دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۴۲ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۴۵۶۳
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

تنهاترین درخت روی زمین (+تصاویر)

تنهاترین درخت روی زمین,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها
در جزیره دورافتاده کمپبل، که بیش از ۶۰۰ کیلومتر با جنوب نیوزیلند فاصله دارد، درختی به نام سیکتا اسپروس وجود دارد که لقب تنهاترین درخت روی زمین را به آن داده اند.

نزدیک‌ترین همسایه این درخت بیش از ۲۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد و در جزایر اوکلند است و نزدیک‌ترین اعضای گونه خودش هم در یک نیمکره دیگر قرار دارند. پس این سیکتای تنها چطور به اینجا آمده است؟

 

تنهاترین درخت روی زمین,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

 

جزیره کمپبل یکی از جنوبی‌ترین جزایر نیوزیلند است و در منطقه‌ای قرار دارد که باد‌های غربی شدیدی می‌وزد که اجازه نمی‌دهند هیچ چیز بیشتر از چند پا رشد کند. هرچند هوا زیاد سرد نیست، اما دلپذیر هم نیست. دمای هوا به ندرت بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد می‌رود. هر روز ابری و بیشتر روز‌ها بارانی است. جزیره کمپبل تنها ۴۰ روز بدون باران دارد و ساعات آفتابی آن به سختی به ۶۰۰ ساعت می‌رسد، این یعنی کمتر از دو ساعت در روز!

 

تنها گیاهانی که در چنین شرایطی جان سالم به در می‌برند گونه‌ای گیاهان پایا به نام مگاهرب هستند. آن‌ها به طور غیرعادی بزرگ هستند و برگ‌هایی به بزرگی کاغذ پرینتر دارند، تا بتوانند بیشترین استفاده را از نور آفتاب کمی که دریافت می‌کنند داشته باشند.

 

تنهاترین درخت روی زمین,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

 

سیکتا اسپروس در هیچ جای دیگر این منطقه رشد نمی‌کند. درواقع هیچ سیکتا اسپروس دیگری در نیمکره جنوبی وجود ندارد. تنها جایی که این درخت به صورت بومی رشد می‌کند، کمربند باریکی در ساحل غربی آمریکای شمالی است که از جنوب آلاسکا و بریتیش کلمبیا تا کالیفرنیای شمالی امتداد دارد.

 

تصور می‌شود سیکتا اسپروس جزیره کمپبل توسط لرد رانفورلی کاشته شده باشد که حاکم کل نیوزیلند از سال ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۴ بود. رانفورلی این درخت را بین سال‌های ۱۹۰۱ و ۱۹۰۷ در حال اکتشاف جزایر دورافتاده نیوزیلند برای جمع آوری گونه‌های پرنده برای موزه بریتانیایی کاشت.

 

اگرچه درخت جان سالم به در برد، اما هرگز شکوفا نشد. این روز‌ها ارتفاع آن به سختی به ۱۰ متر می‌رسد. در حالی که در زیستگاه بومی خود ارتفاع آن حداقل به ۶۰ متر می‌رسد. این درخت با وجود اینکه بیش از ۱۰۰ سال سن دارد، اما هرگز میوه نداده و به نظر می‌رسد در حالت جوانی دائمی مانده است. یکی از علل کوتاهی این درخت، آب و هوای اقیانوسی و علت دیگر آن‌ این است که تنه آن مرتبا توسط کارکنان ایستگاه هواشناسی بریده می‌شده است. هیچ جنگل طبیعی دیگری در جزیره کمپبل وجود ندارد و سیکتا اسپروس تنها منبع بررسی آن‌ها بود.

 

یک دوره جدید

 

این درخت خارق العاده بسیار دور از زیستگاه طبیعی خود کاشته شده و نشان دهنده تغییراتی است که توسط انسان‌ها روی این سیاره انجام شده است. طی چند دهه اخیر، دانشمندان یک دوره زمین شناسی جدید به نام «آنتروپوسن» (anthropocene) مطرح کرده اند که آغاز تاثیر چشمگیر بشر روی زمین شناسی و اکوسیستم‌ها است. تاریخ‌های مختلفی برای آغاز این دوره پیشنهاد شده که از آغاز انقلاب کشاورزی حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار سال پیش تا افزایش کربن در اتمسفر با انقلاب صنعتی در اواسط دهه ۱۸۰۰  تا عصر هسته‌ای متغیر است.

 

تنهاترین درخت روی زمین,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

دوره

 

هر دوره باید یک نشانه متمایز داشته باشد. برای مثال برای تعیین تاریخ شروع هولوسن، محققان داخل یکی از صفحات یخی گرینلند را حفر کرده و متوجه تغییر غلظت هیدروژن شدند که نشان دهنده گرمایش جهانی و بیرون آمدن زمین از آخرین عصر یخبندان بود. هم چنین شهاب سنگ مشهوری که ۶۶ میلیون سال پیش با زمین برخورد کرد و دایناسور‌ها را از بین برد، آثاری از عنصر ایریدیوم در یک تپه سنگی در تونس به جای گذاشت و به محققان کمک کرد مرز بین دوره‌های کرتاسه و پالئوژن را تعیین کنند.

 

برای اثبات اینکه آزمایش‌های هسته به اندازه شهاب سنگ قاتل دایناسور‌ها روی جهان تاثیر می‌گذارد، تیمی به رهبری کریس ترنر به جزیره کمپبل رفتند، چون این جزیره آنقدر دورافتاده است که اگر چیزی خودش را آنجا نشان دهد احتمالا در همه جا نشان داده است. محققان سیکتا اسپروس را سوراخ کردند و آن را از نظر کربن-۱۴، ایزوتوپ رادیواکتیو کربن بررسی کردند که با آزمایش‌های هسته‌ای هوایی، در اتمسفر منتشر می‌شود.

 

از آنجا که گیاهان در حال رشد از اتمسفر کربن می‌گیرند، کربن ۱۴ باید در حلقه‌های درخت با غلظت‌های مختلف بسته به سطح عنصر در هر سال موجود باشد. همان طور که انتظار می‌رفت، محققان دریافتند که کربن ۱۴ بین اکتبر و دسامبر ۱۹۶۵ دراوج خود بوده و به تدریج کاهش یافته است چون معاهدات بین المللی آزمایش‌های هسته‌ای را محدود کرده است.

 

 

 

کریس ترنر با کشف این نشانگر رادیوکربن در برخی از دورافتاده‌ترین گیاهان جهان نشان داد که کربن ۱۴ واقعا یک نشانگر جهانی است به خصوص، چون بیشتر آزمایش‌های هسته در نیمکره شمالی اتفاق افتاده است و جزیره کمپبل بسیار بسیار دورتر در جنوب است. براساس این یافته ها، ترتر پیشنهاد می‌کند که تاریخ شروع آنتروپوسن سال ۱۹۶۵ است. یکی از نکات مهم در انتخاب نشانگر‌ ماندگار بودن آن است. کربن ۱۴ نیمه عمر ۶۰۰۰ ساله دارد، به این معنا که حدود ۶۰۰۰ سال طول می‌کشد تا تقریبا نصف آن از بین برود؛ بنابراین حتی بعد از ده‌ها هزار سال، کربن ۱۴ هنوز در مقادیر قابل اندازه گیری وجود دارد که به زمین شناسان آینده اجازه می‌دهد تاریخ دقیق آغاز آنتروپوسن را تعیین کنند.

 

 

bartarinha.ir
  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش