چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۲:۵۰ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۵۷۴
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

۵ زنی که فرعون مصر شدند؛ از مرنیث تا کلئوپاترا

فرعون,زنان فرعون در مصر
امپراتوری مصر باستان بیش از هر فرهنگ دیگری در دنیای باستان شاهد نشستن زنان بر مسند قدرت بوده است. در این مطلب با ۵ فرمانروای زن مهم در تاریخ مصر باستان آشنا می‌شوید.

امپراتوری مصر باستان بیش از هر فرهنگ دیگری در دنیای باستان شاهد نشستن زنان بر مسند قدرت بوده است. برخی از قدرتمندترین و مهم‌ترین الهه‌ها در معابد مصری زن بودند و مصریان باستان به فرزانگی فرمانروایان زن ایمان داشتند.

در ادامه، با ۵ تن از زنان فرمانروای بزرگ مصر باستان آشنا می‌شوید که آثار و اطلاعات ارزشمندی از آن‌ها از طریق کشفیات باستان‌شناسی برای ما آشکار شده است.

۱. مِرنیث (۲۹۰۰-۳۲۰۰ پیش از میلاد)

فرعون,زنان فرعون در مصر

سوابق تاریخی نشان می‌دهد مرنیث همسر پادشاه و نایب‌السلطنه بوده است. او همسر دجِت (چهارمین فرعون دودمان نخست مصر) و مادر دِن بود. با این حال این باور وجود دارد که او به خودی خود نیز مدتی فرمانروا بوده است. مقبره‌ی او شباهت چشمگیری با مقبره‌های فرعونیان مصریِ نخستین سلسه دارد و حاوی مصنوعاتی است که معمولاً به پادشاهان اختصاص داده می‌شد: یک اتاق زیرزمینی بزرگ، قبر‌هایی برای خدمتکاران و قربانیان پیش‌کش‌ شده. نام او نیز جزو فهرست فرعونیان اولیه روی نشانی در مقبره‌ی دِن درج شده که مورخان را به این باور سوق داده که او خود یک فرعون بوده است. اگر حقیقت داشته باشد، پس مرنیث نخستین فرعون زن و ملکه در تاریخِ ثبت‌شده است.

۲. سوبِک‌نِفرو (۱۸۰۶-۱۸۰۲ پیش از میلاد)

فرعون,زنان فرعون در مصر

سوبک‌نفرو نخستین فرعون زن مصر باستان بود که شواهد به صورت قطعی آن را تایید می‌کند. او پس از مرگ برادرش آمِنِمهات چهارم، آخرین فرمانروای سلسه‌ی دوازدهم بود. او نخستین ملکه‌ای بود که نامش برگرفته از خدای تمساح یعنی سوبک بود که نماد قدرت فرعونی بود. باستان‌شناسان تصاویری یافته‌اند که در آن‌ها از او به عنوان هورِسِ زن یاد کرده‌اند؛ پادشاه مصر بالا و پایین و دختر ری (Re). حکمرانی سوبک‌نفرو کوتاه (سه سال و ۱۰ ماه) و در زمان ناآرامی‌های مدنی بود و پس از او یک دوره از اغتشاش به وجود آمد. او در طول حاکمیتش، معابدی را در مکان‌های شمالی Tell Dab’a و هراکلئوپولیس ساخت و همچنین مجموعه اهرام پدرش را در هاوارا کامل کرد. نقل شده که او هرم خودش را در مزغونه نزدیک دهشور ساخته است، اما هیچ ردی از تدفین او پیدا نشده است. نوآوری‌های سوبک‌نفرو الهام‌بخش فرعون زن بعدی حتشپسوت شد که همان لباس شاهانه و ریش مصنوعی را برای خود برگزید.

۳. هتشپسوت (۱۵۷۸-۱۴۷۸ پیش از میلاد)

فرعون,زنان فرعون در مصر

دومین فرعون زنی که تاریخ آن را تایید می‌کند؛ هتشپسوت، در سن ۱۲ سالگی به محض ازدواج با نابرادری‌اش تحوتموس دوم ملکه‌ی مصر شد. پس از مرگ همسرش، نایب‌السلطنه‌ی فرزندخوانده‌ی نوزاد خود تحوتموس سوم شد. هتشپسوت کمتر از ۷ سال از نیابت سلطنتش قدرت تمام و کمال داشت و دارنده‌ی نام فرعون بود. او برای تحکیم قدرتش به تمام نمایندگان رسمی‌اش دستور داد از تمام امتیازات سلطنتی و نماد‌های فرعونی از جمله خات (سرپوش فرعونیان) که جلوی آن مزین به نمادی از کبرای مصری بود، ریش مصنوعی و شندیت (دامن مردانه) برخوردار باشد. هتشپسوت که نامش به معنای «سرشناس‌ترین زن اشرافی» است، به طور کلی به عنوان یکی از موفق‌ترین فرعونیان تاریخ مصر در نظر گرفته می‌شود. او در دوران حاکمیتش، پروژه‌های ساخت و سازی را به سرانجام رساند که مستلزم کوشش و مهارت بسیار بودند، از جمله ساخت یک معبد بزرگ در دیرالبحری در اقصر. او همچنین بر گسترش عمده‌ی تجارت نظارت داشت و یک سفر دریایی به ساحل شمال شرقی آفریقا را آغاز کرد.

۴. نفرتیتی (۱۳۷۰-۱۳۳۰ پیش از میلاد)

فرعون,زنان فرعون در مصر

نفرتیتی همراه همسرش آخناتن چهارم از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۳۶ بر مصر حکمرانی کرد. این زوج قدرتمند دنیای باستان بیش از هر چیز بخاطر آغاز یک انقلاب مذهبی توحیدی به یاد آورده می‌شوند. قبل از سلطنت آنها، مذهب مصریان مبنی بر شرک بود. اما نفرتیتی و آخناتن به پرستش «یک» خدا اصرار داشتند؛ خدایی به نام آتون. مصر باستان تحت حاکمیت آن‌ها بیش از هر زمان دیگری به شکوفایی رسید. نفرتیتی پس از مرگ همسرش بر مصر حکمرانی کرد، با این حال، ظرف چند سال از به دست گرفتن قدرت، از سوابق تاریخی محو شد. برخی از دانشمندان باور دارند او تحت عنوان نفرنفروآتن، مدت کوتاهی پیش از به قدرت رسیدن توت‌عنخ‌آمون، به عنوان فرعون حکمرانی کرد.

۵. کلئوپاترای هفتم (۵۱-۱۲ پیش از میلاد)

فرعون,زنان فرعون در مصر

دختر بطلیموس دوازدهم یعنی کلئوپاترا، آخرین فرعون فعال در مصر بطلیموسی بود که نخست، نایب‌السلطنه مشترک با برادرش بطلیموس سیزدهم و سپس بطلیموس چهاردهم بود. کلئوپاترا پس از برکناری از قدرت از سوی بطلیموس سیزدهم وادار به فرار شد. او که درصدد پس گرفتن مقام پادشاهی بود، ارتشی از سربازان مزدور را بسیج کرد و در جستجوی پشتیبانی از رهبر رومی ژولیوس سزار بود. او با قدرت نظامی روم نیرو‌های برادرش را شکست داد، کنترل مصر را به دست گرفت و ژولیوس سزار را صاحب یک فرزند پسر کرد. پس از مرگ ژولیوس سزار، او با یک ژنرال رومی دیگر یعنی مارک آنتونی هم‌پیمان شد و نهایتا بعد از خودکشی مارک آنتونی بعد از شکست آکتیوم، کلئوپاترا نیز با نیش مار کبری خودکشی کرد. کلئوپاترا که از تبار مقدونی بود، به زبان‌های زیادی از جمله آرامی، مصری، حبشی، یونانی، عبری و لاتین مسلط بود.

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش