماد به حس بویایی خود، به سرعت متوجه نشت گاز می‌شوند؛ اما در واقعیت اینطور نیست. اغلب غلظت گازها در یک محیط به حدی است که منجر به انفجار و آتش‌سوزی می‌شود. اندازه‌گیری سطح گاز بوسیله مشامتان با خطاهای زیادی همراه است چون اتفاقات بصورت لحظه‌ای می‌افتند؛ اما با استفاده از دتکتور گاز، این فرآیند شناسایی گاز به صورت خودکار و دائمی انجام می‌شود. در این مقاله از آداک فرایند سپهر به بررسی انواع و کاربردهای این دستگاه مهم می‌پردازیم.

دتکتور گاز Gas detector چیست؟

گس دتکتور یا دتکتور گاز دستگاهی است که قادر به شناسایی حضور گازهای قابل اشتعال، انفجاری و سمی در محیط است. با استفاده از این تجهیزات، می‌توان به سرعت نشت گاز را شناسایی کرد. دتکتور گاز، غلظت غیرعادی گاز را به سرعت تشخیص داده و بلافاصله اطلاعات لازم را به سیستم‌های کنترلی ارسال می‌کند. این دتکتورها دارای استانداردها و گواهینامه‌های مختلف از قبیلATEX  و IEC و... بوده و قادرند در جوهای انفجاری زون بندی شده براحتی نصب و راه‌اندازی شوند.

دتکتورهای گازی بر اساس نوع استفاده، به دو دسته قابل حمل (پرتابل) و ثابت تقسیم می‌شوند.

دتکتورهای گازی قابل حمل (پرتابل)

دتکتورهای گاز قابل حمل یا پرتابل، دستگاه‌های کوچک و قابل حمل هستند که افراد می‌توانند آنها را با خود حمل کنند. این دسته از دتکتورها به ‌ویژه برای استفاده در محیط‌هایی مانند تونل ها و معادن بیشترین کارایی را دارند.

دتکتورهای گازی ثابت

دتکتورهای گاز ثابت بر روی مکان‌های خاصی نصب می‌شوند و به‌صورت دائمی گازهای محیطی را نظارت می‌کنند. این دسته از دتکتورها معمولاً در محیط‌های صنعتی، کارخانه‌ها، و ساختمان‌ها برای ایجاد ایمنی و جلوگیری از حوادث ناشی از نشت گاز به‌ کار می‌روند.

انواع سنسور های بکار رفته در دتکتورهای گازی

دتکتورهای گاز از سنسورهای مختلفی برای شناسایی حضور گازها استفاده می‌کنند. در ادامه انواع سنسورهای پرکاربرد را نام می‌بریم.

• سنسور الکتروشیمیایی

• سنسور نیزه‌ای (PID)

• سنسور مادون قرمز (IR)

• سنسور کاتالیتیک (Catalytic)

• سنسور پلیستر (جفت کاتالیزوری)

• سنسور نیمه‌هادی (Semiconductor)

هر کدام از این سنسورها به دلیل ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود در دتکتورهای گاز قرار می‌گیرند.

نحوه کار دتکتور گاز چگونه است؟

دتکتور گاز با استفاده از حسگر مخصوص خود، حضور گازهای خطرناک را در محیط شناسایی می‌کند. سپس غلظت گاز حاضر را اندازه‌گیری نموده و در صورت رسیدن به حداقل یا حداکثر مجاز تعیین شده، با تولید هشدارهای صوتی، نوری و یا ارسال اطلاعات به سیستم کنترلی، به افراد حاضر در محیط اعلام می‌کند. این اقدامات به منظور ایجاد هشدار فوری و اتخاذ اقدامات ایمنی مناسب جهت پیشگیری از حوادث ناشی از نشت گاز صورت می‌گیرد.

کاربرد دتکتور گاز در کجاست؟

دتکتور گاز کلر نصب شده در کارخانه کلر سازی پارس

دتکتورهای گاز در کارخانه‌ها به منظور شناسایی نشت گازهای خطرناک کاربرد دارند. در صنایع مختلف از جمله صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، فولاد، شیمیایی، پارکینگ ها، سردخانه ها دتکتور گاز آمونیاک، آزمایشگاهها و بیمارستان‌ها، کلرسازی، استخرها، کاغذ سازی، تونل ها و معادن، آشپزخانه ها و تولید مواد غذایی و خودروسازی از این دتکتورها جهت ایجاد ایمنی و جلوگیری از حوادث جدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ثانیا از لحاظ HSE (ایمنی محیط کار) نصب دتکتور مخصوص هر محیطی اجباری است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت دتکتور گاز

قیمت دتکتور گاز تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد. این عوامل شامل نوع دتکتور ثابت یا قابل حمل، گاز و بازه تشخیص دتکتور، نوع خروجی، برند یا تولید کننده و در نهایت نوع فناوری سنسور. همچنین، ویژگی‌های ضدانفجار نیز می‌توانند به طور مستقیم بر روی ارزش دتکتور تأثیر بگذارند.

قیمت دتکتور گازی با ویژگی‌های ضدانفجار ATEX قابلیت نصب در محیط‌های انفجاری زون ۱ و ۲، درجه حفاظت از گردوغبار، مقاومت در برابر آب و رطوبت، داشتن نمایشگر و داشتن استاندارد SIL تفاوت داشته باشد.

آداک فرایند سپهر

شرکت آداک فرایند سپهر با سرمایه گذاری بخش خصوصی تاسیس شده است و موضوع فعالیت این شرکت دستگاه‌های اندازه‌گیری ابزار دقیق بالخصوص دتکتور گاز و انواع سطح سنج راداری مخازن است. این مرکز با تجربه مدیران و پرسنل فنی خود چند دهه است در بزرگترین پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی، سیمان، شیمیایی و صنایع دیگر بعنوان تامین کننده و مشاور حضور فعال دارد.

شماره تماس شرکت آداک فرایند سپهر

آداک فرایند سپهر نماینده فروش و خدمات پس از فروش انواع سطح سنج تولیدی UWT و VEGA وگا در ایران است. همچنین نمانیده رسمی فروش، گارانتی، تامین قطعات و خدمات پس از فروش شرکت پروسنس Prosense ترکیه در زمینه دتکتور گاز می‌باشد.

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
دتکتور آمونیاک برای سردخانه لازم دارم قیمت مناسب و سنسور با کیفیت؟
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش